Võib öelda, et tolmuimeja on üks olulisemaid kodumasinaid, millega efektiivselt ja tõhusalt oma kodu koristada ja teha olemine paremaks. Olemas on väga palju erinevaid tolmuimejaid, et see võib lausa segadust tekitada, millist tolmuimejat osta ning mille järgi valida. Igaüks peab lähtuma sellest, et tal oleks tolmuimeja, mis vastaks tema ootustele. See artikkel annab ülevaate kuidas osta tolmuimejat, kuidas tolmuimejad töötavad, millised on erinevad tüübid, mis on nende eripärad ja eelised. Ehk kuidas valida endale õige tolmuimeja.
Tolmuimeja tüüp
Esmalt tuleks endale selgeks teha, millist koristamist sa kodus tegema pead. Kui sul on kodus palju vaipu, siis parim lahendus oleks võibolla tavaline tolmuimeja, millel on üldiselt ka hea võimsus. Aga kodudele millel on palju treppe ja ei soovita juhet, mille taha võib kinni jääda ja takerduda, oleks parim võibolla juhtmevaba varstolmuimeja. Ühtlasi on sellega mugavam opereerida ja võtab vähem ruumi. Kuidas valida tolmuimejat, kui saadaval on nii palju erinevaid tüüpe?
Tolmuimeja tüübid võib jagada alljärgnevalt:
Tavaline ehk traditsiooniline tolmuimeja
Tegemist on tüüpilise tolmuimejaga, mis koosneb tolmumahutist, voolikust ja puhastusotsikust ning sõidab rataste peal, millega on seda mugav ühest kohast teise transportida. Voolikuga saad hästi ligi erinevatesse nurkadesse ja võimalus kasutada erinevaid otsikuid.
Olemas on tolmukotiga ja tolmukotita ehk kanister tolmuimejad. Nende vahe on selles, et ühel on tolmukott, mille täis saamisel tuleb see asendada uuega, mis on lisakulu. Kanister omal ei ole eraldi kotti, vaid on anum kuhu tolm koguneb ja mille täitumisel see lihtsalt tühjendatakse.
Nende eeliseks võrreldes teiste ees võib pidada suurt mahutavust. Erinevate otsikute valik teeb nende kasutamise mitmekülgseks. Kuna neil on hea imemisvõimsus, siis need on efektiivsed mustuse eemaldamises vaipadelt, millega varstolmuimejatel võib olla raskusi. Tavalised tolmuimejad on lihtsad kasutada ja neid on ka võimalik soodsalt saada.
Kuigi turul on olemas erinevas mõõdus tavalisi tolmuimejaid, siis üldiselt need võtavad kõige rohkem ruumi. Kasutusmugavus ei ole võibolla nii hea, kui näiteks varstolmuimejatel, mis töötavad aku pealt. Võrreldes varstolmuimejatega on need suuremad, neil on eraldi tolmumahuti ja juhe võib ette jääda. Treppidel võib olla nendega ebamugav opereerida. Need võivad olla ka valjemad võrreldes näiteks varstolmuimejatega.
Varstolmuimeja
Varstolmuimeja töötab aku pealt. See näeb välja rohkem nagu hari, mis asetseb püstises asendis.
Varstolmuimeja suureks eeliseks on juhtme puudumine, mille otsa takerduda. Lisaks võtab ta palju vähem ruumi ning on kergem, kui tavaline tolmuimeja. Võrreldes traditsiooniliste tolmuimejatega, töötavad need tihti palju vaiksemalt. Püstine asendab võimaldab kummardamist suuresti vähendada, mis tagab parema kasutusmugavuse.
Kuigi aku annab suurema kasutusmugavuse, siis on ta ka üheks suureks piiravaks teguriks, kui kaua sa saad sellega tolmu imeda. Ta ei ole nii efektiivne kohevate vaipade puhastamisel kui näiteks tavaline tolmuimeja kuna tavalisel tolmuimejal on üldiselt suurem võimsus. Hind on suureks teguriks nende puhul kuna need võivad olla tunduvalt kallimad, kui tavalised tolmuimejad.
Käsitolmuimeja
Mõõtmetelt väga väike ja kerge tolmuimeja, mis on väga sobilik väiksema mustuse ja sodi kiireks koristuseks. Väiksuse ja kerguse tõttu on see väga hea auto sisemuse puhastamisel.
Kuna masin ise on väga väike, siis on ka aku väike, mis mõjutab selle kasutusaega. Imemisvõimsuselt ja mahutavuselt jääb see teistele tolmuimeja tüüpidele alla.
Tööstusllik tolmuimeja
Neid kasutatakse peamiselt ehitustöödel, kus tolmuimeja peab saama hakkama suuremate mustuseosakeste, kuiva ja märja puru ning statsionaarse tolmu koristamisel. Nende tolmuimejate imemisvõimsus on suur, kuid samas on neil väike õhuvool.
Robottolmuimeja
Kui sa oled inimene, kes väärtustab aega ja ei taha aega raisata tolmu tõmbamisele, siis võib lahenduseks olla robottolmuimeja. Aasta-aastalt teevad robottolmuimejad edusamme, kuid seni treppe need veel ise ei suuda koristada. Robottolmuimejat on võimalik kontrollida läbi oma telefoni ja panna paika, millal sa tahad et see koristaks.
Need on ka üsna targad. Oskavad takistusi vältida, olgu selleks siis kallid asjad või lemmikloomad.
See ei ole parim lahendus, kui sul on kodus paksemad vaibad või trepid. Erinevad nurgad ja praod on samuti takistuseks võrreldes tavalise tolmuimejaga. Robottolmuimejad ei ole ka kõige odavamad just.
Pesev tolmuimeja
Tänapäeval on olemas ka sellised tolmuimejad, mis ühtlasi pesevad samal ajal, kui tõmbate tolmu. See funktsioon on olemas ka paljudel robottolmuimejatel. Mõeldud inimestele, kes soovivad lihtsa vaevaga mööbli, vaipkatte ja muude tekstiilide eest hoolitseda, ilma et peaks enda aega sellele kulutama.
Tsentraaltolmuimeja või ka kesktolmuimeja
Tegemist on statsionaarse ja kalli lahendusega, kus tolmuimeja mootor pannakse näiteks garaaži või keldrisse. Seintesse paigaldatakse torud, mida kaudu liigub tolm tolmuimejasse ja edasi õue. Majas on olemas erinevates kohtades kohad, kuhu lihtsa vaevaga saad ühenda tolmuimeja vooliku.
Sõltuvalt filtri suurusest ja selle kasutatavusest, tuleks filtrit iga 3-12 kuu tagant vahetada.
Plussideks on selle vaiksus ja tolmuimeja mootorit ei pea mööda tube kaasas kandma nagu näiteks tavalist tolmuimejat. Tolmukambrit ei pea samuti väga tihti tühjendama.
Miinusteks on selle hind ja seda peavad eksperdid paigaldama. Kuna tegemist on statsionaarse tolmuimejaga, siis peavad voolikud olema üpris pikad, et ulatuda igale poole.
Juhtmega või juhtmevaba?
Tänapäeval on olemas nii juhtmega kui ka juhtmevabad tolmuimejad. Juhtmega tolmuimeja suureks eeliseks on see, et sa võid sellega nii kaua koristada kui tahad. Võimsus Muidugi vahepeal tuleb tolmukotti või anumat tühjendada. Aku saab aga mingil hetkel tühjaks, mis on vaja seejärel laadima panna. Samas ei ole juhet, mis segaks enda kodu koristamist.
Kui valite juhtmega mudeli, kontrollige kaabli pikkust. Odavamate tolmuimejate puhul on kaablid sageli lühemad. Kaablite pikkused varieeruvad kuuest meetrist kuni 15 meetrini ja sellest sõltub, kui kaugele te ulatute ning kui tihti te peate pistikupesasid vahetama. Juhe võib ka koristamisel ette jääda ning keerukam on võibolla treppe koristada kuna treppidel pole tavaliselt pistikupesasid ning on ebamugav toimetada.
Akutolmuimeja eeliseks on:
- Kasutusmugavus, kiirus (võtad kätte ja juba saad koristada)
- Väiksus
- kaugus ei ole takistuseks nagu kaabliga versiooni puhul
Akutolmuimeja miinusteks on:
- Aku tühjenemine: osadel saab akusid vahetada ja osadel mitte, kui aku läheb tühjaks
- Väiksem tolmu mahutavus: mis tähendab rohkem tühjendamist
- Imemisvõimsus: eriti paksude vaipade puhul võib olla raskusi
- Hind: üldiselt kallimad, kui juhtmega tolmuimejad
See aga ei tähenda, et akuga tolmuimeja ei oleks kuidagi kvaliteetne.
Tolmuimeja puhastusmeetod
Tolmuimeja soetamisel tuleks mõelda, millist puhastusmeetodit see konkreetne tolmuimeja kasutab. Mõned soovivad tavalist tolmuimejat ja mis ei maksaks palju. Teised jällegi soovivad, et õhk oleks võimalikult puhas. Olemas on ka pesemisfunktsiooniga tolmuimejad, mis on mõeldud erinevate tekstiilide ja pindade puhastamiseks.
Allpool on välja toodud 3 puhastusmeetodit:
- Kuiv puhastamine – kõige tavalisem ja tuntum puhastusmeetod, millega kogutakse kuiva mustust. Üldiselt on need kerged ja nendele on ette nähtud palju erinevaid filtreid, mis on allergikutele parem.
- Märg puhastamine – kuna tegemist on veekindla konstruktsiooniga, siis on võimalik koguda nii kuiva kui ka niisket mustust. Seadmed on ühtlasi raskemad kuna niiske mustus on raskem kui kuiv mustus.
- Pesemisfunktsioon – need masinad suudavad asju ka pesta. Sobib neile, kes tahavad enda koduasjade eest hoolitseda, Olgu selleks möödel, vaipkate või mingi muu tekstiil. Selline masin hõlbustab suuresti selliste tööde tegemist.
Tolmuimeja võimsus ja energia kulu
Suurem võimsus ei pruugi tähendada paremat koristuskvaliteeti kuna imemisvõimsus võib olla kehv. Hoopis olulisem on hoopis tolmuimeja imemisvõimsus ja õhuvool.
Tolmuimejate võimsus võib alata juba 4 vattist (W) ning lõpetades 2760 vatiga. See näitab energiasäästlikust ja mootori võimsust, mitte imemisvõimsust. Arvestada tuleb ka kõrgema energiatarbimisega, kui on suurem võimsus.
Kaks peamist näitajat, millest sõltub koristamise efektiivsus, on õhuvool ja imemisvõime.
Tähele tasuks panna veel seda, et mida võimsam tolmuimeja on, seda suurem on ka energiakulu. Midagi mille peale tasuks mõelda, kui ei taheta kulutada nii palju elektrit. Majapidamises ei pruugi see nii suurt rolli mängida, aga kui tegemist on näiteks suure kontoriga, spordisaali või poega, siis tasuks sellele mõelda.
Võimsuse reguleerimise võimalus on üheks heaks mooduseks, kuidas säästa energiat.
Tolmu kogumise viis
Olemas on 3 tolmu kogumise tüüpi: kanister/konteiner, tolmukott ja veefilter. Kõik teevad oma töö hästi ära ja suuresti on asi eelistuses kinni. Tolmukoti puhul tuleb selle täitumisel vahetada see uue vastu. Konteineri puhul ei ole vaja mingit uut kotti panna, vaid lihtsalt anum ära tühjendada ja edasi kasutada. Veefiltriga tolmuimejate puhul tuleb neid regulaarselt puhastada.
Kui kellelgi on tolmu vastu allergia, siis kõige paremaks lahenduseks oleks veefiltriga tolmuimeja ja seejärel tolmukotiga tolmuimeja. Veefilter korjab kõige paremini tolmu ja hoiab toad kauem puhtana.
Sobiliku tolmuimeja valimisel mängib suurt rolli tolmu kogumise viis. Hetkel on olemas sellist tüüpi tolmu kogumise viisid:
- Tsükloniline – ehk tsüklonpuhastus, kus tolmu kogumiseks ei kasutata kotti, vaid spetsaalset konteinerit. Need on suhteliselt populaarsed oma madala hinna ja lihtsa hoolduse tõttu kuna jääb ära tolmukottide ostmine. Samas võimsus ei ole nii hea ning ei ole hea allergikutele seoses tolmujääkide osas.
- Tolmukott – tähelepanu nõuavad küll rohkem, kuid samas on need odavad, kergesti kasutatavad ja kompaktsed tolmuimejad. Olemas on nii ühekordsed kui ka korduvkasutatavad kotid. Ühekordseid tuleb pidevalt juurde muretseda ja korduvkasutatavad tuleb peale kasutamist ära puhastada. Mida rohkem mustust kotis on, seda vähem efektiivne masin on.
- Tolmu mahuti – sellisel juhul on tolmuimejal olemas spetsiaalne konteiner ning selle tühjendamine käib kiirelt ja kerge vaevaga. Suuresti robottolmuimejate pärusmaa, kuid on ka teisi võimalusi.
- Veefilter – võivad olla raskemad kui teised tolmuimejad, kuid nendel on väga hea filtreerimissüsteem. Vee ja filtrite abil eraldatakse mustus õhust, mis ei lase mustust tagasi keskkonda. Ühtlasi need niisutavad ruume ja on väga head allergikutele. Sellise masina eest tuleb muidugi ka rohkem maksta
Mahutavus
Tolmuimeja mahutavus tuleks valida vastavalt enda vajadustele. Kui ruume ja asju (auto, diivan, kardinad) koristatakse vähe, siis ei ole vaja võtta suure mahutavusega tolmuimejat. Suurte tolmuimejate puhul on jällegi mahutavus suurem, kui väikeste puhul.
Tolmuimejaid on alati mahutavuses 0,1 kuni 70 liitrit. Kui tegemist on näiteks ruumiga, mis on 50 ruutmeetrit, siis selle jaoks sobiks tolmuimeja, millel on mahutavus 1,5 kuni 3 liitrit.
Tolmuimeja filtrid
Puhastusvõime on oluline, kuid sageli tähelepanuta jäetud element on tolmuimeja võime kinni hoida mustust ja eriti peeneid osakesi, mida see kogub. Enamik kvaliteetseid tolmuimejaid teevad head tööd õhu filtreerimisel, mis väljub masinast. Kuid kui keegi perest kannatab astma või muu tervisliku seisundi all, oleks suur soovitus kaaluda kõrge filtreerimisvõimega masinat. Kuidas valida tolmuimejat, mis puhastaks õhku võimalikult hästi?
Allpool on toodud erinevad filtrid, mis turul on saadaval:
- Kangast filtrid – ei ole kõige parem lahendus kuna koguvad endasse suurel hulgal mustust ja tolmu ning seetõttu on need üha enam ebapopulaarsed
- Paberist filtrid – parem lahendus kui kangast filter, kuid sa pruugi sellega ikka päris rahul olla kuna allergeenide kogus õhus võib suur olla
- Veefilter – tänapäeva üks kaasaegsemaid ja paremaid lahendusi, kus tolm seguneb veega ja õhk on allergeenivaba
- Anti-allergilised filtrid – tuntud ka kui HEPA (High Efficiency Particulate Air), kus õhku ei satu suur osa baktereid ja mustust. Mida suurem arv on selle filtri puhul välja toodud, seda parem jõudlus sellel on.
- Elektrostaatiline mikrofilter – filter, mis on usaldusväärne ja jätab alles peened tolmuosakesed, kuid aja möödudes selle tõhusus väheneb
- S-klassi filtrid – võib öelda et kõige efektiivsemad filtrid, mis turul saada on. Kui filter suudab eemaldada 99,77% kõikidest osakestest, siis see kuulub sellesse kategooriasse.
Tolmuimeja otsikud
Enamikel tolmuimejatel on kaasas ka erinevad otsikud või tuleb need eraldi juurde osta. Otsikud on vajalikud kuna nende abil teete enda tööd lihtsamaks ja saate efektiivsemalt ning kiiremalt koristatud.
- Mööbliotsik: sobib erinevate pindade ja asjade koristamiseks, näiteks kardinad, möödel jms
- Tolmuotsik: kõige parem tolmu jaoks
- Vaibaotsik: kõige efektiivsem otsik, millega vaipu koristada
- Praootsik: sellega saab hästi kitsaid kohti puhastada
Manööverdamise lihtsus
Manööverdamine tolmuimejaga võib olla kellegi jaoks väga oluline, kes hindab kasutusmugavust. Päris tüütu võib mõne jaoks olla tavaline tolmuimeja, mis on suur ning mille kaabel jääb ette- eriti treppidel. Kaabel võib saada ka selle ette jäämisel kahjustada. Palju mugavam on kasutada akutolmuimejat, mis manööverdab hästi, on kerge, väike ja lihtne kasutada. Seepärast tasuks mõelda, kui oluline on sinu jaoks kasutusmugavus.
Imemisvõimsus ja selle muutmine
Imemisvõimsus on tolmuimeja puhul üks olulisemaid aspekte mida jälgida. See näitab milline jõudlus on masinal tolmustel pindadel. Näiteks puidu ja parketti jaoks oleks vaja masinaid, mille imemisvõimsus on 250-400 W, kuid vaipade ja pehme mööbli jaoks oleks juba võimsamat vaja. Parima tulemuse saavutamiseks tuleks valida suure imemisvõimsusega masin ja sobiv otsik.
Osadel tolmuimejatel on imemisvõimsust võimalik reguleerida. See on kasulik siis, kui sul on kodus erinevaid pindu ja asju, mida soovid tolmuimejaga puhastada. Näiteks vapidade puhul tasuks panna suurem võimsus, et kõik mustus vaiba kiudude vahelt kätte saada. Põranda koristamise puhul jällegi nii palju võimsust ei lähe vaja. Võimsuse reguleerimine aitab säästa raha energia arvelt.
Masina kaal
Tolmuimeja suurus, materjal ja mootor on peamiselt need, mis annavad tolmuimejale tema kaalu. Tolmuimejad võivad kaaluda vahemikus 1,5 kg kuni 10 kg. Kui sa tead, et sa pead tihti tolmuimejat tassima või käima sellega treppide vahet, siis tasuks mõelda kergema tolmuimeja peale- milleks on varstolmuimejad.
Disain, välimus ja materjal
Oluline on tolmuimeja kvaliteet kuna see määrab selle, kas sinu uus tolmuimeja vahetatakse välja aasta või kahe pärast või kestab see aastaid ja isegi aastakümneid. Vastupidavuse hindamisel vaadake:
- Konstruktsiooni kvaliteeti
- Kvaliteetseid tahkeid komponente
- Head sobivust ja viimistlust ilma karedate servadeta
- Tihendid peaksid olema vastupidavad
- Sulguvad komponendid peaksid sulguma kindla tundega
See ei ole küll kasutamise kohapealt nii oluline, aga mõnedele on siiski tolmuimeja välimus ja disain olulised. Masin võib küll hea olla, aga kui see välimuselt ei meeldi sulle, siis võibolla tasuks mingi muu masina peale mõelda.
Müratase
Tolmuimejad võivad olla väga mürarikkad masinad. Kuid on ka neid, mis on täiesti talutavad ja sul on võimalik isegi uksekella kuulda. Suuremad tolmuimejad võivad olla lärmakamad võrreldes väikestega.
Äärmiselt vaiksete tolmuimejate müratase on umbes 70-77 dB. Võrdluseks võime tuua kõne, mille müratase on umbes 50 dB ning mootorratta ja muruniiduki, mille müratase on umbes 100 dB.
Tolmuimeja hooldus ja puhastus
Kuna pea igas majapidamises on olemas tolmuimeja ja seda kasutatakse üsna tihti, siis tuleks teada ka, kuidas seda hooldada. See tagab selle, et tolmuimeja kestaks võimalikult kaua ja ei peaks kohe poodi uut minema ostma.
Allpool on toodud sammud, kuidas hoolitseda enda tolmuimeja eest:
- Õigeaegne mustuse ja tolmu eemaldamine ning tolmuvõre puhastamine
- Kaabli olemasolul tuleks seda aeg-ajalt kontrollida, et see ei oleks kuidagi kahjustatud ning vältige kaabli voltimist
- Vältige masina enda kahjustada saamist nagu näiteks kukkumine
- Masinat tuleks hoiustada kuivas ja ventileerivas kohas
- Tolmuimeja puhastamisel ära kastke seda mingil juhul vette, vaid kasutage kas vett või neutraalset ainet
- Ärge laske masinal liiga pikalt töötada kuna see võib mõjutada masina kasutusiga
- Liiga pikal järjestikusel kasutamisel masina imemisvõime väheneb kuna tolmu koguneb masinasse ja filtrisse liiga palju, misjärel on vaja seda puhastada
- Kui masin on kuum või teeb mingit ebaharilikku häält, siis tuleks see viia hooldusesse ning masinat mitte edasi kasutada
Tolmuimeja hind
Kuidas valida tolmuimejat, kui hind on määravaks faktoriks? Lõppkokkuvõttes määrab suuresti tolmuimeja hind selle, milline tolmuimeja soetatakse. Kui soetada kvaliteetne tolmuimeja, siis selle hind on kindlasti kallim, aga samas see kestab tõenäoliselt ka kauem ja on efektiivsem.
Odavamad on kindlasti tavalised tolmuimejad, millel on kas tolmukott või kanister. Kallimad on juba pesevad ja akutoitel töötavad tolmuimejad. Kõige kallimad on robot- ja tsentraaltolmuimejad.
Samas see ei tähenda, et kallimad tolmuimejad oleks otseselt paremad. Kõik on suhteline ja oleneb sellest, mida kellelgi on vaja.
Kokkuvõte
Millist tolmuimejat valida võib alguses tunduda segatusttekitav ja keeruline. Kuid tehes endale selgeks mõned sammud, kuidas valida tolmuimejat, on tolmuimeja valimine kindlasti palju lihtsam ja loogilisem. Alguses tuleks mõelda millist tüüpi tolmuimejat on sul vaja. Sealt edasi mõelda, milline võiks olla tolmukogumise viis. Seejuures on olulineaadata, kui suur on tolmukoguja maht kuna mahud varieeruvad mudeli ja tootja põhjal.
Kuna iga maja on eri suures ja võib olla ka mitu korrust, siis tasuks kindlasti mõelda, kas soovitaks kaabliga või akuga tolmuimejat. Tasuks veel mõelda tolmuimeja suurusele, pesemisfunktsioonile, millised lisaotsikud on ja kas on võimalik muuta imemisvõimsust..
Kõik nõuded tuleb endale kirja panna ja vaadata, mis see hind lõppude lõpuks siis tuleb. Tehes selgeks endale need sammud, saategi endale hea tolmuimeja.