Kui süveneda treening maailma, siis saab aru selle telgitagustest. Selleks, et saavutada enda unistuste keha või kaal on vaja võtta lisaaineid. Seda põhjusega, et lihtsalt tavatoitu on raske päevas nii suures koguses tarbida.
Massilisajad on toidulisandid, mis annavad valke ja süsivesikuid eesmärgiga aidata kaasa lihasmassi suurendamisele. Üldiselt on tegu kõrge kalorsusega valgupulbriga, mille eesmärk on suurendada igapäevast kaloritarbimist, et soodustada kaalutõusu.
Mille jaoks massilisajaid kasutatakse?
Mõnikord ei pruugi see, mis tundub eemalt vaadates lihtne töö, üldse nii lihtne olla. Täpselt selline olukord võib tekkida kui proovid kaalust juurde võtta, kuna päevane kaloraaž peab olema suurem kui keha ära kasutab. Ühesõnaga kui söögiga saadud kalorite hulk on suurem kui see, mida põletate, siis kasvab ka kaal.
Tulenevalt eesmärgist on kalorite tarbimise vajadus meil kõigil erinev. Näiteks kulturistid ja inimesed, kes tahavad lihasmassi lisada peavad tarbima rohkem kaloreid, kui nad kulutavad.
Hea asi massilisate juures on see, et need muudavad päevase kalorivajaduse täitmise palju lihtsamaks. Paljudele sportlastele, kelle eesmärk on enda kaalu tõsta on päeva keerulisem osa toitumine. Kui nüüd aga arvestada tõsiasjaga, et on olemas massilisajad, mis sisaldavad üle tuhande kalori ühe joogi kohta, siis on eesmärkide saavutamine märksa lihtsam.
Kellele on massilisajad mõeldud?
Massilisajad on eelkõige mõeldud sportlastele, kellel on suurem kaloraaži vajadus, kui tavainimesel. Peamiselt kasutatakse seda toidukordade asendamiseks, kui ei saa vajalikku kaloraaži kätte. Kuid neid kasutavad ka harrastussportlased massi lisamiseks.
Tänu massilisajale ei ole vaja süüa suurtes hunnikutest toitu. Kui mõelda mitu korda ja kui suurtest kogustest peaks sööma tavatoitu kulturist, kelle päevane kaloraaž võib tavainimesele tunduda utoopiline, siis saab aru ka massilisaja vajadusest.
Millist massilisajat valida ja mida jälgida?
Teie eesmärk on valida toidulisand, mis suurendab lihasmassi, mitte rasva. Seetõttu on rämpstoidud, nagu sõõrikud, burgerid, pitsad süsivesikute saamise allikaks halb. Kalorid peavad pärinema kvaliteetsetest toitainetest nagu valgud, komplekssed süsivesikud, head rasvad, vitamiinid ja mineraalained.
Siin tekib küsimus, et kuidas valida massilisajaid… Siin on paar asja mida jälgida:
1. Süsivesikute ja proteiinide suhe
Kui küsida kas massilisaja või proteiin, siis oluline on, et ka massilisajas oleks proteiini olemasolu. Kui soovid kaalust juurd võtta, siis peab massilisajal olema õige süsivesikute ja valkude suhe. Ideaalne süsivesikute ja valgu suhe on 3:1.
Eesmärk on tarbida liitsüsivesikuid, sest nende seedimine võtab kauem aega, mis omakorda annab treeninguks rohkem energiat.
Samuti on oluline, et keha saaks nii kiiresti, kui ka aeglaselt vabastavaid valke, näiteks:
- Vadakuvalk
- Kaseiin
- Kaltsiumkaseinaat
Aeglaselt vabanevad valgud, nagu kaseiin ja kaltsiumkaseinaat, aitavad lihaseid säilitada. Samuti aitavad need vältida lihaste lagunemist söögikordade vahel ja ka öösiti
Kiiresti vabanevad valgud vajavad seedimiseks lühemat aega ja on tõhusamad uute lihaste loomiseks ja lihaste taastamiseks vahetult pärast treeningut.
2. Erinevad süsivesikud
Olemas on mitut tüüpi süsivesikud, osad neist on halvad ja osad on head.
Süsivesikud jaotatakse kaheks: kiired- ja aeglased süsivesikud.
Kiiresti vabanevaid süsivesikuid nimetatakse ka lihtsüsivesikuteks. Süües kiiresti vabanevaid süsivesikuid tõuseb veresuhkur ja vabaneb energia. Sellise protsessi vastu hakkab keha insuliini tootma, mis alandab glükoosi taset. Kiireteks süsivesikuteks kutsutakse neid seetõttu, et energiapuhang on suur, aga lühiajaline. Tulemuseks on see, et jääd kiiresti näljaseks, nii et pead uuesti sööma.
Aeglaselt vabanevad süsivesikud on tuntud, kui liitsüsivesikud. Need on tervislikud süsivesikud ja imenduvad kehasse palju aeglasemalt. Selle tulemusena imendub süsivesikutes sisalduv glükoos kehasse aeglasemalt ja see ei põhjusta insuliini kiiret hüpet.
Massilisajad sisaldavad omakorda erinevaid süsivesikute liike:
- Maltodekstriin on erinevate süsivesikute segu. Maltodekstriin koosneb maltoosist (linnasesuhkur) ja dekstroosist (glükoos). See on segu ühe- ja kahekordsest suhkrust, samuti lühikese ja pika ahelaga mitmest suhkrust, see ei vaeva magus ja on peaaegu maitsetu. Maltodekstriin on eriti populaarne sportlaste seas.
- Dekstroos on lihtne süsivesik, mida keha kasutab peamise energiaallikana. Teatud suhkruid (süsivesikuid) kasutatakse kehas glükogeeni taastamiseks. Dekstroosi peetakse suurepäraseks allikaks nende glükogeenivarude taastamiseks, kuna sellel on kõrge glükeemiline indeks ja see seeditakse kiiresti.
- Dekstriin hõlmab mitut erinevat süsivesikute tüve, mida toodetakse tärklise hüdrolüüsil. Põhimõtteliselt võtad pika suhkrutüve (tärklise) ja lagundad selle vee lisamisega ning väiksemaid saadud tüvesid tuntakse dekstriinidena.
3. Rasva sisaldus massilisajas
Rasvad on kaloririkkad – kaks korda või rohkem, kui valgud ja süsivesikud.
Parimad massilisajad sisaldavad 1–2 g küllastunud rasvu portsjoni kohta.
Kui massilisajal on ühe portsjoni kohta rohkem, kui 5 g rasvaseid kaloreid,siis pigem hoidu sellest.
4 Kui palju suhkrut massilisajas on
Massilisaja ei tohiks olla suur tünn, mis on täis suhkrut. Juhul, kui suhkrusisaldus on üle 6 g 100 g-is portsjonis, siis see näitab, et antud toidulisandis on kasutatud kallist suhkru preparaati.
Me ei soovita valida sellist toidulisandit, sest kui tahta kvaliteetset massilisajat, siis ei tasu maksta suhkru eest. Seetõttu loe enne kindlasti hoolikalt läbi, mis on toidulisandil peale kirjutatud.
5. Kas sellel on seedeensüüme?
Seedeensüümid vähendavad massilisaja tavalisi kõrvalmõjusid nagu ebameeldivad aistingud ja puhitus. Lisaks tagab see selle, et kõik valgud ja komplekssed süsivesikud seeditakse ja imenduvad kehas. Üldiselt on kalorite tarbimise suurendamise probleem selles, et seda lisatoitu on raske seedida ja tavaliselt pöördutakse kiiresti tagasi oma varasema toitumisharjumuse juurde.
6.Kas sisaldab vitamiine?
Vitamiine on vaja, et suurendada immuunsust ja energiat. Näiteks B-vitamiinidel on eriti oluline roll toiduainete energiaks muutmisel, kui käid regulaarselt jõusaalis, siis on teada, kui oluline on energia nende lisakorduste suurendamiseks!
7. Kas selles on kreatiini?
Parim massilisaja sisaldab ka kreatiini. Ja igaüks, kes soovib kasvatada lihasmassi, teab, et proteiin on lihase ehitus materjal ja ilma selleta ei toimu midagi. Aga meie keha ei saa ainult kreatiiniga ehitada lihast, sest on vaja ka energiat.
Massilisaja kasutamine
Enne, kui alustad massilisaja kasutamisest, siis tee kindlaks miks sa seda teha kavatsed. Pole vahet, kas oled harrastus- või profisportlane, siis mingis etapis või juhtuda, et tavatoiduga on raske päevast kaloraaži ära katta.
Esimene asi, mida pead teadma, on see, et tavaliselt soovitatakse pulbrit segada piimaga, mitte veega. Kui kasutad piima asemel vett, siis tarbid kuskil 120 kalorit vähem ja seejuures ka peaaegu 8 grammi vähem valku. Kui sul on laktoositalumatus, siis õnneks on olemas vastav piim ja ka pulber selle jaoks.
Nüüd massilisaja valmistamiseks sega pulber ja piim. Ära jäta jooki tükiliseks, kui mingid pulbri tükid on sees, siis sega korralikult uuesti. Mida paremini on pulber lahustunud, seda paremini see ka seedib. Pulbri kogus sõltub teie toitumise eesmärgist, kuid üldiselt piisab 1–2 lusikatäiest. Oleneb muidugi, mis massilisajat kasutada.
Mõned näpunäited:
- Säilita massilisaja tarbimises endale mingi ajakava.Oleks hea, kui suudaksite toidulisandi võtmiseks õige ajakava säilitada.
- Söö midagi iga 3-4 tunni järel.
- Sea uni enda prioriteediks.