Malta vaatamisväärsused - 14 kohta väikeriigis mida külastada
Malta vaatamisväärsused

Malta vaatamisväärsused – 14 kohta väikeriigis mida külastada

Malta on pisike mõnest saarestikust koosnev riik keset Vahemerd, mis on samuti pärjatud kui kõige väiksem Euroopa Liidu riik.

Vaatamata oma väiksusele leiab sealt mitmeid vaatamisväärsusi ning on tänu oma lõunapoolsele asukohale ideaalne koht külastamiseks aastaringselt.

Sellelt Malta vaatamisväärsuste listis leiad mitmeid ajaloolisi linnu ning templeid, looduskauneid kohti, ilusaid randu, kuulsaid ning autentseid külakesi.

1. Valleta – võluv Malta pealinn

Malta vaatamisväärsused

Valletta koos huvitava ajalooga ning mitme muljetavaldava hoonega on tegelikult ka Euroopa Liidu väikseim pealinn.

Linna asutas 1566. aastal Jean de Valette, kes oli Malta ordu suurmeister. Alates 1980. aastast on see UNESCO maailmapärandi nimistuses ning mida ehivad barokk stiilis paleed, aiad ning kirikud.

Valleta on kompaktselt pakitud ühe ruutkilomeetri sisse ning sellelt alalt võib leida mitmeid huvipakkuvaid Malta vaatamisväärsusi kõigest lühikese jalutuskäigu kauguselt. Malta pealinn on võluv linn ringi jalutamiseks koos oma kitsaste alleede, vanade autentsete majade ning ikooniliste Malta rõdudega.

2. Marsaxlokk – Traditsiooniline värvikirev kaluriküla

Marsaxlokk on üks võluvamaid kohti Maltal, kus vana kaluriküla iseloomustavad traditsioonilised värvikirevad luzzu-paadid. Igal pühapäeval leiab sealt ka kohaliku turu, kust saab soetada kohalikku toodangut, värsket kala ning suveniirina Malta käsitööd.

Isegi kui just too päev kalurikülla ei satu, tasub seda Malta vaatamisväärsust sellegipoolest külastada, kuna selle vanalinn on samuti imetlusväärne. Marsaxlokk on täis vanu autentseid maju, värvilisi luzzu paate, imetlusväärseid kirikuid ning erinevaid väikseid poode ja restorane.

See on ka üks parimaid kohti Maltal, kus proovida kohalikku värsket kala. Sealt leiad väikeriigi ühed parimad kalarestoranid.

3. Mosta Rotunda kirik – Suurim kirik Maltal

Malta vaatamisväärsused

Mosta Rotunda kirik ehitati aastatel 1833–1860 neoklassitsistlikus stiilis ja on üks peamisi Malta vaatamisväärsusi oma unikaalsuse poolest.

Praeguse kiriku kujundus põhineb kuulsa Rooma vaatamisväärsule Panteoni, millel on ka suuruselt kolmas toetamata kuppel maailmas. Lisaks kõigele on see Malta suurim ja kuulsaim kirik.

4. Hal Saflieni Hypogeum – Ajalooline pärand Malta saarel

Hiiglaslik ehitis Hypogeum kaevati välja aastal 2500 eKr kust leiab mitmeid ruume, mille hulgas on erinevad saalid, kambrid ja käiguteed.

Ajavahemikus 3600 eKr kuni 3000 eKr, kui see esmakordselt avastati, leiti sissepääsu juures asuvate sisekambrite lähedalt üle 7000 inimese skeletid. Tänapäevaks on säilinud neist vaid kuus pealuud.

Väidetavalt on sellelt suurelt ehitiselt avastatud vaid pool selle hoonest ning ülejäänud mõõtmed, mis võivad sinna taha jääda on endiselt ebaselged. Hal Saflieni Hypogeum on ajaloolaste tõeliseks maiuspalaks ning üleüldiselt on see üks huvitavamaid kohti kuhu minna Maltal. 

Antud Malta vaatamisvääruse piirkonnast on leitud mitmeid ajaloolisi aardeid. Nende väärtuslike esemete hulka kuuluvad mitmed keeruka kujundusega kaunid keraamilised nõud, nikerdatud looma- ja linnukujud, samuti ka helmed ja amuletid.

5. Sinine grott – Helesinine koobas

Malta vaatamisväärsused

Malta üks kõige ilusamaid ja imetlusväärsemaid paiku on sinine grott (Blue Grotto). See lõunarannikul asuv kaunis vaatamisväärsus Maltal tõmbab aastaringselt ligi tuhandeid turiste. Grotto on kuulus eelkõige vee ebatavalise keemilise struktuuri tõttu, mis sisaldab endas mitmeid erinevaid mineraale, mis on andnud merele lummava helesinise värvuse. 

Seda puhast ning selget ligikaudu 4-5 meetri sügavat koobast saab külastada paadireisina koos giidiga ning samuti on seiklushimulistel võimalik avastada ka veealust maailma koos juhendatud sukeldumisega. Kaunis rannajoon koos puutumatu loodusega on kohustuslik külastus kõikidele loodussõpradele.

6. Mdina – Vana Malta pealinn

Mdina on Malta vana pealinn, mille asutasid foiniikia asunikud juba 8. sajandil esialgse nimega Malethina. Ajalooline linn oli varasemas perioodis suurem kui praegune Mdina, kuid siiski võib sealt leida mitmeid keskaegseid hooneid ning rikkalikku barokkstiilis arhitektuuri.

Viimastel aastatel on see väike ajalooline linn saavutanud kuulsuse läbi telesarja “Troonide mäng”, kus seda linna kasutati tausta võtteplatsina. Malta vaatmisväärsust Mdinat iseloomustavad kitsad alleed ning ikooniline müür,  mis ümbritseb keskajast pärit linna.

7. Rabat – Eeslinn Maltal

Malta vaatamisväärsused

Mdinast lõuna pool laiutab veetlev Rabati linn. Vana araabia tähenduses on Rabat eeslinn, mida see praegugi on, olles Mdina eeslinnaks. Piirkond on vaid jalutuskäigu kaugusel Mdinast, kust leiab mitmeid huvipakkuvaid hooneid ja maju.

Rabat on rohkem tuntud oma keskaegsete kirikute, kloostrite ja arvukate katakombide poolest, mis muudavad linna reisijatele äärmiselt atraktiivseks.

8. Comino saar – Suurim autovaba saar Maltal

Comino on autovaba saar, mis on suures osas asustamata ning kust leiab erinevaid maalisi loodusradasid ja rikkaliku taimestiku. See väikene peaaegu asustamata saareke asub kahe riigi suurima saare Malta ja Gozo vahel. See ära lõigatud saareke peaks jääma sinu Malta vaatamisväärsuste hulka.

Comino saare kõige populaarsem paik on sinine laguun (Blue Lagoon), kust leiab Vahemerele omapärase türk sinise vee ning ilusa ranna. 

Saart külastatakse üldiselt päevareisina, kuid kui tekib tahtmine saarele ka ööseks jääda, siis seal tegutseb ka üks majutusasutus.

9. St. Julian’s – Elav ööelu Maltal

St. Julian’s - Malta vaatamisväärsus

Saint Julian’s on Malta üks populaarsemaid turismilinnu, mis on tuntud oma elava ööelu ja mahuka jahisadama poolest. See linn koos mitmete hotellide ja restoranidega on ideaalne peatumispaik peasaare avastamiseks. Seal on armas rannapromenaad, mis ühendab Saint Julians kõrval asuva Sliema linnaga.

10. Popeyes Village – Kuulusa koomiksi võttepaik

Seda väikest külakest Maltal kasutati 80ndate Popeye filmi võttepaigana. Külastajana saad seal ringi jalutada mööda vana filmi võtteplatsi, kust leiad veel vabaõhumuuseumi ning teemapargi.

Igapäevaselt korraldatakse seal teemakohaseid etendusi, mis ennekõike suunatud väiksematele või tõelistele Popeye fännidele. Suvekuudel on seal lisaks mitmeid atraktsioone alates veebatuutidest kuni paadi sõitudeni.

See on üks parimaid vaatamisväärsusi Maltal mida külastada koos lastega. Isegi kui sa pole kõige suurem Popeye fänn, tasuks seda ikkagi oma silmaga näha. Seal lihtsalt ringi jalutamine on üks peamisi tegevusi mida teha Maltal.

11. Dingli kaljud – Kõrgeim punkt Maltal

Malta vaatamisväärsused

Kui soovid teha tutvust Malta kõrgeima regiooniga, siis tasub külastada seda läänepoolset ala, mida nimetatakse Dingli kaljudeks (Dingli Cliffs). Kaljud asuvad ligikaudu 253 meetri kõrgusel merepinnast, mille sirged kalju servad “sukelduvad” otse Vahemerre.

See on üks ilusamaid looduslikke Malta vaatamisväärsusi, kust võib leida maalisi vaateid Flifale ja Vahemerele ning põnevaid matkaradasid.

12. Golden Bay rand – Kuldne rannaliiv Maltal

Üks kuulsamaid rannaalasid Malta saarel on Golden Bay. Nagu nimigi ütleb, on liiv kuldset tooni ning see on turistide seas äärmiselt populaarne. Randa ümbritseb ühelt poolt kalju ja teiselt poolt paistab sinine vesi, pakkudes maalilist vaadet.

Rand on sageli õhtul ümbritsetud uudistavast rahvahulgast, kes kõik on tulnud vaatama ühte suurepärast päikeseloojangut. Parim koht Malta saarel, kus vaadata kuidas päev õhtule veereb. Samuti leiab sellelt Malta vaatamisväärsuselt rannapidusid ning grillimise kohti.

13. Hagar Qim Temples – Malta arheoloogiline pärand

Malta vaatamisväärsused

Hagar Qim megaliittempel on üks riigi vanimaid ja hinnalisemaid ajaloolisi paiku, mis pärineb aastast 3600 eKr. See üle 5000 aasta vanune vaatamisväärsus Maltal on kindlasti külastamist väärt, kus võid leida põhja templi, naiste templi ja peatempli.

Templitest avaneb suurepärane vaade suurtele massiivsetele kividele, mis paiknevad lahe kaldal joonel. Ühte sellist suuremat kivi kasutatakse praegu Malta templis, mis kaalub umbes seitse tonni. Õhust vaadatuna näeb seda templit hiiglasliku käpa kujulisena.

Templist on välja kaevatud mitmeid väikeseid seenekujulisi altareid. Väljakaevatud algsed altarid on viidud Valletta arheoloogiamuuseumi. Hagar Qim’is asuvad altarid on asendatud tänapäeval kloonidega. 

14. Ta’ Pinu pühamu – Kirik koos kauni loodusega

Ta’ Pinu pühamu (Ta’ Pinu Sanctuary), asub Gozo saarel ja on üks silmapaistvamaid kirikuid Malta saarestikus. Imetlusväärne basiilika ehitati 1500-ndatel aastatel, mis läbis suurema uuenduskuuri 1920. aastate alguses. Külastajad saavad nautida sellelt Malta vaatamisväärsusi, suurepäraseid vaateid ümberkaudsele piirkonnale.

Lõpetuseks

Malta koos oma kolme peamise saare Malta, Gozo ja Comino on mõnus reisisihtkoht aastaringselt. Sealt leiab erinevaid atraktsioone ning puhkevõimalusi alates kõige noorematest kuni seenioriteni välja.

Vaata lisaks: Euroopa sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts