Kuhu viia vana televiisor - Juhend koos nõuannetega
kuhu viia vana televiisor

Kuhu viia vana televiisor – Juhend koos nõuannetega

Televiisorist meelelahutuse vaatamine on paljude eestlaste lemmikumaid tegevusi. Eesti geograafilise asukoha tõttu on Eestis iga-aastaselt pikk pime periood, mille sisustamiseks teleka vaatamine suurepäraselt appi tuleb. 

Telerid on lähiminevikus läbi teinud tohutu arengu muutudes suurtest kastidest imeõhukeste terava pildiga ekraanideni. Samal ajal muutudes ka soodsamaks ning seetõttu väga levinuks enamustes majapidamistes. Tihti võib ühest kodust leida lausa mitu TV-d. 

Elektroonilistele seadmetele omaselt vananevad ka televiisorid kiiresti. Enamasti on televiisorid sajaprotsendiliselt töökorras, kuid kuuluvad väljavahetamisele, sest mõne aasta jooksul on turule ilmunud palju kvaliteetsema pildiga telereid. 

Telereid võib võrrelda mobiilidega, sest nagu mobiilid pole tänapäeval ainult helistamiseks, pole ka telerid tänapäeval ainult telekanalite vaatamiseks. Kaasaegse televiisori puhul ei ole midagi erakordset, kui sellega saab vaadata voogedastusprogramme nagu Netflix või surfata Youtube videote seas. 

Kogu selle tehnoloogilise arengu ja tiheda telerite välja vahetamise kõrval tekib paratamatult küsimus, et kuhu viia vana televiisor. Allpool toome välja parimad viisid, mida teha vana televiisoriga. 

televiisor katki

Teleri seisukord

Vana teleri järgmise sihtkoha otsustamisel tuleb alustada olulisemaist – selle seisukorrast. 

Töökorras teleri puhul on valikuid mitmeid. Selle võib tasuta ära anda kellelegi, kes seda vajab või müüki panna ja uue teleri ostuks veidike raha tagasi teenida. Müügiks minev teler peaks siiski olema võrdlemisi uus – kuni 5 aasta vanune. 

Mitte töökorras ehk katkise teleri puhul on võimalik see viia jäätmekäitlusesse. Teise variandina on võimalik see viia parandusse, kuid parandustööde kulu tõttu ei pruugi see parim valik olla.

Vanemate telerite puhul võib olla probleemiks selle transport, kuna teatavasti olid telerid veel mõnda aega tagasi väga suured ja kohmakad seadmed, mis kaalusid palju. Sellises olukorras võid kaaluda sellise ettevõtte leidmist, mis teenusena vana tehnika äraviimist pakub. Juhul, kui vana teler omab väärtuslikke osi või stiilset väärtust, võib taoline äravedu lausa tasuta olla. 

Kuhu viia töökorras televiisor?

Töökorras televiisorist vabanemiseks on mitmeid võimalusi. Selle seisukorra ja vanuse järgi on võimalik nende võimaluste seast endale sobiv valida. 

kuhu viia vana televiisor - prügikast

Jäätmekäitlus

Kasutatud tehnika seadet on alati võimalik viia jäätmejaama. Vältimaks elektrooniliste seadmete tavaprügi sekka või loodusesse sattumist on nende vastuvõtt jäätmejaamades enamasti tasuta. 

Ümbertöötlus

Ümbertöötlus on jäätmejaama viimisest eetiliselt parem variant, kuna seeläbi võetakse vanast telerist detailid või materjalid taas kasutusse uute seadmete tootmiseks. Sellega tegelevad professionaalsed ümbertöötluse ettevõtted. 

Müük

Heas seisus ja võrdlemisi uue teleka on võimalik mängleva kergusega ka maha müüa. Tänapäeval on kasutatud asjade müümine internetis aina enam populaarsust koguv ning erinevates ostu-müügi foorumites müüakse suurel hulgal erinevat tehnikat.

Teleri müümise puhul on võimalik teenida arvestatava summa uue soetamiseks. 

Internetis müümine on tänapäeval imelihtne. Piisab vaid nutitelefoniga piltide tegemisest, lühikese kirjelduse kirjutamisest ning mõne nupuvajutusega on võimalik kuulutus vabalt valitud platvormis aktiivseks teha. 

Ostu-müügi foorumite ning veebilehtede kõrval on populaarsust koguv ka näiteks Facebook Marketplace.

Komisjonipood

Aja või müügimehelikkuse puudumise korral on võimalik müügiks kasutada ka komisjonipoode. 

Komisjonipood töötavad enamasti sellisel põhimõttel, et võtavad sinu teleri enda kauplusesse müüki, kuid raha teleri eest saad alles eduka müügi korral. Samuti võtab pood endapoolse komisjoni. Komisjonipoed on Eestis levinud ning neid leidub igas suuremas linnas.

Kohese tasu saamise soovi korral võid kaaluda teleri mõnda kasutatud elektroonika seadmete poodi viimist, kuid sel juhul võib saadav summa väiksem olla. 

televiisori kinkimine

Ära anda

Heatahtliku meelega võib vana teleri ka ära annetada. Annetamine ning üleüldine heategevus tekitab inimeses positiivse tunde, mille tõttu on annetamine kindlasti variant, mida kaaluda otsustades, kuhu viia vana televiisor.

Annetamise puhul valikutest puudu ei tule. Annetada võib erinevatele heategevusorganisatsioonidele, kirikutele või muudele abivajajatele. Telerit võib pakkuda ka lasteaedadele või koolidele. 

Üle Eesti tegutsevad paljud organisatsioonid, kes võtavad hea meelega vastu kõiksugu elektroonilisi seadmeid, sealhulgas ka muidugi telereid. Antud organisatsioonid töötavad selle nimel, et abivajajad nagu üksildased eakamad inimesed või paljulapselised pered abi saaksid. 

Annetada võid ka endale tuttavale inimesele. Vana teleri võid anda ka näiteks enda naabrile, sõbrale, pereliikmele või sugulasele. Lähedastega suheldes võib-olla kuuled infot, et keegi tuttav otsib telerit. Samuti võib ise uurida. Äkki sinu lähikonnas on keegi, kellel hiljuti teler katki läks ja kes sinu vanast telerist palju rõõmu tunneks. Sedasi teed head nii lähedasele kui ka keskkonnale, sest teler leiab veel mõnda aega kasutust.  

Kokkuvõte

Tänu telerite pidevale arengule soovitakse neid tihti uute vastu välja vahetada. Soovitakse kasutada kõiki uuemaid funktsioone ning nautida teravaimat pilti. Telerit välja vahetades lähtu teleri seisukorrast, vanusest ning ka enda eesmärgist. 

Teleri omanikuna vastutad selle eest, et teler ei satuks tavaprügi hulka või loodusesse. Vanemad telerid sisaldavad näiteks väga ohtlikke kineskoope, mis mingil juhul loodusesse sattuda ei tohi. Süütud pole ka tänapäevased telerid, sest isegi kui nad nii ohtlikke osi ei sisalda, siis sellegipoolest tuleb need suunata õigesse käitlusesse. 

Üle Eesti on igas omavalitsuses oma jäätmejaam, mis elektroonilise seadmeid vastu võtavad. Lisaks mitmeid vanade seadmete kogumis- või ostupunkte ning ümbertöötlemis ettevõtteid. 

Vana televiisori utiliseerimine on lihtne ning erinevaid võimalikke variante on mitmeid.

Related Posts