Enamik inimesi, kes püüavad kaalust alla võtta, siis alguses on suured eesmägid paika pandud. Kuid nagu kipub olema, siis algus on tugev, kuid lõpus hakkab esialgne entusiasm kaduma ja kõik kaalust alla võetud kilod hakkavad märkamatult tagasi hiilima.
Tänaseks on kaalulangetuse kohta tehtud mitmeid uuringuid. Seda just eesmärgiga, et välja selgitada, kuidas inimesed saavad tegelikult kaalust alla võtta ja siis pärast seda kaalu ka hoida.
Kiire dieedi asemel on siin 10 kaalulangetuse nippi, mis päriselt ka töötavad.
1) Tee üks samm korraga
Võib-olla olete veendunud, et saate oma toitumist põhjalikult muuta ja iga päev treenima hakata, kuid see on nagu sõita laevaga, millele pole kurssi.
Vaja on plaani ning samm-sammulist liikumist eesmärgini. Ärge alustage kohe maratoni jooksmisest. Alustadage ühest väikesest ja teostatavast tervislikust lõunasöögist või näiteks 20 minutit päevas kõndimisest.
Kui see muutub liiga mugavaks, tehke oma loendisse paks linnuke ja seejärel lisage veel üks väike muudatus. Muidugi võtab pisikeste sammudega liikumine rohkem aega, kuid need sammud reaalselt ka toimivad.
2) Eelista lihtsaid toite
Mida vähem keerulisi piiranguid teil söömise ja treenimise ümber on, seda parem. Peate leidma endale sobiva toitumiskava või stiili. Teadlased võrdlesid naisi kahe erineva toitumiskava järgi – üks, mille käigus anti dieedipidajatele nimekiri toiduainetest, mida nad tohivad süüa koos mõne lihtsalt järgitava reegliga ja teine keerulisem dieet, mis võimaldas dieedipidajatel rohkem toiduvalikuid teha, kuid nõudis hoolikalt jälgimist. Nad avastasid, et need, kes pidasid viimast plaani keeruliseks, loobusid kõige tõenäolisemalt.
Igaühel on erinev maitse eelistus ja tolerantsus, seega võib teie parimale sõbrale sobiv dieet tunduda teile liigse väljakutsena. Kui tunnete, et dieet on teile üle jõu käiv, siis minge üle lihtsamale.
3) Pane endale vähemalt kaks eesmärki
Kui teil on pikaajaline suur eesmärk kaotada näiteks 40 või enam kilo, siis on äärmiselt oluline tähistada väikseid võite. Eesmärkide seadmine on üks lollikindlamaid viise kuidas kaalust alla võtta.
Olgem ausad kaotada 40 kilo või rohkem on päris hirmutav. Kui see on tehtud väikesteks tükkideks on seda tunduvamalt lihtsam saavutatav ja see aitab teil ka motivatsiooni hoida üleval.
4) Söö kõigepealt köögivilju
Minnesota ülikooli teadlased viisid läbi rea uuringuid, milles nad lasid osalejatel süüa köögivilju enne, kui nad muud toitu taldrikule panid. Välja tuli see, et inimesed tarbisid kuni viis korda rohkem köögivilju kui tavaliselt.
Osalejad, kes näksisid porgandit enne M&M-i söömist, sõid kolmandiku võrra vähem komme kui need, kellele just esimesena kommid anti. Miks see trikk töötab? Kui mis tahes toit meile ette pannakse, siis me üldiselt eelistame seda ja köögiviljad ei konkureeri meie taldrikul teiste toiduainetega.
Hoidke leib kuni söögikorra lõpuni alles. Lihtsate süsivesikute söömine tõstab esmalt järsult veresuhkrut, mis sunnib teie keha insuliini välja pumpama ja kaloreid rasvana talletama, kuigi soovite kaalust alla võtta.
5) Kiirtoidud ei paranda tegelikult enesetunnet
Igasugused magusad toiduained ja kiirtoidud ei avalda enesetundele seda mõju, mida arvame avaldavat. Kui tunnete end halvasti, on palju parem helistada sõbrale või minna jalutama, sest need mõlemad tõstavad tuju.
6) Ole oma kaaluga rahul
Kui vannitoakaal on teie jaoks piinamisvahend, on aeg sellega lõpuks ometi rahu sõlmida! Kalorite lugemine pole alati kõige olulisem.
Ühes uuringus ei teadnud kolmandik naistest, et nad on kuue kuu jooksul viis kilo juurde võtnud – ja neljandikul polnud aimugi, et nad on üheksa kilo juurde võtnud. Et saada üle oma suurushirmust, tuletage endale meelde, et see number ei ole süüdistus teile kui inimesele.
Mõelge kaalunumbritele kui objektiivsetele andmetele, nagu välistermomeetri temperatuur, mis võib teile anda kasulikku teavet selle kohta, kas olete oma dieediga õigel teel.
7) Lühenda toidukordade vahelist aega
Mitmed uued uuringud näitavad, et see MILLAL sööte võib olla sama oluline kui see, MIDA sööte. Ühes uuringus paluti osalejatel, kes sõid tavaliselt 15-tunnise ajavahemiku jooksul, piirata seda 10 või 11 tunnini – ja nad võtsid 16-nädala jooksul alla keskmiselt 2 kilo, muutmata oma söömises midagi muud peale kellaaja.
Toidu tarbimise ajastus mõjutab keha sisemist kella, mis omakorda mõjutab geene, mis mängivad rolli ainevahetuses. Teisisõnu võib meie keha põletada kaloreid tõhusamalt, kui sööme erinevatel aegadel. Seega kaaluge hommikusöögi söömist veidi hiljem ja õhtusööki veidi varem.
8) Jälgi oma toidukorvi
Teie toidukorvi asetatud toidud ei pruugi olla nii head, kui arvate. Chapel Hillis asuva Põhja-Carolina ülikooli teadlased analüüsisid hiljuti ameeriklaste ostuharjumusi ja leidsid, et 61 protsenti ostetava toidu kaloritest pärineb töödeldud toodetest, nagu rafineeritud leib, küpsised, kreekerid, sooda ja krõpsud. Need toidud on ka täis küllastunud rasvu, suhkruid ja naatriumi.
Oma ostukorvi parandamiseks ja kaalulangetamise abistamiseks proovi osta peamiselt ühest koostisosast koosnevaid toite ja ostelda poe selles pooles, kus on värskemad ja tervislikumad toidud, värsked köögiviljad ja kala. Üks hea nipp on närida ostlemisel nätsu.
9) Enesekriitika ei ole lahendus
On levinud eksiarvamus, et enda vastu karm olemine on ainus viis oma eesmärkide saavutamiseks.
Tegelikult just vastupidi. Enda vastu lahke olemine on parim viis suurendamaks oma pühendumust tervisliku eluviisi vastu.
Treenige enda tõuse ja mõõne nagu treeniksite sõpra – julgustavate ja toetavate sõnadega. Näiteks kui sööte liialt või võtate paar kilo juurde, öelge endale: “Kaalu kaotamine on raske kõigile – ma pole ainus, kellel on probleeme. Ma võtan seda kui protsessi ja ma jätkan enda teekonda.”
10) Ära eelda, et see teekond on lihtne
Edukatest dieedipidajatest tehtud uuringud paljastavad karmi tõe:
Peate leidma toitumisstrateegia, millega suudate elada pikaajaliselt, lubades endale ka näiteks magustoitu või mõne kokteili. Esimesed aastad on see raske, aga kui oled rutiini sisse saanudd, tunned end mugavalt.
Kokkuvõte
Kaalulangetamine on pikk ja elukestev protsess. Söömise ja söögikoguste jälgimine on enda tervise seisukohast üks olulisemaid tegevusi, millest mööda ei vaadata. Head dieeti iseloomustab peale kaalulangetuse ka selle nauditavus. Ärge valige esimest ettejuhtuvat dieeti, vaid see, mis teile sobib!