Pisa vaatamisväärsused: 10 imelist võimalust avastamiseks. - infoViking
Pisa-vaatamisvaarsused

Pisa vaatamisväärsused: 10 imelist võimalust avastamiseks.

Pisa on tuttav paljudele inimestele oma kuulsa, vildakast tornist tehtud pildi poolest. See levinud pilt varjutab aga paljud muud ilusad kohad, näiteks taustal asuvaid katedraale, mis pole ajaloolisest seisukohast sugugi vähem väärtuslikud.

Pisa vaatamisväärsused ei tohiks ega peaks piirduma vaid torni külastusega, seega mida külastada ja mida vaadata koos lastega ja perega?

Loe veel: Pisa reisijuhis.

1. Pisa torn

Pisa vaatamisväärsused pisa-torn

Iga laps on sellest kuulnud ja tõenäoliselt suunduvad kõik Pisa külastajad kõigepealt just sellesse maailma kuulsaimasse torni. Kui endalt saabudes küsida, mis on need pisa vaatamisväärsused mida külastada, siis esimene vastus on vast pea alati just selle torni külastus. Ükski puhkus Pisa kandis ei ole täielik, kui pole nähtud Pisa torni. 

Vundamendikivi pandi 1173. aastal, kui Pisa oli Itaalia võimsaim merevabariik, ja selle lodžataolised astmed kujundati katedraali fassaadi järgi. Juba enne kolmanda korruse valmimist oli torn lõunaküljelt juba murettekitavalt vajuma hakanud. Kui põhjakülje vastukaalu tõstmine ja lõunaseinte kõrguse mõningane suurendamine osutus ebaefektiivseks, jäi ehitamine pooleli.

Peaaegu 100 aastat hiljem jätkus töö ja püüti kaldeid likvideerida, kallutades ülemisi korruseid rohkem vertikaali poole. Aastatel 1350-1372 lisati valgest marmorist tornile avatud kellakamber Tommaso Pisano poolt.

Kuni 1990. aastani said turistid 294 astmest koosnevat keerdtreppi mööda üles minna, kuid aastas millimeetri võrra suureneva kaldenurga tõttu arvestati, et 2000. aastaks kukub torn ümber.

Kui tuvastati ka pöördliikumine ümber telje, mis suurendas riski, suleti torn 1990. aastal, et võimaldada kallist restaureerimisprogrammi. Kui torn 2001. aastal uuesti avati, oli 5,5-kraadine kalle suudetud tuua umbes 3,99 kraadini. Samuti märkate tornis kerget kõverust, mis tuleneb erinevate arhitektide katsetest selle kallet ehituse ajal korrigeerida.

2. Santa Maria Assunta katedraal

Pisa vaatamisvaarsused Santa Maria

Santa Maria Assunta katedraal on Pisani arhitekt Buscheto kujundatud. Alustatud 1063. aastal, pärast Pisa mereväe võitu saratseenide üle.

Suurepärase fassaadi kaunistatud arkaad jätkub külgseinte ümber ja selle transeptid lõpevad väikeste apsiididega, mis ulatuvad vahekäikudest kaugele. Kogu interjööris domineerib hästi proportsionaalne ovaalne kuppel. 

Katedraali kunstiline esiletõst on Giovanni Pisano kantsel, mis sarnaneb Pistoia Sant’Andrea kiriku omaga. See loodi aastatel 1302–1311 ning Giovanni Pisano jõuline stiil ja ümarad vormid tähistavad kõrvalekaldumist tema isa Nicola karmist stiilist.

3. Ristimiskoda

Pisa vaatamisvaarsused ristimiskoda

Katedraalist läänes hakati eraldiseisvat ristimiskambrit rajama 1153. aastal, peaaegu sada aastat pärast katedraali, kuid siiski Pisa hiilgeaegadel. Toomkiriku projekteerimisel kasutatakse sama ehitusmaterjali, mustri eri värvi kividega ning pimekaarte ja kääbusgaleriisid.

Kuid kui töö jätkus üle kahe sajandi, hakkas see näitama üleminekut romaani stiililt gooti stiilile alumise ja ülemise tasandi vahel. Aastal 1260 võttis projekti eest vastutuse Nicola Pisano, kellele järgnes (1285–1293) tema poeg Giovanni. Kooniline kuppel seisab neljal ja kaheksal sambal, luues valguse ja pidulikkuse efekti.

4. Campo Santo 

Pisa vaatamisvaarsused campo santo

Kohaliku legendi järgi naasis peapiiskop Ubaldo dei Lanfranchi neljandalt ristisõjalt Kolgatalt mitme laevatäie mullaga, et Pisa kodanikud saaks ta matta pühasse mulda. Campo santo ehitamine selle hoidmiseks algas 1278. aastal. See on suur ristkülikukujuline klooster, mille sisehoovi avaneb gooti stiiliga kaunistatud võlvide galerii.

Kloostri põrandal on Pisani patriitside hauad ja külgedel Rooma sarkofaagid. Seinad olid kaetud 14. ja 15. sajandi freskodega, kuid 1944. aastal toimunud suurtükiväe pommitamise tagajärjel tekkinud tulekahju sulatas pliikatuse, mis kas hävitas või kahjustas freskosid tõsiselt.

Selle traagilise kaotuse positiivne külg oli kunstnike originaalsete visandite paljastamine punase pigmendiga seinte all. Mõeldes, kuhu minna Pisas, siis kindlasti peaks üks koht olema Campo Santo.

5. Arsenal & Iidsete laevade muuseum

Arsenali ehitas aastatel 1548–1588 suurvürst Cosimo I de’ Medici, et tugevdada oma merejõudu ja taaselustada Pisa merevabariigi hiilgeaegu. Suurtest arkaadidega kuuridest ehitati 50 meetri pikkused kambüüsid, sõjalaevad, mis lasti otse Arnosse.

Arsenalid ehitati Cittadella sisse, mis pärineb aastast 1160, kuid ainult San’Agnese torn on alles. Kõrge Guelfa torn (millest saate ronida ning avastada laiaulatuslikud vaated Pisale ja Arnole) ehitati 1400. aastate alguses ja ehitati uuesti üles pärast Teise maailmasõja kahjustusi.

6. Jalutage mööda Borgo Strettot

Pisa vaatamisvaarsused Borgo Strettot

Raudteejaama ja Piazza dei Miracoli vahelt leiate kitsa atmosfäärilise Borgo Stretto, mida ääristavad 14. ja 15. sajandist pärit hooned. Arkaadid varjavad selle külgi päikese ja vihma eest ning väikesed poed segunevad nimeliste poodide, kohvikute ja kõnniteedega.

Borgo Stretto on alati hõivatud, olles inimeste lemmikkoht jalutamiseks ja ostlemiseks. Otsige üles Casa Bocca, mis asub Borgo Stretto nurgal ja Mercanti kaudu; see on maja, kus Galileo sündis.

7. Basilica Romanica di San Piero a Grado

Pisa vaatamisvaarsused Basilica romaanica

Pisa kesklinnast eemal, selle jahisadamasse viiva tee ääres, asub 10. sajandist pärit basiilika, mis on ehitatud Pisa vanasse sadamasse. Kohta, kus püha Peetrus arvatavasti 44. aastal eKr Itaalias maabus. Tänapäeval asub see koht sisemaal, kuid 2000 aastat tagasi ulatus Vahemeri nii kaugele.

Kirik ehitati ja muudeti kahe sajandi jooksul ning selle sisemus on vooderdatud freskodega, mille värvid on endiselt erksad. Kiriku tagaküljel paljastavad väljakaevamised varasema paleokristliku kiriku vundamendid ja veelgi varasemad Rooma ehitised.

8. Orto Botanico (botaanikaaed)

Pisa vaatamisvaarsused orto botanico

Pisa botaanikaaed, tuntud ka kui Orto Botanico dell’Università di Pisa, oli esimene botaanikaia ülikool Euroopas, mille asutas Cosimo I de’Medici 1500. aastate keskel. Saate uurida erinevaid keskkondi ja kollektsioone nii õues kui ka mitmetes hoonetes, et leida ürdiaedu, haruldaste puude dendraariumit, veeaedu ja kasvuhooneid. Üks neist on Euroopa esimene raudraamiga kasvuhoone.

Vaadake kindlasti vana botaanikakooli, mis pärineb 1500. aastate lõpust ja mille fassaad on kaunistatud merekarpidega. Pärast Pisa renessansiajastu kunstiteostest on see meeldiv ja rahulik külastuskoht keset linna.

9. Palazzo dei Cavalieri

Pisa vaatamisvaarsused palazzo dei

Seda Piazza dei Cavalieril (Rüütlite väljakul) asuvat paleed tuntakse ka Palazzo della Carovana nime all ja see oli algselt Palazzo degli Anziani (vanemate palee). 1562. aastal alustas arhitekt Giorgio Vasari selle ümberehitamist ja suurendamist, luues suurejoonelise Palazzo dei Cavalieri.

Alates 1810. aastast on palazzos asunud Scuola Normale Superiore, Napoleoni asutatud eliitkõrgkool. Hoone ees on Piero Francavilla Cosimo I kuju. Piazza põhjaküljel asub Palazzo dell’Orológio, mis ehitati 1607. aastal Püha Stefani ordu jaoks ja sisaldab kahe varakeskaegse tornmaja jäänuseid.

10. Külasta randa

Ei saa mööda sellest, et Pisa suved on kuumad. Üks paljudest võimalustest, mida teha on randaminek. Hea viis end pärast Pisa vaatamisväärsustega tutvumist jahutada. Arno jõgi suubub Vahemerre Pisa keskosast lääne pool ja sadamast lõunasse, Tirreniasse, on mööda rannikut ridamisi liivarandu.

Need on erarannaklubide määratletud elavad ja toimekad liivaribad, mis pakuvad päevatasu eest rannatoole, vihmavarjusid, riietustelke ning annavad ligipääsu dušikabiinidele ja tualettruumidele. Kuigi rannas on aeg-ajalt vabu alasid, on need väikesed ja rahvarohked.

Oled Itaaliasse reisimas ning otsid veel infot?
Külasta meie Itaalia lehte!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts