Kuidas valida nõudepesumasinat, mis vastab teie ootustele? - infoViking
Kuidas valida nõudepesumasinat

Kuidas valida nõudepesumasinat, mis vastab teie ootustele?

Nõudepesumasinad on muutunud üha populaarsemaks ja kättesaadavamaks kõigile inimestele. Hea nõudepesumasin on mõneti ka investeering. See säästab meie endi aega, mida muidu kulutaks nõude pesemisele ja annab võimaluse olla rohkem koos oma lähedastega. Millega on võimalik hoida ka veearve pealt kokku. Valides nõudepesumasina, hoiate ka enda käenahka tervena kuna teie käed ei puutu nõudepesuvahendiga kokku, mis võivad käed kuivaks teha ja neid kahjustada.

Valik on suur ja lai ning meil kõigil on oma soovid, millist nõudepesumasinat on vaja ja kui palju on keegi nõus kulutama. Millist nõudepesumasinat valida, mis vastaks igaühe ootustele ja vajadustele? 

Nõudepesumasina paigutus ja tüüp

Nõudepesumasina valikul tuleb kindlasti arvestada sellega, kus te soovite seda hoida. See mängib rolli selles, millist pesumasinat teil vaja on. Nõudepesumasinad võib jagada kolme kategooriasse:

Eraldiseisvad masinad

Kõige populaarsem variant on eraldiseisev pesumasin. See ei ole integreeritud mööbli sisse ja saate selle sinna paigutada või viia kuhu soovite, kus on olemas vee- ja kanalisatsioonitorustik ning elekter.

Lauapealsed masinad

Lauapealse variandi puhul on tegemist väikse- ja madala nõudepesumasinaga. See võib kõige rohkem sobida nendele, kellel on kodus kitas ja vähe ruumi.

Integreeritavad masinad

Selle lahenduse puhul moodustab pesumasin köögimööbliga ühtse terviku, kus näha jääb ainult masina esipaneel. Esteetilise poole pealt jääb see lahendus ilusam teistest variantidest, kuid kolimisel võib olla sellega rohkem probleeme.

Integreeritavate nõudepesumasinate puhul saame rääkida kolmest eri lahendusest:

 • Täisintegreeritavad masinad – masin paigaldatakse täielikult mööbli sisse ja on kaetud mööbliplaadiga, kus juhtimine käib juhtpaneeli kaudu, mis asub masina ülemises osas.
 • Pool ehk esipaneeliga integreeritavad masinad – sellel variandil pannakse ust osaliselt kattev mööbliplaat ja juhitakse seda juhtpaneelilt, mis asub mööbliplaadi kohal.
 • Tehase poolt paigaldatud viimistletud uksega masinad – need pannakse samuti mööbli sisse, kuid nendel on juba tehase poolt lisatud dekoratiivne esipaneel.

Nõudepesumasina mahutavus ja suurus

Kuidas valida nõudepesumasinat

Kindlasti mida tasuks tähele panna nõudepesumasina valimisel on masina mõõdud. Arvestada tuleb nii laiuse, kõrguse kui ka sügavusega ning jätta piisavalt ruumi. 

Nõudepesumasina mahutavus määrab selle, kui palju nõusid te saate ühe pesemisega pesta. Kui pere on suur, siis tasuks mõelda 60 cm laiuse masina peale. Kui pere on väiksem või ruumi vähem, siis sobiks võibolla 45 cm laiune masin. Kõrgus on tavaliselt umbes 80-85 cm.

Valiku tegemisel peaks igaüks mõtlema sellele, kuhu see panna, kas see mahub sinna, kui suur masin on ja mitu komplekti nõusid see mahutab. Komplekti sisse arvestatakse: supi-, prae- ja magustoidutaldrik, alustass, teetass, joogiklaas, nuga, kahvel, supi-, tee- ja magustoidutaldrik.

Olemas on kaks standardmõõtu:

 • 45 cm lai masin, mis mahutab kuni 10 nõudekomplekti. See variant sobib perele, kelle peres ei ole üle 4 liikme.
 • 60 cm lai masin, mis mahutab 12-15 nõudekomplekti. See variant sobib perele, kelle peres on üle 4 liikme.

Olemas on ka kompaktsed lauapealsed nõudepesumasinad, mis mahutavad 6-8 nõudekomplekti. Selline mini nõudepesumasin sobib hästi väiksesse perre, kus on kitsas ja ruumi on väga vähe.

Nõudepesumasina korvid

Kuidas valida nõudepesumasinat

Varasemalt on nõudepesumasinatel olnud kaks väljatõmmatavat korvi, aga tänapäeval on üha populaarsemaks muutunud kolme korviga nõudepesumasinad. Ülemine korv on kõiksuguste väiksemate tarvikute ja söögiriistade jaoks nagu näiteks noad, kahvlid, koorijad, käärid jne. See tagab ka mugavama ja parema kasutamise kuna siis on väiksemad asjad ühes kohas ja suuremad teises kohas. 

Kaalumisele võiks kuuluda selline nõudepesumasin, millel on võimalik korve enda äranägemise järgi ümber tõsta. See annab teile võimaluse pesta eriti suuri asju nagu näiteks küpsetusplaat.

Nõudepesumasina kuivatuse tüüp ja klass

Nõudepesumasin kasutab nõude kuivatamiseks tavalist või aktiivset kuivatusmeetodit. Kokku on 3 erinevat kuivatusviisi:

 • Aktiivne kuivatususmeetod. See on aktiivne kuivatusmeetod, kus pärast kuivatustsüklit avaneb veidi nõudepesumasina uks.See tagab, et viimased niiskuskillud aurustuvad. Selle meetodi abil säästab nõudepesumasin aega, et nõud kiiremini ära kuivaks.
 • Ventilatsioonkuivatus või tseoliit. Tseoliit on aktiivne kuivatusmeetod. Nõudepesumasina põhjas on spetsiaalsed tseoliitgranuulid. Kui vesi kaob pärast pesu, hakkavad need endasse niiskust koguma ja kuumenema. Sellest tulenev soojus hakkab omakorda nõusid kuivatama. Tseoliitgraanulid taastavad ennast pärast igat pesu ja te ei pea neid kunagi vahetama. See meetod on väga energiasäästlik ja on saadaval ainult Bosch-i ja Siemens-i A+++ nõudepesumasinatel.
 • Kondensaatori kuivatamise tehnoloogia. Enamik nõudepesumasinaid kasutab standardset kondensaatori kuivatamise tehnoloogiat. Kuivatamise ajal kondenseerub soe ja niiske õhk nõudepesumasina jahedatele seintele. Seejärel pumpab seade vee välja. Sel viisil kuivatamine sobib keraamika, klaasi ja terase jaoks väga hästi, kuid mitte plastiku.

Energia- ja veekulu

Kuidas valida nõudepesumasinat

Kodutehnika juureks üheks oluliseks faktoriks on energiaklass, mis näitab meile, kui palju elektrit mingi seade tarbib. Peamiselt eelistatakse seadmeid, mis on võimalikult efektiivsed ja võtavad samas vähe elektrit, mis on ka rahakotile parem. 

Kuidas valida nõudepesumasinat, millel on hea energiatarbimine? Eelistada tuleks nõudepesumasinaid, mis on A-klassi märgistusega kuna need on puhastamises kõige efektiivsemad. Masin millel on kolm plussmärki (A+++) võtab vähem energiat, kui masinad millel on üks (A+), kaks (A++) või üldse null plussmärki (A).

Mõni võib argumendiks tuua nõudepesumasina suure vee tarbimise, kuid nii see siiski päris ei ole. Nõudepesumasina peseb korraga kõiki nõusid, mis tähendab, et vett kulub kaks kord vähem, kui pesta sama kogust nõusid käsitsi. See eeldab küll seda, et nõudepesumasin on vähemalt pooltäis. Lisaks kasutatades nõudepesumasinat säästate väärtuslikku aega, mida saate kasutada millegi muu peale.

Nõudepesumasina müratase

Tänapäeva nõudepesumasinad on suhteliselt vaiksed umbes 40-55 dB, mis on oluline, kui peres on näiteks väiksed lapsed, kelle uneaega ei tohi häirida. Samuti kui tahta rahu ja vaikust või kui on sõbrad külas, siis keegi ei taha kuulda töötavat nõudepesumasinat. Näiteks külmkapi keskmine müratase on vahemikus 35-43 dB, rääkimise ligi 50-65 dB, pesumasina puhul umbes 70 dB ja tolmuimejal ligikaudu 70-75 dB. 

Kui müratase nõudepesumasina puhul on oluline, siis kindlasti tuleks jälgida, mis on konkreetse masina müra tugevus. Ei ole erilist vahet, kas on tegemist integreeritud pesumasinaga või mitte. 

Lisafunktsioonid

Tänapäeva pesumasinatel on valikus erinevaid lisafunktsioone, mis teeb kasutamise mugavamaks ja otstarbekamaks. Populaarsemad ja enim kasutatud neist funktsioonidest on: 

 • Air-Dry tehnoloogia, kus masin avab ise ukse lahti peale nõudepesemise lõppu, et õhk saaks ligi ja nõud kuivaks veeplekkide vabalt.
 • Viivitussüsteem, mille puhul saate ise valida endale sobiva aja, millal hakkab masin tööle. Näiteks seadistate masina sellisele kellaajal, kus elekter on kõige soodsam.
 • Beam on Floor puhul ei tee nõudepesumasin pesu lõppedes heli, vaid kuvab järele jäänud aja põrandale.
 • Leotamiseelne režiim ja spetsiaalsed pesualad tugevalt määrdunud nõudele.
 • Telefoniäpp millega on võimalik nõudepesumasinat juhtida.

Nõudepesumasina programmid

Kuidas valida nõudepesumasinat

Nõude pesemisel on valikus mitmeid erinevaid programme. Teades neid programme, saate enda nõudepesumasinat kõige efektiivsemalt ära kasutada kuna programmid töötavad eri temperatuuridel. Allpool on välja toodud vaid mõned erinevad nõudepesuprogrammid:

 • Ökopesu – kõige säästlikum kuna töötab madala temperatuuriga ja pikalt
 • Ööpesu – tänu oma vaiksusele saate öösel rahulikult magada
 • Kiirpesu – kasutada siis kui nõud ei ole väga määrdunud ja vaja kiirelt nõud puhtaks saada
 • Intensiivpesu – kõige põhjalikum ja kõrge temperatuuriga programm, mis kõrvaldab kuni 99.9% kahjulikest bakteritest
 • Automaatprogramm – annate masinale otsustusõiguse, kuidas nõusid pesta

Enne masinasse panemist, tuleks kindlasti nõudelt eemaldada toidujäätmed. Regulaarne masina puhastamine ja hooldus tagab võimalikult pika eluea ja töökindluse. Masinat tasuks spetsiaalse ainega 2-4 korda aastas läbi pesta.

Ära ei tohiks unustada kontrollida filtreid, mis asuvad masina põhjas. Aeg-ajalt võiks nendele pilgu peale visata, mis seisus need on.

Disain ja välimus

Nõudepesumasina valimisel tuleks mõelda, kuidas ta sobitud ülejäänud mööbliga. Siinkohal tulevad mängu eraldiseisvad ja integreeritud nõudepesumasinad. Kas soovitakse seda täielikult kuhugi kappi peita või mitte. 

Kappi paneku puhul on olulisemad masina laius, kõrgus ja sügavus, kui seda on masina enda värv. Värvi peale tasuks siis hoolikalt mõelda, kui ta jääb nähtavale, et ta sobituks ülejäänud mööbliga.

Nõudepesumasina hind

Hind on kindlasti üheks määravaks faktoriks, millist nõudepesumasinat osta. Peamiselt kujuneb hind välja sellest, mis funktsioonid masinal on ja millise firma tootega tegemist on. 

Samas ei tasu arvata, et odavam masin teeks oma töö kuidagi halvemini ära ja poleks nii kvaliteetne. Kallimal mudelil võivad küll olla erinevad lisafunktsioonid ja programmid, aga see ei tähenda, et neid ilmtingimata vaja oleks. 

Tuleks mõelda, kas ikka on vaja maksta rohkem, et saada näiteks läbi telefoni juhtida nõudepesumasinat. Samas, kui osta kallim masin, millel on hea energiaklass, siis need kulutavad palju vähem energiat, kui odavamad masinad.

Kuidas valida nõudepesumasinat

Kokkuvõte

Nõudepesumasinaid on palju erinevaid ja erinevas hinnaklassis. Endale tuleks selgeks teha, mis on teie vajadused ja ootused ning kui palju olete nõus kulutama. Kasuks tuleks kindlasti erinevate arvamuste lugemine ja tuttavatelt küsimine, kellel juba on nõudepesumasinad. 

Oluline oleks enda jaoks selgeks teha, mitu komplekti nõusid teil päevas kulub ja mis on konkreetse nõudepesumasina mõõdud, et see ikka kööki ka ära mahuks. Kui teete need endale selgeks, siis teata juba päris hästi, kuidas valida nõudepesumasinat ning mis on teile parim.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts