Poola vaatamisväärsused: 15 põnevat kohta mida külastada!
poola vaatamisvaarsused

Poola vaatamisväärsused: 15 põnevat kohta mida külastada!

Poolal on peaaegu tuhat aastat tagasi ulatuv ajalugu, kus on vapustav keskaegne arhitektuur. II maailmasõja ja selle laastamistöö jäänused ning võimsad lossid ja paleed asuvad riigi igas nurgas. 

Kuid see uhke riik on koduks ka laiaulatuslikele rahvusparkidele, mägedele ja järvedele, mis ootavad avastamist. Mis ka ei ole oleks sinu põhjus selle riigi külastamiseks, siis selles blogis olen välja toonud imelised Poola vaatamisväärsused, mida tasuks külastada.

Parimad vaatamisväärsused Poolas

Poola on ajalooline riik, kus on 17 UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat kohta, koos hingematva loodusega nagu rahvuspargid, mäed ja maailma vanim soolakaevandus. Pole tähtis, kas oled ajaloo-, kunsti- või looduse huviline. Järgnevast nimistust, kus olen välja toonud 15 Poola vaatamisväärsust, leiab igaüks endale midagi.

1. Varssavi

poola vaatamisvaarsused varssavi

Tegemist on Poola pealinnaga, mis pärast Nõukogude Liidu lagunemist on suuresti taastatud. Kommunismi ajastu kõledate hallide betoonehitiste hulgast võib leida erinevaid arhitektuuristiile, gooti kirikuid, fantastilisi muuseume ja kaasaegseid ehitisi. Lisaks kuulub imeline Varssavi vaatamisväärsus, vanalinn, UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Riigi pealinn on lõbus ja huvitav koht avastamiseks, kus on palju suurepäraseid taskukohaseid restorane, baare ja klubisid. Varssavi on väga huvitav Ida-Poola vaatamisväärsus, kus ootavad sind armsad pargid, arhitektuur, linnamelu ja mitmekesised linnaosad.

Loe veel: Varssavi vaatamisväärsused.

2. Kultuuri ja Teaduse Palee

poola vaatamisvaarsused kultuuri ja teaduse palee

Kui oled kord juba juba Varssavisse jõudnud, siis kindlasti tasuks mõelda ka selle Poola vaatamisväärsuse külastamise peale. Selle kõrghoone kinkis Stalin, mis on inspireeritud Empire State Building-ist.

Tänapäeval korraldatakse seal erinevaid sündmusi nagu kontserdid, teatrietendused, spordiklubid ja kultuuriüritused. Kui tahad Varssavist maksimumi võtta, siis kindlasti leia aeg selle võrratu hoone külastamiseks.

3. Wieliczka soolakaevandus

poola vaatamisvaarsused wieliczka soolakaevandus

Tegemist on järjekordse Poola vaatamisväärsusega, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Wieliczka soolakaevandus oli üks esimesi 12 objekti hulgast üle kogu maailma, mis määrati UNESCO maailmapärandi nimistusse. See on üks enim külastatud turismiobjekte maailmas.

Ajalooline soolakaevandus on täis ainulaadset ilu ja maksimaalne sügavus on 327 meetrit. Maaaluses Wieliczka soolakaevanduses on kilomeetrite pikkused kõnni- ja kaldteed, suurepärased kambrid, järved ja hingematvad soolakujud.

4. Waweli loss

poola vaatamisvaarsused waweli loss

Waweli mäe kohal kõrguv Waweli loss on üks ilusamaid ehitisi maailmas ja Poola ikooniline sümbol. Lossi konstruktsioonis on keskaegseid elemente, mis on segatud baroki ja renessansi detailidega. 

Ühtlasi on see üks esimesi kohti Poolas, mis kuulutati UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on olnud alati riigi oluline osa. Kui peaksid sattuma Krakowi linna, siis kindlasti külasta seda ajaloolist Poola vaatamisväärsust.

5. Zakopane

poola vaatamisvaarsused zakopane

Tatrate madalamatel nõlvadel asuv Poola kuulsaim mägikuurort on suurepärane koht, kui armastad õues viibimist. Ideaalne koht mida külastada, kui oled perega Poolas. Kuid oma populaarsete matka- ja suusaradade poolest, võib see Poola vaatamisväärsus nii suve kui ka talve hooaegadel olla väga rahvarohke.

Kindlasti tasuks külastada kauneid puidust villasid, mida leidub kõikjal linnas. Maaliline keskkond lisab ainult Zakopane-i võlule juurde. Tänu oma võlule, käisid siin inspiratsiooni ammutamas paljud kunstnikud, luuletajad, kirjanikud ja maalikunstnikud.

6. Auschwitzi-Birkenau koonduslaager, Oswiecim

poola vaatamisvaarsused auschwitzi birkenau koonduslaager ozwiecim

Okupeeritud Euroopas ehitatud suurim natside koonduslaager Auschwitz-Birkenau on saanud oluliseks sümboliks koonduslaagrite ja teise maailmasõja ajaloos. See muuseum asub Lõuna-Poolas Krakowi linna lähedal ja meelitab ligi 2 miljonit külastajat aastas, mis teeb sellest väga populaarse Lõuna-Poola vaatamisväärsuse.

Auschwitz külastades näed hukkamis- ja vangistamiskohti ning tuhandeid säilinud esemeid, mis meenutavad selle ajal õuduseid. Siin kaotas elu üle 1,1 miljoni mehe, naise ja lapse. Sünge ja emotsionaalne külastus Auschwitzi koonduslaagrisse võimaldab sul avaldada austust genotsiidi ohvritele.

7. Malborki loss, Malbork

poola vaatamisvaarsused malborki loss malbork

Selle võimsa lossi ehitus sai alguse 13. sajandil Saksa ordu poolt. Kuigi loss oli alguses väikene kindlustus, on seda sajandite jooksul laiendatud, millest lõpuks sai selline suurejooneline loss. Maaala poolest on see suurim loss maailmas, mis teeb sellet väga võimsa Poola vaatamisväärsuse

Tänapäeval toimib loss muuseumina ja paljud selle algsed ruumid on suurepäraselt säilinud. Kohad mida tasuks kindlasti vaadata on keskaegne köök, kus on kuue meetri laiune lõkkekoht, relvaruum ja rüütlite privaatne tualett torni tipus.

8. Schindleri tehas, Krakow

poola vaatamisvaarsused schindleri tehas krakow

Endises Oskar Schindleri tehases on praegusel ajal püsinäitus- “Krakow natside okupatsiooni all 1939-1945”. See on üks huvitavamaid ja olulisemaid näitusi, mida Krakowis olles külastada. See tutvustab nii individuaalseid kui ka kollektiivseid koletusi, mida sõda on Poola kodanikele toonud.

Muuseum on üles ehitatud väga omanäoliselt. Iga ruum on peenelt seatud nii, et see meenutaks väga konkreetset kohta- tänav, juuksurisalong, töölaager, raudteejaam jpm (kokku on ruume 45). See Poola vaatamisväärsus on väga huvitav viis, kuidas meenutada ajalugu ja samal ajal hoida külastajaid põnevil.

9. Masuuria kõrgustik

poola vaatamisvaarsused masuuria korgustik 2

Kas otsid unustamatuid loodushetki? Masuuria kõrgustik on Poola vaatamisväärsus, mis just seda pakubki. See on muljetavaldav ala, kus on üle 2000 järve, tihedad metsad, mahefarmid ja võluvad kuurortlinnad. Väljaspool Poolat vähe tuntud kõrgustik on avastamist väärt ning kuulub kindlasti Poola ilusaimate kohtade nimistusse.

Pole kahtlust , et parim aeg Masuuriat külastada on suvehooaeg, mis on ühtlasi ka aasta kõige tihedam ja kalleim aeg. Kui soovid vältida rahvahulka, broneeri majutus juuni alguses või septembris, kui ilm on endiselt hea ja turiste on vähem.

10. Slowinski liivadüünid

poola vaatamisvaarsused slowinski liivaduunid

Slowinski rahvusparki kutsutakse mõnikord ka “Poola Saharaks” ning see asub Põhja-Poolas. Selle Poola vaatamisväärsuse iseloomulikeks elementideks on liikuvad luited, mis moodustavad ühe Euroopa kaunima kõrbemaastiku. Täis kaunite liivadüünide, maaliliste järvede ja mitmete matkaradadega on see ideaalne koht nädalavahetuse veetmiseks Poolas.

Suured liikuvad luited kuuluvad Slowinski rahvuspargi parimate ja kaunimate vaatamisväärsuste hulka. Kellele ei meeldiks kõndida läbi valge liiva ja vaadata kaunist päikeseloojangut? Väga populaarne on Lacka liivadüün, mis meelitab igal aastal turiste. Kui sa oled lastega Poolas, siis kindlasti võiks seda imelist kohta külastada.

11. Bialowieza mets

poola vaatamisvaarsused bialowieza mets

Euroopa suurim allesjäänud ürgmetsa osa, mis kunagi kattis suure osa mandrist. Just seetõttu on see ürgne Poola vaatamisväärsus pälvinud koha UNESCO maailmapärandi nimistuses. Mets asub Poola ja Valgevene piiril ning matkajatele mõeldud mõeldud piiripunkt asub metsa sees.

Bialowieza mets, mis hõlmab enam kui 3000 ruutkilomeetri suurust piirkonda, on üks kõige ürgsemaid ja puutumatumaid looduskauneid kohti Poolas. Just seetõttu on see looduse huvilistele parimaid kohti kuhu minna Poolas. See Poola vaatamisväärsus on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Selle piirkonna eripäraks on hästi vanad puud, näiteks 500-aastased tammed. Kui sul veab, võid selles ürgses metsas märgata kuldkotkaid, piisoneid ja hirvesid

12. Gdanski vanalinn

poola vaatamisvaarsused gdanski vanalinn 1

Gdanski vanalinn on üks suurimaid ja uniiksemaid ajaloolisi keskusi, mitte ainult Poolas, vaid kogu Euroopas. Oma jälje on siia jätnud jõukad kaupmehed. Enamik tänavaid asuvad seal, kus nad asusid keskajal ja enam kui 30% tänavatest on kandnud samu nimesid juba üle 500 aasta. 

Gdansk on veel kuulus paigana, kust sai alguse Poola solidaarsusliikumine. Paadireis ümber sadama võimaldab sul näha mõningaid parimaid vaateid ja kindlasti tasuks proovida kohalikku õlut. Oma ajaloo ja ilu tõttu on see kindlasti üks Poola vaatamisväärsusi, mida tuleks külastada.

13. Poznan

poola vaatamisvaarsused poznan

Energiast ja nooruslikust meeleolust kihav Poznan on lõbus linn, kus aega veeta. Poznani vanalinnas on palju suurepäraseid ajaloolisi paiku ja fantastilisi muuseume mida külastada. Suurepärane Poola vaatamisväärsus, kui tahad näha kirevat kohalikku elu.

Linna suur üliõpilaste arv tähendab, et selle restoranid, baarid ja klubid on täis elu. Samal ajal meelitavad Poznanis peetavad messid ligi täiesti erinevat klientuuri. Siin on suurepärane transpordiühendus, mille kaudu saad ümbritsevat piirkonda avastada. 

14. Hundikoobas

Üks kõige huvitavamaid ja põnevamaid Poola vaatamisväärsusi mida vaadata, kus Hitler veetis 800 päeva. Hitleri ülisalajane sõjaväe peakorter on peidetud sügavale Masuuria metsadesse. Kui see veel tegutses, oli selle ümber kolm kindlustatud turvaala, mida kaitsesid lisaks tugevalt relvastatud üksustele ka maamiinid.

Tol ajal koosnes piirkond 80 hoonest ja kokku elas siin 2000+ inimest. Natsid lasid kompleksi 1945. aastal õhku peale tungivate Nõukogude vägede eest. Kuid mõned hooned olid nii tugevalt tugevdatud, et paljusid neist ei suudetud täielikult hävitada.

15. Gniezno katedraal

poola vaatamisvaarsused gniezno katedraal

Gniezno katedraal asub Lechi mäel, mis on olnud kirikukoht alates 11. sajandist ja kus asub Poola kaitsepühaku Püha Adalberti matmispaik. Seal asunud katedraal, mis oli üks Poola tähtsamaid, oli 11.-14. sajandil kroonimiskirik. Praegune gooti stiilis hoone pärineb 14. sajandist ja alates 1994. aastast on see Poola vaatamisväärsus ajaloomälestiste nimekirjas.

Kokkuvõte

Poolal on kõigile midagi pakkuda, mis ainult ootavad külastamist ja avastamist ning võimalusi mida teha Poolas on palju. Oled sa loodus- ja seiklushuviline või siis linnaelu, arhitektuuri ja õlle austaja- kõik leiavad endale midagi. 

Poola ei pruugi olla kõige populaarsem reisisihtkoht ja tihti on see läbisõiduriigiks kuhugi mujale. Kuid see ei tähenda, et see peaks sedasi jääma. Loodan, et mõni Poola vaatamisväärsus tekitas sinus huvi minna seda võrratud riiki külastama.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts