Dublini vaatamisväärsused: 9 Iirimaa pealinna võlu! - infoViking
Dublini-vaatamisvaarsused

Dublini vaatamisväärsused: 9 Iirimaa pealinna võlu!

Tuntud oma kultuuripärandi ja kohalike külalislahkuse poolest, piirneb Dublin põhjas Howthi ja lõunas asuva Dalkey lahega. Liffey jõgi, mis voolab sadamasse, lõikab linna kaheks tükiks.

Üle jõe kulgevad mitmed sillad, kuulsaimaks neist O’Connell. Sarnaseid kohti on palju ning need on ideaalsed nautimaks Iirimaa pealinna võlu. 

1. Trinity College ja College Green

Dublini vaatamisväärsused Trinity-collage

Trinity College on ilmselt parim koht Dublini reisi alustamiseks. See uskumatu ajalooga pealinna südames asuv ülikool on Iirimaa vanim ülikool, mille asutas 1592. aastal kuninganna Elizabeth I.

Kadestamisväärsel 40 aakri suurusel alal asuv Trinity on säilitanud osa oma iidsetest munakivisillutisega väljakutest, aedadest ja parkidest ning on maailmakuulus oma suure aaretekogu poolest. Nende hulgas on eksponeeritud 9. sajandist pärit valgustatud käsikiri, Kellsi raamat, Durrow ja Armaghi raamatud ning iidne Iiri harf.

Hindamatuid esemeid on eksponeeritud riigikassas ja aukartustäratavas 18. sajandi Long Roomis, kus on rohkem kui 200 000 Trinity vanimat raamatut ja regulaarseid kirjandusnäitusi. Pikkade järjekordade vältimiseks broneerige Early Access Book of Kells Tour. See sisaldab ka reisi Dublini lossi välisilme.

Loe veel: Iirimaa vaatamisväärsused.

2. Ostelge Grafton tänaval

Lühikese lõunapoolse jalutuskäigu kaugusel Trinity kolledžist viib teid Dublini peamise ostukoha Grafton Streeti poole. Tänava allosas asub Molly Malone’i kuju, nii et sellest pole võimalik mööda vaadata.

See eklektiline lõik sumiseb hommikuti, keskpäeval ja öösel ning tõmbab huvilisi, alates klassikalistest kvartettidest kuni traditsiooniliste viiulimängijate ja lauljate-laulukirjutajateni. Paljud kuulsad bändid ja muusikud on siin ekspromptidega esinenud, sealhulgas U2 Bono.

Lisaks bussipoodidele leiate laia valiku butiike, juveliiride ja kaubamajade, sealhulgas tipptasemel Brown Thomase. Paljud ütleksid, et krooni ehteks on Bewley’s Oriental Café, Dublini asutus selles kohas alates 1927. aastast.

Kui olete ostlemas, tasub teha väike kõrvalepõige kunstipärasesse Powerscourt Townhouse Centre’i, kus on disainerpoodid ja trendikad söögikohad.

3. Jalutage St. Stephens Greeni ümbruses

Dublini vaatamisvaarsused st.Stephens

Pärast Bewley’s Oriental Cafés kõhu täis söömist viib lihtne jalutuskäik Grafton Streeti tippu Fusilier’s Archi juurde, mis on St. Stephen’s Greeni (Faiche Stiabhna) peasissepääs. Gruusia ajastu hooned ümbritsevad “Rohelist” (nagu seda kohapeal tuntakse), kuigi mõned jäid ümberehituse käigus kahjuks kõrvale, peamiselt 1960ndatel, 70ndatel ja 80ndatel.

22 aakri suurune park on Dublini aare ja rahu oaas, mis on eemal kesklinna linnamelust. Kui ilm lubab, peaksite tegema nii nagu kohalikud teevad ja sirutage murule puhkamiseks ja lõõgastumiseks või võtke piknikulõuna. Laitmatud lillepeenrad ääristavad muruplatsi.

Pargis on ka selle keskel ehitud purskkaev, sild üle parditiigi ja laste mänguväljak. Muide, pargis toimus 1916. aasta ülestõusu ajal kibe võitlus, kuid mõlemad pooled leppisid kokku, et vaenutegevus tuleb lõpetada, kuni pargipidaja parte toidab.

4. Dublini väike muuseum

Dublini väike muuseum on pärl, mis on peidetud võluvas ruumis kõigi linna ajalooliste vaatamisväärsuste keskel. Paariminutilise jalutuskäigu kaugusel Dawson Streeti ülaosas asuvast Fusilier’s Archist on see kindlasti kohustuslik neile, kes on huvitatud sellest, kuidas Dublin ja selle inimesed viimase sajandi jooksul oma elu elasid ja arenesid.

James Joyce on kunagi kuulsalt öelnud: “Konkreetsuses peitub universaalsus”, mis võtab selle aardelaia eetose kenasti kokku. Inimeste pisiasjades on ajalugu tõepoolest suur.

2011. aastal pärast üleskutset mälestusesemete ja muude esemete järele avati muuseum, mis on muutunud aina tugevamaks ning nüüd korraldab seal hulgaliselt ajutisi näitusi ja üritusi, aga ka püsiinstallatsioone, sealhulgas U2 retrospektiiv bändiliikmete annetatud eksponaatidega. Muude maiuspalade hulka kuulub kõnepult, mida kasutas John F. Kennedy, kui ta esines 1963. aasta juunis Iiri parlamendi (Oireachtas) mõlemas kojas.

5. Avastage Kildare tänava muuseumid ja parlamendihooned

Dublini vaatamisvaarsused parlamendihoone

Dublini väikesest muuseumist kulgeb mööda legendaarset hotelli The Shelbourne Dublin, mis viib teid Kildare Streeti tippu, kus vasakul pool asub Iiri parlament (Dáil Éireann).

Parlamendihoonet tunti kunagi Kildare’i majana Kildare’i krahvi James Fitzgeraldi järgi, kes tellis selle 1745. aastal ja asus looma suurejoonelist Gruusia ajastu häärberit, et kajastada tema kõrget sotsiaalset staatust. Kui temast 1766. aastal Leinsteri hertsog sai, nimetati maja ümber Leinsteri majaks.

Kui olete kirjandushuviline, peaksite külastama lähedal asuvat Rahvusraamatukogu, kus on alaline W.B. Yeatsi näitus

6. Iirimaa rahvusmuuseum: arheoloogia

Kildare tänaval rahvusraamatukogu lähedal asuv Iirimaa rahvusmuuseum: arheoloogia on kindlasti väärt aega uurimiseks. Muuseumis on väljapaistvad püsinäitused. Tähtsündmuste hulka kuuluvad Iirimaa kuld, eelajalooline Iirimaa ja muljetavaldav Viking Collection.

Samuti tasub külastada Treasury kollektsiooni, mis sisaldab suurepärast Ardagh Chalice’i. See maailmatasemel muuseum, mida Dublinis üheks parimaks tasuta tegevuseks, pakub ka ekskursioone ning rikkalikku töötubade ja haridusürituste programmi.

7.  Külastage Merrioni väljakut

Väljuge rahvusgalerii põhiportaalist ja oletegi Merrioni väljakul. Väärtuslikest eramajadest ja kontoritest koosnev see on vaieldamatult Dublini suurim Georgia väljak ning linna lugematutel piltidel ja postkaartidel. Selle keskel on ilus park, kus on selle kõige värvikama kirjaniku ja kuulsama Dublini vaimuliku Oscar Wilde’i elav kuju.

Sõbralik jalutuskäik väljakul on teekond ajas tagasi Gruusia ajastusse. Võite märgata, et paljude hoonete ülemised aknad on väiksemad kui madalamad. Seda tehti selleks, et luua optiline illusioon, et majad on tegelikust kõrgemad. Nädalavahetustel ääristavad pargi ümbermõõtu kohalikud kunstnikud ja eksponeerivad oma maale piirdetele.

8. EPIC Iiri emigratsioonimuuseum

Iirimaa on pikka aega olnud inimeste eksportija. Kraapige Ameerika idaranniku pinda ja leiate kõikjalt iirlaste mõju. Dublini suurepärane EPIC Iiri emigratsioonimuuseum asub linna dokkide piirkonnas, kus toimub palju kurba hüvastijätt.

See 2016. aastal asutatud põnev muuseum pakub põhjalikku ja sageli liigutavat ülevaadet Iirimaa väljarändest sajandite jooksul. Kokkuvõttes on uurimiseks rohkem kui 20 erinevat temaatilist galeriid, mis ei tegele mitte ainult Iiri rände ajalooga, vaid ka selle dünaamilise rahva mõjuga, mida nad elama asusid.

Kui teil on aega, külastage kindlasti Iiri pereajaloo keskust, et saada näpunäiteid ja nõuandeid ning ressursse oma pereajaloo jälgimiseks.

Lähedal seotud vaatamisväärsus on Jeanie Johnston: An Irish Famine Story. Selle suurepärase muuseumi keskpunkt on muinasjutu täpne koopia

9. GPO tunnistajate ajaloomuuseum

Dublini vaatamisvaarsused gpo ajaloomuuseum

Dublini peatänaval O’Connell Street asub ikooniline GPO (General Post Office), mis ehitati 1814. aastal. Siit algas 1916. aasta ebaõnnestunud ülestõus ja neoklassitsistlikus portikuses on endiselt kuuliaugud. Linna uusim atraktsioon, GPO Witness History Museum, on kohustuslik külastus neile, kes soovivad seda Iirimaa ajaloo pöördelist sündmust paremini mõista.

Keskendudes peamiselt ülestõusule eelnenud perioodile ja ülestõusule endale, on interaktiivsete ekraanide kaudu saadaval palju teavet muude oluliste sündmuste kohta, sealhulgas Iirimaa iseseisvussõjast kuni Põhja-Iirimaa rahuprotsessini. Saadaval on giidiga ekskursioonid ja need on väga soovitatavad.

Kokkuvõte

Täis muuseumeid ja ajalugu, kultuuri ja selle eelkäijate jäänukeid, pakub Dublin kõvasti tegemist kõigile külastajatele. See linn on pikka aega olnud tuntud oma elanike sõbralikkuse, vendluse ja kokkuhoidvuse poolest ning seda tajuvad kõik turistid. Muuseumihuvilistele jagub vaatamist loomulikult pikemaks ning teised võivad nautida Dublini modernsemaid osasid. Kõige autentsema elamuse saamiseks peaks loomulikult vähemalt ühe päeva lõpetama traditsioonilises Iiri pubis, koos kohalike elanikega ning laskma end sellel õhtul kaasa viia!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts