LED riba paigaldus – Kuidas ja mida meeles pidada?
Led riba paigaldus

LED riba paigaldus – Kuidas ja mida meeles pidada?

Pika ja pimeda külma talvega Eestis elades oleme läbi aegade sõltunud erinevatest valgusallikatest. 

Küünla põletamise asemele tekkisid 20. sajandil hõõglambid, mis oli suur areng valgusallika võimsuse ja kasutamise mugavuse osas. See aga ei tähenda, et valgustite areng oleks sel hetkel peatunud.

Viimase paarikümne aastaga on hõõglampide asemel tekkinud aina enam populaarsust koguvad LED-valgustid. LED lambid tarbivad oluliselt vähem elektrit, mis on tõusvaid energiahindasid arvestades suur eelis.

Samuti on nende suureks eeliseks nende lai valik erinevate kujude, toonide ning võimsuste poolest. Üheks levinud valgusti tüübiks on LED ribad. LED riba paigalduse tähtsaimatest punktidest anname ülevaate järgnevalt.

led riba

Mis on LED ribad?

LED valgustid on tavalise hõõgpirniga võrreldes palju vastupidavamad ning energiasäästlikumad. LED ribad on elastsest materjalist lindid, millele on paigaldatud ühtlase valguse efekti tekitavad väikesed valgusdioodid. 

Sellised valgustid sobivad hästi paigaldamiseks paljudesse kohtadesse nii sise- kui ka välitingimustes. Mõned näited: köögi mööbel ja tasapinnad, letid, riiulid, kapid, kummutid, garderoobid, trepid jm. Samuti loovad nad mõnusa atmosfääri vannituppa või näiteks sauna. 

LED ribade tööiga sõltub kohast, kuhu need paigaldatud on ning sellest kui palju õhk sellele ligi pääseb, et seda jahutada. Samuti ka ruumi temperatuurist ning muudest tingimustest. Õigesti paigaldatud riba tööaeg võib küündida lausa 50 000 tunnini. 

Miks LED ribad head on?

LED valgusti on suurepärane lahendus valguse pimedasse nurka toomiseks, kui soovitakse seda ilma suure silmapaistva valgustita teha. 

LED-le omaselt on nad oma enda suurust arvestades väga võimsad valgustid ja pakuvad varasemalt pimedana püsinud asukohtades olulist lisavalgust. Antud valgusega on edukalt võimalik esile tuua kodus oleva mööbli kauneid detaile ja parimaid omadusi.

Valgustite laia soojatooni ning värvi valiku tõttu on neid hea kasutada ka dekoratiivse valgustusena.

Lisaks on antud LED ribade paigaldamine lihtne ning paigaldamisest kirjutame allpool lähemalt.

led riba paigaldamine

Kuidas valida LED riba

Enne paigaldamise juurde minemist anname ülevaate, kuidas valida endale sobiv LED riba. Valiku tegemisel on mitu olulist parameetrit nagu võimsus, valguse toon, suurus jne. Selle tõttu tuleb valiku tegemisel kõiki aspekte arvesse võtta, et parim tulemus saavutada. 

Võimsus

Esimese asjana tuleks selgeks teha, mis on see soovitud võimsus, mida LED-riba poolt saada soovitakse. 

On suur vahe, kas riba täidab hubasuse tekitamise või millegi valgustamise eesmärki. Hubasuse eesmärgiga piisab juba alates 4 W võimsusega ribadest, mis annavad valgust keskeltläbi alates 350 luumenit meetri kohta. 

Kui aga soovitakse ruumi oluliselt LED riba abil valgustada, tuleks vaadata oluliselt võimsamate ribade suunas. Nii näiteks annab 29 W võimsusega riba lausa 4000 lm meetri kohta. 

Kahe eeltoodud äärmuse vahel on kaubanduses igasuguse võimsusega ribasid nii, et kõiksugused nõudmised saavad täidetud. 

Valgus

Teise olulise tegurina tuleb otsustada, millist tooni valgust soovitakse. Enamlevinud toonid varieeruvad väga soojast (2700K) külmema (4000K) valguseni. 

Soojem valgus tekitab hubasuse ja lõõgastava efekti, kuid külmem valgus muudab erksamaks.

Mõlemad neist on head variandid endale omaselt. Valik tuleb teha enda vajadustest lähtuvalt.

IP klass

IP puhul on tegemist kokkulepitud standardiga, mis väljendab seadme vastupidavust väliskeskkonna teguritele.  IP on kirjas kahe numbri näol, millest kummalgi on oma tähendus. 

IP tähist tuleb jälgida juhul, kui on soov LED riba paigaldada välistingimustes, näiteks terrassil või rõdul. 

Tee kindlaks, kas sinu paigaldatav riba võib sattuda lendleva tolmu, niiskuse või vee kätte ning seejärel saad paika panna, millist IP tähist otsida. Näiteks sauna paigaldamisel veendu, et valgusti oleks hea niiskuskindlusega.

Kuidas paigaldada LED riba? 

Nagu artikli esimeses pooles mainitud, on LED ribade paigaldamine kerge protsess. Selles peatükis on kirjas kõik, mida paigaldamise kohta on vaja teada.

led riba paigaldus juhend

Vajalikud seadmed ja tööriistad

LED riba paigalduseks on tarvis:

 • Toitekaabel
 • Toiteplokk
 • LED riba
 • Montaažiliim
 • Puhastusvahendid
 • Piiritus

Ning tööriistadest:

 • Elektroonika kruvikeeraja
 • Nuga või käärid
 • Mõõdulint

Põhjalik juhend LED riba paigalduseks

 1. Enne paigaldamist tee selgeks valgusriba paigaldamise koht ja sellest tulenevalt vajalik riba pikkus. Pikkuse mõõtmisel arvesta sellega, et erinevatel ribadel võib olla erinev lõikesamm. 
 2. Pikkusest ja valgusti võimsusest lähtuvalt tuleb valida sobiv toiteplokk ja teha seda 20%-se varuga. 
 3. Valmista ette paigalduspind. See peab olema sile, pragudeta ning puhastatud igasugusest tolmust, mustusest ning rasvast. Seda on hea teha näiteks piirituse või lahustiga. 
 4. Paigaldamise alustamisel eemalda tagaküljel olev kleebis. Eemalda kaitsekleebis ning suru õrnalt ettevalmistatud pinnale.
 5. Riba kinnitamiseks pinnale liimi kasutades lisa montaažiliimi tilgad u iga 5 cm tagant, et tagada kindel nakkumine aluspinnaga.
 6. Juhul, kui pead valgusriba lühemaks lõikama, tuleb seda teha antud etapis. Lõika kääridega jootekohtade vahelisest märgitud kohast riba sobiva pikkuseni.
 7. Viimane samm on led riba ühendamine toiteplokiga. Ühendamisel tuleb olla ettevaatlik ja tähelepanelik. Toiteploki ja valgusriba ühendamisel tuleb ühendada plussid omavahel ja miinused omavahel. 

Milliseid vigu LED riba paigaldamisel vältida?

 • Valgusriba ega muid paigaldamisel kasutatavaid komponente ei tohi mehhaaniliselt muljuda ega vigastada. 
 • Teostatud ühendused ei tohi muljuda või muul moel kahjustada montaažplaadi vooluribasid. 
 • Toiteplokid ja vooluallikad tuleb valida vähemalt 20% võimsuse varuga, et vältida ülepinget. 
 • Kehva soojusvahetusega paikades tuleb suurendada ventileeritavust või vähendada lindi lülitusaega.
 • Mitmevärviliste lahenduste puhul tuleb kasutada piisava arvu soontega kaablit.
 • Vali sobiva paksusega kaabel, mida on võimalik mõistlikult riba külge ühendada. 
 • Toiteploki jaoks leia sobiv koht, kus ta oleks ülekuumenemise eest kaitstud ja kus õhk vähemalt mingil määral liiguks. Lahtise ploki peal võiks olla ka selline kate, mis kaitseks seda igasugu tolmu ning putukate eest.

Kokkuvõte

LED ribade paigaldus on suurepärane viis luua hubane atmosfäär või varustada ruumi täiendava valgusega. LED valgustitele omaselt on antud ribad väga soodsad ja ise neid paigaldades on võimalik veelgi enam säästa.

LED riba valides lähtu eelkõige enda vajadustest ning eesmärgist. Vali piisava võimsusega valgusti just sellises toonis nagu soovid või vajad. 

Ribade paigaldamine ei kujuta endast midagi keerulist. Seitsmest sammust koosnev paigaldamise juhendi, mis kirjeldab, kuidas paigaldada LED riba, aitab edukalt LED ribasid iseseisvalt paigaldada.

Related Posts