Massilisaja või proteiin: millist toidulisandit eelistada?!
massilisajad või proteiin

Massilisaja või proteiin: millist toidulisandit eelistada?!

Lihaste kasvatamine on midagi, mis nõuab pühendumist nii toitumises, kui ka treeningutes. Paljud inimesed arvavad, et lihaste kasvatamiseks on vaja teha rasket treeningut ja tõsta suuri raskusi, kuid sageli unustatakse toidupool ära. 

Treeningu oluline osa on toitumine. Ilma selleta pole meil kütust ja ilma kütuseta ei ole kehal võimalik korralikult funktsioneerida. Sellepärast tekib küsimus, kas peaks tarbima massilisajat või proteiini?

Massilisaja või proteiin?

Massilisaja on toidulisand, mis annab valke, süsivesikuid ja rasvu eesmärgiga aidata kaasa lihasmassi suurendamisele. See on kõrge kalorsusega valgupulber, mille eesmärk on suurendada igapäevast kaloritarbimist, et soodustada kaalutõusu.

Valgupulber valmistatakse tavaliselt ühest või mitmest valgutüübist, eraldatakse toidust ja kontsentreeritakse peeneks pulbriks. Seda saab valmistada, kas loomsetest allikatest, sealhulgas munast ja piimast saadud vadaku- või kaseiini valgust või erinevatest taimsetest allikatest. 

massilisajad või proteiin

Mis vahe on massilisajal ja valgupulbril?

Kuna valgupulbrid sisaldavad peaaegu ainult valku (lisaks ka väikeses koguses süsivesikuid ja rasvu) ning neid saab kergesti valmistada, on seda pärast treeningut suurepärane tarbida, kuna aitavad lihaste taastumisele ja ehitamisele kaasa.

Massilisajad kombineerivad tavaliselt valgupulbrit suure hulga süsivesikute ja rasvaga, et aidata kaasa kaloraaž tõstmisele. Kalorite sisaldus on toodetel erinev, mõnel massilisajal on portsjoni kohta üle 1000 kalori.

MassilisajadValgupulbrid
EesmärkKaalutõstmine ja lihasmassi kasvatamiineKasutatakse nii lihase kasvatamiseks, kui ka kaalulangetamiseks
KoostisosadSuures koguses süsivesikuid, veidi valku ja rasvu.Valk ning väikeses koguses süsivesikuid ja rasvu
HindAlates 10 eurost ning olenevalt kogusest ja kvaliteedist 60+ eurot.
Massilisaja on odavam enda koguse suhtes.
Alates 12 eurost ning olenevalt kreatiini kogusest ja kvaliteedist kuni 60+ eurot. 
Proteiin on kallim enda koguse suhes.
Kogus, mida peab tarbima100g+25-50g

Massilisaja või proteiin: mille jaoks on need mõeldud?

Valgupulber

  • Aitab säilitada ja kasvatada lihasmassi – valk on oluline toitaine paljudes erinevates keha funktsioonides, sealhulgas vedeliku tasakaalus, ensüümide tootmises ning kudede parandamises ja kasvus.
  • Säilitab täiskõhu tunnet – kui otsid kiiret suupistet, mis aitab täiskõhu tunnet hoida kuni järgmise söögikorrani, võib valgujook olla suurepärane lahendus, mis pakub väärtuslikke toitaineid.  Valk soodustab küllastustunnet ehk täiskõhutunnet rohkem, kui süsivesikud ja rasvad.
  • Aitab langetada kaalu – koos isu vähendamisega kiirendab valkude söömine ajutiselt ainevahetust. Keha kasutab energiat toidu seedimiseks ja toitainete kasutamiseks. Seda nimetatakse toidu termiliseks efektiks (TEF) ja valgu termiline efekt on palju suurem, kui süsivesikute ja rasvade oma.
  • Kasulik meie keha jaoks – valk on meie kudede ja elundite peamine ehitusplokk. Kõrge valgusisaldusega dieedi söömine aitab kehal pärast vigastust kiiremini taastuda.

Massilisajad

  • Aitab tõsta päevast kaloraaži – massilisajate üks suurim kasutamise põhjus on see, et need aitavad täita päevaseid kalorite koguseid lihtsamalt. Inimese kehatüübid on erinevad, kui sul on raske kehakaalu tõsta ja pead kaalu juurde saamiseks tonnide viisi sööma, siis sobivad massilisaja toidulisand sulle ideaalselt. Paljudes massilisajates on 1000 kcal+ ühe portsjoni kohta.
  • Kiirem taastumine – teine oluline põhjus massilisaja kasutamiseks on see, et aitab kiiremini treeningutest taastuda. Sageli jätavad inimesed tähelepanuta tõsiasja, et taastumine on sama oluline kui treening ise. Seetõttu on oluline tarbida optimaalses koguses kaloreid.
  • Kulutõhus – suured söögikogused võivad muutuda kulukaks. Massilisaja aitab toidukord asendada ning seejuures on toidukorra hind soodsam. Kuid see ei tähenda, et muud toitu sööma ei peaks. See on lihtsalt abivahend, mis muudab kogu protsessi lihtsamaks.
massilisajad või proteiin

Massilisaja või valgupulber, kumba siis ikkagi tarvitada?

Massilisaja või valgupulbri kasutamine oleneb eesmärgist. Mõlemad on toidulisandid millel oma otstarve ning mõlemad teevad seda erineval viisil. Aga see ei tähenda seda, et kui eesmärk on kaalu tõstmine, siis valgu tarbimine jääb tahaplaanile või,kui eesmärk on skeleti lihasmassi suurendamine ja arendamine, et siis süsivesikud jäävad tahaplaanile.

Lihtsamalt öeldes on massilisaja tulvil süsivesikuid ja rasvu koos valkudega; see võimaldab kehal saada kindlaksmääratud arvu kaloreid, mis on vajalikud kaalutõusuks. See on peamine erinevus valgu ja massilisaja vahel, kus üks portsjon valku annab 100–150 kalorit, siis massilisaja annab 1250–1500 kalorit portsjoni kohta.

Valgupulbreid on kasutatud läbi aegade ning see on mõeldud enda keha arendamiseks ja kasvatamiseks. Lihaste peamine ehitusmaterjal on valk, seega ilma piisava proteiinita, ei saa ka lihased areneda. See aitab vormida ja saavutada oma unistuste keha, mis toidab lihaseid ja suurendab vastupidavust. 

Karm tõde on see, et enamik massilisajaid sisaldavad süsivesikuid, mis põhjustavad insuliini taseme kiiret tõusmist ja seega soovimatut rasva ladestumist. Valgu toidulisandid toidavad seevastu keha sellega, mida see kõige rohkem vajab – valku. Seega, kui  eesmärk on lihaste kasvatamine ja jõu suurendamine on soovitatav massilisaja asemel valida proteiinipulber.

Erinevad variandid

Tegelikult saab ka ise loovalt kaks asja kokku viia. Kui teed valgujooki, siis pane see blenderisse ning lisa sinna juurde veel erinevaid komponente. Näiteks: lisad valgupulbri, banaani, fruktoosi või kaerajahu… võimalusi on mitmeid ning oleneb ka maitseeelustistes. Kuid mis see annab? See annab võimaluse kombineerida nii valku ja süsivesikud. Sest tegelikult aitavad süsivesikud valgul ka kiiremini imenduda, seega on seal kahepoolne kasu.

massilisajad või proteiin

Kokkuvõte

Ei saa öelda kumb on parem ja kumba peaks eelistama, kuna mõlemal toidulisandil on erinev eesmärk. Mida aga mõlema juures peab meeles pidama on tasakaalustatud toitumine. 

Üldiselt on valgupulber toidulisandi, mis on kasulikum ja sellel rohkem eeliseid, kui on massilisajal. Massilisaja eesmärk üldises pildis kaalu tõstmine. Proteiinil on seevastu palju erinevaid ja kasulikke omadusi.

Paljud inimesed usuvad, et proteiini toidulisandeid tuleks tarbida ainult siis, kui soovitakse ehitada suuri lihaseid. Kuid see on täiesti vale. Valk ei aita mitte ainult lihaste kasvule kaasa vaid teeb palju head ka tervisele! Mõned uuringud on näidanud, et valk kontrollib vererõhku, ennetab vähki ja toetab tervet südant.

Related Posts