Rumeenia pealinn Bukarest on koduks enam kui 2,4 miljonile elanikule. Üks Kagu-Euroopa suurimaid linnu, Bukarest on riigi tähtsaim tööstus- ja kaubanduskeskus.
Bukarest on huvitav segu vanast ja uuest ning seal on erinevaid tavapäraseid ja hariduslikke rajatisi, kultuurikohti, kaubanduskeskusi, puhkealasid ja ka muud ilusad kohad.
Mida teha Bukarestis ning millised on parimad Bukaresti vaatamisväärsused?
1. Vanalinn
Vanalinn on üks Bukaresti varasemaid asulaid, kus ehitised pärinevad 15. ja 16. sajandist. Sajandite jooksul on see olnud Rumeenia vürstide asukoht, kaubanduskeskus, kummardamise koht ja reisijate ristmik. Samuti suutis see üle elada, kui Ceausescu 1980. aastatel viiendiku linnast hävitas, et luua oma visioon uuest sotsialistlikust pealinnast. Pärast aastakümneid slummina veetmist on suur osa vanalinnast pärast kommunismi langemist gentrifitseeritud ja renoveeritud.
Kuigi paljud ajaloolised hooned on uhkelt restaureeritud, ootavad veel teised kinnistud oma ilmet. See kontrast annab palju rohkem võlu vanalinna jalakäijate radadele ja munakivisillutisega tänavatele, mis on ääristatud raamatupoodide, teatrite, restoranide ja kohvikutega. Küsides endalt, kuhu minna Bukarestis, on vanalinn kindlasti üks tegevusküllane ja põnev paik.
2. Parlamendipalee
Parlamendipalee (Palatul Parlamentului) üks populaarsemaid Bukaresti vaatamisväärsuseid. See on maailma suuruselt teine administratiivhoone (Pentagoni järel), arhitektuuriline koloss, mis pretendeerib ka maailma raskeima hoone tiitlile.
Rohkem kui 3000 toaga, mis moodustavad üle 330000 ruutmeetri põrandapinda, ning marmorist ja terasest ehitatud hoonet nimetas algselt rahvamajaks selle visionäär, diktaator Nicolae Ceausescu, kes kasutas seda oma pere elukohana ja ka valitsuse asukohana.
Selle lõpuleviimiseks hävitas Ceausescu palvekohad, töökojad, tehased, pargid, osa vanalinnast ja terveid linnaosasid. Palees töötas rohkem kui 20 000 töötajat ja 700 arhitekti aastatel 1985–1997 13 aasta jooksul, mil enamik rumeenlasi vireles suures vaesuses.
Väikeses, praegu veel lõpetamata osas asuvad Rumeenia parlamendi peakorter ja riiklik kaasaegse kunsti muuseum. Plaanilised ringreisid toovad külastajad lähedale selle avarusele, kitšile ja ennekuulmatule luksusele, mida Ceausescu oleks jätkuvalt kogenud, kui teda poleks riigipöördega kukutatud.
3. Rumeenia Athenaeum
Mainekas Rumeenia Athenaeum (Ateneul Român), linna prestiižseim kontserdisaal, on George Enescu Filharmooniaorkestri koduks. Prantsuse arhitekti Albert Galleroni projekteeritud 19. sajandi hoone meenutab Vana-Kreeka templit, millel on 41 meetri kõrgune kuppel ja kuuest joonia sambast koosnev peristiil.
Interjöörides on fuajee keerukalt maalitud kuldlehtedega laed, kaskaadrõdud ja keerdmarmortrepid. 652-kohaline auditoorium on tuntud oma suurepärase akustika ja kauni kunsti poolest. 70 meetri pikkune ja kolme meetri kõrgune fresko, mis lookleb ümber ringikujulise saali, kujutab uhkelt stseene Rumeenia ajaloost.
4. Stavropoleose kirik
Väikese, rahuliku ja ilusa Stavropoleose kiriku (Manastirea Stavropoleos) ehitas 1724. aastal Kreeka munk Ioanikie Stratonikeas. See Brâncovenesci stiilis kirik oma keerukalt nikerdatud sammastega ja ääristatud sissepääsuga eristub Bukarestis ainulaadse maamärgina. Õigeusu kirikus on peened kivi- ja puidunikerdused ning Rumeenia ja Bütsantsi elementide kombinatsioon. Seda ümbritseb 18. sajandi hauakividega täidetud sisehoov.
Toas saab imetleda mitmeid freskosid ja puidust ikoone. Kirikukompleksi kuulusid kunagi võõrastemaja ja klooster, kuid mõlemad hävisid. Kirik ise taastati mitu korda pärast maavärinate põhjustatud kahjustusi ja on tuntud oma ainulaadse raamatukogu poolest, kus on suur kogu Bütsantsi muusikaga seotud raamatuid. Kontrollige kindlasti kiriku veebilehtedelt uudiseid kontsertide ja muude sündmuste kohta, mis on avalikkusele kättesaadavad.
5. Curtea Veche: Vana vürsti õukond
Vanalinna südames asuv Old Princely Court (Curtea Veche) oli Valahhia vürstide palee residents. Võib-olla oli selle tuntuim elanik Vlad Tepes, muidu tuntud kui Vlad Impaler, kes inspireeris Bram Stokeri lugu Draculast. Kurikuulsa Rumeenia printsi ausammas seisab minevikust allesjäänute seas, nende hulgas õuemüürid, mitmed kaared ja sambad.
16. sajandi prints Mircea Ciobanul remontis palee pärast Vlad Impaleri valitsemist ja kasvatas ümbritseva Lipscani piirkonna Bukaresti kaubanduskeskuseks, luues osavate käsitööliste kogukonna. 1559. aastal ehitas Ciobanul palee kõrvale Vana vürstikohtu kiriku. Kahe järgneva sajandi jooksul oli see koht, kus krooniti Rumeenia vürstid.
Külastamist väärib ka Vana kohtu muuseum, kus on varemete ümbert arheoloogilisel kaevamisel leitud keraamikat ja esemeid.
6. Revolutsiooni väljak
Revolutsiooni väljak (Piata Revolutiei) teenis oma nime pärast diktaator Nicolae Ceausescu viimaste võimuminutide stseeni Rumeenias. 21. detsembril 1989 toimus siin enam kui 100 000-pealise rahvamassi kaasabil riigipööre, mis sundis kommunistliku partei juhi põgenema ja muutis riigi ajaloo kulgu. Kuni selle kuupäevani oli keskväljak tuntud kui Paleeväljak, kuna see oli lähedal kuningapaleele, mis on praegu riikliku kunstimuuseumi kodu.
Läheduses asuvad ka teised ajaloolised hooned, sealhulgas Senati palee, Rumeenia Athenaeum ja Athenee Palace Hilton Bucharest.
Revolution Square on tuntud ka oma dramaatilise taassünni monumendi poolest. 2005. aastal püstitatuna sisaldab see verise revolutsiooni 1058 ohvri nimesid ja kommunistliku partei poolt vangistatud Rumeenia peaministri Iuliu Maniu pronkskuju.
7. Arcul de Triumf
1878. aastal valmis Bukaresti esimene võidukaar (Arcul de Triumf), mis valmistati puidust ja pühendatud Esimeses maailmasõjas võidelnud Rumeenia sõduritele. 1936. aastal rekonstrueeriti see graniidist ja projekteeriti arhitekt Petre Antonescu poolt 27 meetri kõrgune. Kaar on kaunistatud skulptuuridega, mille on loonud Rumeenia silmapaistvamad skulptorid, sealhulgas Ion Jalea ja Dimitrie Paciurea.
Tänaseni täidab see oma eesmärki olla sõjaväeparaadide keskpunkt. Rumeenia sõdurid marsivad selle all suurte sündmuste jaoks, sealhulgas igal 1. detsembril, mis on riigi rahvuspüha.
8. Rumeenia riiklik kunstimuuseum
Endises kuningapalees asuv Rumeenia riiklik kunstimuuseum (Muzeul National de Arta al României) on riigi juhtiv kunstimuuseum, kus asub maailma kõige täielikum Rumeenia kunsti kogu, sealhulgas keskaegne ja moodne kunst.
1948. aastal asutatud muuseum on ka koht, kus saab imetleda kuninglikku kollektsiooni, sealhulgas Rumeenia ja Euroopa kunsti, mis pärineb 15. sajandist. Erinevates saalides on üle 100 000 teose, sealhulgas riigi kuulsamate kunstnike Theodor Amani, Nicolae Grigorescu ja Gheorghe Tattarescu maalid.
Moodsas Rumeenia kollektsioonis on Milita Petrascu ja Dimitrie Paciurea skulptuurid. Üks tuba on pühendatud 20. sajandi ühele mõjukamale skulptorile Constantin Brancusile. Kõrval asuvas Euroopa galeriis on 15 tuba, sealhulgas El Greco, Monet, Rembrandti, Renoiri ja Rubensi teosed.
9. Dimitrie Gusti rahvuslik külamuuseum
1936. aastal asutatud Dimitrie Gusti rahvuslik külamuuseum, mida tavaliselt lühendatakse lihtsalt “külamuuseumiks” (Muzeul Satului), on ainulaadne vabaõhumuuseum, mis ulatub läbi Herastrau pargi ja kujutab Rumeenia traditsioonilist eluviisi.
Külastajad saavad rännata läbi 300 traditsioonilise hoone, sealhulgas järskude katustega talupoegade kodud, rookatusega aidad, rasked palkmajad, erinevat tüüpi kirikud, töökojad ja veskid – kõik need on veetud kõigist Rumeenia piirkondade linnadest. Lastega pered seisavad tihti raskema valiku ees, sest ei olda kindlad mida teha Bukarestis. See on lastega ja perega külastamiseks üks toredamaid kohti.
Iga hoone võeti hoolikalt lahti, saadeti muuseumi ja ehitati ümber, et saada osaks pargis jalutatavast külalaadsest keskkonnast. Külamuuseumis kuvatakse ka esemeid ja keraamikat, samuti muid traditsioonilisi esemeid, mis on pärit kogu riigist.
10. Rumeenia ajaloo rahvusmuuseum
Rumeenia rahvuslik ajaloomuuseum (Muzeul National de Istorie a României) asub atraktiivses neoklassitsistlikus hoones, mis on algselt ehitatud Rumeenia postiteenuste jaoks. Alates 1970. aastast on muuseumi 60 ruumis eksponeeritud riigi kõige põnevamad ajaloolised eksponaadid, mis pärinevad eelajaloolisest kuni tänapäevani. Suurim püsiekspositsioon on 2. sajandil ehitatud Traianuse samba tohutu koopia, mis ehitati vallutava Rooma keisri Traianuse auks, kes alistas Rumeenia iidsed Daakia hõimud.
Rumeenia riigikassast võib leida tuhandeid kuldesemeid ja neoliitikumiaegseid esemeid, sealhulgas getodaaklaste ajast pärit ehteid. Püsinäitusel on Rumeenia kroonijuveelid, sealhulgas suurepärased smaragdist tükid, mis on valmistatud kuninganna Mariele, kes oli Rumeenia kuninga Ferdinandi abikaasa. Siin on ka kullast esemeid 4. sajandi Pietroasele aaretest. Kunagi peeti seda maailma kõige väärtuslikumaks aardekollektsiooniks, enne kui Tutankhamuni hauakamber välja kaevati.
Grigore Antipa riiklik loodusloomuuseum (Muzeul National de Istorie Naturala Grigore Antipa), mida tavaliselt nimetatakse lihtsalt Antipa muuseumiks, tuleks lisada ka teie Bukaresti külastatavate kohtade loendisse. Hiljuti renoveeritud hoones on kõike alates interaktiivsetest eksponaatidest kuni traditsiooniliste loomaliikide väljapanekuteni kogu maailmast.
11. Bukaresti pargid
Bukarest on ümbritsetud kaunitest parkidest, mida kohalikud aastaringselt külastavad. Vanim linnapark, mis kujundati 19. sajandi keskel, on Cismigiu Gardens. Sõudepaatide rentimine on siin suvel üks populaarsemaid tegevusi ja talvel on populaarne liuväli. Saksa maastikuarhitekt Carl Meyer kujundas 1860. aastal avatud pargi, tuues sisse 30 000 puud ja taime Rumeenia mägedest ning rohelust Viini botaanikaaedadest.
Üle 400 aakri laiuv King Michael I park on koduks Dimitrie Gusti rahvuslikule külamuuseumile, vabaõhuteatrile, spordiklubile ja vanamoodsale lõbustuspargile. Selle järve ääres on igal suvel võimalik rentida paate. Pargiga piirnevad 19. ja 20. sajandi villad on Bukaresti eliidi kodud ja suvilad, kus veeta oma puhkus.
Prantsuse maastikukunstniku Eduard Redonti kujundatud ja 1906. aastal valminud Carol Parki peetakse pealinna üheks kaunimaks pargiks. Siin asub Rumeenia tundmatu sõduri haud ja Rooma ajastu stiilis vabaõhuteater Arenele Romane, mis on populaarne suvekontsertide asupaik.
1860. aastal asutati ka Bukaresti botaanikaaed (Gradina Botanica din Bucuresti). See laiub 17 hektaril ja paistab silma enam kui 10 000 erineva taimeliigiga. Tähtsündmuste hulka kuuluvad arvukad kasvuhooned, informatiivne muuseum ja palju lillepeenraid, mida nautida.
12. Carturesti karussell
Kaunilt restaureeritud 19. sajandi hoones vanalinna keskel asub linna muljetavaldavaim raamatupood Carturesti Carusel. See 1000-ruutmeetrine pood kõrgub läbi kuue korruse ning riiulitel on rohkem kui 10 000 raamatut, samuti 5000 albumit ja DVD-d. Selle disain on muljetavaldavalt minimaalne, mängides valgusega, mis filtreerub läbi keskse katuseakna, luues atmosfääri nagu liikuva karusselli ja sellest ka poe nimi, mis tõlkes tähendab “Valguse karusselli”.
Raamatupood on kohalik keskus mitte ainult lugemiseks ja raamatute sirvimiseks, vaid ka kunstiks ja lõõgastumiseks. Teadmata, mida külastada või mida vaadata Bukarestis, siis Carturesti Caruseli külastatakse just oma muutuvate kaasaegse kunsti väljapanekute, meediakeskuse esitluste ja ülemise korruse bistrookohviku tõttu.
Kokkuvõte
Bukarest on linn, mis on igati väärt oma külaskäiku. Näiteks oli Bukarest 2012. aastal Euroopa “kõige lahedamate” linnade seas teisel kohal. Seal võeti arvesse selliseid kriteeriume nagu õlle hind, õpilaste arv linnas ja linnade arv.