Lühikarvalised koeratõud - TOP 10 lühikese karvastikuga koera
lühikarvalised koerad

Lühikarvalised koeratõud – TOP 10 lühikese karvastikuga koera

Soovid võtta endale uut neljajalgset lemmikut, kuid sind vaevavad allergiad või oled kiire elutempoga? Sellisel juhul tasuks tutvuda lühikarvaliste koeratõugudega. 

Lühikarvalised koerad on ideaalsed kiire elutempoga inimesele, kuna nad ei vaja nii tihedalt hooldamist kui pikakarvalised tõud. Kuna mitmed lühikarvalised koeratõud on hüpoallergeensed, sobivad nad suurepäraselt sõbraks allergikule.

Allpool olevas artiklis oleme toonud välja 10 kõige levinumat ja populaarsemat lühikarvalist koeratõugu, mis sobiksid lemmikloomaks nii korterisse kui ka suuremasse majapidamisse.

1. Bokser

Lühikarvalised koeratõud

​​Bokser on aretatud 19. sajandil Saksamaal, kahest mastifi-tüüpi koerast. Läbi aegade on bokser olnud väga hea töökoer. Teda on kasutatud nii jahikoerana, politseikoerana, kaitse- ja valvekoerana. Kuna bokserid on väga kuulekad ja kergesti treenitavad, sobivad nad hästi lemmikloomaks ka lastega peredesse.

Välimuselt on nad keskmist kasvu, tugeva luustiku ja lihastega koerad. Isaste bokserite turjakõrgus on tavaliselt 57-63 cm ning kehakaal üle 30 kg, emaste bokserite turjakõrgus jääb 53-59 cm vahele ja kehakaal 25 kg kanti. 

Bokser on lühikarvaline koer, kelle karvkatte eelistatud värvideks on kollane või tiigrikarva, kollane võib aga esineda helekollasest kuni tumeda hirvpunaseni. Bokseri karva on lihtne hooldada. Kui karv ei ole tugevalt määrdunud, siis piisab nädalas korra pehme harjaga harjamisest.

2. Bullterjer

Lühikarvalised koeratõud

Bullterjer on aretatud bulldogi ja terjeri ristamisest. See koeratõug aretati Suurbritannias spetsiaalselt võitluskoerteks, algselt pulli- ja hiljem koeravõistlusteks. Tänaseks on koerte jõhker kohtlemine lõppenud ning nad on osutunud suurepärasteks valvekoerteks. 

Bullterjer on oma olemuselt väga südamlik ja ustav koer. Kuigi ta on kergesti alluv, samas kangekaelne, ei soovitata võtta teda esimeseks koeraks.

Välimuselt on bullterjerid tugevad ja lihaselised, värvuselt peamiselt valged, kuid nad võivad olla ka laigulised, punased, pruunid, mustad või ka kolmevärvilised. Bullterjerid on keskmist kasvu koerad, turjakõrgus on neil 40-55 cm ning nad kaaluvad 20 kuni 40 kg.

Bullterjeritel on lühike, lame ning läikiv karv, mis vajab minimaalset hoolitsust. Iganädalasest harjamisest piisab, et eemaldada mustus ning lahtised karvad. Kuigi bullterjer on lühikese karvaga koer, on ta siiski allergiaohtlik tõug, mis tähendab, et ta ei sobi allergikutele.

3. Dalmaatsia koer

Lühikarvalised koeratõud

Dalmaatsia tõugu koerad on pärit Jugoslaaviast, Dalmaatsia piirkonnast – sealt on saanud tõug ka oma nime. Dalmaatsia koeri on kasutatud talli-, valve-, veo- ja karjakoertena, tänaseks on neist saanud peamiselt siiski seltsi- ja näitusekoerad.

Kuna dalmaatsia koer on äärmiselt energiline ning kohanemine uues peres võib võtta ligi 2 aasta, siis ei sobi ta hästi väikelastega peredesse. 

Dalmaatsia koera tunneb ära tema täpilise karvkatte järgi. Põhivärviks on valge ning täpid on kas pruunid või mustad. Täiskasvanud Dalmaatsia koera kaal on tavaliselt 23-25 kg ja turjakõrgus jääb vahemikku 56-61 cm.

4. Doberman

Lühikarvalised koeratõud

Dobermanni koeratõug on aretatud 19. sajandil Saksamaal, Karl Friedrich Louis Dobermanni poolt, kelle järgi on tõug ka oma nime saanud. Kuigi see lühikarvaline koeratõug on oma välimuselt väga kuri, on ta oma loomult tegelikult hell ja oma omanikule või perekonnale pühendunud. 

Dobermann on lastesõbralik, kuid ta ei sobi väikelastega perre. Ta on suurepärane valve- ja kaitsekoer, teda on lihtne treenida, kuid ta soovib vastutasuks palju tähelepanu ja väljas liikumist. 

Täiskasvanud Dobermanni turjakõrgus jääb 63-72 cm vahele ja kaal 32-45 kg juurde, sõltuvalt kas tegemist on emase või isase koeraga. Dobermanni karv on lühike, kõva ja tihe, nõuab palju hoolitsust, et koera karv ei tunduks must.

5. Saksa dogi

Lühikarvalised koeratõud

Nii nagu nimigi ütleb, on tõug pärit Saksamaalt. Nagu paljud teisedki tõud, sai saksa dogi aretatud jahi- ja karjakoerteks, kuid neid kasutati ka härja- ja koertevõitlustes. Tänaseks on neist saanud lemmikloomad, nad on head seltsi- ja perekoerad, muidugi ka head koduvalvurid.

See lühikarvaline koeratõug on maailma üks suurimaid. Isaste koerte turjakõrgus on vähemalt 80cm, emastel 72 cm. Kaaluda võivad nad 50 kuni 80 kg. Saksa dogi aretatakse kolmes variatsioonis: kollane ja tiigrikarva, arlekiin ja must ning sinine. Karv vajab aeg-ajalt harjamist, et eemaldada lahtised ja surnud karvad. 

6. Lühikarvaline taks

Lühikarvalised koeratõud

Taksikoerad on pärit Saksamaalt. Tuntuks said nad juba keskajal, sest taksid on ideaalsed jahikoerad. Oma lühikeste jalgade ja pika kehakuju tõttu kasutati neid palju maa-aluseks jahiks.Täiskasvanud taks on umbes 35 cm kõrge ja kaalub keskmiselt 9 kg.

Selle lühikarvalise koera karv on tugev, siledalt liibuv, tihe ja läikiv. Taksi karva on lihtne hooldada, piisab aeg-ajalt kammimisest, et surnud karvad eemaldada. 

Taks sobib vähese kogemusega omanikule, kuid taksi tuleks varakult sotsialiseerida, et ta harjuks laste, võõraste ja teiste loomadega. Olemuselt on ta siiski sõbralik, mitte agressiivne. 

7. Mops

Lühikarvalised koeratõud

Mopside kodumaaks on arvatavasti Hiina, kuid tänu kaupmeestele jõudsid nad Euroopasse kus nad muutusid väga populaarseteks. Seda lühikarvalist koeratõugu on alati peetud vaid seltsikoerana. 

Mops on ideaalne koer vähem aktiivsele või just kiire elustiiliga inimesele, sest ta on küll energiline, kuid pikki jalutuskäike ta ei nõua. Kuna ta on vähenõudlik koer, siis sobib ta ka korteris pidamiseks.

Mopsid on väikesed koerad, kere on lühike ja jässakas ning nende turjakõrgus on 25-30 cm ja ideaalkaal 6.3-8.1 kg. Nende karvkate on sile, lühike ja läikiv. Värvuselt võivad nad olla kas hõbedased, kollakaspruunid, mustad või aprikoosi tooni.

8. Kääbuspinšer

Lühikarvaline koer

Kääbuspinšer on pärit Saksamaalt, ta on väiksem versioon saksa pinšerist.  Seda väikest koeratõugu kasutati algupäraselt rotipüüdjana, sest nagu nimestki võib välja lugeda, on seda tõugu koerad väga väikesed ja selleks tööks ideaalsed.

Turjakõrgus on neil 25-30 cm ning kaaluvad nad vaid 4-6 kg. Tänaseks on nad kodu- ja seltsikoerad, kes hea meelega sinuga igal pool kaasas käivad.

Kääbuspinšeril on tihe, sirge ja läikiv karv, mis võib olla hirvepunane, punakaspruun, must või punaste ja pruunide märgistega. Hooldada on tema karva lihtne, tuleb vaid korra kahe nädala jooksul harjata, et lahtised ja surnud karvad saaks eemaldatud.

Selleks, et antud tõug saaks läbi nii teiste loomade, kui ka lastega, tuleb teda kindlasti varakult sotsialiseerida ja treenida.

9. Chihuahua

Lühikarvaline koer

Chihuahua päritolust on mitmeid versioone, kuid arvatavasti on need maailma väikseimad koerad pärit Mehhikost. Selle kääbuskoera ideaalkaaluks on vaid 1,5 kg kuni 3 kg ja täiskasvanud koera turjakõrgus jääb 15-23 cm vahele. 

Chihuahuasid on kahte tüüpi, pikakarvalised ja lühikarvalised. Lühikarvalisel koeral on karvkate läikiv ja pehme ning hoiab keha ligi. Chihuahua karvkatte puhul on lubatud kõik värvused, toonid ja värvikombinatsioonid, välja arvatud marmorjas (merle).

Chihuahua on koer kes sobib pigem kogenud omanikule. Kuna chihuahual puudub aluskarv ja rasvakiht on tal õhuke, tuleb jälgida, et talvel oleks koer soojas hoitud ja suvel üle ei kuumeneks. See koeratõug naudib tähelepanu keskpunktis olemist, kuid chihuahuad tuleb sotsialiseerida võimalikult vara, et nad ei suhtuks võõrastesse ja teistesse loomadesse halvasti.

Chihuahuat ei tasuks võtta väikelastega perre, kuna väike laps võib kogemata väikest koera mänguhoos vigastada.

10. Prantsuse buldog

Lühikarvaline koer

Prantsuse buldog on ristand inglise buldogist ja prantsuse terjerist. Prantsuse buldogi tunneb hästi ära tema lameda näo ja ümarate nahkhiirekõrvade järgi. Algselt palju kära tekitanud koeratõug on tänaseks väga populaarne ja palavalt armastatud. 

Prantsuse buldog on olnud alati seltsikoer, ta pakub seltsi ja ei taha kunagi üksi jääda. Need koerad on tavaliselt väga mänguhimulised, rõõmsad ja julged. See koeratõug sobib igas vanuses inimesele, ideaalne ka perekoeraks. Hoiab väga ka pere pisemaid, kuid nagu koertega ikka, tuleb jälgida, et üks kogemata teisele liiga ei teeks.

Prantsuse buldogid on lihaselised, tursked ja tugevate luudega väikesed koerad. Kuigi nad on üsna väikesed koerad, turjakõrgusega vaid 27-35 cm, võivad nad kaaluda kuni 14 kg. Selle lühikarvalise koeratõu kasukas võib olla mitmes erinevas toonis: tiiger, kollakaspruun, valge või nende värvide kombinatsioonides.

Ettevõtted | Muu


Related Posts