Ateena vaatamisväärsused - 12 kohta, mida pead nägema! - infoViking
ateena vaatamisväärsused

Ateena vaatamisväärsused – 12 kohta, mida pead nägema!

Kreeka lõunaosas, Vahemere kallastel asuv Ateena on turistide poolt üks enimkülastatud kohti maailmas ning seda põhjusega.

Ateena on täis tohutult ajalugu, kultuuri ja ilu, mis on kombineerunud tänapäevaste väärtustega – täielik unikaalsus. 

1. Parthenon

Ateena vaatamisvaarsused Parthenon

Parthenon on Ateena ja ühtlasi kogu Kreeka kuulsaim hoone. See seisab majesteetlikult Akropoli tipus ja seda peetakse dooria arhitektuuri, Kreeka arhitektuuristiilidest lihtsaima, kehastuseks. 

Tempel ehitati Ateena patrooni jumalanna Athena Parthenoni auks, et tänada teda linna kaitsmise eest Pärsia sõdade ajal. Kunagise Ateena templi kohal asuv Parthenon loeti valminuks aastal 438 eKr, mil Ateena oli oma hiilgeaegades. Vana-Kreeka sümbol Parthenon on kaunistatud skulptuuridega, mida peetakse Kreeka kunsti silmapaistvamateks näideteks.

2. Iidne Akropolis

Iidne Akropolis

Vähesed vaatamisväärsused maailmas on võrreldavad Ateena Akropoliga, mille Parthenoni tempel asub kõrgel kivikaljul, valvates sajandeid kestnud tsivilisatsiooni. Muistse Ateena hiilgust meenutav Akropolis oli iidse linna keskus ja toimis tsitadellina enda poolt kaitstud mäe tipus.

Booking.com

Sümboolseim hoone on Parthenon, suurim klassikalise antiikaja tempel, mis ehitati aastatel 447 eKr kuni 338 eKr. Oma monumentaalsete dooria sammaste ridade ja vapustavate skulptuuridetailidega on tempel aukartust äratav vaatepilt. Idakülje friisil on reljeefidel kujutatud jumalanna Athena sündi.

Muud Akropolise varemed on Athena Nike tempel sissepääsu juures ja Erechtheion, iidsete pühapaikade kompleks, mis ehitati aastatel 421 eKr kuni 395 eKr. Erechtheioni kompleksi kuulsaim objekt on karjatüüdide veranda, kus dooria sammaste asemel on kuus neidude kuju.

3. Riiklik arheoloogiamuuseum

Ateena vaatamisvaarsused riiklik arheoloogiamuuseum

19. sajandil asutatud Ateena riiklik arheoloogiamuuseum on Kreeka suurim arheoloogiamuuseum ja üks suurimaid antiigimuuseume maailmas.

Muuseum asub muljetavaldavas neoklassitsistlikus hoones, kus on 8000 ruutmeetrit näitusepinda. Näitusel on viis püsikollektsiooni enam kui 11 000 eksponaadiga, mis pakuvad põhjalikku ülevaadet Kreeka tsivilisatsioonist esiajaloost klassikalise perioodi ja hilisantiigini.

Eelajalooline kollektsioon hõlmab kuuendat aastatuhandet eKr kuni 1050 eKr (neoliitikum, Küklaadide ja Mükeene periood) ning sisaldab Thera eelajaloolise asula leide. 

Skulptuurikollektsioonis eksponeeritakse Vana-Kreeka skulptuure kuuendast sajandist eKr kuni viienda sajandini eKr, sealhulgas haruldasi meistriteoseid. Vaaside ja dekoratiivesemete kollektsioonis on esindatud Vana-Kreeka keraamika 11. sajandist eKr kuni klassikalise Rooma perioodini.

Stathatose kollektsioon sisaldab väiksemaid esemeid paljudest ajaloolistest perioodidest. Metallurgia kollektsioonis on eksponeeritud peened väikesed metallist skulptureeritud kujud ja kujukesed.

4. Dionüsose teater

Riiklik arheoloogiamuuseum dionusose teater

Teatri pärast hullunud reisijad ei taha mööda minna Dionysose teatrist, mis on Kreeka vanim teater. Siin debüteerisid paljud Vana-Kreeka kuulsamad komöödiad ja tragöödiad. Teater, algselt kuuendal sajandil eKr ehitatud tempel, on pühendatud Dionysusele, lõbu- ja veinijumalale.

Akropolise kaljusse lõigatuna mahutas teater 17 000 inimest. Seda on sajandite jooksul pidevalt ümber ehitatud. Parimad vaated Dionysose teatrile, mida tavaliselt peetakse Euroopa teatri sünnikohaks, on näha kõrgemalt Akropolist.

5. Philopappose mägi

Riiklik arheoloogiamuuseum philopappose magi

Akropolis võib olla Ateena kuulsaim mägi, kuid Philopappose mägi ei jää kaugele maha. Sellel on ka iidne ajalugu. Muistsed kreeklased uskusid, et seal elas üheksa muusat, ja nimetasid mäe lõpuks Ateena heategijaks peetud Rooma senaatori Philopappose monumendi järgi.

147 meetri (482 jala) kõrguselt avaneb suurepärane vaade Akropolile ja ülejäänud Ateenale. Lõuna pool on selgel päeval näha Egeuse merd. Philopappos on maetud 115. aastal pKr mäe kõrgeimasse punkti marmorist hauakambrisse.

6. Ateena Nike tempel

Riiklik arheoloogiamuuseum ateena nike. tempel

Ateena Nike templis on midagi kirjeldamatult graatsilist, mis on olnud Akropoli silmapaistval kohal juba aastast 420 eKr. Athena oli sõja- ja tarkusejumalanna. Nike on kreekakeelne sõna võidu kohta.

Just selles templis palvetasid iidsed kreeklased võidu eest sõjas Sparta vastu. Tempel hävis 17. sajandil veneetslaste ja türklaste vahelise sõja ajal, kuid ehitati uuesti üles. See on kuulus “märja kardina” (skulptuuri tüüp, kus “kangas” katab alasti keha) poolest, kus Nike oma sandaale kohendab.

7. Akropoli muuseum

Riiklik arheoloogiamuuseum akropoli muuseum

Iga Ateena ekskursiooni peamine peatus on Uus Akropolise muuseum, mis asub linnavaatega mäe aluse lähedal. Sellel on suurim Kreeka arhitektuuri ja iidsete skulptuuride kollektsioon, sealhulgas jumalanna Athena ja Kritiose poisi kujud.

Muuseum pidi algselt valmima 2004. aasta olümpiamängude ajaks, kuid selle valmimine viibis juriidiliste lahingute tõttu. Muuseumil on viis korrust, kus on eksponeeritud 4000 artefakti. Püsinäituste hulka kuuluvad Parthenon Frieze, Athena kuju, Peplos Kore värvid, Parthenoni galerii ja Athena Nike.

8. Olümpia Zeusi tempel

Riiklik arheoloogiamuuseum olumpia zeusi tempel

Zeusile pühendatud Olümpia Zeusi tempel, mida nimetatakse ka Olympieioniks, oli Vana-Kreeka suurim tempel. Kuigi Parthenon on paremini säilinud, oli Olümpia Zeusi tempel omal ajal veelgi monumentaalsem ehitis. Tempel pärineb kuuendal sajandil eKr, kuid keiser Hadrianus sai selle valmis alles teisel sajandil pKr. Olympieioni ees, mitte kaugel sissepääsust, seisab Dionysiou Areopagitou lõpus Hadrianuse kaar.

Lihtne on ette kujutada, kui suure mulje see tempel oma terviklikul kujul jättis. Suurejoonelist pühakoda toetas kunagi enam kui sada tohutut marmorsammast. Püsti on jäänud vaid 15 sammast ja veel üks säilinud sammas lebab maas, kuid varemete monumentaalne kohalolek annab aimu algse hoone tohutust suurusest. Hiiglaslik ehitis oli kohane pühamu Zeusile, iidsete kreeklaste kõige võimsamale jumalale, keda tuntakse jumalate kuningana.

9. Panathenaici staadion ja olümpiastaadion

Riiklik arheoloogiamuuseum panathenaici staadion

Vana-Ateena suurim hoone, Panathenaici staadion, mahutab 60 000 pealtvaatajat. Ehitatud umbes 335 eKr Herodes Atticuse ajastul, toimusid Panathenaic mängud, kus jooksjad võistlesid ümber raja. 204 meetri pikkune rada oli kavandatud nelja topelthermiga, kuhu jooksjad oma jooksudes turnisid.

Umbes aastal 140 AD uuendas staadioni Herodes Atticus uute marmorist istmetega. Struktuur, mida turistid praegu näevad, on koopia algsest staadionist, mis ehitati ümber 1896. aasta olümpiamängudeks. See kaasaegse ajastu olümpiastaadion loodi samamoodi nagu Panathenaici staadion, millel on 47 istmerida ja mis lõppeb ümara kaguosaga. 

10. Lycabettuse mägi

Riiklik arheoloogiamuuseum lycabettuse magi

Kui seisate ja vaatate Akropolist Ateena poole, võite mõelda, mis tegu on kauguses asuva künkaga. See on Lycabettuse mägi ja see on külastamist väärt. Vaade Lycabettuse mäe tipust on üks Ateena parimaid.

227 meetri kõrgusena on see linna kõrgeim punkt ja pakub ainulaadset vaadet alla Akropolile. Köisraudtee töötab ka ööni (olenevalt aastaajast kell 12.00–1.30), seega on väga soovitatav sõita siia üles öösel, et näha linnatulesid ja Akropoli oma täielikult valgustatud olekus. Või kui satute sinna päeva jooksul, võtke natuke aega, et seda kõike endasse immutada, haarates ülaosas asuvas restoranis külma joogi või suupiste.

11. Süntagma väljak

Riiklik arheoloogiamuuseum suntagma valjak

Iga Ateena reisija jaoks on peamine huviväärsus Syntagma väljak. Syntagma kuulsaim aspekt on valvurite vahetamine evzonide poolt Tundmatu sõduri haua ees. Siin asub Kreeka parlamendihoone ning erinevad bussi-, trolli- ja trammipeatused.

Purskkaev, iidsed kujud ja kaks suurt rohumaad pakuvad ideaalset kohta pildistamiseks ja piknikuks. Enamikku Kreekas toimuvatest suurematest sündmustest on tähistatud Syntagma väljakul.

See on ka erinevate poliitiliste meeleavalduste ja ürituste koht ning just sellel väljakul kukutati 1974. aastal sõjaväehunta valitsus. Lisaks Kreeka parlamendihoonele on teiste huviobjektide hulka kuuluvad ka ajaloolised hotellid Grande Bretagne ja George II.

12. Erechtheum

Riiklik arheoloogiamuuseum ereechtheum

Erechtheus või Erechtheion on Penteli marmorist valmistatud tempel. See asub Akropolil ja see on üks Kreeka arhitektuuri legendaarseid tükke. Selle ehitus pärineb aastatest 421 ja 405, kui pärsia sissetung hävitas varasema Athena templi.

Erechtheum oli kunagi Athena Poliasele, Erechtheusele ja Poseidonile pühendatud pühakoda. Külastajad pääsevad Athena pühamu juurde idapoolse galerii kaudu. Põhjapoolne galerii viib läänepoolsesse kambrisse.

Karüatiidide veranda leiate lõunapoolse galerii kaudu. Siit leiate kuus drapeeritud, talastikku toetavat naisfiguuri, mis on Erechtheumi kõige iseloomulikumaks tunnuseks.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts