Hollandi vaatamisväärsused - 14 imelist kohta mida külastada
hollandi vaatamisväärsused

Hollandi vaatamisväärsused – 14 imelist kohta mida külastada

Holland on üks väga ainulaadne riik, sest ligi 26% riigi territooriumist jääb merepiirist madalamale. Tänu sellele, et ei tekiks ohtu üleujutustele, on üle poole Hollandi maa-alast kaitstud tammide ja kaitsevallide võrgustikuga.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Vanasti kuivendati tammide vahelisi alasid aga tuulikute abil, mis n.ö pumpasid märgadelt aladelt vee ära. Tänu sellele on tänasel päeval saanud tuulikutest suurimad ja menukamad Hollandi vaatamisväärsused.

Tegelikult on Hollandis aga palju rohkem näha ja avastada kui vaid tuulikuid. Pole saladus, et Hollandist võib leida hingematvalt ilusaid tulbiväljasid, omanäolisi linnatänavad, laevatatavad kanaleid ja palju huvitavaid muuseume.

Mida näha ja kuhu minna Hollandis?

Anname teile mõned head soovitused, et leiaksite parimad vaatamisväärsused Hollandis.  Ei ole vahet kas olete Hollandis üksi või koos perega. Lastega Hollandis on täpselt sama tore, sest ilusad kohad ja laevasõit kanalil ootavad teid. Rääkimata sadadest restoranidest, parkidest ja erinevatest loomaaedadest.

1. Rijksmuseum, Amsterdam

Hollandi vaatamisväärsused

Amsterdami Museumpleinis  ehk Muuseumi väljakul asub suurejooneline Rijksmuseum ehk rahvusmuuseum, kus leiate haruldast kunsti ja antiikesemeid alates 1809. aastast. Muuseumi kollektsioon küündib peaaegu seitsme miljoni kunstiteoseni, mille hulgast võite leida vähemalt 5000 maali, mis on eksponeeritud enam kui 250 ruumis. Samuti on seal tohutult suur raamatukogu umbes 35 000 raamatuga.

Muuseum pakub suurepärast  ülevaadet Hollandi kunsti ja kultuuri arengust ning on eriti rikas traditsioonilise Hollandi käsitöö, keskaegse skulptuuri ja kaasaegse kunsti poolest. Tegemist on kindlasti ühe Hollandi vaatamisväärsusega, mida iga kunstihuviline külastama peaks.

Kui teil on Amsterdamis olles pisut rohkem aega kunsti ja kultuuri tarbeks, siis on teie jaoks kohustuslik külastus ka Rembrandti majamuuseum, mis asub linna ajaloolises juudi kvartalis. Paljud tema tuntumad teosed on maalitud just nende 20 aasta jooksul, mil kunstnik Amsterdamis elas. Rembrandti  maja on jäänud paljuski selliseks, nagu see oli tema eluajal.  

2. Ajalooline Haag

Hollandi vaatamisväärsused

Haag (Den Haag) on üle maailma tuntud kui Rahvusvahelise Kohtu asukoht ja ühtlasi on see ka Madalmaade poliitiline keskus. Selles linnas teeb oma tööd riigi valitsus ning  Haagis asub ka Noordeinde palee, mis on Hollandi kuningliku pere koduks.

Haag on ka suurepärane reisisihtkoht külastajatele, kes soovivad saada osa riigi rikkalikust ajaloost. Alustage linnaga tutvumist ajaloolises Binnenhofi piirkonnas, mis pärineb juba aastast 1250. 

Selle paiga kroonijuveeliks on aga on Rüütlite saal (Ridderzaal), mis on 13. sajandil ehitatud lossi taoline kaksiktornidega hoone. Ka praegu on hoone endiselt kasutusel. Tänapäeval korraldatakse seal mitmeid tähtsaid valitsusega seotud üritusi.

3. Anne Franki maja Amsterdamis

Hollandi vaatamisväärsused

Anne Franki maja tuleb Amsterdamis kindlasti näha.  Anne kodus Prinsengrachtis, kus Anne pere varjas end Teise maailmasõja ajal, kirjutas tähelepanuväärne tüdruk oma kuulsat päevikut. Kuigi ta suri vaid kaks kuud enne sõja lõppu, elab tema pärand edasi tema sõnade kaudu, mida on tõlgitud 51 keelde.

4. Oude Haven Rotterdamis

Hollandi vaatamisväärsused

Amsterdamist vaid ühetunnise rongisõidu kaugusel asuv sadamalinn Rotterdam on külastamist väärt oma hästi säilinud vana sadama ehk Oude Haveni tõttu.

Oude Haven, mis on osa Rotterdami suurepärasest mereäärest piirkonnast, on ideaalne neile, kes naudivad jalgsi Hollandi vaatamisväärsustega tutvumist. Sadam on täis vanu paatmajasid ja purjelaevu, millest paljud on ka välja pandud Rotterdami meremuuseumis.

5. Van Goghi muuseum Amsterdamis

Hollandi vaatamisväärsused

Nagu ühele maailma suurimale kunstnikule kohane, on Amsterdamis asuv tähelepanuväärne Van Goghi muuseum maailma parimate kunstimuuseumide nimekirjas teisel kohal. Muuseum on koduks suurimale Van Goghi maalide kollektsioonile. Suurem osa maalidest on muuseumile annetatud kunstniku perekonna poolt. Eksponaatide hulgast võib leida enam kui 200 maali, 500 joonistust ja 700 kirja.

Eriline külastajakogemus on aga “Meet Vincent Van Gogh Experience”, mis pakub põnevat kõrgtehnoloogilist interaktiivset vaadet kunstniku elule ja tuntumatele teostele. Van Goghi muuseumit külastab igal aastal ligi 1,5 miljonit inimest. Juba see number näitab, et tegemist on väga populaarse Hollandi vaatamisväärsusega.

6. Kinderdijki tuuleveskid

Hollandi vaatamisväärsused

Noordi jõel Rotterdami ja Dordrechti vahel asub kuulus küla Kinderdijk mis on saanud oma nime 1421. aasta püha Elizabethi päeva üleujutuse ajal toimunud intsidendi järgi. Nimelt avastasid kohalikud vees ulpimas lapsehälli koos kassiga, kes üritas vees olevat hälli tasakaalus hoida, et magaval lapsel oleks seal nii ohutu olla kui vähegi võimalik.

Piirkonna tõmbenumbriks on aga  fantastiliselt hästi säilinud 18. sajandi tuuleveskid. Kas teadsite, et UNESCO maailmapärandi nimistusse on kantud 19 Kinderdijki tuulikut, mis ehitati aastatel 1722–1761?

7. De Hoge Veluwe rahvuspark

Hollandi vaatamisväärsused

Väikeses Hollandis on väga palju rahvusparke. Suurim neist on Arnhemi ja Apeldoorni vahel asuv De Hoge Veluwe rahvuspark, mida peetakse õigustatult üheks parimaks Hollandi vaatamisväärsuseks.

See ligi 13 800 aakri suurune rahvuspark on riigi suurim looduskaitseala ning üks populaarsemaid ühepäevareisi sihtkohtasid nii kohalikele elanike kui ka külastajate hulgas. Pargi kõige paremini säilinud osa hõlmab luidete ala, mis on segatud nõmme ja metsamaaga ning mida lõunas ja idas katkestavad kuni 100 meetri kõrgused moreenid.

8. Katedraali väljak, Utrecht

Hollandi vaatamisväärsused

Hollandi linn Utrecht on populaarne turismisihtkoht oma paljude kaunite ajalooliste hoonete poolest. Püha Martini katedraal ehk Toomkirik seisab Vana -Rooma kindluse kohas ning just sellest kohast sai alguse Utrechti linn.

Seal olles külastage kindlasti ka Domtoreni ehk  1300.aastatel ehitatud iseseisvat kirikutorni, mis kõrgub ümbritsevate hoonete juures. Julgematel tasub üles ronida ka vaateplatvormile, kus avaneb suurepärane vaade Utrechti linnale.

9. Ijsselmeer (Zuiderzee)

Hollandi vaatamisväärsused

Hollandi vaatamisväärsusteks on ka kaunid väikesed külakesed- Ijsselmeeri Ijsseli järve ääres, mis tekkisid pärast Zuider Zee mere sissepääsu sulgemist. Külad õitsesid Amsterdami kuldajastul, mil neil oli juurdepääs Atlandi ookeanile ja seetõttu olid  need tuntud kui kalapüügi- ja kaubanduskeskused. Hiljem kaotasid külad oma tähtsuse sadamate mudastumise tõttu.  Tänapäeval on aga need Hollandi vaatamisväärsused riigi kõige enam pildistatud turismiobjektid.

10. Ajalooline Valkenburg

Hollandi vaatamisväärsused

Neile, kes otsivad iidset ajalugu on Valkenburg ideaalseks kohaks mida külastada. Romantiline väike Valkenburg, mis asub maalilises Geuli orus, uhkeldab riigi ainsa mäe otsas asuva lossiga. Lisaks lossi varemetele on seal ka huvitav 14. sajandist pärit St. Nicolaaskerki basiilika. Linn on kuulus ka oma jõuluturu poolest, mis leiab aset novembri keskpaigast  kuni 23. detsembrini.

11. De haar loss

Hollandi vaatamisväärsused

Hollandi suuruselt neljanda Utrechti linna lähedal asuv De Haari loss on riigi suurim kindlus. Lossi ehitas kuulus Hollandi arhitekt PJH Cuypers, kes nõudis lossi ehituseks nii palju maad, et kogu Haarzuilensi küla tuli seetõttu ümber paigutada. Kuigi algne lossikoht rajati 14. sajandil, siis praegune uuem ehitis pärineb 1892. aastast.

12. Beemsteri polder

Hollandi vaatamisväärsused

Amsterdamist umbes kolmteist miili põhja pool asuv Beemsteri piirkond on näide Hollandi poldrist – tasasest rohelisest põllumaast, mis on moodustunud tänu veekogude kuivandamisele. See Hollandi vaatamisväärsus on eriline oma maastiku tõttu, kus on väikesed kanalid, lopsakad rohelised põllud ning Hollandile nii omased tuuleveskid. Ja et võtta maksimum Hollandi vaatamisväärsustest, peatuge kindlasti ka Middenbeemsteris, mis on lihtsalt imeilus ja võluv.

13. Haarlem

hollandi vaatamisväärsused

Tulbisibulate kasvatamise piirkonna keskus Haarlem kannab mitteametlikult nime Bloemenstad, mis tähendab “lillelinna” ja on loomulikult iga-aastase Bloemencorso paraadi kodu.

Haarlemi külastajana saate nautida ostlemist ja vapustavat arhitektuuri ning kindlasti tutvuge ka  muuseumidega Grote Markti kesklinnas. Haarlemi populaarsete muuseumide hulka kuulub riigi vanim Teylersi muuseum, mis on spetsialiseerunud loodusloo, kunsti ja teaduse eksponaatidele. Kunstihuvilised on oodatud ka end Franz Halsi muuseumisse, kus võib leida paljude Hollandi meistrite töid.

14. Zaanse Schans

hollandi vaatamisväärsused

Zaanse Schans asub umbes 15 kilomeetrit Amsterdamist põhja pool ja see koht on kujundatud vabaõhumuuseumiks. Nimelt  saate jalutada traditsioonilises Hollandi külas ja uurida, kuidas iidsed käsitöölised igapäevaselt oma tööd tegid. Zaanse Schansis on erinevad poekesi ja töökoduasid. Juustugurmaanidele soovitame kindlasti külastada ka seal olevat juustkoda, kus saate proovida erinevaid juustusid ning neid omale ka soovikorral koju kaasa osta.

Ja kes ei teadnud, kuidas Hollandile omased puidust jalanõud valmivad, siis Zaanse Schansis saate oma teadmisi täiendada. Ka lastele on seal palju huvitavat, sest seal jalutavad ringi erinevad taluloomakesed. Eriti armsad on kitsebeebid,  kes uudishimulikult iga külastaja üle vaatavad.

Kokkuvõtteks

Hollandis jagub vaatamisväärsusi oluliselt rohkem, kui seda on vaid kurikuulus punaste laternate tänav ja tuulikud. Tegelikult on Holland väga mõnus koht perepuhkuse jaoks, sest inimesed on sõbralikud, toit on maitsev ning lastele jagub seal palju tegevust!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts