Vatikan on täis ajalugu, kultuuri, kunsti ning usku. Vatikani võib lugeda üheks Euroopa alustalaks, sest paljuski on see täis jälgi, mida mööda oleme jõudnud tänasesse päeva.
Vatikan on suvekuudel küll täidetud turistidega, kuid õigesti ajastades on seda kultuurivaramut võimalik pea uhkes üksinduses nautida.
Loe veel: Vatikani reisijuhis.
1. Püha Peetruse basiilika
Vatikani keskpunkt ja üks parimaid külastuskohti, suurepärane Püha Peetruse basiilika, ehitati 16. ja 18. sajandi vahel, asendades varasemad ehitised, mis said alguse aastal 326 kohta, kus arvatakse olevat Püha Peetrus maetud. Irooniline, et selle hoone rahastamiseks antud indulgentside müük 16. sajandil ajendas Martin Lutherit alustama protestantlikku reformatsiooni.
Kuulsate kunstnike töö algab juba enne kirikusse sisenemist: portikus on Bernini loodud Constantinuse ratsakuju ja peaukse kohal Giotto mosaiigi fragmendid. See on pärit vanast kirikust, nagu ka kahekordsed pronksuksed.
2. Sixtuse kabel
Sixtuse kabel, mille ehitas paavst Sixtus IV aastatel 1473–1484, on ristkülikukujuline saal, mis on paavsti kodukabel, mida kasutatakse ka jumalateenistusteks ja muudel erilistel puhkudel. Pärast paavsti surma peetakse siin konklaav tema järglase valimiseks. Michelangelo töid ja teisi seinu ning lage katvad freskod, mida peetakse renessansi maalikunsti tipuks, restaureeriti ulatuslikult aastatel 1980–1994, eemaldades küünlatahma, tolmu, laki, rasva ja ülevärvimise kihid paljastades nende algsed helendavad värvid.
Külgseinad on Umbria ja Toscana maastiku taustal kaetud suurte piiblistseenide freskodega, mis on Sixtus IV jaoks maalitud tolle aja kuulsaimate maalikunstnike Perugino, Botticelli, Rosselli, Pinturicchio, Signorelli ja Ghirlandaio poolt. Need 15. sajandi lõpu maalid peegeldavad juba humanismi ideid, tunnustades inimesi kui ajaloolises protsessis olulisi üksikisikuid. Vasakpoolsel seinal on näha Vana Testamendi stseene, paremal seinal on Uue Testamendi stseenid.
3. Vatikani palee: Raphaeli toad, Appartamento Borgia ja Cappella Niccolina
Need ruumid, mille Vatikani palee paavsti korterite jaoks tellis kunstihuviline paavst Julius II ja hiljem paavst Leo X, on kaetud Raffaeli suurepärase freskode seeriaga. Ajaloolise maalikunsti traditsioonide taasavastamisel alustas Raphael kunstitraditsiooni, mida tuli järgida sajandeid. Igas stseenis kasutab ta kompositsioonis klassikalist sümmeetriat, asetades tegelased perspektiivi ümber keskse fookuspunkti.
Kui mõned stseenid maalisid õpilased või teised suured kunstnikud pärast tema surma, siis Stanza della Segnatura ja Stanza di Eliodoro maalis mõlemad Raphael ise, nagu ka Sala della Segnaturas. Need ja Sixtuse kabeli teosed, mis valmisid aastatel 1508–1511, esindavad renessansi maalikunsti kõrgeimat saavutust.
4. Pinacoteca (pildigalerii)
Kuigi Napoleon röövis sellelt paljud aarded, sisaldab Pinacoteca 16 hindamatut kunstiruumi alates keskajast kuni tänapäevaste teosteni. Kronoloogilises järjekorras paigutatud pildid annavad suurepärase ülevaate lääne maalikunsti arengust. Keskaegse kunsti hulka kuuluvad Bütsantsi, Sienese, Umbria ja Toscana maalid, samuti Giotto triptühhon ning Fra Angelico Bari Madonna ja Püha Nikolaus.
Seal on Filippo Lippi triptühhon, Pinturicchio Neitsi kroonimine ja Perugino Madonna. Tuba on pühendatud Raphaeli koomiksitest pärit seinavaipadele – tema Madonna Folignost ja tema viimane maal, kuulus 1517. aasta ümberkujundamine. Portreede hulka kuuluvad da Vinci lõpetamata Püha Jerome, Tiziani Madonna ja Caravaggio haud.
5. Piazza San Pietro (Püha Peetruse väljak)
Suurejoonelise Piazza San Pietro Püha Peetruse basiilika rajas Bernini aastatel 1656–1667, et pakkuda keskkonda, kuhu usklikud üle kogu maailma saaksid koguneda. See täidab oma eesmärki endiselt suurepäraselt ja on inimestega täitunud igal ülestõusmispühal ja muudel olulistel puhkudel.
Suur 372 meetri pikkune ovaalne ala on mõlemast otsast ümbritsetud poolringikujuliste sammastega, mille kohal on 140 pühakujuga balustraad. Ovaali mõlemal küljel on purskkaevud ja keskel on 25,5-meetrine Egiptuse obelisk, mille Caligula tõi Heliopolist aastal 39 AD ja mis püstitati tema tsirkuses. See viidi siia 1586. aastal, tol ajal polnud see väike ülesanne, kuna monument kaalub 350 tonni.
6. Pio Clementino muuseum
Vatikani muuseumides on maailma suurim iidsete skulptuuride kollektsioon, mida leidub peamiselt Roomas ja seda ümbritsevates piirkondades. Suurem osa sellest on eksponeeritud paavstide Clement XIV ja Pius VI aastatel 1769–1799 kavandatud süstemaatilises paigutuses. Need galeriid sisaldavad tohutut rikkust, suurepärastest ja olulistest tükkidest.
Ärge unustage Sala a Croce Grecas Constantine’i tütre Constantia ja tema ema Püha Heleni punaseid porfüürsarkofaage, mis mõlemad on rikkalikult kaunistatud figuuride ja sümbolitega. Sala delle Muse’ist otsige Belvedere torso, pärit esimesest sajandist eKr
7. Vatikani nekropol
Püha Peetruse kiriku suurejoonelise kupli ja hindamatute freskode all ootab arheoloogiliste leidude aare. Paljud on teadlikud katedraali all asuvatest paavsti grotidest, kus endised paavstid on maetud erakabelitesse, ja nendega kaasnevast 12. sajandi kirikust.
Mõned ei tea, et seal on ulatuslikud varemed, mis on välja kaevatud veelgi sügavamalt maa seest, paljastades matmispaigad juba 1. sajandist e.m.a. Kolmest tasandist sügavaim sisaldab paganlikku matmiskohta ja järgmisel tasemel on nii paganlikud kui ka kristlikud hauad, samuti varemed, sealhulgas kivikrüptid ja kaared, mis pärinevad 5. sajandist.
8. Vatikani aiad
Vatikani aedade esimesed osad loodi 13. sajandil paavst Nikolai II jaoks ning olid mõeldud rahulikuks mõtisklemiseks. Sajandite jooksul on haljastatud aiad, rohumaad ja viljapuuaiad kasvanud nii, et need katavad peaaegu poole väikese linnriigi pindalast ja konkureerivad Itaalia kaunimate aedadega.
Lisaks ametlikule Prantsuse aiale leiavad külastajad radade ääres palju üksikuid potitaimi, mis sisaldavad vapustavaid asaleasid ja muid lopsakaid lilli. Nende sekka ja viljapuuaeda on istutatud mitmeid haruldasi puid, sealhulgas Austraalia siiditamm, samuti palju puid, mille ametlikud külastajad kingituseks tõid.