Valentinipäeva ABC- Kõik mida peaksid teadma sõbrapäevast
sõbrapäev

Valentinipäeva ABC- Kõik mida peaksid teadma sõbrapäevast

Valentinipäeval avaldatakse armastust oma armsamale või lähedastele inimestele. Kombeks on osta lilli, kommikarpe ja muid armastusega seotud kingitusi. Kuid sõbrapäeva tähendus võib meie kõigi jaoks olla midagi erinevat.

Mis päeval on sõbrapäev? Valentinipäeva ehk sõbrapäeva tähistatakse 14. veebruaril.

Kuidas tähistatakse valentinipäeva Eestis?

Algselt oli valentinipäev mõeldud armunutele, kes tol päeval vahetasid lilli ja kingitusi oma tunnete väljendamiseks. Kuid see ei pea olema ainult armunute päev.

Eestis ja Soomes on valentinipäev ka sõbrapäev. Kusjuures Eestisse tuli see tähtpäev läbi Soome 1980. aastate lõpu poole.

Lilled ja kink käivad sõbrapäeval käsikäes. Kuid see ei pea olema midagi kallist. Näiteks koolides ja lasteaedades on tavaks meisterdada erinevaid sõbrapäeva teemalisi kaarte. Samuti võib lihtsalt veeta aega oma sõprade ja perega.

sõbrapäev

Kuidas seda ülemaailmselt tähistatakse?

Lisaks Euroopale ja Ameerika Ühendriikidele tähistatakse seda veel paljudes teistes riikides. Ameerika Ühendriikides saadetakse tol päeval üle 1 miljardi valentinikaardi. Mis on natuke vähem, kui saadetakse jõuludel jõulukaarte.

18. sajandil hakati Inglismaal oma armastuse väljendamiseks üksteisele lilli ja maiustusi tegema ning saadeti valentinikaarte. 20. sajandil hakkasid prinditud kaardid asendama käsitsi kirjutatud kirju kuna printimise tehnoloogia arenes.

Itaalias antakse armastajatele valentini võtmeid (romantilise sümbolina ja kutsena avada kinkija süda). Samuti antakse neid lastele, et eemale hoida epilepsiat.

valentinipäev

Valentinipäeva tekke ajalugu

Valentinipäeva tekkimise lugu on siiamaani ebaselge. Katoliku kirik tunnustab vähemalt kolme erinevat Valentini või Valentinuse nimelist pühakut, kes kõik surid märtrisurma.

Ühe legendi kohaselt kirjutas Valentin noorele tüdrukule enne hukkamist hüvastijätuks kirja, kus kirjutas allkirjaks “Sinu Valentin”. Arvatakse, et see noor tüdruk oli vangivalvuri tütar, kes oli pime ning Valentin tegi ta silmanägemise korda.

Osad arvavad, et valentinipäev sai alguse Valentini surmaga või tema matuse aastapäeva tähistamisega veebruari keskel. See toimus umbes aastal 270 pkr. 

Teised arvavad, et kristlik kirik otsustas tähistada valentinipäeva veebruari keskel, püüdes kristaniseerida paganlikku Lupercalia tähistamist. Lupercaliat tähistati 15. veebruaril, mis tähendas viljakuse festivali. See oli pühendatud Rooma jumala Faunuse (põllunduse jumal) jaoks, kui ka Rooma asutajate Romuluse ja Remuse jaoks.

Legendi järgi panid kõik linna noored naised oma nimed suurde urni. Seejärel võtsid linna noormehed loosina välja sedeli ja hakkasid seda naist otsima. Paariline saadi omale aastaks ja tihti lõppesid need ka abieludega. Sellisel kujul kestis see umbes 18. sajandini. 

Valentinipäeva hakati romantikapäevane tähistama alles umbes 14. sajandil. 

valentinipäev

Valentinipäeva/sõbrapäeva sümboolikad

Sõbrapäev on käes! Enne kui hakkad oma armujooki valmistama, tutvu selle tähtsa päeva sümbolitega ja kuidas need tekkisid.

See on ideaalne aeg näidata oma lähedastele, kui palju me hoolime neist. Võibolla soovid  teha midagi erilist, näiteks küpsetada kook või teha unikaalne kink.

Allpool käsitleme kõiki valentinipäeva sümboleid, nende tähendusi ja ajalugu. Neid teadas, on sul rohkem valikuid sobiliku kingi tegemiseks.

Sõbrapäeval on kuus peamist sümbolit: südamed, tuvid, roosid, Amor (Cupido), armusõlmed ja sõbrapäeva kaardid.

Südamed

Kõige populaarsem sõbrapäeva sümbol on süda. Sellel päeval võid leida kõike alates südamekujulistest küpsistest kuni südameteemaliste kaunistusteni. Kui mõtleme südametele ja sõbrapäevale, on võimatu mitte mõelda armastusele.

Läbi ajaloo on süda olnud kõige olulisem kehaosa- palju tähtsam kui aju. Usuti, et süda pole mitte ainult koht, kust kõik emotsioonid pärinevad, vaid ka see, kus elab meie hing.

Südant peeti kohaks kehas, kus mälestusi hoitakse. Arvati, et tõelise armastuse tunded ja Jumala käsud on südamesse kirjutatud.

Aja jooksul on meil kasvanud palju sügavam teaduslik arusaam nii südamest kui ka ajust. Me teame, et süda on lihas, mis vastutab vere pumpamise eest läbi meie vereringesüsteemi. Ning aju vastutab mõtete ja emotsioonide eest.

Sellest hoolimata, seostatakse südant ikkagi armastuse sümbolina, kus kaks poolt moodustavad ühe terviku ja ühinevad igaveseks.

Tuvid ja armulinnud

Valentinipäeva seostatakse tavaliselt kahe linnuga: tuvid ja armulinnud. Sellise nimega nagu “armulinnud” pole üllatav, see lind on sõbrapäeva sümbol.

Armulind on väike erksavärviline papagoi, kes on pärit Lõuna-Aafrikast. Metsikud armulinnud on enamasti rohelised, erinevat värvi nägudega (virsik, punane, must, hall, kollane jne).

Kuigi armulind on üks linnuliikidest, keda seostatakse valentinipäevaga, siis tuvid on põhilised. Neid on mitmes värvitoonis, kuid peamiselt seostatakse valgeid tuvisid selle päevaga. Valged tuvid sümboliseerivad armastust, süütust, puhtust, lootust ja rahu.

Sarnaselt armulindudele paarituvad paljud tuvid kogu eluks. Lisaks sellele, et valged tuvid on sõbrapäeva sümbol, seostatakse neid sageli ka pulmadega. Tuvisid nähakse sageli ka jõulude ajal ja kirikutes nende religioosse sümboolika tõttu.

sõbrapäev ehk valentinipäev

Punased roosid

Üldiselt on roosid valentinipäeva sümbolid, kuid punaseid roose seostatakse nende tähenduse tõttu kõige sagedamini selle romantilise päevaga.

Roosidel on olenevalt värvist ka erinevad tähendused. Näiteks punased roosid sümboliseerivad romantikat, kirge, tõelist armastust ja iha.

Kreeka mütoloogias olid punased roosid üks armastuse, ilu ja viljakuse jumalanna Aphrodite sümboleid. Aphroditel oli poeg nimega eros, kes oli tuntud kui erootlilise armastuse jumal. Kui lugeda nime Eros tagurpidi, saate sõna rose ehk roos.

Amor tuntud ka kui Cupido

Cupidot kujutatakse valentinipäeva kaartidel sageli alasti, kes laseb armastuse nooli pahaaimamatute armastajate poole. Kuid Rooma jumala Cupido juured saavad alguse Kreeka mütoloogiast kui Kreeka armastuse jumal Eros. Ladina keeles on Eros tuntud, kui Amor (armastus) või Cupido (iha).

Kuigi praegu kujutatakse teda armsana, alasti, priskena, vibu ja noolega beebiks, siis algselt kujutati Cupidot, kui saledat, nägusat ja tiivulist noort meest. Hellenistlikul perioodil muutus tema kuvand priskeks tiivuliseks beebiks.

Armusõlmed

Kui mõelda sõbrapäeva sümbolitele, et pruugi armusõlmed esimesena meelde tulla, kuid läbi aegade on sõlmesid juba pikka aega armastusega seotud. 

Üldiselt sümboliseerivad sõlmed asjade ühendamist ja armastussõlmed kahe armunud inimese ühendamist.

Üks levinud armastussõlm on kalurisõlm, tuntud ka kui “tõelise armastaja sõlm”, mida kasutatakse köie sidumiseks. Keldi armastussõlmed on samuti populaarsed ja neid kasutatakse sageli ehetes.

Sõbrapäeva kaardid

Sõbrapäev on pärast jõule aasta suuruselt teine kaartide saatmise püha ning ettevõtted kasutavad seda ära. See on lihtne ja armas viis näidata teisele inimesele, et sa hoolid neist ja pead neid meeles.

sõbrapäev

5 ideed kuidas tähistada sõbrapäeva sõpradega

Alati ei pea tegema kalleid kinke või sööma restoranis. See võib olla ka lihtsalt päev, kus saad oma lähedasemate sõpradega kokku ja veedate toredat aega. Siin on 5 lihtsat ideed, kuidas veeta sõbrapäeva koos oma sõpradega:

Filmiõhtu

Kutsu oma sõbrad kokku ja vaadake oma lemmikfilme või seriaale. Tellige näiteks pitsat ja võtke kõrvale oma lemmik jook. Mõnikord peitub lihtsuses võlu.

Päev looduses

Võta oma sõbrad kokku ja minge loodusesse jalutama. Kaasa võtke kuum tee või kakao ning pirukad. Miks mitte teha midagi rekreatiivset ja nautida kena Eestimaa loodust.

Tehke naljakink

Pange kõik oma nimed mütsi sisse ja kõik tõmbavad pimesi kellegi nime. Kingi teemaks võiks olla midagi huvitavat ja naljakat. Lisaks võiksite seade kululimiidi, et keegi liiga palju ei kulutaks.

Külastega spaad

Mine koos sõpradega spaasse ja laske end lõdvaks. Selleks leppige kokku sobiv aeg spa külastuseks. Lisaks spaale võib minna ka küünesalongi, et end veelgi ilusamaks teha ja hästi tunda.

Õhtusöök

Kes ei tahaks süüa maitsvat sööki ja teha seda veel koos oma parimate sõpradega. Soovitus oleks eelnevalt teile sobilik koht ära broneerida kuna paljudele on sama mõte.

sõbrapäev

5 ideed kuidas tähistada valentinipäeva oma kallimaga

Valentinipäev ei tähenda ainult armastuse väljendamist ja kingituste tegemist. See on päev, kus tuleks tähistada armastust, ilu ja romantikat ning näidata oma partnerile, mida need sinu jaoks tähendavad. Oleme välja toonud 5 ideed, kuidas muuta see päev eriliseks:

Alusta päeva hommikusöögiga

Mis oleks veel parem viis valentinipäeva alustamiseks, kui hommikusöök voodis. Tee südameteemaline hommikusöök. Näiteks südamekujulised pannkoogid koos maasikamoosi ja piimaga. Ta tõenäoliselt ei oota midagi sellist ja see on talle meeldiv üllatus.

Üllatada teda kingiga

Lilled ja kommikarbid on klassikaline kink mida teha. Miks mitte välja mõelda mingi ainulaadne ja läbimõeldud romantiline kingitus. 

Kui tema lemmikartist või -spordimeeskond juhtub sõbrapäeval või selle paiku linnas olema, üllata teda piletitega. Kui üritus toimub linnast väljas, siis tehke sellest väike puhkus, hankides hotelli ja tutvudes piirkonnaga. 

Aardejaht

Valentinipäeva aardejaht on loominguline ja lõbus tegevus. Seda võib teha nii enda kodus või ka kodust väljas. Vihjed võiks olla armsad ja loomingulised. Viimases punktis võiks kallimat oodata armas ja romantiline kingitus. Alternatiivselt võib panna ka igasse punkti mingi väikse ja armsa kingituse.

Veeda päev kallimaga

Leia endale see aeg, et olla oma kallimaga ning näidata talle, mida ta sulle tähendab. Proovi veeta terve päev oma kallimaga, tehes asju, mis teile meeldivad. See võib olla mis tahes hobiga tegelemine, koos kokkamine, looduses matkamine, üksteise huvidest rääkimine või lihtsalt koos lebamine.

Romantiline õhtusöök

Ükskõik kui palju trende ka ei muutuks, vana kooli küünlavalgel õhtusöök ei aegu kunagi. Nii et vii oma tüdruksõber romantilisele kohtingule. Tee eelnevalt juba broneering kuna tol päeval on kõik kohad paksult rahvast täis. Mis oleks veel parem viis, kuidas lõpetada see romantiline päev.

Alternatiivina võite taasluua oma esimese kohtingu ja mida te tol päeval tegite. Miks mitte minna ajas tagasi ja vaadata, kuidas kõik alguse sai ja koos naerda selle üle, mis juhtus.

valentinipäev

Kokkuvõte

Sõbrapäeval on traditsioon teha oma armsamale midagi ilusat ja väljendada oma armastust. Kuid ära ei tohiks unustada neid, kes on meiega lapsest saati olnud. Näiteks meie pereliikmed, vanavanemad ja lähedasemad sõbrad. Ei ole vaja kõigile hakata midagi kinkima, aga lihtne telefonikõne teeb samuti südame soojaks, et nende peale mõeldakse.

Ettevõtted | Muu


Related Posts