Stockholmi vaatamisväärsused: 12 lummavat ja kuninglikku kohta! - infoViking
Stockholmi vaatamisväärsused

Stockholmi vaatamisväärsused: 12 lummavat ja kuninglikku kohta!

Stockholm on täis väga omapäraseid ja ajaloolise väärtusega atraktsioone, mis kutsuvad kõiki end külastama. Rootsit tuntakse tõeliselt peresõbraliku kohana, seega ei pea muretsema, kui reis toimub lastega või perega. Puhkus algab paljude külastajate jaoks tihtipeale küsimustega, et mis on need Stockholmi vaatamisväärsused mida vaadata ja kuhu minna?

1. Vasa Muuseum

Stockholmi vaatamisväärsused muuseum

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Selles Djurgårdeni läänekaldal asuvas muuseumis on taaselustatud vinge reliikvia kõikvõitnud kuningas Gustavus Adolphuse 17. sajandi valitsemisajast.

Vasa oli 64 kahuriga sõjalaev, mis lasti põhja oma esimesel reisil 1628. aastal. See püsis sügavuses kuni 1961. aastani, mil see pinnale tõsteti ning aeglaselt ja vaevarikkalt taastati.

Alusel on peaaegu kogu selle algmaterjal ja see on ainus sellises mahus 17. sajandist pärit laev, mis on tänapäevani säilinud.

Koos laevaga tuli välja ka palju esemeid, mis jutustavad meile elust Vasal.

Need on kümnes näituseruumis ning seal on ka mitmekeelne film laevast ja selle ülestõstmisest.

2. Kuninglik palee

Stockholmi vaatamisvaarsused kuninglik palee

Rohkem kui 600 toaga Stockholmi kuningaloss kuulub Euroopa suurimate paleedega losside hulka.

Selles valdavalt 18. sajandist pärit kompleksis on viis muuseumi ning see ei ole pelgalt ajalooline reliikvia: Rootsi kuningas elab siin endiselt, enamik kuninglikke üritusi ja vastuvõtte toimub lossis ning kõik erinevad kuningliku perekonnaga seotud osakonnad tegutsevad seal. 

Rootsi vaatamisväärsus hõlmab endas vastuvõturuume, kuninglikke kortereid, Rikssaleni (riigihoone) ja Ordenssalarna (rüütelkonna ordeni saal). Viiest muuseumist on riigikassa ettearvatavalt uhke ja Gustav III antiigimuuseumis on Vana-Kreeka ja Rooma skulptuurid, mille kuningas ostis oma reisi ajal Itaaliasse aastatel 1783–84.

3. Fotografiska

Södermalmi veekogu ääres asub üks maailma parimaid fotogaleriisid mida külastada. 

Asukoht on Stadsgårdeni vana kai ja atraktsioon asub ümberehitatud tollihoones.

Fotografiskas korraldatakse aastas neli kõrgetasemelist näitust ja 20 väiksemat näitust, nii et kaks külastust pole kunagi ühesugused.

Sissejuhatuseks võib öelda, et mõned siin hiljuti esile tõstetud nimed on sellised fotograafid nagu Robert Mapplethorpe, Guy Bourdin, Irving Penn ja Akseli Vamunen (2016. aasta noor Põhjamaade fotograaf). Galerii restoran on kõrgelt hinnatud ja võitnud palju mainekaid auhindu ja samal ajal saate ülemise korruse kohviku lauast Djurgårdenit vaadelda.

4. Linnahall

Stockholmi vaatamisvaarsused linnahall

Üks hoonetest, mis Stockholmist teeb Stockholmi on raekoda, mis on eksimatu oma 106-meetrise torni ja tornikiivriga.

Kaheksast miljonist tellisest koosnev hoone on  põhjamaade rahvusromantilise stiili täiuslik väljendus. See avati 1923. aasta juunis 400 aastat pärast Gustav Vasa linna saabumist.

Siseruumide mõõtmed on lummavad, kõige enam Sinine saal, kus igal detsembril peetakse Nobeli bankett.

Pärast õhtusööki toimub tants Golden Hallis, mida ehivad 18 miljonit kuldmosaiikplaati. Iga külastuse lahutamatuks osaks on torni suurendamine ja Stockholmi vaatamine.

5. Strandvägen

Stockholmi vaatamisvaarsused Strandvagen

Östermalmi vee ääres on üks eksklusiivsemaid aadresse linnas: puiestee ja esplanaad, kust avaneb vaade Gamla Stanile ja Skeppsholmenile ning mis seob Djurgårdeni linna kesklinnaga.

Strandvägen kavandati 19. sajandi lõpus ja valmis 1897. aastal Stockholmi maailmanäituse jaoks.

Pikk paleeliste kortermajade rida on revivalistlikus stiilis, mida iseloomustab Isak Gustaf Clasoni Bünsowi hoone, mis näeb välja nagu Loire’i oru loss.

Stockholmi ekskursioonipaadid ja veetaksod koonduvad Strandvägenile ning esplanaadil on palju kohvikuid ja baare, kus saab enne teele asumist kiiret kosutust nautida.

6. ABBA: Muuseum

Ükskõik, milline on teie arvamus Rootsi suurimatest muusikastaaridest, ei pääse nende kultuurilisest mõjust eemale. Küsides endalt, mida teha Stockholmis, tuleks kindlasti kaaluda selle muuseum külastamist. 

Rohkem kui kolm aastakümmet pärast nende lahkuminekut kõlab nende muusika ikka veel filmides, telesaadetes ja loomulikult nende rekordilises muusikalis Mamma Mia.

Muuseum on täis ABBA mälestusesemeid ja nutikaid puudutusi, mille pärast fännid on metsikud.

Üks on Benny Anderssoni klaver, mis on eemalt ühendatud tema maja klaveriga ja mängib kõike, mida ta kodus mängib.

Seal on ka telefon Ring Ring, mille numbrit teavad ainult neli ABBA liiget.

Kaasahaaraval “Waterloo” näitusel saate astuda tagasi aastasse 1974 ja taaselustada Eurovisiooni lauluvõistlust, mille ABBA võitis lauluga “Waterloo”, et anda oma karjäärile hoogu.

7. Gröna Lund

Stockholmi vaatamisvaarsused Grona Lund

Djurgårdenis asub ka Rootsi vanim lõbustuspark ja kuigi Gröna Lund avati esmakordselt 1883. aastal, on see väga ajakohane.

Iga paari aasta tagant avatakse uusi ameerika mägesid, nagu tipptasemel “Insane”, millel veedate pool sõitu tagurpidi.

Teine, “Eclipse” on enam kui 120 meetri kõrgune kiik.

Eemal valgenukisõitudest saavad väiksemad külastajad veeta oma elu teetasside, karussellide, põrkeautode ja lõbusate majade vahel möllamas.

Pargis toimuvad kogu suve kontserdid ning Paul McCartney, Bob Marley ja ABBA on mõned suured nimed, kes siin on mänginud.

8. Drottningholmi palee

Stockholmi vaatamisvaarsused Drottningholmi palee

Üks Rootsi kolmest maailmapärandi nimistusse kuuluvast objektist asub Stockholmi läänepoolses äärelinnas.

Drottningholm on prantsuse stiilis ja eostatud 17. sajandil.

Järgmise paarisaja aasta jooksul tehti täpsustusi, kui iga järgnev monarh jättis paleesse oma jälje.

Seal on külluslikke salonge 1600., 1700. ja 1800. aastatest, kuid üks tähelepanuväärsemaid detaile on Palace Theatre, mis pärineb 1700. aastatest ja jätkab etenduste esitamist tänaseni, muutumatuna.

1769. aastal valminud Hiina paviljon on veel üks idamaise rokokoo stiili ime, mille interjöörid on rikastatud dekoratiivtöödega, nagu portselan ja lakitud mööbel, mille kogus Rootsi Ida-India ettevõte 18. sajandil.

9. Södermalm

Stockholmi vaatamisvaarsused Sodermalm

Oleme juba maastikku vaadanud ja Fotografiskat külastanud, kuid see on vaid jäämäe tipp sellel keskusest lõuna pool asuval saarel.

Södermalmis, kus Greta Garbo üles kasvas, on paar ülilahedat linnaosa, kus on omapärased poed ja huvitavad väljasõidukohad.

Proovige SoFo (Folkungagatani lõunaosas) ainulaadsete disainerite butiikide, vanaaegsete poodide ning stiilsete restoranide ja kohvikute jaoks.

Nytorgeti väljakul on suvel lõbus veeta õhtu.

Sama kehtib ka Mosebacke kohta, millel oli boheemlaslik maine nii kaua, kui keegi mäletab ja mis on just see koht, kus saab osta disainerite tooteid, elavat muusikat ja käsitööõlut või kohvi.

Stockholmi vaadet Södra Teaterni terrassilt ei saa mainimata jätta.

10. Stockholmi rahvaraamatukogu

Bibliofiili idee taevast, Stockholmi avaliku raamatukogu keskne hoone on üks maailma kauneimaid raamatukogusid ja muutis linna suhteid raamatutega, kui see 1928. aastal avati. See on tingitud monumentaalsest rotundist hoone ülaosas.

See on hiiglaslik saal, mis on ümbritsetud raamaturiiulitega ja esimest korda saavad lugejad vajaliku raamatu ise otsida, ilma raamatukoguhoidjatega nõu pidamata.

Gunnar Asplund kujundas raamatukogu ja seda peetakse Rootsi klassitsistliku liikumise säravaks näiteks.

Sisenemine pole tasuline ja paljud pealkirjad on inglise keeles, niisiis on tegu ideaalse kohaga kui vajate tegevust vaikset ja vihmast päeval.

11. Normalm

Stockholmi vaatamisvaarsused Normalm

Kui olete noor ja moeteadlik, siis taaselustatud Stockholmi kesklinnas on kõik kaupluseketid, kaubanduskeskused ja vanakooli kaubamajad, kuhu jääda.

Sellel Stockholmi piirkonnal, mida tuntakse ka lihtsalt linna nime all, oli kuni 90ndateni vilets maine, mil seda ilmetati ja jalakäijasõbralikuks muudeti.

Nüüd on see ostlejate paradiis, kus nädalavahetusteti vohaval Drottninggatanil on rahvusvaheliste kaubamärkide lipulaevad.

Samal ajal on Åhléns ja kõrgetasemeline Nordiska Kompaniet (NK) edukad Rootsi institutsioonid, mis on siin tegutsenud juba üle sajandi.

12. Moodsa kunsti muuseum

Skeppsholmeni saarel Läänemere linna sissepääsu juures on Stockholmi suurepärased moodsa ja kaasaegse kunsti institutsioonid.

Muuseum sai alguse 1950. aastatel endises sõjaväehoones, enne kui kolis sellesse Rafael Moneo projekteeritud hoonesse 90ndate lõpus.

Mõned nimed, mida isegi juhuslikud pätid teavad, on Picasso, Marcel Duschamp, Henri Matisse ja Salvador Dalí.

Inimesed tulevad ka spetsiaalselt muuseumi restorani pärast, kust avaneb vaade Djurgårdeni poole.

Seal on ka skulptuur Picasso, Dan Grahami ja Alexander Calderi töödega.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts