Naistepäev - lilled ja šokolaad või midagi muud? - infoViking
naistepäev

Naistepäev – lilled ja šokolaad või midagi muud?

Millal on naistepäev? Igal kevadel saab sellest üks enimlevinud märksõnu üle interneti erinevatel otsinguplatvormidel. Kiire vastus teile, naistepäeva tähistatakse igal aastal 8. märtsil, kusjuures ka kuupäeva valik ei ole sündinud juhuslikult – sellel on väga sügav ja sümboolne tähendus. 

Mis on naistepäev

Rahvusvaheline naistepäev on naiste endi poolt 20. sajandi alguses loodud naiste kultuuriliste, sotsiaalsete ja teaduslike saavutuste tähistamiseks. Tänapäeval on eesmärk pigem suunata ja muuta ühiskonda nii, et naised ja mehed oleksid igal elualal võrdsed. Viimaste aastate loosungid seostuvad just märksõnadega 50-50, ehk täielik võrdsus. 

Naistepäeva tähendus lääne- ja idapoolsetes kultuuriruumides on erinev. Läänes on naistepäev saanud oluliseks erinevates liikumistes ning seda seostatakse järjest enam feminismi ja võrdsuse tagamisega. Eestis on endiselt naistepäev pigem naiste austamiseks, märkamiseks ja toetamiseks. 

naistepäeva naine

Rahvusvahelise naistepäeva ajalugu ja teke

Naistepäeva teke sai oma alguse USAst, kus naiste liikumine ja aktivism algas mõni aeg varem kui Euroopas. Liikumise alged pärinevad 1848. aasta reformidest Ameerika Ühendriikides, mille käigus naised endale mitmeid vabadusi ja õigusi kätte võitlesid. Euroopasse suundus aktivism 20. sajandi alguses, pärast 1908. Aasta naistööliste rahutusi New Yorkis.

Oma tegeliku alguse sai see Euroopast, kus Saksamaa naiskommunist Rosa Luxemburg tegi vastava ettepaneku kuulutada välja selline tähtpäev. Kopenhaagenis, 1910. aastal , teisel rahvusvahelisel naissotsialistide konverentsil, viidi see mõte ellu ning tähtpäevaks jäi 8. märts, meenutamaks ja austamaks New Yorki vabrikus hukkunud naistöölisi. 

Esimest korda tähistati naistepäeva juba järgmisel, 1911. aastal Saksamaal, Taanis, Austrias ja Šveitsis ning 1913. aastal ka Venemaal.  

5 ideed, kuidas tähistada naistepäeva

Mida teha naistepäeval? Selleks on mitmeid variante koos oma sõbrannade või kaasaga.

1. Toeta naiste varjupaika

Paljud ei teagi, et Eestis on pea igas maakonnas naistele loodud varjupaik, kuhu saavad pöörduda igasugust vägivalda ja väärkohtlemist kogenud naised. Varjupaigas pakutakse neile emotsionaalset tuge, aidatakse leida edasist abi ning püütakse ka igal muul viisil aidata.

Varjupaika on alati teretulnud igasugusel kujul toetused. Alati on puudu personalist ning suure tänutundega võetakse vastu vabatahtlikud. Selleks on samuti erinevaid vorme, võimalik on pakkuda emotsionaalset tuge, rääkida oma kogemustest, aga ka lihtsalt aidata näiteks hoida asutusi korras. Naistepäev on selleks vägagi sobiv aeg.

2. Korralda sõpradega kokkusaamine

sõbrannad

Sõpradega veedetud aeg ei ole kunagi maha visatud. Head suhted lähedastega on üks inimese põhivajadusi ning seda ei ole võimalik eirata. Paljud mentaalsed probleemid tänapäeval saavad alguse halbadest suhetest. Head sõbrad aitavad lahendada ka teisi elus esinevaid probleeme ja teevad kõige halva läbielamise kergemaks. 

Mõned ideed, mida sõpradega teha peale klassikalise õhtusöögi, oleks näiteks filmimaraton, mis avab kõikide südamed ja laseb emotsioonid valla. Midagi lõbusat ja kasulikku tahtes võiks korraldada aiamüügi, mille põhiteema on naistepäev ja mis on suunatud näiteks kingitusteks naistele 

3. Matk ja piknik

Tänapäeval otsitakse puhkusreisideks järjest enam aktiivseid tegevusi, sest see aitab eemale peletada ekraani taga töötades tekkiva musta ja väsinud meeleolu.Tore aeg millegi vabas õhus tegemiseks on ka naistepäev, sest traditsiooniliselt on märtsi alguse päevad täis kevadist päikest, millest talve jooksul puudus on tekkinud. 

Eestis on palju erinevaid matkaradu ja loodusobjekte, kus on ka kohalikel põnev ringi uudistada. Kevadine tärkav, ilus ja värske loodus toob naeratuse näole kogu perel. Mõned näited nendest oleksid Kõrvemaa matka- ja suusakeskus, Viru raba ja igas maakonnas asuvad seiklejatele RMK metsa- ja matkarajad. 

4. Fotosessioon

Naistepäeva fotosessioon

Piltide jäädvustamine on suurepärane viis talletada ilusad hetked ja emotsioonid, et neid ka tulevikus soojalt meenutada. Sotsiaalmeedia profiilid vajavad meil kõigil vahel veidike täiustamist ning mida paremat on sinna postitada, kui pilte toredast naistepäevast oma lähedastega. 

Fotosessiooniks on võimalusi mitmeid, saab minna näiteks kohale fotograafi töökotta, kus endale valitakse sobiv taust, valgus ja muud efektid. Tihti on neil ka vahvad kostüümid ja muud riided, mis pildile rohkem värvi lisavad ja neid lõbusamaks muudavad. Teine, aina popim võimalus on tellida fotograaf endale sobivasse kohta ning jäädvustada pildid spontaanselt.

5. Puhkus spas

Eesti on täis häid SPA hotelle, kus võtta aeg maha kasvõi terveks nädalavahetuseks. Hetkel on majutusasutuste hinnad all ning häid pakkumisi leiab igale poole. Mõnusa get-away kogemuse pakub näiteks kahepäevane reis Saaremaale, Kuressaarde, kus on SPAsid erinevatele maitsetele ja vastavalt hinnaklassile. 

Häid hotellielamusi pakuvad ka mitmed teised Eesti väikelinnad, esirinnas nendega Rakvere, Haapsalu ja Pärnu. Eeskätt suvekuurortitena tuntud kohad on ka talvel valmis vastu võtma külalisi ning neile elamusi pakkuma. Lõõgastav SPA kogemus kallimaga on just see, mis on külmast talvest puudu.

Naistepäeva kingitused – 5 ideed

Mis oleks naistepäev ilma kingitusteta? Siin on mõningad naistepäeva kingituste ideed, millega õrnemat poolt üllatada.

1. Lilled

Naistepäeva lilled

Lilled on Eestis ja mujal Euroopas saanud traditsiooniliseks naistepäeva kingituseks, millele ei suuda vastu panna ükski naine. Lilled sümboliseerivad ilu, noorust ja sära, mida iga naine soovib ka endas leida. Naistepäeval on oodatumad lilled roosid, tulbid, petuuniad ja gerberad. 

2. Ise meisterdatud asjad

Laste poolt meisterdatud meened vanematele tõeliselt ilusad mälestused, mis tihti pannakse külmkappidele või riiulitele nähtavale. Nooruse siirus ja laste armastus, mis on talletatud näiteks nende endi meisterdatud kaartidesse jääb sinna igaveseks sisse. Kunagi hiljem lastega selliseid asju vaadata on üks südamlikumaid kogemusi. Meisterdamine võib olla ka kogu pere tegevus.

3. Kommikarp

naistepäeva kommikarp

Šokolaadikommid on teine traditsiooniline kingitus naistele, mida kasutavad salarelvana nii mõnedki kogenud mehed. Kommikarpe on väga erinevaid ja neid on tegelikult ka ise võimalik disainida ning koostada. Siiski müüvad kõik suuremad maiustustetootjad juba valmis karpe, kus on sees magusad üllatused igale maitsele. 

Naistepäeva puhul on kõige sobivam kinkida šokolaadist tooteid, mis on piisavalt universaalsed ega tekita kellegis pettumust. Eesti tootja Kalev saadab enne naistepäeva müügile ka eraldi selleks tähtpäevaks disainitud karbid. Sellise kingi puhul maksab välimus sama palju kui sisu. 

4. Kaart

Kinkekaarte on saadaval igaks võimalikuks puhuks, igale soole, vanusele ja ka koduloomadele. Kaart üksi jääb siiski veidi puudulikuks ning see võiks komplementeerida mõnd teist üllatust. Samas võib kaarti peidetud sisu korvata ka kõige suuremad ebaõnnestumised. Sisu võib luua ilusate ja romantiliste sõnade näol või ka näiteks mõne väikese kingituse näol. Kaardid on tavaliseks meisterdamisprojektiks lasteaias.

5. Kinkekaardid ja piletid

Tänapäeval on tõenäoliselt paljude naiste pettumuseks saanud osades seltskondades tavaliseks kingiks raha, millega ei sobi küll kuidagi väljendada oma tõelisi tundeid. Palju ilusam oleks see raha kulutada näiteks kinkekaartidele, teatri- või kontserdipiletitele, millega pakud sa naisele lihtsalt rahasumma asemel hoopis elamuse. See elamus võib olla ka midagi ekstreemsemat, et naine oma mugavustsoonist välja viia. Uued kogemused on hilisemaks meenutuseks vahvad. 

naine ja lilled

Kokkuvõte

Eesti ajaloos on naistepäeval olnud oma oluline koht, sest Eestis on naisi alati hinnatud ja austatud. Läbi nõukogude aja peeti päeva seda riikliku pühana, hetkel ta seda enam kahjuks ei ole. Sellegipoolest on naiste märkamine ja tunnustamine saanud hoogu aina juurde. Läheneva naistepäeva puhul, ilusat ja kaunist naistepäeva kõigile naistele, veetke aega oma lähedastega ning nautige seda päeva!

Ettevõtted | Muu


Related Posts