Kuidas rajada muru, mis teeb naabrimehe kadedaks - infoViking
Muru rajamine

Kuidas rajada muru, mis teeb naabrimehe kadedaks

Muru katab üheksal juhul kümnest vähemalt 90% koduhoovi pindalast ning on üks silmapaistvamaid asju, mis määrab ära koduaia esmamulje. 

Iga aiaomanik unistab ilusast golfi või jalgpalli murust, mis on ühtlane, tihe ja hooldatud. Kahjuks on reaalsus aga vähe teine, palju on näha hoove, kus muru on ebaühtlane, halvasti hooldatud või sootuks mõne koha pealt ära kuivanud.

Ilus muru annab aiale positiivse ja mõnusa ilme, kuid siiski on selleks vaja veidi vaeva näha ning panustada oma enda aeg.  Paljud arvavad, et muru rajamine on lihtne, pane lihtsalt maha, kasta ja kasvab.Tegelikkus on aga teine, mida rohkem panustad seda parem on tulemus.

Muruplatsi pinnase ettevalmistus

Muru rajamine

Üks olulisemaid asju, ükskõik millise muruplatsi rajamisel, on ettevalmistustööd. Asi mida tuleks iga platsi rajamisel meelse pidada oleks vee juhtimine. See tähendab seda, et ala loodakse pisikese kaldega nii, et ei tekiks alale lompe. Soovitatav on anda kalded majast eemale.

Täielikult piisab juba 0.5 cm kaldest ühe meetri kohta. Veel tasub siin meelde jätta see, et mida paremini laseb muld vett läbi, seda väiksem on kalde vajadus. 

Selleks, et muru rajamiseks platsi korrektselt planeerida, tasub kasutada nööri. Nööri kasutades tuleks see tõmmata majast eemale üle soovitud muruplatsi. See on ideaalne abimees, kes aitab näha maapinna langust ning ennetada igasugu erinevaid ebatasasusi.

Ära ei tohi unustada ka mulla kobestamist, freesimist ja ala katmist uue kasvumullaga. Selleks, et mullakobestamisel ka mingit kasu oleks, tuleb muld kobestada vähemalt 15-20 cm sügavuselt. Peale mida tuleb alalt kokkukorjata kõik sodi (kivid, jäätmed, umbrohi ja muu praht).

Lisaks on kasulik veel ala eelnevalt katta muru väetisega. See tagab selle, et külvamise järgne protsess on taimel kiirem ning on olemas juba kõik vajalikud toitained mida muru vajab.

Erinevad muruplatsi rajamise võimalused

Muru rajamine

Muruplatsi rajamiseks on olemas erinevad viisid ning õige valiku oskab teha ainult maaomanik  ise. Üldiselt jaguneb muru rajamine kolmeks: muru külvamiseks, siirdemuru paigaldamiseks ja kivimuru paigaldamiseks.

Igal viisil on oma plussid ja miinused ning on mingil määral üksteisest väga erinevad. Kui soovid ise muruplatsi rajada ning mõtled milline võiks olla parim, siis keskendu esimese asjana muruplatsi otstarbele. 

Muruplatsi rajamine

Nagu eelnevalt sai mainitud, siis enamasti kasutatakse kolme mururajamis viisi. Nüüd aga räägime täpsemalt kuidas neid rajada ja millised on olulisemad punktid mida silmas pidada.

Muruseemne külvamine 

Muru rajamine

Muru  külvamine seemnete abil on kõige taskukohasem variant katmaks oma koduhoov uue ja särava rohelise muruga. Kui seemned õigesti külvata ja külvijärgne hooldus on korrektne, siis idaneb väikestest seemnetest välja täisväärtuslik muruvaip. 

Kui pole kindel, millal hakata külveelseid ettevalmistusi tegema, siis jäta sellised tööd vahetult enne intensiivse kasuvperioodi algust.

Negatiivne on aga see, et halva hoolduse korral võib muru kiirelt ära kuivada.

Murusordi valik

Enne muru rajamist tuleks endale välja valida õige sort mida külvata. Murusordid jagunevad üldjuhul kliima järgi, ehk jaheda ja sooja kliima sortideks. Kui elad Eestis siis meile tähendab see, et alles jääb ainult jaheda kliima sordivalik. 

Kui muruseeme on välja valitud, on aeg külvama hakata. Meie kliimas parim aeg muru rajamiseks on hilissuvi kuni varasügis. See tuleneb sellest, et jahedas kliimas langeb kõige intensiivsem muru kasvuperiood just sinna ajavahemikku. 

Kuna pinnas on veel piisavalt soe, siis muru idanemisaeg on kiire ja muru taimed jõuavad enne talve veel korralikult juurduda.

Siirdemuru ehk muruvaip

Muru rajamine

Muruvaip tähendab endast ühe suurusega turba ribasi, mis on ettevaatlikult välja lõigatud ja rullidena kokku pandud. Siirdemuru eelis, murukülvamise eest, on see, et ei pea ootama maha külvatud seemned idanema hakkavad ning muruplatsi võib kasutada kohe peale paigaldamist. 

Hea eelis on veel see, et kvaliteetne siirdemuru on täielikult umbrohu vaba.

Siirdemuru paigaldamine

Selleks, et muru seemnest idaneks välja tallamiskindel ja vastupidav muru, võtab see palju aega. Võib veel juhtuda, et tekib  lisa kulutusi ja peavalu, nagu näiteks, muru ei hakka idanema, kuivab kuskilt ära või jääb ebaühtlane. 

Lisaks sellele on siirdemurul veel palju eeliseid. Siirdemuru on kõvasti parem järskudel nõlvadel ja kraavikallastel. Veel ei teki siirdemuruga seda probleemi, et koer tallaks istutatud muruseemned laiali.

Siidremuruga on võimalik taastada kahjustada saanud kohti vägagi kiire ajaga, selleks võib kuluda ainult nädal. Sellegipoolest tuleb eelnevalt pind ette valmistada, kuhu soovitakse siirdemuru rajama hakata.

Selleks et siirdemuru paremini juurduks tuleks pind eelnevalt niisutada ja tugevalt väetada. Jälgida tuleb veel, et aluspind oleks tasane ja ilma lohkudeta. Pane tähele veel seda, et murutükid oleksid tugevalt vastu aluspinda ja, et tüki servad oleks korralikult üksteise vastas.

Muruvaiba paigaldamiseks tasub appi kutsuda keegi, kes on antud teemal professionaal, sest ainult nii on võimalik saada parimat tulemust. Enne paigaldamist on palju asju, mis tuleb ära teha alates pinnase ettevalmistamisest kuni murumattide paigalduseni.

Murukivi 

Muru rajamine

Võib tunduda, et tegelikult tegemist on ainult dekoratiivse kaunistusega, kuigi tegelikult on tegu väga praktilise elemendiga.

Murukivi rajamis võimalus on mitmeid ning eriotstarbega, kuid enamasti luuakse murukivi plats selleks, et kasutada ala kas autoparklana või teena. Selle üks eelis on see, et autoga sõites ei jää järele jälgi.

Peamiselt segatakse muruseeme kasvumullaga ning seejärel rehitsetakse muld murukivi aukudesse. See tähendab endas seda, et kivid on eelnevalt paigutatud. Seejärel rullitakse ja kastetakse ala vastavalt vajadusele

Murukivi on ei talu põuda, sest kasvukihi tihedus ja paksus on väike. Sellele lisab veel vunki päike ja parkivad autod, mis eelkõige kuumutavad kivi. Tänusellele on soovitatav kasutada pigem põuakindlaid muruseemneid ja segusid

Ideaalne oleks peale muru rajamist ala põuasel ajal kasta, et tagada murukivi ilus kasv ning vältida ära kuivamist. Veel tuleb teada seda, et murukivi muru tuleb kõrgemalt niita, kui tavalist muru. 

Külvijärgne hooldus

Muru rajamine

Arvestada tuleks sellega, et muru tärkab keskmiselt 2 kuni 3 nädalaga, seda aga juhul, kui murul on ideaali lähedased kasvutingimused ning tehtud on korralik ettevalmistus. 

Esimene muru niitmine tuleb teostada alles siis, kui murulibled on umbes 6-8 sentimeetri pikkused. Kindlasti ei tohi niita esimene kord väga madalalt, arvestama peaks, et niitekõrgus jääks umbes 4-5 sentimeetri vahele.

Peale niitmist oleks ideaalne, kui niitmisest allesjäänud murujäägid platsilt kokku rehitsetakse ja ära viiakse. 

Lisaks kohad, kus on näha, et seemned ei ole idanema läinud ja tundub, et muru ei teki, tuleks kindlasti uuesti muruseemnega üle külvata.

Kastmiseks on võimalik seadistada üles automaatkaste süsteem, mis teeb töö sinu eest, või teha seda ise manuaalselt. Kui otsustad ise voolikuga kastma hakata, siis jälgi, et surve poleks liiga suur, mis vuhaks seemned ühte kohta kokku.

Ilusa muru rajamine on aeganõudev tegevus

Muruplatsi rajamine võib esmalt tunduda lihtne, käid ringi visatakse seemneid, kuid tuleb välja, et tegelikult on ka selle taga kunst ja oskused kuhu tuleb enda aega pühendada. Miski siin ilmas ei tule kergelt ja sama kehtib ka perfektse muru rajamisel. 

Hetkel peaks olema ülevaade, milline mururajamise variant oleks sinule kõige sobivam ja kuidas seda ise teha. Lisaks said ülevaate, kui palju aega tuleb tegelikult ise panustada, kuid ka siis ei pruugi tulemus olla see mida sooviti!

Muru rajamise ja muude haljastustöödega tuleb appi RSL Haljastus! RSL on meeskond professionalist, kes aitavad Teid meelsasti sellises olukorras välja. Oma koduhoovi investeerides loote väärtust, mis toob teile silmailu ja rahuliku meele, kui laupäeva hommikust kohvi juues saad paljajalu hoovi peal ringi käia. 

Astu samm elegantsema koduhoovi poole juba täna ning uuri kuidas RSL haljastus saab Teid muru rajamisega aidata!

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts