Torino vaatamisväärsused: 10 lummavat paika, mida uurida! - infoViking
Torino-vaatamisvaarsused

Torino vaatamisväärsused: 10 lummavat paika, mida uurida!

Torino on linn täis ajalugu ja vaatamisväärsusi ning need kõik ootavad avastamist. Torino põhilised turismiatraktsioonid on põhiliselt ajaloolised muuseumiartifaktid, vanad hooned ja katedraalid. Linnas on võimalik väga lähedalt mõista kogu Itaalia kujunemislugu. Minge üksi või perega – tegevust ja avastamist leiab seal alati.

Kui tahad teada, mis on need torino vaatamisväärsused mida kindlasti külastama peaks, siis oleme sulle välja toonud kümme lummavat paika uurimiseks!

Oled Itaaliasse reisimas ning otsid veel infot?
Külasta meie Itaalia lehte!

1. Museo Egizio (Egiptuse muuseum)

Egiptuse muumiate ja kunsti vaatamine võib tunduda üks ebatavalisemaid asju, mida Torinos teha, kuid väljaspool Kairot ei leia paremat kollektsiooni ja see on Torino enimkülastatud vaatamisväärsus. Palazzo dell’Accademia delle Scienze’s asub Egiptuse muuseum, mille kogud said alguse 1824. aastal, kui kuningas Carlo Felice omandas 5268 Egiptuses välja kaevatud artefakti.

Neid täiendasid hilisemad ekspeditsioonid ning tänapäeval sisaldavad kogud erinevate jumalate ja Uue Kuningriigi vaaraode kujusid, sealhulgas Ramses II ja kuningas Thutmose III, papüüruseid, maalitud linasid, rühma Shawabti kujusid ja Shawabti kasti, kanopilisi anumaid, muumiaid ja sarkofaage ning kahte Teebast pärit hauakambrit.

2. Mole Antonelliana (Museo Nazionale del Cinema)

Torino vaatamisväärsused Mole-Antonelliana

Piazza Castellost kulgeb arkaadne Via Po Piazza Vittorio Veneto ja Po jõeni. Via Post veidi põhja pool kõrgub hiiglaslik Mole Antonelliana, mille sünagoogi alustas Alessandro Antonelli 1863. aastal ja millele lisati aastatel 1878–1880 168 meetri kõrgune tornikiiver. See pole mitte ainult Torino silueti kõige äratuntavam maamärk, vaid pakub suurepärast 360-kraadist vaadet üle linna ümbritsevatele mägedele ja Savoia Alpidele.

Klaasliftiga tippu sõitmine on elamus, mida te ei unusta, sest see annab peadpööritava ja dramaatilise pilgu hoone sisemuses asuvale rahvuslikule kinomuuseumile. Muuseumi kirjeldab ehk kõige paremini selle kujundaja François Confino: “Täielik sukeldumine liikuvate ja väljamõeldud piltide maailma.” Seda muuseumi naudivad ka need, kes ei ole filmihuvilised, kuid muuseumi sissepääsutasu eest saab ka liftiga tippu sõita.

3. Juventuse staadion

Rangelt jalgpalli (jalgpalli) fännidele ja Torino Juventuse järgijatele kohustuslik staadioni nimi on ametlikult Allianzi staadion, kuid Torinos nimetatakse seda lihtsalt staadioniks. Võite külastada muuseumi ja teha giidiga ekskursiooni rajatistes, külastades riietusruume, pressiboksi ja väljakut ennast (kahjuks pole võimalust tribüünidel istuda).

Ekskursioone pakutakse inglise keeles ja muuseumi eksponaadid on märgistatud samuti inglise keeles. Selles näete trofeetuba, vormirõivaid, mälestusesemeid ning filmi meeskonnast ja selle fännidest. Pood on täidetud Juve suveniiridega. Pange tähele, et muuseumi- ja staadioniekskursioon nõuavad eraldi pileteid; üks ei sisalda teist.

4. Museo Nazionale dell’Automobile

Riiklik automuuseum annab põhjaliku ülevaate mootorsõidukite arengust, pöörates erilist tähelepanu Torino autotootjatele, kuid mitte ainult nendega. Antiik- ja klassikaliste autode kollektsioon on silmapaistev ning multimeedia eksponaadid jutustavad oma lugusid ning asetavad autod ka sotsiaalsesse ja kultuurilisse konteksti.

Siin näete mitmeid FIATi ja Alfa Romeo mudeleid ning Itaalia tootjaid Ferrari, Lancia, Maserati, Auto Bianchi ja Bugatti. Kuid leiate ka näiteid Jaguarist, Rolls Royce’ist, Mercedes Benzist, isegi Packard Super 8-st ja BMW Isettast.

5. Palazzo Reale ja Armeria Reale (kuninglik relvakoda)

Torino vaatamisvaarsused Palazzo Real

Torino kesklinnas asuva suure Piazza Castello tervet külge täitev endine kuningapalee on vähemalt väliselt suhteliselt tavaline 17. sajandi hoone. Kuid astuge sisse ning teid pimestab Appartamento di Madama Felicità ja 26 uhkelt sisustatud riigikorterit (Reali Appartamenti).

Parempoolses tiivas asub endises kuninglikus relvasalongis (Armeria Reale) üks Euroopa suurimaid relvade ja raudrüü kollektsioone, kus on täielikud soomusülikonnad ja muud esemed, mis pärinevad 15.–19 sajandist. Raamatukogu, millel on eraldi sissepääs vasakpoolsest servast, on üks Itaalia muljetavaldavamaid.

6. Piazza San Carlo

Torino vaatamisvaarsused Piazza

Torino on kaunite väljakute ja puiesteede linn, kuid ükski koht pole ilusam kui arkaadidega kaetud Piazza San Carlo, mida ümbritsevad arkaadhooned ja mida ühest otsast eristavad Santa Cristina ja San Carlo kirikute sobivad fassaadid. Arkaadide all on mõned Torino stiilseimad poed ja ajaloolised kohvikud, kuhu 1800. aastate keskel rajati Itaalia Risorgimento.

Väljaku keskel seisab imposantne ratsakuju hertsog Emmanuel Philibertile (1838), kes näib koreografeerivat allolevat tegevust. Vaadake mängusaalide all olevalt kõnniteelt Torino andekate kriidikunstnike töid, mis on sageli pooleli. Piazza mängusaalide all (nagu ka lähedal asuvas Via Po’s) on mõned Torino parimad kohad ostlemiseks.

7. Borgo Medioevale ja Parco del Valentino

Torino vaatamisvaarsused borgo

Kui vajate puhkust uhketest paleedest ja suurejoonelisest arhitektuurist või otsite Torinos tasuta tegevusi, jalutage jõe äärde pika rohelise Parco Valentino poole. Siit leiate Torino enda “rumaluse”, täieliku keskaegse küla ja ülevaate sellest, milline see võis välja näha, koos oma lossi, käsitööliste ateljeede ja kauplustega. 1884. aastal näituse jaoks ehitatud borgo sai kohalikuks lemmikuks ning seda on hoitud pargi osana.

Käsitöölised müüvad ja demonstreerivad omaaegseid oskusi (kui teie soomusülikond vajab remonti, on see õige koht) ning nädalavahetustel toimuvad sageli praktilised tegevused, mistõttu on see üks linna lemmikkohti peredele.

8. Katedraal ja Püha surilina

Torino vaatamisvaarsused katedraal

Palazzo Reale kõrval asuv San Giovanni Battista katedraal oli Torino esimene renessanssarhitektuuri näide, mis ehitati aastatel 1492–1498. Katedraali peamine vaatamisväärsus turistidele on Santa Sindone ehk Püha surilina. Seda on harva näha ning seda hoitakse kuulikindlas, tulekindelas ja kontrollitud kliimaga võlvis altari taga vasakpoolses transeptis.

Katedraali põhjapoolses vahekäigus ripub täissuuruses koopia. Püha surilina on tõenäoliselt maailma enim uuritud ja vastuolulisem artefakt, kuid vaatamata uuringutele pole kunagi tõestatud ega ümber lükatud, et tegemist on ristilöödud Kristuse surilinaga.

9. Palazzo Madama ja Museo Civico d’Arte Antica

Torino vaatamisvaarsused palazzo madama

Suur Palazzo Madama on Piazza Castello keskpunkt, mis seisab selle keskel üksi. Selle keskmes on 13. sajandi loss, mis on ehitatud Rooma idavärava jäänustele. Lossi suurendati 15. sajandil ja Filippo Juvarra kaunistas seda 1718. aastal ilusa läänefrondiga – Piemonte barokkstiili suurepärase näitega ja suurejoonelise topelttrepiga.

Sees on Museo Civico d’Arte Antica (iidse kunsti muuseum), kus saate avastada Torino ajalugu ja kunstipärandit algusest peale – sõna otseses mõttes. Alustage Rooma sihtasutustest keskaegsete kivitööde, skulptuuride ja ehete kogumisega; alumisel korrusel avastegae 15. sajandi lossi ning keskaja ja renessansi kunsti koos suurejoonelise trepi ja keskaegse sisehooviga.

10. San Lorenzo

Torino vaatamisvaarsused San Lorenzo

Ärge hinnake Palazzo Reale kõrval asuvat San Lorenzo kirikut väljastpoolt – astuge sisse Guarini barokkstiilis (1668–1680) meistriteosesse ja vaadake ülal asuvat üllatust. Arhitektuuriliselt peetakse San Lorenzot üheks maailma suurimaks kirikuks selle ebatavalise ja julgelt kujundatud kupli ja laterna poolest.

Ümmarguse kupliga keskosa on ümbritsetud kaheksa kumera lahtriga ja seda toetavad ristuvad ribid, mis toetavad laternat. Otse selle keskpunkti all seistes akendest lähtuva valguse sümmeetria ja muster muudab selle peaaegu kaleidoskoobiks. Pange tähele ka ülevoolavat barokkstiilis altarit.

Kokkuvõte

Torinot avastades leitakse end tihti paljude küsimuste ees ning need saavad enamasti erinevaid ajaloolisi objekte lähemalt uurides selgeks. Kui Itaalia ajalugu saab üldse ühes kohas kokku võtta, siis Torinos on seda tehtud. Avastage, nautige ja avastage ka endas tükike Itaaliat!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts