Leedu kohta võib öelda, et see on üks peidetud pärl, kus on palju näha, uurida ja avastada. Vilniuse kohta on isegi öeldud, et see on Euroopa G-punkt: keegi ei tea, kus see asub, kuid kui selle leiad on see hämmastav. Ideaalne viis veetmaks on puhkus koos perega!
Kuid küsimus on, et mida teha Vilniuses, mis on need Vilniuse vaatamisväärsused mida vaadata ja mida külastada?
1. Tiiruta ringi vanalinnas
Kui mõtled, et kuhu minna Vilniuses, siis näiteks sealne vanalinn on Euroopa suurim ja on kahtlemata üks peamisi Vilniuse vaatamisväärsusi mida külastada. Kuigi vanalinnas satute arhitektuuriliste imede ja vaatamisväärsuste otsa, siis võtab selle ringivaatamine kõigest paar tundi.
Vanalinn pakub võimaluse vaadata tagasi 13.–18. sajandi arhitektuuriajaloole. Selle tulemuseks on lai valik arhitektuuristiile, nagu gooti, renessanss ja barokk.
🏠 Vilniuse majutus
Erinevalt Riiast ja Tallinnast, mille vanalinnad näivad olevat täidetud eranditult turistidest ja uhketest suveniirilettidest, näib Vilniuse kaunis vanalinn meelitavat rohkem kohalikke kui turiste, mis lisavad sellele autentsust.
Vanalinna pindala on 3,5 km² ja see sisaldab 70 tänavat ja ligi 1500 hoonet. UNESCO määras selle 1994. aastal maailmapärandi nimistusse. Ütleme kohe ära, et vanalinn tundub äärealadelt pisut räbal võitu.
Suur osa arhitektuurist pärineb 18. sajandi lõpust, kui tulekahjud hävitasid paljud Vilniuse puitkonstruktsioonid ja nende asemele ehitati kivimaju.
Loe veel: Leedu vaatamisväärsused.
2. Gediminase torn
Gediminase torn on Gediminase mäel asuv Vilniuse peamine sümbol. See on kindlasti vaatamisväärsus kõigile, kes Vilniust külastavad. Mägi ja torn on oma nime saanud Vilniuse rajaja – suurvürst Gediminase järgi. Varem oli torn kaitselinnuse osa, mis ajaloo jooksul lagunes. Nüüdseks on üks suurimaid Leedu vaatamisväärsusi ideaalseks kohaks, kus nautida Vilniuse linna panoraami.
3. Koiduvärav
Koiduvärava leiate peaaegu kõigist Vilniuse vaatamisväärsuste listidest. Kuigi värava suurus võib valmistada paljudele reisijatele pettumust, siis tegelikuses on selle koha tähtsus palju suurem kui selle välimus. Nimelt on see vanalinna müüri ainus säilinud värav ja sealne imeline maal Õnnistatud Neitsi Maarja.
Maal aitas kohalikel võõramaiste sissetungijate, tulekahjude ja muude õnnetuste rasketel aegadel üle saada kõigist kohutavatest ajaloo pööretest. Et näidata tänulikkust ja pühendumust maali vastu, toodi Pühima Neitsi Maarja maalile pisikesi kingitusi, mida nimetatakse vooderdusteks – südameid, jalgu, käsi jne.
4. Vilniuse ülikooli hoovid
Vilniuse Ülikool asutati 1579. aastal. See oli pikka aega ainus kõrgkool Leedus. Sellel oli suur mõju teaduse ja kultuuri arengule Leedus ja naaberriikides. Ajapikku ülikool laienes ja täna leiab Vilniuse vanalinnast 13 hoonest, 13 sisehoovist, kirikust ja kellatornist koosneva arhitektuuriansambli.
Alates 2020. aasta suvest saavad üksikkülastajad Vilniuse ülikooli hoovi külastada tasuta! Neil sisehoovides ringi rännates võite tunda end nagu Harry Potteri filmis.
5. Vilniuse raekoda
Vilniuse raekoda oli pikka aega Vilniuse vanalinna keskus, kus varem toimusid peamised turud. Tänapäeval kasutatakse seda kontsertide, näituste ja linnaürituste jaoks. Üha populaarsemaks muutub see ka pulmadeks. Kõik Vilniuse vanalinna ringreisid läbivad mingil hetkel Raekoja platsi.
6. Katedraali väljak
Katedraali väljak (Katedros aikštė) on Vilniuse laiaulatuslik peaväljak ja linna ajalooline keskus. See on koht, kus Vilnius hakkas hiliskeskajal linnana esile kerkima.
Endiselt näete väljakut ümbritsevaid sillutuskive, mis kujutavad alamlossi ümbritsevat müüri, mis oli 14. sajandil ristisõdade vastu kaitseks.
Väljak asub Vilniuse peatänavate ristumiskohas ja on populaarne messide, paraadide, ürituste ja näituste koht. Paljud linna peamised vaatamisväärsused asuvad siin või selle läheduses.
7. Presidendiloss
19. sajandil Vene kuberneride elamiseks ehitatud palee on praegu Leedu presidendi kantselei. See on üks väheseid rohelise katusega hooneid Vilniuse vanalinnas. Kui külastate Vilniust nädalavahetusel, saate taotleda inglise keeles ekskursiooni presidendilossis. Siiski on vajalik eelbroneerimine.
8. St. Peeter-Pauli kirik
Interjöör on elav ja kirikusaali sisemust kaunistavad üle 2000 krohvifiguuri. Kuigi kirik oli algselt lihtne puitehitis, hävis see sõja ajal Venemaaga. Selle ümberehitamise tulemuseks valmis praegune hoone, rikkalik ja visuaalselt jahmatav stiilide gobelään.
Sees on kesklööv, aga ka kõrvalaltarid ja mitmed kabelid. Kuigi selle interjöör on põnev stiilide ja dekooride segu, pole säilinud andmeid, mis selgitaksid, kes võis suurepärase interjööri kujundada.
9. Suurtükiväe bastion
Suurtükiväe bastion on kindlasti üks Vilniuse vaatamisväärsus, mida ei saa külastamata jätta. Selliste iidsete ehitiste – eriti iidsete kaitserajatiste – nägemine on lummav, mida tüüpilises kirikus või muuseumis sageli pole. Suurtükiväebastion ehitati esmakordselt 17. sajandil ja sai kannatada sõdades Moskvaga.
Tänapäeval on suur osa bastionist alles; torn, maa-alused kahuripordid ja tunnel on endiselt puutumata. Seal on olemas ka muuseum, mis tutvustab linna sõjalisemat ajalugu.
10. Vilniuse illusioonide muuseum
Enamik muuseume kipuvad olema ajaloolised ja kuigi Vilniuses on muuseume päris palju just selliseid, mis kujutavad linna ja riigi rikkalikku ajalugu, siis see konkreetne muuseum on mõeldud vähe teisel eesmärgil.
See on üsna uus – avatud alles alates 2016. aastast – ja sellel on üle 70 eksponaadi, mis kujutavad endast mõistusepainutavaid optilisi illusioone, virtuaalset reaalsust ja installatsioone, mis panevad sind kahtlema enda nägemises ja reaalsuses!
Samuti on võimalus kogeda tantsuetendusi, millest enamik on kombineeritud LED-valgusetendusega, et kogeda midagi tõeliselt suurejoonelist. Kuigi see ei rikasta otseselt teie vaadet Leedule ega aita teil mõista selle ajalugu, on see suurepärane viis lõõgastumiseks pärast kirikute ja inimajaloo muuseumide uurimist.
Vaata veel: Euroopa sihtkohad.