Milliseid toidulisandeid kasutada? - infoViking
milliseid toidulisandeid kasutada

Ilmselt on iga inimene kursis sellega, et kui soovid saada eluks vajalike toitaineid, siis parim koht on ikkagi kvaliteetne ja mitmekülgne toitumine. Kuid toidulisandid on üks ideaalne viis kuidas oma immuunsüsteemi tugevdada ning samuti on see meie kliimas väga olulisel kohal. 

Kui sa hetkel mõtled, et milliseid toidulisandeid kasutada, siis tuleks siiski arvestada seda, et kindlasti ei tohiks toidulisanditega asendada igapäevast mitmkülgset toitumist.

Millal tuleks toidulisandeid tarbida?

Peamine põhjus miks toidulisandeid tarbitakse on seetõttu, et me saaksime keha küllastada ja toetada erinevate mineraalide ja kõige vajalikuga, mis toetab meie keha igapäevast toimimist. Toidulisandid on väga head näiteks just lihaste kasvatamiseks, taastumiseks, kui ka kaalust alla võtmiseks.

Üks peamine toidulisand, mis meie kliimas on oluline nii meestel kui ka naistel on näiteks D-vitamiini. See on oluline just sügis/talvisel perioodil, sest siis on päikesevalgust eriti vähe. Üldiselt tuleks toidulisandeid tarbida siis, kui vereanalüüs näitab seda. 

Tihti kasutatakse treeninguteks aminohappeid, kreatiini,  kui ka näiteks erinevaid massilisajaid ja valgupulbreid. Peale treeningu efektiivsuse tõstmise, vaatame nüüd täpsemalt milliseid toidulisandeid kasutada just tervise parandamiseks. 

milliseid toidulisandeid kasutada

Toidulisandid mis toetavad tervist

Tegelikult on olemas iga asja vastu spetsiaalsed toidulisandid. Nagu näiteks une, liigeste, immunsüsteemi… Kõik sõltub sellest, mis on sinu hetke fookus, kuid samuti saab toidulisandeid kasutada igapäevaselt, näiteks multivitamiini näol. 

Vaatame nüüd täpsemalt, milliseid toidulisandeid kasutada ning mis mingi konkreetse teema puhul kõige kasulikumad on.

1) Liigesed

Kõik füüsilised harjutused ja liigutused on seotud meie liigeste ja sidemetega. Tihti juhtub ka seda, et liigeste ja sidemete jaoks võib lihtsalt toidust väheks jääda ning siis tulevadki mängu toidulisandid. Toidulisandid võivad liigestele, sidemetele, kui ka erinevatele kõhre kudedele mõjuda väga hästi ja tervislikult. Näiteks kalaõli on liigestele hea.

Ühed tõhusamad toidulisandid liigestele on: 

  • Kondroitiin
  • Glükoosamiin
  • Metüülsulfonüülmetaan

Võib öelda, et need on sidemete ühed lahutamatud osad ning aitavad märkimisväärselt hoida nende tugevust. Glükoosamiini ja kondroitiini puhul on tegu looduslike ühenditega, mis on naturaalselt ka inimese üks liigestes olev komponent. Nimelt on tegu meie liigesvedeliku osaga ning see aitab moodustada ka kõhre kudesid. 

Metüülsulfonüülmetaani puhul on tegu põletikuvastase ainega, mis sisaldab mingil määral ka väävlit. Ehk kui on tunda, et kusagil on põletik sees ning tekitab ebamugavust, siis see on ideaalne asi, mis aitab leevendada ja ravida. 

2) Toidulisandid unele (melatoniin)

Uni on inimese korrektseks toimimiseks väga vajalik ning seda ei tohiks mitte keegi meist alahinnata. Sellega me tagame ajule normaalsed energiavarud ning ühtlasi hoiame ka immuunsüsteemi tugeva ja stressivabana. 

Inimese kehas reguleerib meie bioloogilist kella selline aine nagu melatoniin ning seda toodetakse inimese ajus olevas käbinäärmes. See on nii õelda kell, mis annab meie kehale märku, millal on aeg puhata ja millal mitte. Ideaalse rütmi saavutamiseks tuleks iga päev uinuda ja ärgata umbes samal ajal

Une kvaliteeti saab parandada ka toidulisanditega. Näiteks melatoniin, kuid osades kohtades müüakse seda ainult ravimi eesmärgil. Melatoniiniga tuleks ümber käia väga oskus päraselt ning seda ei tohiks kindlasti üle tarvitada.

Ideaalne kogus on 0.5-3 milligrammi, kuid täpsema koguse saamiseks tuleb arvestada inimese kehakaalu ja vanusega.

Melatoniini kõrvalmõjud

Melatoniini tarbides võib esineda inimestel ka kõrvalmõjusid. Enim levinud kõrvalmõjudeks on näiteks uimasus ja peavalu ning vahest võib esineda ka iiveldust. 

milliseid toidulisandeid kasutada

Toidulisandid mis muudavad immuunsüsteemi tugevamaks

Iga inimene on ilmselt korra elus mõelnud milliseid toidulisandeid kasutad, et hoida oma üleüldist tervist tugevana ja erksam. Üks lihtne vastus sellele on just nimelt multivitamiinid. Eriti oluline on neid tarbida näiteks kevadel, kui ka sügisel, sest siis on igal inimesel väikest turgutust vaja. 

Kõige paremad vitamiinid immunsüsteemile on näiteks:

  • C – Vitamiin
  • A – Vitamiin
  • E – Vitamiin 
  • Kaltsium koensüüm Q10
  • D – Vitamiin

Nende kõikide jaoks on olemas tegelikult ka multivitamiinid ehk toidulisandid, mis sisaldavad neid kõiki. Üks lisand mida tasub veel tarbida on näiteks B-Vitamiin, sest see aitab samuti kaasa tugevamale immuunsüsteemile. 

Kasulik on veel tarbida kaltsiumi ja ka magneesiumi, aga nende tarvitamisega peab olema natukene ettevaatlik. Üleliigne magneesium võib põhjustada kõhulahtisust ning kaltsium muid terviseprobleeme. Üleliigne kaltsium imendub tihti otse lihastesse ja neerudesse.

Multivitamiinid hoiavad  terviseprobleemid eemal

Kui pidevalt ja regulaarselt tarbida erinevaid multivitamiine on võimalik ära hoida paljud terviseprobleemid. Sellega on võimalik ära hoida näiteks üleüldist tervise kurnatust ja vältida igasuguseid muid probleeme. Samuti on oluline jälgida kehas olevat tsingi taset, sest see on naturaalselt inimese kehas väga madal. 

Tavaliselt tekivad probleemid siis, kui tekib mingi aine defitsiit koos kiire ja mitte nii tervisliku elustiili puhul. Küll aga on mitmekülgne toitumine kõige alus, aga tihti süüake üksluiselt ning sellest tulenevalt on erinevate toidulisandite tarbimine väga kasulik. 

milliseid toidulisandeid kasutada

Milliseid toidulisandeid kasutada treeningutel?

Tavaliselt teatake sportides toidulisandeid, kui ainult valgupulbreid ja massilisajaid, kuid tegelikult on veel palju muid aminohappeid, mis aitavad treeningute kestvusele ja taastumisele kaasa. 

Regulaarne toidulisandite tarbimine sportimisel muudab sinu keha tugevaks ning ühtlasi annab kõik eeldused parimaks taastumiseks, mis on treeningute puhul väga oluline. Peale selle on võimalik läbi valgupulbrite tõsta ka näiteks lihasmassi toonust ja jõudu. 

Mida tarbida enne treeningut?

Üks kasulik vitamiin mida tasub võtta on vitamiin C, sest see aitab kiirendada meie lihaste taastumist. Seda ei tasu võtta ainult treenides, kuid ka regulaarselt muid asju tehes, sest see toetab meie immuunsüsteemi toimimist. 

Üks parimaid toidulisandeid on kreatiin monohüdraat, mis on väga ohutu ning see aitab märkimisväärselt parandada meie jõua näitajaid ja sooritusvõimet. See sobib väga hästi nii vastupidavus spordis, kui ka jõutõstmises. 

Mida võtta treeningu ajal?

Siis on mõtekas kasutada erinevaid aminohappeid, mis aitavad harjutuste vahel taastuda. Kasulik on võtta ja tarbida näiteks elektrolüüte ning seda juhul, kui treening kestab umbes tund või isegi kauem. Soovitatav on tarbida neid erinevate spordijookidega, milles on sisaldatud ka magneesiumi. 

Lisaks aitavad ka süsivesikud meie organismi toimimisele kaasa ning neid võib tarbida ka enne treeningut, sest sellest saab energiat mis aitab treeningust läbi suruda. 

Mida kasutada peale treeningut?

Peale treeningut on soovitatav kasutada süsivesiku ja valgu segusid, sest need aitavad lihastel treeningutest kõige paremini taastuda. Sellist jooki tuleks tarbida umbes 30 kuni 60 minutit peale treeningut.

Toidulisandid kaalu langetamiseks

Millsied toidulisandeid kasutada kaalulangetamises on ilmselt paljude inimestele suur küsimärk. Tegelikult muutub see iga päevaga üha kergemaks ja kergemaks. Kindlasti ei saa ainult toidulisanditele keskenduda ning samamoodi tuleb jälgida ka üldist toitumist ja liigutamist. 

Rasvapõletamine töötab enamasti metabolismi kiirendamise arvelt, mis tõstab natuke kehatemperatuuri, millest keha ise aru ei saa. Vähendada tuleks ka süsivesikute hulka ja rasvasid sisaldavaid toite. 

Üks parimaid aminohappeid kaalulangetamiseks on selline aine nagu karnitiin. See aitab põletada rasva molekule. Lisaks tasub proovida ka erinevaid oomega 3 rasvhappeid, kitosaani ja piperiini. Katsedada võib ka erinevaid dieetkokteile. 

milliseid toidulisandeid kasutada

Kokkuvõte

Käisime üle mõned peamised teemad ning see milliseid toidulisandeid kasutada sõltub täiesti inimese enda eesmärkidest. Suurespildis tuleb eelkõige panna rõhku kvaliteetsele ja mitmekülgsele toitumisele, mida hiljem toidulisanditega vajadusel toetada. 

Related Posts