Rootsi vaatamisväärsused: 15 kohta Skandinaavia poolsaarel - infoViking
Rootsi vaatamisväärsused

Rootsi vaatamisväärsused: 15 kohta Skandinaavia poolsaarel

Rootsi on meie suur naaber, kellega meil seob sõbralik ning vennalik ajalugu. See on ilmselt ka eestlaste seas üks külastatumaid välisriike tänu heale laevaühendusele. Kuid see ei ole kõik, mida meie naaber pakkuda suudab. Sealt leiad ühe kauni maa, mis on täis erinevaid pärle igale maitsele.

Sellest Rootsi vaatamisväärsuste listist leiad riigi suurimad linnad, antiiksed paigad, looduskauneid kohti, kuulsaid matkaradasid, maalilisi külakesi ning mitmeid ideid ja tegevusi mida teha Rootsis.

Riigist üldiselt

Põhjamaine kuningriik, mis on justkui pigistatud kahe venna Norra ja Soome vahele. Piklikus ning suures riigis saab avastada mitmekesist kliimat, kus suvel on mõnusalt soe ning talvel polaaraladel krõbedalt külm.

Kuigi üldpildis on Skandinaavia riik tuntud kui tasane maa, leidub sealt nii mõnigi kõrge tipp nagu Kebnekaise (2104 m). Samuti ei tule sealt puudust järvedest ning seal paiknev Vänern on lausa Euroopa riikide seas suurim. Sarnaselt järvedele on seal hulgaliselt saari, millest tuntumad on idakaldal asuvad Gotland ja Ölandi saared.

Samuti on seal lugematul hulgal vaatamisväärsusi alates tuntud linnadest ning lõpetades vähetuntud loodusradadega. Allpool oleme välja toonud 15 vaatamisväärsust, millele tasuks oma silm peale visata.

15 vaatamisväärsust Rootsis

1. Stockholm

Stockholmi vaatamisväärsused

Rootsi pealinn ei vaja pikemat tutvustamist, kuhu on jõudnud arvatavasti väga paljud eestlased. Selle linna avastamist saab ühildada populaarse kruiisiga, mil laev paariks tunniks Stockholmi sadamas sildub.

Kuhu minna Rootsi pealinnas? Peamised vaatamisväärsused leiad kesklinna piirkonnast, mis on täidetud erinevatest kuninglikest ning arhitektuursetest hoonetest. Vanalinna raekoda, ABBA muuseum, Moderna Museet, Riksdag, Stockholmi kuningaloss ning Vasa muuseum on vaid mõned kohad mida külastada Stockholmis.

Samuti vaadata oma silmaga kuidas toimib kuninglik vahtkonnavahetus Stockholmis on kindlasti üks peamisi tegevusi mida teha Rootsi pealinnas. Lisaks leidub sellest linnast ka mitmeid muid kohti ning tegevusi mida teha ka koos perega nagu näiteks Skanseni vabaõhumuuseum, Stockholmi saarestik ja Gröna Lundi lõbustuspark.

Loe lisaks: Stockholmi vaatamisväärsused.

2. Gotlandi saar

Visby - Rootsi vaatamisväärsused

Riigi ning samuti ka kogu Läänemere suurim saar Gotland peetakse gootide päritolu paigaks. Terve saar on täis erinevaid omapäraseid Rootsi vaatamisväärsusi, millest tuntuim on nende pealinn Visby.

UNESCO maailmapärandi listi lisatud Visby on endine hansalinn, mille tähelepanuväärseim ehitis on ümber linna paiknev ligi 3.4 km pikkune ringmüür. Peale selle pakub Visby linn mitmekülgset keskaegset ilu ja võlu, mis meelitab ligi turiste üle terve maailma.

Pealinn Visby pole ainuke põhjus, miks seda saart külastatakse. Sellelt idülliliselt saarelt leiad veel Lummelundagrottan lubjakivi koopa, Närsholmen poolsaare, Langhammars kivi formatsioonid ning mitmed keskaegsed kirikud.

Loe lisaks: Gotlandi vaatamisväärsused.

3. Rootsi lapimaa

vaatamisväärsus Rootsis - Lapimaa

Lapimaa, mis on levinud nii Rootsis kui ka Norras ja Soomes, on paljude arvates Euroopa üks viimaseid tõelisi põlisloodusalasid. Sellel polaarala ning virmaliste maal (mida näeb kesk sügisest varakevadeni välja) on kindlasti koht mida külastada Rootsis koos lastega.

Kiruna on üks populaarsemaid Põhja Rootsi vaatamisväärsusi ja sihtkohti, kus külastajad saavad kohtuda nii saamide, kui ka nende põhjapõdra karjadega. Tegevusi mida teha lastega Rootsi polaaralal on lõputult. Saamide ekskursioonid, põdra safari ja palju muud. 

Lisaks leidub sealt ka midagi ekstreemsuste huvilistele nagu näiteks suusa- ja mootorsaani reisid ning jääronimine.

4. Göteborg

Rootsi vaatamisväärsus - Göteburg

Viimastel aastatel on Göteborg ja läänerannik muutunud tõeliseks maiuspalaks toidusõpradele üle terve maailma. Maailmatasemel mereannid, auhinnatud Michelini tärni väärilised restoranid ning suurepärane rannajoon meelitab rahvusvahelisi külastajaid üha suuremal hulgal.

Lisaks sellele, et see on parim koht toidugurmaanidele, leidub sealt ka teisi põnevaid kohti. Mainimist tasuvad ära kindlasti Slottsskogeni park, Göteborg kunstimuuesum, Haga vana rajoon, Feskekörka kalaturg ning lähedal asuv Göteborgi saarestike kogumik.

5. Jukkasjärvi jäähotell

Jäähotell - Rootsi vaatamisväärsused

Jukkasjärvi külas asuv Jäähotell pakub ülimat ekstreemset ning meeldejäävat puhkust. See majesteetlik hotell avab igal detsembril uuesti oma uksed koos uuenenud kujunduse ja sisustusega peale pikka “sulaperioodi”.

See on nii ainulaadne kogemus ning paik, mida peetakse ka üheks tuntumaks Põhja Rootsi vaatamisväärsuseks. Astudes sisse jäähotelli, tekib tunne, et oleksid sattunud justkui Disney filmivõtetele, kuna seda miljööd oled ainult näinud nendest kuulsatest lastefilmidest. Lisaks erikujundusega tubadele annab hotellile vürtsi juurde ka spetsiaalne jääbaar ning kirik.

6. Kalmar

Kalmari linn esindab endas nii ajaloolist arhitektuuri, kui ka modernset linnapilti. Lisaks mitmekesisele miljööle asub linnas ka üks suurimaid vaatamisväärsusi – Kalmari kindlus. Sellel suurejoonelisel tornide ja massiivsete müüridega lossil on ajalugu, mis ulatub enam kui 800 aasta vanusesse aega. Praegune välimus pärineb 16. sajandist, mil Vasa kuningad ehitasid selle kontinentaalse sisustusega ümber renessansi stiilis.

Lisaks suursugusele lossile leidub väikesest võluvast Kalmari linnast veel nii mõndagi. Saad hõlpsasti ringi jalutada või rentida jalgratast, et nautida mitmeid parke, randu, metsi, poode, muuseume, galeriisid ning kohvikuid.

7. Lund

Lund - Rootsi vaatamisväärsus

Lund on lummav linn, mille juured pärinevad viikingiajast ning tänu oma rikkaliku ajaloole ja elavale üliõpilas kogukonnale on sellel linnal pakkuda rohkelt avastamist ning tegevusi.

Lund on ideaalne koht ajaloohuvilistele mida külastada Rootsis, mille tänavapilti kaunistavad munakivisillutisega tänavad, omapärane ajalooline arhitektuur ning muuseumid. Linnas asuv Lundi katedraal on üks enim külastatumad Rootsi vaatamisväärsusi, mis hiilgab oma suurejoonelisusega üle terve Lundi linna. 

8. Halmstad

Halmstad

Edela-Rootsi linn, mille sümboliteks on puitkarkassi arhitektuur, sadamad ja ülikoolid, peegeldab 17. sajandi Taani kultuuri meenutusi koos suurlinna hõnguga. 

Riigi suvepealinn, on peamine sihtkoht soojematel kuudel, kus põgenetakse rohkelete liivarandadele, et nautida Skandinaavia pehmemat kliimat. Tylösand rand on linnast vaid kiviviske kaugusel.

9. Ölandi saar

Öland

Suurest glamuurist eemale peituv saare provints on liivarandade, lopsakate roheliste orgude ja rauaaja külade maa, mis tuletab teile meelde “viikingiaega“. Saarel ringi seigeldes tundub, et aeg on seal justkui peatunud, millele annab ilmet juured rahulik saare elu ning muust maailmast ära lõigatud tunne.

Kuid sellegipoolest pole seal elu välja surnud, vaid pigem leiab sealt mitmeid tegevusi mida teha Rootsi suuruselt teisel saarel. Avasta Borgholmi kindlust, jaluta mööda Gettlinge antiikset matmispaika, viska pilk peale antiiksele Eketorp asutusele ning uuri mitmeid muid maalilisi ja ajaloolisi paiku.

10. Ystad

Ystad - Rootsi vaatamisväärsused

Vähesed linnad Euroopas ning mitte ükski teine ​​Skandinaavia koht ei saa uhkeldada nii “elava” ning värvikireva linnapildiga riigi möödunud perioodidest nagu seda on Ystad. Munakivitänavad ning päikeseküllased väljakud, mida ääristavad puitmajad on Lõuna Rootsi vaatamisväärsused mida tasub kindlasti ringreisil külastada. 

See lõunapoolne pärl peidab endast ühte rikkalikku ja põnevat ajalugu, millest annavad aimu erinevad muuseumid ning kunstigaleriid. Selle linna pani kaardile riigi kuulus kirjanik Henning Mankell, kes oma detektiivilugudega politseiülemast Kurt Wallanderist on tõmmanud Ystad linnale veelgi suurema tähelepanu.

11. Botnia lahe Kõrgrannik (The High Coast)

Kõrgrannik - Rootsi vaatamisväärsused

Paljude turistide jaoks tundmatu Kõrgrannikut peetakse üheks kauneimaks looduslikuks Rootsi vaatamisväärsuseks, mis kohalikus keeles on tuntud kui Höga Kusten. Enamjaolt tasase riigi jaoks on see 286 meetri kõrgune sihtkoht üks meelispaiku kohalikele rootslastele.

Härnösandi ja Örnsköldsviki linnade vahel asuv Kõrgrannik on ideaalseks paigaks matkahuvilistele, mille tipust avanevad panoraamvaated Läänemerele. Selles piirkonnas asub mitmeid matkaradasid, kui ka kaks rahvusparki: Skuleskogen ja Ulvöni saare rahvuspark. Piirkond on pärjatud muuhulgas ka UNESCO maailmapärandi listis.

12. Marstrand

Marstrand

Göteborgist vaid tunnise autosõidu kaugusel asuv Marstrand on kaunis saarelinn, mis on populaarseks sihtkohaks riigi kuulsatele ja rikastele. See on üks kaunemaid vaatamisväärsusi Rootsis, mis just suvekuudel meelitab ligi rohkelt külastajaid, et nautida sealselt kirevat melu.

Selles idüllilises paigas jäävad sulle silma rohked puhkemajad ning sadamates igat tüüpi purjekaid. Maaliline saarelinn on tuntud kui ka “lääneranniku purjetamise metropolina”, kuna see on tugipunktiks mitmetele purjetamise võistlustele.

Lisaks kaunile saarele ja linnale leidub sealt ka rohkelt meelelahutust ja tegevusi mida teha Rootsi läänerannikul. Kirev ööelu, rohkesti silmapaistvaid poode ja restorane, matkamisvõimalused ning süstamatkad on vaid mõned tegevused mida seal teha saab.

13. Kosterhavetsi rahvuspark

Kosterhavetsi rahvuspark - Rootsi vaatmisväärsus

Göteborgist vaid kahetunnise autosõidu kaugusel asuv Kosterhavetsi rahvuspark võimaldab teil saada elamusi hülgesafarilt, süsta matkadelt, sukeldumisel või lihtsalt nautida mõnda privaatset randa.

Sealt leiad mitmed looduslikud vaatamisväärsused Rootsi rannikult, mis paelub igasuguseid seiklejaid, kes tahavad nautida rahulikku loodust ning teha midagi uut. Suurelt rahvuspargi alalt leiab hulgaliselt tegevusi mida teha Rootsi läänerannikul.

Matka sõidukivabat Kosteri saartel, lõbutse Daftöland pargis, avasta väikest sadamat Breviks Fiskehamn, kõnni mõõda Saltõ maastikku. Need on vaid mõned head tegevused mida seal teha.

14. Kuningate rada (The King’s Trail)

Kuningate rada

Kuningate rada (King’s Trail) ehk Kungsleden on üks maailma tuntumaid matkaradasid, mis lööb iga entusiasti silmad särama. Ligikaudu 440 km pikkune rada kulgeb mööda Rootsi Lapimaal asuvast Abiskost kuni Hemavani välja, loodi juba 1900. aastate alguses.

Maastikumuutused on vapustavad, mille alla kuuluvad nii Lapimaa alpimaastikud, lehtmetsad, kristallselged järved, väikesed külad ning ka kõrged mäetipud. Kogu rada läbib 4 rahvusparki: Abisko, Stora Sjöfallet, Sarek ja Pieljekaise. 

Matka käigus on sul võimalik kohtuda ka paljude põhjapõdra karjustega, kes oma karju vabas looduses karjatavad. Raja hosteli võrgustikus on matkajatele saadaval ka 16 majakest, kus iga 10-20 km järel saab öö veeta.

15. Smögeni saar

Smögen

Smögen on saar läänerannikul, mis oma võluga sarnaneb eelpool mainitud Marstrand saarele. Väike koht elavneb eriti teravalt suvekuudel, kui seal mitmeid üritusi toimub. See on piirkond, mis paistab silma oma mereäärse ning lihtsa eluoluga.

Linna tuntuimat kohta nimetatakse Smögenbrygganiks ehk Smögeni tekk, kus on mitmed erinevates elavates värvides kaluri majakesed ja paigutatud otse ranniku äärde. See on koht, mis lausa kutsub seda hetke jäädvustama.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on Rootsi üks kaunis ja põnev riik mida külastada. Kui sa pole jõudnud veel Stockholmist kaugemale, siis tasuks kindlasti üks meeldejääv reis ette võtta, kus ei pea pettuma ei väikesed vandersellid, kui ka vanad seiklejad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts