Kuhu viia vana pesumasin - taaskasutus või müük?
Kuhu viia vana pesumasin

Kuhu viia vana pesumasin – taaskasutus või müük?

Vanadest elektroonikaseadmetest lahtisaamisel tekivad tihti küsimused, et mida tohib ja kuidas tohib edasi tegutseda. Teatavasti ei tohi pesumasinaid ja muid koduseadmeid lihtsalt välja prügikasti kõrvale seisma jätta ning lahendus tuleb leida kas omal käel või näiteks kokkuleppel ühistuga. Selliseid lahendusi on õnneks välja mõeldud mitmeid ja hätta ei tohiks keegi jääda. 

Kuhu viia vana pesumasin?

Kuhu viia vana pesumasin 1

1) Taaskäitluskeskused

Elektroonikaseadmed sisaldavad kohutavalt palju erinevaid väikseid osi, millede hankimine eraldi ei pruugi tootjatele olla kerge protsess. Selle jaoks on ettevõtjate ja ka riigi poolt loodud ja hallatavad jäätmete taaskasutuskeskused, kuhu on võimalus kõigil viia oma vana tehnika. Veebist leiab nende kohta palju infot, enamikel käitlejatel on oma asutusele loodud veebileht või on info Facebookis. 

Vanad pesumasinad on sellistesse kohtadesse väga teretulnud seadmed, sest sisaldavad palju erinevaid kummidetaile ja elektroonikat. Tulevikus muutub taaskasutus aina populaarsemaks ning mida rohkem toodetud materjalidest suudetakse uuesti kasutusse suunata, seda vähem saastub keskkond meie ümber. 

2) Prügila

Enamus meie toodetud ja tarbitud pakenditest, plastikust, riietest ja muust kraamist jõuab prügiautode kaudu prügilatesse. Vana pesumasina utiliseerimine on seeläbi kõige lihtsam ja kiirem. Prügila poole tasub pesumasinast lahti saamisel vaadata siis, kui tegemist on juba väga vana masinaga, kust ei ole enam midagi taaskasutusse suunata. Utiliseerimine prügila näol on siiski loodusele üks halvemaid viise oma vanast kodutehnikast vabanemiseks. 

3) Vana kodutehnika äraveo teenus

Ettevõtted, mis osutavad sellist teenust võtavad loomulikult vastu ka pesumasinaid ning neid leidub kõikides linnades ja maakondades. Niimoodi on pesumasinast võimalik vabaneda ilma sellele pikemalt mõtlemata ja see variant sobib näiteks inimestele, kellel pole autot. Pesumasina äravedu teostatakse telefoni teel kokkuleppe põhiselt ning kogu äraveo eest vastutab vastavat teenust pakkuv ettevõte.

Enamasti viiakse vanad seadmed kas otse taaskasutuskeskustesse või on äraviijad ise piisavalt osavad ja leiavad kasutuse tehnikale pesumasina sees. Vana pesumasina äravedu on lihtne ja mugav viis tehnikast vabanemiseks. 

Kuhu viia ülejäänud kodutehnika?

Kuhu viia vana pesumasin 3

Jõudes küsimuseni, et kuhu viia vana pesumasin, tuleb otsa vaadata tõsiasjale, et vanale kodutehnikale leidub palju rohkem tahtjaid, kui seda enamasti arvatakse. Esiteks on muidugi ökoloogilisest seisukohast parim, kui asjad leiavad endale uue kasutuse ning toimub taaskasutusprotsess. 

Selliseid inimesi, kes vanast kodutehnikast huvitatud oleksid, on võimalik leida erinevates internetifoorumites ja Facebooki gruppides. Kui pesumasin haiseb, tuleks see enne edasi andmist ka puhastada.

Vanemad tehnikaseadmed ei ole tänapäeval enam enam eriti kallid ning neid leidub pea kõigis majapidamistes ja peredes. Siiski on võimalik, et mõned vaesemad pered ei jaksa omale ka vanemaid koduseadmeid soetada ning neile valmistaks kindlasti väga suurt rõõmu, kui neid aidata. Aitamiseks on lihtsaim ja toredaim viis esiteks abivajajaid enda ümber märgata ja neile vajadusel ise pakkumine teha. Eestis töötavad ka erinevad organisatsioonid, kes abivajajaid otsivad ja abistajatega kokku viivad. 

Muud võimalused pesumasinale

Kuhu viia vana pesumasin 2

1) Sisustuselement

Vanadest pesumasinatest ja muust kodutehnikast ei peagi alati lahti saama. Tänapäeval ka Eestis laialdaselt levima hakanud tööstusajastu subculture’is, mille järgi disainitakse just hooneid ja tehakse nende sisekujundust, pannakse palju rõhku praktilisusele. Sellisesse elukeskkonda sobivad kujundlikus mõttes ka vanad kodumasinad, mis küll enam kasutust ei leia, kuid tekitavad vaatlejas erinevaid nostalgilisi ja kunstilisi mõtteid ning tundeid. 

2) Müük

Üheks viisiks oma pesumasinast lahti saada, eriti kui tegu on uuema seadmega, on see kohe kuhugi müüki paisata. Suur eelis on sellisel juhul ka tõsiasjal, et pole vaja pikalt mõelda, kuhu viia vana pesumasin

Praegusel ajal on oma kodutehnika müümine muutunud tõeliselt mugavaks ja ostja võib leida juba minutitega. Kui sättida hind samuti pigem sümboolne ja keskenduda masinast lahti saamisele, siis võib üsna kindel olla, et uksele ilmub üsna pea ostja, kes liiga pikalt järgi ei mõtle. 

3) Remont

Vahel on ka kodus olemas näiteks mõni tehnikahuvilisest pereliige, naabrimees või muu tuttav, kes sooviks seadme remontimisega lihtsalt sportlikust huvist kätt proovida. Edukal parandamisel on ju masin võimalik edasi müüa või ka ise seda kasutama hakata, niisiis tasub alati vana seade võimalusel korda teha. 

Selliseid hobiste leidub meie hulgas tegelikult palju rohkem kui tundub ning kes küsib, see ka leiab. Enne oma masina teistele andmist tuleks viisakusest teha ka pesumasina puhastamine

Katkise kodutehnikaga tegelemine

Kui oled ise suur tehnikahuviline või tead kedagi, kes seda oleks, siis on võimalik seadmele enamasti pilk peale visata ning ära aimata, kus võiks peituda viga. Juhul kui masin on juba liiga vana ning seda ei soovita enam remontida, siis tuleks see viia vastavatele inimestele, kes sellega edasi tegelevad. Juhul aga, kui seade on võimalik veel ka omal jõul korda teha ning ei suudeta välja mõelda, kuhu viia vana pesumasin, tuleks seda varianti kindlasti kaaluda. 

Kokkuvõte

Vana pesumasina utiliseerimiseks on erinevaid viise ja võimalusi ning igaüks peaks sealt leidma endale sobiva. Auto puudumisel on näiteks võimalik teostada pesumasina äravedu ning iseseisvalt saab pesumasinale üsna kerge vaevaga leida uue kasutuse. Kindlasti peaks pesumasinast vabanemisel arvestama ka ökoloogilise jalajäljega ning sellest oma otsustes lähtuma. 

Related Posts