Draakonipuu - Põhjalik juhend kasvatamiseks ja hooldamiseks!
Draakonipuu

Draakonipuu – Põhjalik juhend kasvatamiseks ja hooldamiseks!

Draakonipuid on mitmeid liike ja näiteks mõned liigid kasvavad kuni kümne meetri kõrgusteks. Näiteks on kõige vanim ja suurim draakipuu 2000 aastat vana ja see asub Tenerifel. Looduses kasvab draakonipuu 2–5 meetri kõrguseks

Peal selle, et draakonipuu on looduses väga võimas ja hiilgav puu, siis kasvatatakse erinevaid liike ka toataimena. Neid on lihtne hooldada  ja tubaseid tingimusi talub ta hästi. Looduslikke draakonipuu liike on kokku kuskil 62, mis kasvavad peamiselt Aafrika savannides ja vihmametsades. 

Mis asi on draakonipuu

Draakonipuu kasvatamine on vägagi populaarne. See taim ise pärineb Madagaskarilt ja teistelt India ookeani saartelt. See on dekoratiivne toataim, mida kasvatatakse nii sise- kui ka välistingimustes.

Taime nimetus pärineb vanakreeka sõnast dracaena ehk “naisdraakon.” Sajandeid tagasi kasutati draakonipuu vaiku hambapasta, värvainete ja ravimite valmistamiseks. Tänapäeval kasutatakse seda lakkimiseks ja fotografeerimiseks. 

Lisaks sellele, et draakonipuu on toas igati suurepärane fookuspunkt, võib see lisaks kõigele aidata parandada ka õhukvaliteeti. Nii ülemiste lehtede, kui alumiste pindade korrapärane pühkimine niiske lapiga võimaldab taimel vabalt õhku vahetada.

Draakonipuu

Draakonipuu iseloomulik välimus

Noorte taimed roheliste lehtedega sobivad kenasti toataimedena igasse koju või kontorisse laua-, töölaua- või aknalaual.

Vanemaks saades muutub dracaena puutaoliseks ja tal tekivad puitunud varred. Mõned draakonipuu sordid võivad kasvada 182 cm kõrguseks ja neist saab kodus, terrassil või aias imeline taimi.

Lehed ja lehestik on erineva kujuga, alates väikestest ja ovaalsetest kuni pikkade, mõõgataolisteni. Värvid varieeruvad ühtlasest kahvatu rohelisest kuni roheliseni, kollaste triipudega ja kirjuni.

Miks on draakonipuu hea toataim ja miks see on kasulik?

Draakonipuu eest on lihtne hoolitseda ning see on ka üks põhjustest, miks nad on toataimedena populaarsed.  Dracaena on kohanemisvõimeline ja kergesti hooldatav toataim, mis sobib hästi nii siseruumides, kui ka väljas poolvarjus. Üldiselt võib öelda, et nad on vastupidavad, kiire kasvuga ja vähenõudlikud. 

1) Parim õhku puhastav toataim

Lenduvad orgaanilised ühendid ja mürgised gaasid on inimeste tervisele kahjulikud. Taimed eemaldavad need saasteained õhust ja draakonipuu on üks tõhusaim õhku puhastav taim

Need saasteained satuvad kodudesse nii elektriseadmete, sisustuse, värvide, uute riiete, vaipade, kui ka ehitusmaterjalide kaudu. Nendega kokkupuude võib põhjustada nii kergeid kui tõsiseid terviseprobleeme nagu peavalu, hingamisprobleemid.

2) Suurendab keskendumisvõimet

Selle kohta on tehtud erinevaid uuringuid. Kui oled kunagi käinud kontoris või toas, kus on palju taimi, siis tead juba eos nende eesmärki. Nimelt taimede kasvatamine kodus ja kontoris ning selle ümbruses suurendab keskendumisvõimet. Toataimed parandavad kognitiivset funktsiooni ning parandab mälu, keskendumisvõimet, tähelepanu ja üldist vaimset heaolu. 

3) Suurendab niiskust

Nagu me kõik teame, tegelevad taimed fotosünteesi protsessiga. Mida aga enamik meist ei pruugi teada on see, et taimed eraldavad selle protsessi käigus ka õhku niiskust. 

4) Vähene hooldus

Dracaenade puhul ei saa otseselt midagi valesti teha. Kuna nad taluvad erinevaid tingimusi, siis muudab see nende kasvatamise lihtsaks. Peale selle ei vaja need taimed palju kastmist ja nad on vägagi kohandatavad vähese valgusega. Pealegi, kui rääkida väetamisest, siis piisab kahest-kolmest korrast aastast. Seega tundub justkui ideaalne toataim.

Draakonipuud

Mis tüüpi draakonipuid on olemas?

1) Ääris – draakonipuu

See aeglaselt kasvav liik saab väga vähese hooldusega hästi hakkama. Kasvab kuni 2-5 meetri kõrguseks, aga kodustest tingimustes kasvab kuni 1,5 meetri kõrguseks. See liik talub ni otsest päikesevalgust, kui ka poolvarju. 

2) Lõhnav draakonipuu

See aeglaselt kasvav, kergesti hooldatav liik saab hästi hakkama ka vähese valgusega ega vaja palju vett. Kuna lõhnava draakonipuu sorte on erinevaid, siis ka lehed on vastavalt sordile väga varieeruvate suuruste ja värvi varjunditega. 

See on hea valik suures avatud ruumis, näiteks päikeselises saalis, kontori vastuvõtualal, kaubanduskeskuses või laias koridoris. Kasvab kuni 1,5 -2 meetri kõrguseks.

3) Käänd – draakonipuu

Üsna sarnane ääris-draakonipuule, kuid selle lehed on veidi laiemad. Rohelistel lehtedel on atraktiivsed kreemikad servad. Noortel taimedel on lehed helerohelised, vanematel tumedamad. Talle meeldib pigem valgusküllane kasvukoht, kuid samas saab hakkama ka poolvarjus. 

’Song of Jamaica’  on vast käänd-draakonipuust  üks kõige dekoratiivsem ja uhkemat sorti.

4) Draakonipuu ‘Warneckii’

Warneckii on pigem nagu väikene puu või siis põõsas. Lehed on teravad, kitsad millel on  iseloomulikud, pikisuunalised valged triibud keskel. Jällegi väga lihtsasti hooldatav. Sisetingimustes kasvab 1,5 meetri kõrguseks. 

5) Lõhnav draakonipuu Janet Craig

Janet Craig on sarnane Warneckii sordile. Sellel väga tavalisel toataimel on atraktiivsed, läikivad, tumerohelised lehed, mis kasvavad kompaktsete tuttidena. Tegemist on ülimalt lihtsalt kasvatatava taimega. Taim on tegelikult väike puu ja see on suurepärane valik väikesesse  korterisse, vannituppa ja näiteks kontorisse

Draakonipuu hooldamine

Draakonipuu hooldus

Valgus

Ideaalne asukoht on nö filtreeritud sisevalgustus (näiteks läbi õhukese kardina päikeselise akna ees) või poolvarjuline koht. Mida triibulisemad on ta lehed, seda rohkem oleks ka valgust vaja. Kuid kõige olulisem on see, et draakonipuud ei tohi kunagi asetada otsese päikese kätte, kuna see kõrvetab selle lehestiku.

Vesi

Draakonipuu kastmine on oluline osa taime hooldusest. Dracaena vajab vähem vett, kui enamik toataimi. Aga siiski peab neid hoidma hüdreeritud, niisutades lehti veega ja hoides mulda kergelt niiskena, aga mitte kunagi läbimärjana. Enne kastmist tuleb lasta pealmisel mullal alati ära kuivada. Oluline on see, et ei kastaks taime üle, kuna see võib põhjustada juuremädanikku.

Rippuvad või kollaseks tõmbuvad lehed võivad viidata ülekastmisele või halvale drenaažile. Kui märkad, et alumised lehed hakkavad kollaseks muutuma või draakonipuu ajab lehed maha. Siis ei tasu muretseda, sest dracaena heidab lehti uute kasvatamiseks.

Muld

Mulla suhtes oleks hea kasutada viljakad mulda, mis on segatud jämeda liivaga. Nüüd lisaks sellele tuleb taime ka ümber istutada. Nooremate taimede puhul peaks see toiming olema igal kevadel ja vanemate taimedega puhul iga 2 aasta tagant. Pott kuhu puu istutada, peaks olema eelmisest potist kuni 3 cm suurem.

Draakonipuu

Väetamine

Mingit kindlalt reeglit draakonipuu väetamises ei ole. Tavaliselt on kevadeti rohkem väetamist ja talvel vähem. Mida tuleb meeles pidada on see, et väetamist tuleb taime kasta. Kui panna väetist kuiva mullaga potti, siis võib juhtuda see, et taimejuurd kõrvetatakse ära.

Temperatuurid

Dracaena eelistab päeva jooksul temperatuure vahemikus 18-26 kraadi. Öised temperatuurid võivad langeda kümmekond kraadi jahedamaks. Loomulik ruuminiiskus on hea, kuna dracaena on nii vastupidav toataim, kuid ta eelistab oma loodusliku vihmametsa elupaiga kõrgemat õhuniiskust. Niiskust saab parandada õhuniisutiga.

Tagasilõikus ja paljundamine

Draakonipuu paljundamine käib külgharude või tüvelõikudega . Draakonipuule tasub teha tagasilõikust, kuna sellisel juhul säilitab taim kompaktse välimuse ja annab palju külgharusid

Draakonipuu lõikamine ei ole midagi muud, kui taime hooldamine. Tagasilõikust tasub teha selleks, et draakonipuu säilitaks enda kauni välimuse ja annaks ka külgharusid. Parim aeg selle tegemiseks on kevad. Kui lõigata, siis mõelda kust soovida uute lehtede kasvu hargnemiskohta. Kui sooviks on  head välimust säilitada lõikamise ajaks, siis jäta lihtsalt mõned harud alles.

Toksilisus

Söömise korral on see mürgine kassidele ja koertele. Kassidel muutuvad pupillid suureks ning nii kassidel kui koertel võivad esineda sellised sümptomid nagu oksendamine, liigne sülg ja isutus. 

Draakonipuu

Draakonipuu haigused ja probleemid

Üldiselt on draakonipuu lihtne toataim, mida on lihtne hoida, kui kasvutingimused on õiged. Talle ei meeldi külmad temperatuurid, kõrge kuumus ega tuuletõmme. Kui mõni neist punktidest kodus esineb, siis  ilmneb taimel tõenäoliselt ka mõningaid terviseprobleeme.

Kuivad lehtede otsad

Taimed, mis saavad liiga vähe vett või liiga palju kuiva õhku, siis nendel võivad kuivada lehtede tipud ja servad. Kõige olulisem sellisel juhul on suurendada taime kastmist, kuid samas ära lase mullal läbimärjaks ka saada. Kasuta destilleeritud vett, et vältida lehtede otsade kuivamist.

Lehtede äkiline kadu

Alati on kaks kriitilist tsooni. Liiga palju ja liiga vähe. Näiteks liiga palju vett ja halb drenaaž võib põhjustada järsu lehtede kadumise või juuremädaniku. Veendu, et muld oleks hästi kuivendav ja taimel potis mitu äravooluava.

Kuivad laigud lehtedel

Kui jätad draakonipuu otsese päikese kätte, võivad taimel tekkida ümarad kuivad laigud ja lehtedele triibud. Lahendus on lihtne, vii taim kohta, kus on vähem päikesevalgust.

Halb aroom

Kui märkad, et taime alumine pool hakkab mustaks muutuma või lõhnab halvasti, on sellel tõenäoliselt tekkinud pehme mädanik, mis on bakteriaalne infektsioon, mida ei saa ravida. Kahjuks ei ole sellisel juhul taim enam  päästetav, seega viska see ära.

Draakonipuu

Draakonipuu ümberistutamine

Alustame kohe sellest, et kui ostad draakonipuu, siis esimene asi on ümberistutamine. Seal on kaks põhjust: plastikpott ei ole just kõige adekvaatsem ja parim koht, kus hakata kasvatama endale ilusat toataime. Teiseks on muld, mille sees taim on. Mullaks on  turbamuld ning selle probleem on lihtne – kastmisel jookseb vesi mullast lihtsalt läbi. 

Peamine on draakonipuuga see, et noort taime võiks ideaalis igal kevadel ümber istutada ja vanemat taime iga 2-3 aasta tagant. Kuid kui näed, et taim on potist välja kasvanud, siis võib ka ümberistutamist teha. 

Nüüd uue poti valimisel tuleks arvestada, et see oleks vähemalt 2 numbrit suurem, kui eelmine. Poti põhja pane veidi kergkruusa ning siis natuke lisa ka mulda. Nüüd aseta potti draakonipuu ja lisas ülejäänud muld. Suru muld tihedalt kokku ning ongi valmis. 

Kui taim on suurem ja tüvi raskem, siis võib juhtuda, et alguses peab taimele lisama peale ka kive. Muidu kipub taim lihtsalt küljele vajuma. Hoia muld niiskena, aga ei tohi üle kasta.  Juurdumine on see aeg, kus ta ei vaja palju vett.

Kokkuvõte

Draakonipuu on tõeliselt imeline taimeliik, mida enda kodus kasvatada. Kuna sorte on mitmeid erinevaid, siis on ka valikuvõimalus suur ja lai. Kuna võimalusi on nii sise-ja välistingimusteks, siis saad enda toa, kui ka terrassi muuta tõeliseks paradiisiks.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts