Kiiresti kasvavad hekitaimed: parimad sordid, mida valida! - infoViking
kiiresti kasvavad hekitaimed

Kiiresti kasvavad hekitaimed: parimad sordid, mida valida!

Hekk on mitmeotstarbeline kodukaunistaja. See imeline taimeliik, mida teisisõnu kutsutakse elavaks müüriks on koduaia dekoratiivne ese, kaitseb tuule ja võõraste silmapaaride eest. See milleks kujuneb heki eesmärk oleneb täiesti indiviidist ning tema nägemustest. 

Hekid võib jagada kaheks: okaspuuhekkideks ning lehtpuuhekkideks. Kui on soov teha algust või lisada enda aeda kiiresti kasvavad hekitaimed, siis enamasti on selleks sobilikud just lehtpuud. Selleks, et täpsemat ülevaadet saada oleks vaja minna selle teemaga täpsemaks.

Millist hekki soovite endale rajada? 

kiiresti kasvavad hekitaimed

Enne kui minna hekitaimede valiku juurde tuleb kindlaks teha, milline on heki soov. Selleks, et saada üldpilt erinevates stiilidest ja võimalustest, siis kirjeldame kõige olulisemaid aspekte mida jälgida. Teeme seda lühidalt andes edasi kõige olulisema, mida teada hekkide kohta.

Mis on heki eesmärk?! Kas on soov rajada tihe kuusehekk, mis kaitseb aeda külma tuule eest ning tagab privaatsuse või on eesmärk rajada dekoratiivset ja silmailu pakkuvat hekki. Ka mõlemad korraga ehk privaatsus ja silmailu on täiesti võimalik.

Heki kuju. Vastavalt sellele milline on eelistus välimuse osas, siis saab ja tegelikult peab kuju hakkama modelleerima juba heki varajases eas. Juba esimesel eluaastal tuleb vaikselt hakata kuju suunama selliseks milliseks on lõpp eesmärk. Hekk muutub seda rohkem tihedamaks mida rohkem seda lõigata. 

Kui enne seletasime põgusalt lahti heki kuju, siis räägime nüüd korraks ka kõrgusest. 

Üldiselt jagatakse heki kõrgused viieks: 

  • Kääbushekk – kääbusheki puhul jääb taime kõrgus alla 50 cm. Neid näeb tavaliselt lillepeenra ääres.
  • Madal hekk – selle heki stiili puhul jääb kõrgus 0,5 – 1m vahele. 
  • Keskmine kõrgusega hekk – heki kõrgus on 1 – 1,5 m.
  • Kõrge hekk – Siin annab kõrgus juba privaatsust võõraste silmade eest. Kõrgus küündib 1,5 – 2m.
  • Elav müür – siin läheb kõrgus üle 2m. Tõsine müür, mis elab. 

Hekitaimede tüübid

kiiresti kasvavad hekitaimed

Hekitaimed jagunevad tüübi poolest jällegi kaheks: igihaljad ja lehised. Üks on rohkem kiiresti kasvav hekitaim ning teine võtab veidi rohkem aega.

Igihaljas

Üks suurimaid vahesid okaspuu ja lehtpuu vahel on see, et igihaljad puud peab laskma kasvada just sellise kõrguseni nagu seda soovitakse, alles siis hakkab pihta pügamine. Lisaks vajab see vähem hoolitsemist ja tegelemist.

Lehtpuu

Lehtpuude puhul on tegemist kiiremini kasvava hekiga. See nõuab rohkem hooldust ning juba noorel puul tuleb korra aastas teha väike lõikus. Edaspidi on kaks korda aastas hoolduse tegemine piisav. Kuid jällegi osa liigi puhul peab hooldust rohkem tegema.

Millised on kiiresti kasvavad hekitaimed? 

kiiresti kasvavad hekitaimed

Lähme nüüd täpsemaks ning räägime lähemalt, et mis on need kiirekasvulised hekitaimed. Nagu enne ka mainisime, siis lehtpuud kasvavad kiiremini, kui okaspuud. Selleks oleme välja toonud kuus erinevat lehtpuu ning lisaks ka kaks okaspuud.

1. Üheemakaline viirpuu  

Kui otsid endale elegantset ja võimsat hekki, siis üheemakaline viirpuu sobib selleks ideaalselt.  See on üks tuntud ja üpriski sageli kasutust leidev kiirekasvuline hekk, mille tihedus on märkimisväärne. Seda saab väga hõlpsalt kujundada endale meelepäraselt. Kuid selleks, et see kasvaks oleks sobilik viljakas pinnas.

Mis teeb üheemakalise viirpuu eriti kasulikuks on tõsiasi, et selle õitest saab teha teed. Kõige tuntum liik neist ehk ´Stricta´ kasvab kümne aastaga kuni 5 m kõrguseks. 20 aasta pärast peaks viirpuule tegema noorenduse.

Plussid: Lehed on pisikesed, hekk on tihe ning kannatab hästi tuult ja kuumust, mugav kujundada.

Miinused: võib sattuda putukate küüsi, pika aja peale kipub alt laasuma.

2. Läikiv tuhkpuu 

Teine üks kõige levinumaid hekitaimesid on tuhkpuu. Erinevaid liike on kuskil 60. Tegu on tiheda võraga ning nagu nimi ka reedab, siis lehed läigivad. Lisaks on see kaetud mustade marjadega, mis ei ole söödavad. 

Taime kõrgus jääb 1 – 3,5m vahele. Kasvuks sobib nii poolvarjuline kui ka päikseline ala. Kui üheemakaline viirpuu nõuab kasvuks viljakat pinda, siis tuhkpuu saab hakkama ka kehvemas pinnases.

Plussid: sügisel on kaunis punane, lihtne hooldada, talub hästi tagasilõikust, vastupidav.

Miinused: tagasilõikamisega ei saa uuendada.

3. Brabant elupuu 

Brabant on igihaljas heki liik. Brabant-i kutsutakse ka harilikuks elupuuks.Tegu on kõige kiiremini kasvava hekitaimega ning aastas võib juurdekasv olla kuni 40 cm. 15 aasta vanusel võib kõrgus olla 3 – 5 m ning hiljem kuni 10 m kõrguseks. Elupuude istutamine toimub kindla vahega ning see vahe oleneb heki kõrgusest. Võra on tal koonjas kujuga

Harilik elupuu vajab hooldust ning, kui mõelda pügamisele, siis ladva lõikus algab alles, siis kui taim on saavutanud soovitud tulemuse. Külgoksad on väga tiheda kasvuga. Kuna harilik elupuu sobib tihedaks hekiks, sobib see ideaalselt privaatsuse tekitamiseks, tänu võimsale müürile. 

Plussid: kiire juurdekasv iga aasta, sobilik privaatsuse tekitamiseks, 

Miinused: hooldus ja pügamine

4. Värd-jugapuu 

Järjekordne igihaljas kiirekasvuline hekk. Kuigi elupuust on ta kasvukiiruse poolest aeglasem. Värd-jugapuul erineb palju erinevaid iluaianduslikke sorte. Kujundamise ja vormise mõttes on jugapuu vaba lastes ennast kujundada just selliseks nagu soovite. 

Täiskasvanu taime kõrgus on 1 – 1,5 m. Aastane juurdekasv kuni 15 cm. Tihekena tumerohelise värvusega. Kasvab hästi varjulisel alal. 

Plussid: tihe, lihtne pügada.

Miinused: vajab varjulist kasvupinda (ei talu kõrvetavat päikest).

5. Harilik sirel 

Hariliku sireli puhul on tegemist levinud ilupõõsaga, mis on hea vabakujuline hekk. Õistemisperioodil on sirel tõeline iludus ning lisab aeda dekoratiivsust. Kui minna täpsemaks kasvutingimustega, siis mullastiku osas sirel väga nõudlik ei ole. Õitsemise mõttes vajaks ikkagi täis valgust, kuid samas ka poolvarjuline kasvupaik ei ole halb. 

Kõrgusel küündib ta 5-8 meetrini. Seega on tegu kõrge püstise põõsaga. Õied on tugeva aroomiga. Sirelihekid on tänu kõrguse ja tihedusele hea tuulte eest kaitsjad. Kuid kuna sirel anna palju juurevõsu, siis see ei sobi väiksematesse aedadesse. 

Plussid: kaunis, tugeva lõhnaga, 

Miinused: võimas juurevõsu.

6. Kontpuu 

See kiiresti kasvav hekitaim on sobilik kasvamiseks nii üksinda, kui ka suurema rühmana. Kontpuu on tõeline iludus ning seda igal aastaajal. Ta pakub ta talvisel hooajal silmailu. Kuna kontpuu on kiiresti kasvav heitlehine põõsas, siis tuleb seda noorendada iga 3-4 aasta tagant. Tänu sellele säilib värske ning ergas välimus.

Kõrgus küündib sellel kuni 3 meetrini. Iga aastane juurdekasv on kuskil 50 cm. Nõuab pidevat hooldust ning pügamist. Vastu maad ulatuvad oksad võivad väga lihtsal juurduda. 

Plussid: talub hästi varjulist kasvuala, hästi külmakindel, iga aastajal pakub silmailu ning dekoratiivsust.

Miinused: võib kergelt metsistuda, kui ei hoolda; ei ole kõige tihedam.

Kokkuvõtteks

kiiresti kasvavad hekitaimed

Kiiresti kasvavad hekitaimed lisavad aiapidamisele lisa hooldust ning tegemisi. Kuid sellegipoolest on sellisel hekil omad positiivsed küljed. Kui mõelda kiirusele ning väikesele kannatusele, siis tulemust näeb üpris varakult. Kui oled mõelnud millistest taimedest enda hekk teha, siis oluline on teada enda eesmärki mida hekiga lõpuks saavutada tahad.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts