Oled iga uue aasta alguse puhul andnud lubaduse olla aasta lõpuks oma praegusest minast tugevam, tervem ja ilusam, kuid ei oska kuidagi lubaduse täitmisega pihta hakata? Jõusaal ja rühmatreeningu tunduvad vaid ekspertide pärusmaa? Ole mureta, sportimise ja seekaudu ka tervise parandamisega saab alustada mugavalt ka oma kodust. Vaatame koos üle, millised võimalused koduseks treeninguks võivad just Sulle sobida.
Hüppenööriga hüppamine
See kehalise kasvatuse tundidest meelde jäänud aeroobne treening on efektiivne ning väärib suuremat tähelepanu kui see siiani saanud on. Kas teadsid, et hüppenööriga hüppamine on suurepärane viis nii südameveresoonkonna tervise parandamiseks kui lihaste kasvatamiseks? Regulaarne hüppetreening toob tulemuseks tugevad reie-, tuhara-, kõhu- ja käelihased ning kasvatab vastupidavust efektiivsemalt kui näiteks jooksmine.
Boonusena võib välja tuua ka intensiivse kaloripõletuse – 65 kilogrammi kaaluv inimene võib pooletunnise hüppesessiooniga põletada suisa 400 kilokalorit! Lisaks ei ole hüppenööriga hüppamise jaoks vaja oluliselt ruumi ega varustust. Hüppenöörid on spetsiaalsest spordivarustusest üks odavamaid kategooriaid, seega saad oma esimese hüppenööri osta vähem kui kümne euro eest.
Jooga
Jooga on vastuoluline spordiala, mida inimesed kas vihkavad või armastavad. Aeglane, rahulik, hingamisele suurt rõhku panev jooga on mõeldud neile, kes soovivad parandada oma tasakaalu, venitada lihaseid ning võtta aega kontrollitud liigutuste nautimiseks. Joogamaailma sukeldumiseks on imehea teha algust nö. toolijoogaga, mis keskendub harjutustele, mille tegemiseks ei ole vaja osta ei joogamatti ega muud varustust.
See ruumisäästlik treenimisviis ei pruugi anda koheseid tulemusi, kuid juba paari nädala möödudes võid tähele panna, et poekotid pole enam nõnda rasked kui varem ning maha kukkunud kahvli haaramiseks ei ole tarvis põlvi kõverdada.
Joogatreener Mai-Liis Kivistik toob välja suisa üheksa suurepärast põhjust, miks joogaga tasub tegelema hakata: nende seas on nii rühi parandamine, stressi vähendamine, valu leevendamine kui ka liigeste liikuvuste parandamine. Jooga on tõeline imeravim, mille õigel ja kannalikult praktiseerimisel võid oma kehas märgata muutusi rohkem kui oodata oskad.
Jõuharjutused keharaskusega
Siinkohal võib jälle välja tuua kehalise kasvatuse tundide klassika: kätekõverdused, kõhulihaste harjutused ja lõuatõmbed on efektiivsed harjutused lihasmassi kasvatamiseks, mille tegemiseks ei ole vaja spetsiaalset treeningvarustust. Vaid paari vaba ruutmeetrit ning tahtejõudu!
Kui oled regulaarsest sportimisest pikka aega eemal olnud, võivad esialgu kergena tunduvad harjutused olla sooritamiseks täiesti võimatud. Siinkohal on oluline meeles pidada, et alustama ei pea täielikult perfektsest sooritusest – iga harjutuse jaoks on loodud modifikatsioonid, mis aitavad lihaseid efektiivselt treenida, et saaksid harjutuse järgmise raskusastme juurde minna.
Jõuharjutusi saab muuta vastavalt Sinu füüsilisele vormile
Võtame näitena kätekõverdused. Selleks, et oma rindkere ja käelihaste tugevust kasvatada, võib alustada seina vastas treenimisest ning oma esimesed kõverdused võib teha näiteks 70-kraadise nurga all. Tugevuse kasvades liigu jalgadega seinast järjest kaugemale, seejärel progresseeru põlved-maas kätekõverdusteni, kuni oled valmis end plankseisu ajama. Sellised progressioonid on loodud pea igale keharaskusega tehtavale harjutusele ning tänu sellele saavad kodust jõutreeningut nautida nii algajad kui ka kogenud sportlased.
Seega kui Sind on sportimisest eemal hoidnud hirm jõusaali mineku ees või Sul puudub võimalus osta omale kallis treeningvarustus, on kodused treeningud imeheaks viisiks oma tervise ja heaolu parandamiseks. Mõned vabad ruutmeetrid põrandapinda, pehme treeningmatt ja hüppenöör on suurepärane stardikomplekt oma sisemise sportlase välja meelitamiseks.