Brüsseli vaatamisväärsused: 12 kohta Euroopa südames - infoViking
Brusseli-vaatamisvaarsused

Brüsseli vaatamisväärsused: 12 kohta Euroopa südames

Brüsselit kujutatakse meedias tihti Euroopa pealinnana – tegemist on tänapäeval nii poliitilise, kultuurilise kui ajaloolise keskusega. See on justkui Euroopa süda, kust leiab huvitavaid tegevusi nii lastega kui perega.

Puhkus tuleks sisustada võimalikult mitmekesiselt, et avastada kõike erinevat, mida mitmekihilisel ja väga kultuuritihedal linnal pakkuda on. Ilusad kohad on hästi tähistatud ning vaatamisvääsused Brüsselis leiab lihtsasti.

Mida külastada ja kuhu minna Brüsselis?

1. Jalutage läbi Grand Place’i (Grote Markt)

Brüsseli vaatamisväärsused -grand-place

Esimese asi, mida teha Brüsselis, on jalutada läbi Grand Place’i. Suur osa väljaku elegantsest iseloomust on tingitud elegantse Gildehuizeni (gildimajade) ainulaadsest arhitektuurist koos suurepäraste viilude, pilastrite ja balustraadidega, kaunistatud nikerdatud kivitööde ja rikkaliku kullast kaunistustega.

Selle arhitektuuri harmoonia saavutatakse lühikese ehitusperioodi tõttu, enamik hooneid on ehitatud aastatel 1696–1700.

Grand Place’i ajalugu ulatub siiski palju varasemasse aega. See asutati esmakordselt 11. sajandil ja arenes peagi pärast seda linna poliitiliseks ja majanduslikuks keskuseks. Väljaku kõige äratuntavam hoone on Hôtel de Ville (raekoda), mis ehitati 1402. aastal eesmärgiga tõsta Stadhuis konkureerivas Brügge linnas.

2. Mannekin Pis

Brusseli vaatamisvaarsused mannekin pis

Rue de l’Etuve ääres asub Brüsseli tuntuim maamärk Manneken Pis, mida tavaliselt piirab suur hulk turiste.

Mannekenit ümbritsevad aga mitmesugused legendid. Ühe järgi on purskkaev mälestusmärk julgele imikule, kes tulekahju ära hoidis, teise järgi aga krahvi poega, kes rongkäigus osaledes tungivale tungile alistus.

Praeguse kuju valmistas 1619. aastal Jérôme Duquesnoy ja seda on mitmel korral varastatud, kuigi see on alati kätte saadud. Brüsseli suurte pidustuste, sündmuste ja festivalide ajal on kuju kuulus kostüümidesse riietumise poolest.

3. Saint-Micheli katedraal

Brusseli vaatamisvaarsused katedraal

See gooti kirik, mis on pühendatud Pühale Miikaelile ja Pühale Gudulale (Brüsseli kaitsepühakutele), asutati esmakordselt 1225. aastal, kuid valmis alles 15. sajandil.

Fassaad on muljetavaldav, kõrgub majesteetlikult laia trepiastme kohal ja kroonitakse Jan van Ruysbroecki projekteeritud 69 meetri kõrguste kahe torniga.

Kaunilt proportsionaalselt kujundatud interjöör (108 meetrit x 50 meetrit) on rikkalikult sisustatud ja seal on mõned Bernard van Orley loodud silmapaistvad vitraažaknad.

Suunduge transeptide juurde, et näha parimaid näiteid, mis kujutavad Portugali Karl V ja Isabellat (lõuna transept) ning Ungari kuninglikku paari Louis II ja Maarjat (põhjatransept), ning seejärel Püha Sakramendi kabelisse, mis asub koorist vasakul, kus aken illustreerib peremehe ime lugu.

4. Külastage Place Royale’i

Brusseli vaatamisvaarsused place royale

Fotograafide lemmikatraktsioon, nimelt on selle väljaku kõige olulisem hoone ehk kuninglik palee (Palais Royal), mida Belgia kuninglik perekond kasutab ametliku elukohana.

Tseremoniaalne kaardiväe vahetus toimub iga päev kell 14.30.

Juuli lõpust augusti lõpuni on saadaval tasuta giidiga ekskursioonid palee sisemusse, mis hõlmavad suurejoonelisi vastuvõturuume ja saale.

Paleed ümbritseb kultuurihoonete ansambel, millel on neoklassitsistlikud fassaadid.

5. Belgia Kuninglik Kaunite Kunstide Muuseum

Belgia Kuninglik Kaunite Kunstide Muuseum (1875-81) ühendab endas nelja eraldiseisvat kunstimuuseumi, mis kokku on üks suurimaid ja parimaid kunstigaleriisid maailmas.

Muuseum kasvas välja 1797. aastal esmakordselt loodud kollektsioonist ja asus algselt endises Charles of Lorraine’i palees.

Musée Old Masters sisaldab flaami ja hollandi vanameistrite kuulsate teoste kollektsiooni.

Musée Moderni saalid keskenduvad kunstiteostele 19. sajandi lõpust tänapäevani. See ühendab ajutiste näituste saalid Musée Fin-de-Siècle’i keldrigaleriidega, mis on pühendatud kunstiteostele ajavahemikust 1884–1914, mil Brüssel oli üks Euroopa kultuuripealinnadest.

Peahoone naabruses asub Musée Magritte, mis on pühendatud Belgia sürrealistliku kunstniku René Magritte’i loomingule. Selles muuseumis on maailma suurim Magritte’i kollektsioon ja paljud Brüsseli külastajad peavad seda linna paljude kunstiturismi vaatamisväärsuste esiletõstmiseks.

6. Atomium

Brusseli vaatamisvaarsused atomium

Koos Manneken Pisiga on Atomium Brüsseli tuntuim vaatamisväärsus ja kuigi siit väljasõit on trammiga veidi aeganõudev, on veider 102 meetri kõrgune terasest ja alumiiniumist konstruktsioon, mille projekteeris arhitekt André Waterkeyn, on linna kõige sürreaalsem vaatamisväärsus.

Täna saavad külastajad hoonesse siseneda, et uurida selle ulmestiilis interjööre. Alumised sfäärid on koduks püsiekspositsioonile ehitise ajaloost.

7. Mont des Arts

Brusseli vaatamisvaarsused mont dess arts

Mont des Arts loodi aastatel 1956–1958, asudes kõrgendatud kohas Place Royale’i ja Place de l’Albertine’i vahel.

Arhitektuuriliselt imposantne suurte hoonete kompleks hõlmab Bibliothèque Albert I ning silmatorkavalt kaasaegseid Palais de la Dynastie ja Palais Congrès.

Nendevaheliselt väljakult avaneb suurepärane vaade madalamale kesklinnale. Bibliothèque Albert I asutati Burgundia valitsemise perioodil.

8. Imetlege Notre-Dame du Sabloni vitraaže

Brusseli vaatamisvaarsused notre damae du

15.–16. sajandist pärit Notre-Dame du Sabloni (Onze Lieve Vrouw op de Zavel) kirik, mida üldiselt peetakse Belgia üheks armsamaks hilisgooti kirikuks, ehitati esmalt liivasele avarusele püstitatud väikese kabeli asemel. Sabloni ristvibumeeste gildi poolt 1304. aastal.

Kiriku interjöör on hingemattev, eriti tänu oma imelistele vitraažidele.

9. Külastage Parc du Cinquantenaire’i muuseume

Brusseli vaatamisvaarsused parc du

Parc du Cinquantenaire asutati 1880. aastal riigi 50. aastapäeva tähistamiseks.

Selle keskpunkt on monumentaalne Palais du Cinquantenaire, mille kahes tiivas, mis on 1905. aastal ühendatud prantsuse arhitekti Charles Girault’ projekteeritud tohutu triumfikaarega, asuvad kaks Brüsseli kõige huvitavamat muuseumi.

Kuninglikus kunsti- ja ajaloomuuseumis asuvad Belgia riiklikud arheoloogiakogud, mille tükid on pärit kogu maailmast, ja üks maailma ulatuslikumaid gobeläänide kollektsioone.

Belgia armeemuuseum ja sõjaajaloo muuseum (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) annavad ülevaate sõjatehnika arengust.

10. Jalutage Château Royali ümbritsevas pargis

Kuigi Belgia kuningliku perekonna koduks olev Château Royal ei ole ise avalikkusele avatud, on seda ümbritsev Laekeni park.

Seal on veetlevad jalgteed ja hulk vaatamisväärsusi, nagu näiteks Leopold I monument palee ees asuva ümmarguse lillepeenra keskel.

Pargi põhjapoolseimas nurgas asuv Jaapani torn ehitati algselt 1900. aasta Pariisi näituse jaoks.

Leopold II ajal püstitatud kasvuhooned on aedade tipphetki ning on avalikkusele avatud aprillis ja mais, kui paljud taimed õitsevad.

11. Nautige Basilique Nationale du Sacré Coeuri kuplivaadet

Brusseli vaatamisvaarsused nationale du sacre

Koekelbergi linnaosas domineerib massiivne Basilique Nationale du Sacré Coeur (Nationale Basiliek van het Heilig Hart), mis on maailma suuruselt viies kirik ja mis sai alguse 1905. aastal riigi 75. aastapäeva tähistamiseks. Hoone valmis alles 1970. aastal.

Sees on suurepärane kunstikogu ja käimasolev näitus basiilika ajaloost.

12. Avastage Abbaye de la Cambre

1200. aastal asutasid tsistertslaste nunnad siia kloostri, mis hiljem 16. sajandil hävitati, kuid seejärel uuesti üles ehitati.

Sees on Albert Boutsi maal (Kristuse pilkamine) ja 13. sajandi Brüsseli piiskopi Püha Bonifatiuse pühamu. Kloostri aknaid kaunistavad enam kui 40 abtissi ja nunna käevarred.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts