Elupuude lõikamine: Kõik mida peaksid sellest teadma
Elupuude lõikamine

Elupuude lõikamine: Kõik mida peaksid sellest teadma

Elupuud on suurepärased taimed erinevatel eesmärkidel. Me võime põhjusega neid taimi näha paljudes aedades. Kuid nende taimede ilu ja otstarbe hoidmiseks tuleb nende eest hästi ka hoolt kanda.

Eesmärk on, et aed näeks võimalikult ilus välja. Selles artiklis anname ülevaate, kuidas elupuude lõikamine võib olla kasulik nii sulle kui ka taimele endale.

Millal tuleks elupuid ja elupuuhekke lõigata?

Elupuude lõikamine

Igihaljaste puudega tegelemise juures tuleb arvestada puu liigiga, mis on pügamise eesmärk ja millal on õige aeg pügamiseks. Igihaljas hekk kannatab pügamist juba noorena. Sedasi saab sellest tulevikus tihe ja tugev hekitaim.

Soovitatav oleks hekki pügada 2 korda aastas kevadel- aprilli paiku ja sügisel- augusti lõpus ning septembri alguses.

Tegelikult ei peagi elupuud lõikama, kui ei taha. Samas ülekasvanud elupuu või elupuuhekk võib tekitada korralikku peavalu. 

Heki lõikamine ei ole aga ainult väljanägemise, vaid ka taime enda pärast. Siin on elupuuheki pügamise plussid:

  • Parem väljanägemine
  • Parem valguse ligipääs
  • Võib eemale hoida kahjureid ja väiksem võimalus haigusteks

Elupuuheki lõikamine

Kõige populaarsemad elupuuheki sordid on Brabant ja Smaragd. Emba-kumba keegi soovib, sõltub peamiselt välimusest. Brabanti teatakse tema tiheduse poolest ja on enim kasutatud elupuuheki sort. Smaragd on pea sama populaarne ja tema iseloomulikuks omaduseks on koonusekujuline võra.

Peamiselt on kaks moodust elupuude lõikamiseks- vabakujuline ja pügatud. Kõik sõltub inimese enda soovist. Kuna mõlemad annavad erinevaid tulemusi, siis on välja toodud nende erinevused.

1) Vabakujuline viis

Vabakujulise viise puhul laseme taimel või hekil ise ja omasoodu kasvada. Soovitatav oleks minimaalsel määral sekkuda kuna see võib pärssida taime või heki õitsemist.

Millele tasuks mõelda!

Ülekasvanud ja metsistunud vana taime või hekki, on alati raskem tagasi lõigata, kui lasta noorel taimel või hekil suuremaks kasvada ning hoida seda soovitud suuruse ja kujuga.

2) Pügatud viis

Pügatud viisi puhul on inimese sekkumine maksimaalne kuna me tahame, et taim või hekk oleks kindla kuju ja suurusega. Nagu varasemalt mainitud, siis selle jaoks tuleks hekikäärid kahel korral aastas kätte võtta.

Mida meeles pidada!

Kõige halvem mida saab heki pügamise puhul teha, on liiga palju maha võtta ehk pügada liialt palju. Kuid sellest kohe lähemalt.

Mida teha elupuu ladvaga?

Elupuude lõikamine

Kuna hekki või üksikut taime tuleks pügada selliselt, et see jääks koonusekujuline, siis ladva osas peab olema natuke kitsam, kui alumine osa. See on vajalik, sest siis saab kogu taim ühtlaselt valgust.

Noorte taimede või heki puhul tuleks jälgida taimede kasvukiirust. Kui mõni taim on juba saavutanud sinu soovitud kõrguse, siis tuleks teistel taimedel lasta kasvada sama kõrgeks ja edaspidi sealt maalt latva pügada.

Ladva puhul on sama olukorda nagu üldise elupuu lõikuse puhul- kaks korda aastas, nii kevadel kui ka sügisel. 

Kui taime või heki kõrgust soovitakse drastiliselt vähendada, siis soovitav on aasta kohta umbes 30 cm tagasi lõigata. Järgmiselt aastal jälle 30 cm. Seda sellepärast et siis ei lõigata maha taime vana osa, vaid rohelist noort osa, mis peatab selle edasise kasvu ja võimaldab ladval kinni kasvada.

Kuidas peaks elupuude lõikamine toimuma?

Elupuude lõikamine

Nüüd, kus teate millal tuleks elupuud pügada ja millised on erinevad viisid, saame sügavamalt keskenduda elupuude lõikamisele. Elupuude lõikamise juures on olemas mõned olulised sammud, et elupuu oleks võimalikult elujõuline ja ilusa väljanägemisega.

Elupuude lõikamine

Elupuud on väga vastupidavad taimed. Nad saavad ilusti hakkama pügamisega ja suudavad isegi siis edasi elada, kui võtta maha mitu meetrit. Kuid vanast taime osast uut kasvu ei tule nagu jugapuudel, kus lõikekohast tulevad uued võrsed. Kui lõikate taime otstest kaugemale, siis see koht enam kinni ei kasva ja jäävad laigud, mida ei ole ilus vaadata. 

Oluline on jälgida, et võetakse ainult noori rohelisi otsi ära. See võimaldab taime otstel hargneda ning aitab tulevikus jõudsamalt kasvada. Elupuude lõikamisel ärge eemaldage rohkem, kui 25-35% taime lehestikust.

Elupuud tuleks lõigata juba siis, kui soovitud kõrgusest on jäänud umbes 20 sentimeetrit. Kuusepuu puhul on just vastupidi- lõigata tuleks alles siis, kui soovitud kõrgus on käes.

Elupuud panevad endale pidevalt juurde uusi kasvusid. Selleks, et need ei näeks välja ülekasvanud ja oleksid elujõulisemad, tuleks neid perioodiliselt hõrendada. Hõrendamist võiks samuti teha paaril korral aastas.

Lõikeriistade abil eemaldage taimest eemale kasvavad võrsed, mis varjutavad alumisi oksi, et taim saaks rohkem valgust. Lõige peaks toimuma enne harude lahknemist. Puntrasse kasvanud ja surnud oksad tuleks samuti eemaldada. See tagab parema õhuringluse ning väljanägemise. Eemaldada tuleks ainult nii palju kui on vaja. Võib juhtuda, et on vaja koguni terve oks eemaldada.

Mida jälgida?

Nagu varasemalt mainitud, siis peaks kindlasti elupuude lõikamine toimuma kalde all, et tekiks koonuse efekt. Sellega saavad ka taime alumised oksad päikesevalgust.

Levinud pügamisviga on mitte osade kaupa lõikamine. Tegeledes korraga taime ühel küljel, on väiksem tõenäosus vigu teha. Kui hakata ümber puu töötamine võib muuta taime ebaühtlaseks.

Nööri kasutamine võib olla heaks abimeheks heki pügamisele. Nööri järgi saate ilusti hekki samalt kõrguselt lõigata, ilma et peaks mõtlema, kui palju peab maha võtma.

Vana elupuuheki taastamine

Elupuude lõikamine

Võib tulla ette olukorda, kus elupuu hekki on vaja taastada. Põhjuseks võib olla näiteks vanadusest tingitud hõrenemine, mis ei paku enam piisavalt varjet. Olukorra parandmiseks on kaks võimalust:

  • Variant üks on teha noorenduslõikus – see on ka sinu rahakotile parem ning lisaks on taime juured on juba juurdunud. Ei ole vaja hakata nullist alustama ning juurdekasv võib olla esimesel aastal juba mitukümmend sentimeetrit.
  • Variant kaks on istuda uus hekk – see on rahakotile raskem, kuid uut noort hekki on lihtsam hakata enda meele järgi pügama. Kuid igale ühele ei pruugi see vastuvõetav olla, et vana hekk maha võtta ja hakata kasvatama uut, mis oleks piisavalt kõrge.

Kokkuvõte

Elupuude lõikamine ei ole tegelikult midagi sellist, mida tuleks karta või arvata, et see on keeruline. Elupuu kujundamine võib olla midagi sellist, millest saab lausa hobi ja pakub rahulolu ning rõõmutunnet. 

Millal, kui palju, kuidas ja miks on vaja lõigata- need on need punktid, mis tasuks endal selgeks teha. Kui aga ise ei taha, ei viitsi või pole aega, siis muidugi võib kutsuda enda ala professionaalid. Nemad teavad täpselt, kuidas toimub elupuude lõikamine ning saavad anda nõu ka tulevikuks.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts