Parimad toidulisandid naistele - infoViking
toidulisandid naistele

Kui on vaja saada vajalikke vitamiine ja mineraalaineid, siis muidugi parim valik on ikkagi toit. Paljud naised ja mehed saavad vajalikke toitaineid, valides tervisliku ja mitmekesise toitumisstiili, mis hõlmab erinevaid köögivilju, puuvilju, täisteratooteid, madala rasvasisaldusega või rasvavaba piimatooteid ja lahja valgusisaldusega toite. 

Kuigi mõnel juhul võib vaja minna erinevaid toidulisandeid. Näiteks raseduse ajal suureneb teatud mineraalide ja vitamiinide vajadus ning naistel võib tekkida vajadus võtta sünnieelset vitamiini.

Toidulisandeid võib soovitada ka siis, kui olulisi toitaineid sisaldavaid toite ei tarbita või ei tarbita piisavas koguses või kui tervishoiuteenuse osutaja on diagnoosinud vitamiinide või siiis mineraalide puuduse.

toidulisandid naistele

Miks peaks naised toidulisandeid tarbima?

Enamik naisi ei vajagi toidulisandeid. Tervislikult ja mitmekesiselt toitudes peaks saama kõik vajalikud toitained, sealhulgas vitamiinid ja mineraalained kätte.

Kuid on kolm olukorda, mis juhul võib erinevaid toidulisandeid naistel vaja minna: 

1) Naised, kes on rasedad –  see on periood, kus tuleb enda toitainete sisaldust kehas hoolikalt jälgida. Näiteks peab sellel perioodil olema eriti hoolas ja vaatama, et saaks vajaliku foolhapet. 

2) Menopaus naistel –  pärast menopausi kaotab naistel luutihedus hormonaalsete muutuste tõttu kiiresti. Paljud naised ei saa toidust piisavalt kaltsiumi ja D-vitamiini. Kaltsium ja D-vitamiin koos raskust kandva treeninguga aitavad vältida osteoporoosi. 

3) Taimetoitlased – mõnda vitamiini saab loomsetest toitudest kergemini kätte kui taimsetest allikatest. Näiteks leidub vitamiini B-12 paljudes loomsetes toodetes, sealhulgas munades ja piimatoodetes, kuid taimedes seda ei leidu. Samuti ei pruugi veganid saada piisavalt vitamiine B-2 ja B-12 ainult toidust.

toidulisandid naistele

Milliseid toidulisandeid naised tarbida võiksid?

Tekib küsimus, et milliseid toidulisandeid kasutada? Selleks, et teada saada kas toidulisandeid naistel on vaja võtta või ei on mõistlik teha enne vereanalüüs. See näitab kohe ära, et mis aine puudus on. Kuid üldiselt on naistel erinevatel perioodidel elus vaja teatuid toitaineid rohkem tarbida.

1) Kaltsium

Kaltsium aitab hoida luid tugevana ja võib vähendada selliste haiguste nagu osteoporoosi riski. Keskendu vajaliku kaltsiumi hankimisele toiduainetest ja jookidest, nagu madala rasvasisaldusega või rasvavaba piim, juust ja jogurt.

2) D-vitamiin

D-vitamiini nimetatakse ka päikesevitamiiniks, kuna meie keha toodab seda ainet pärast päikese käes viibimist. Kuid geograafiline asukoht, aastaaeg ja päikesekaitsekreemide kasutamine võivad seda looduslikku D-vitamiini allikat mõjutada. D-vitamiini saab ka toiduainetest, nagu munad, rasvane kala, rikastatud piimatooted ja seened, mida on töödeldud ultraviolettvalgusega. D-vitamiin mängib rolli luude tervises ja aitab kaasa kaltsiumi imendumisele. 

Üldiselt oli 19–50-aastastel naistel ning rinnaga toitvatel või rasedatel D-vitamiini puudus tõenäolisem kui teistel inimestel. Naised vanuses 19–50 aastat vajavad päevas 15 mg D-vitamiini.

3) Vitamiin B12

B12-vitamiini leidub loomsetes toodetes. Liha, kala, linnuliha, munad ja madala rasvasisaldusega piimatooted on näiteks allikad, kust seda vitamiini on võimalik saada. Taimetoitlased, veganid ja teised, kes neid toite väldivad, võivad saada B12-vitamiini rikastatud toitudest, sealhulgas hommikusöögihelvestest, kuid vaja võib minna ka toidulisandit. 

4) Foolhape

Foolhape, tuntud ka kui vitamiin B9. Meie keha vajab folaati, et punaseid verelibled normaalselt töötaksid. Eriti oluline on see aine rasedatele naistele. Nimelt vähendab see loote tüsistuste, eriti selgroo ja ajuga seotud tüsistuste riski, aitab luua punaseid vereliblesid ja soodustab valkude seedimist.

Enamik naisi saab vajalikku foolhapet lisades oma toitumisharjumustesse mitmesuguseid allikaid, nagu tumerohelised lehtköögiviljad ja tsitrulised. Lisaks on paljud hommikusöögihelbed ja leivad rikastatud foolhappega. 18-aastased ja vanemad naised, kes ei ole rasedad, vajavad 400 mikrogrammi päevas

toidulisandid naistele

5) Magneesium

Magneesiumi allikad on oad, pähklid, täisteratooted ja rohelised lehtköögiviljad. Kuigi mõned uuringud on leidnud, et magneesiumilisandid võivad aidata vähendada teatud terviseseisundite sümptomeid, on siiski vaja rohkem uurida. Lisaks ei pruugi magneesiumilisandeid soovitada, kui võtate teatud ravimeid. Seetõttu on sageli eelistatav keskenduda magneesiumi toiduallikatele.

6) Raud

Paljud naised kogevad raseduse ajal rauapuudust. Tegelikult kaotavad naised rauda kogu oma elu jooksul menstruatsioonide, raseduse ja imetamise tõttu. Sageli ei tarbi naised ka otseselt mingeid toiduaineid ka, et vajalik raua kogus kätte saada. Neile on kasulikud toidulisandid, mis aitavad vältida energiapuudust, juuste hõrenemist ja hapraid küüsi, mis kõik tulenevad rauapuudusest.

Raud aitab säilitada organismis paljusid elutähtsaid funktsioone, sealhulgas üldist energiat ja keskendumist, seedetrakti protsesse, immuunsüsteemi ja kehatemperatuuri reguleerimist. Rauarikkad toidud  on näiteks puuviljad, liha, teraviljad, oad ja ka näiteks köögiviljad.

Samuti on see oluline:

  • energia tootmise juures
  • immuunfunktsioon juures
  • punaste vereliblede moodustumises
  • kasvu ja arengu jaoks

7) Kollageen

Aja jooksul väheneb meie keha loomulik kollageeni tootmise võime, seega on hea mõte kaaluda toidulisandi kasutamist. Kollageen võitleb kudede vananemise ja artriidiga, aidates kaasa sidemete ja kõõluste normaalsele paranemisele. Samuti võib see aidata parandada naha elastsust, mis võib kortsude teket edasi lükata.

8) Omega 3

Omega-3 on rühm polüküllastumata rasvhappeid, mis on inimeste tervisele olulised teatud elutähtsate funktsioonide jaoks. Alfa-linoleenhape (ALA) on oluline silmade, närvide ja membraanide arenguks. Eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA) aitavad reguleerida vererõhku, põletikke, neuroloogilisi funktsioone, hormoonide tootmist jne. 

Naistel aitab see: 

  • leevendada menstruaalvalusid
  • leevendada reumatoidartriiti
  • aitab ennetada osteoporoosi
  • võib vähendada vähiriski
toidulisandid naistele

Kokkuvõtteks

Erinevad toidulisandid naistele aitavad neil erinevates eluperioodides hakkama saada. Olenevalt olukorrast on vaja mingit ainet rohkem ning seda vajalikku kogust ei pruugi tavalisest toidust kätte saada. Sellisel juhul tulevadki appi toidulisandid. Milline on parim toidulisand? Vastust on, et see, mida konkreetsel ajahetkel vaja läheb!

Jällegist parim viis kindlaks teha, et kas on üldse toidulisandeid vaja on vereanalüüs. See annab täpse ülevaate olukorrast.

Related Posts