Kuuseheki lõikamine: nipid parimaks tulemuseks! - infoViking
kuuseheki lõikamine

Kui liikuda Eestis ringi ning pöörata veidi rohkem tähelepanu, mis hoovis kasvab ja toimub, siis võib näha, et kuusehekid on dekoratiivtaimede seas päris populaarsed. Paraku on tihtipeale hekid hooldamata ning näevad koledad välja.

See viitab sellele, et kas koduomanik ei tea kuidas kuusehekki lõigata ja hooldada või pole lihtsalt aega. Enamasti on probleemiks see, et kuusehekki suhtutakse samamoodi nagu lehtpuuhekki. See tähendab seda, et enamasti pügatakse seda üle aasta, kui sedagi!

Millal alustada kuuseheki lõikamist?

kuuseheki lõikamine

Kuna kuusehekk nõuab kasvamiseks aega, siis ei tasu lõikamisega kiirustada. Uut hekki tasub pügama hakata alles kolmandal-neljandal aastal, kuna selleks ajaks on kuused kasvuspurdi käima saanud.

Heki lõikamine tuleks jätta suve teise poolde või vara sügisesse, sest siis on võrsed kasvamise lõpetanud ning hekk on pügamiseks valmis.

Esimestel kordadel tuleks lõigata ainult külgi ning seda tuleks teha nii, et külg jääb 20-30 sentimeetri laiuseks. Uue heki puhul tuleb ka järgnevatel aastatel piirduda külged pügamisega, et latv saaks kasvada.

Sellisel juhul lõika kuusehekki nii, et eelmise aasta kasvust jääb alles vähemalt 2-5 sentimeetrit.

Miks tuleb kuusehekki pügada?

kuuseheki lõikamine

Kõige loogilisem vastus sellele küsimusele on see, et pügamine hoiab heki hooldatud ning hekil säilib elegante välimus. Ülekasvand hekid näevad näotud välja ning sellega halveneb ka heki elukvaliteet.

Kui hekki õigesti pügada, kasvab uuest kuusehekist ilus dekoratiivne element. Korrektne pügamine annab hekile võimaluse kasvada kiiresti kõrgeks ja tihedaks. Algul kärbitakse heki külgi, ainuüksi sellepärast, et hekk saavutaks oma soovitud kõrguse.

Lisaks kui külgede pügamine algusest kõrvale jätta, kasvab kuusehekk laiaks ning jääb seest hõre, ehk juhtub see mida ükski mõistlik aia omanik.

1) Vabakujuline kuusehekk

Vabakujuline kuusehekk saab kujuneda kahte moodi. On olemas hekid millel lastakse kasvada vabalt ilma igasuguse sekkumiseta, kui ka hekid mida nipet näpet pügatakse, et hekk päris ära ei metsistuks.

Hooletusse jäetud kuusehekki ei saa enam ilusaks teha, sest seda ei saa noorendada tagasilõikamise teel, nagu tehakse lehtpuu põõsastega. Ainus võimalus olukorda veidi päästa on väljaveninud ladva oksad eemaldada, et külgoksad varjaksid ladva tüükaid.

Miinus on veel see, et ei ole võimalik muuta tihedaks kohti, kus oksad on kuivanud või juba murdunud. Soe soovitus, kui tegemist on väga rääbaka hekiga, tuleks juurida taimed üles ning istutada uus hekk.

2) Pügatu kuusehekk

Kuusehekist, mis on algusest peale saanud head hoolt ning professionaalset kasvatust, sirgub ilus ja tihe igihaljas dekoratiivne taim. 

Siiski on paar olulist punkti, mida pügamisel silmas pidada, mis määravad ära heki elegantsuse tulevikus. Kuuseheki pügades tehakse tihti viga, et hekk kujundatakse müürikujulikseks!

Kui sellist pügamis meetodit pikaajaliselt kasutada juhtub see, et maapinnalähedased oksad jäävad valgus puudusesse ning surevad mingi hetk ära. Peale mida muutub hekk alt osast hõredaks.

Selleks, et sellist probleemi vältida, kasutatakse tavaliselt kahte võimalust. Kuusehekk lõigatakse kolmnurkseks või kooniliseks. See on just vajalik selleks, et alumised oksad saaksid piisavalt valgust ning nad paistaksid ülemiste tagant ka välja.

See tagab selle, et kuusehekk võib olla küll vana, kuid kõik oksad on elus ning hekk ei ole ühestki kohast kahjustunud.

Kuuseheki lõikamise põhimõtted

kuuseheki lõikamine

Heki lõikamiseks on vaja esmalt vahendeid millega seda teostada. Kui tegu on lühema hekiga siis piisab ka ainult tavalistest hekikääridest, küll aga kui hekk on suur on enam kui soovitatav soetada majapidamisse mootoriga hekilõikur.

Kõrgemate hekkide jaoks peab olema veel redel, sest sellega on lõikustöid lihtsalt mugavam teostada. Kõige luksuslikum hekilõikus on tellingutega, mida on võimalik mööda hekki edasi lükata.

Esimestel kordadel tuleks lõigata ainult külgi ning seda tuleks teha nii, et külg jääb 20-30 sentimeetri laiuseks. Uue heki puhul tuleb ka järgnevatel aastatel piirduda külgedd pügamisega, et latv saaks kasvada.

Sellisel juhul lõika kuusehekki nii, et eelmise aasta kasvust jääb alles vähemalt 2-5 sentimeetrit. Külgede lõikamine tagab hekile tiheduse ning ilusa välimuse.

Korralikult hooldatud kuusehekk kasvab iga aastaga vähemalt 2 cm kõrgemaks ning 3-5 cm laiemaks.

Ladva lõikamine

Latvade lõikamise juurde tuleb minna alles siis, kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse. Kuna kuusehekk taastub igasugustest vigastustest vaevaliselt, siis varem ladva lõikamine võrdub endale karuteene tegemisega.

Kui soovite, et hekk jääks tulevikus 190 sentimeetrit kõrge, siis laske hekil ka nii kõrgeks kasvada. Seejärel tuleb lõigata 20-30 cm maha, sest esimesed oksad mis jäid alles hakkavad üksteisega võidu kasvama. See protsess tagab selle, et veidi aja pärast tekib latva tugev ja tihe oksastik.

Kui latvade lõikamine teostada varem, aeglustub puude kasv mitmeks tulevaks aastaks ning hekk ei muutu sellest tihedamaks.

Vana heki taastamine

Kuna kuusepuu hekk taastub vigastustes suhteliselt raskelt ning osadest asjadest ei taastu ta üldse, siis vana ja räsitud heki taastus on pigem keeruline, kui võimatu. Saab küll rakendada erinevaid iluprotseduure, kuid pigem on soovitatav juurida hekk üles ning asendada uuega.

Kõige parem on siiski heki eest kanda hoolt kohe algusest peale ning seejärel võib oodata mõne aasta pärast ka ilusat tulemit.

Küsi asjatundjatelt nõu! 

kuuseheki lõikamine

Kuuse hekk rajatakse enasti dekoratiivtaimena mis lisab koduhoovile ilu ja privaatsust. Nagu välja tuli, on heki kasvatusmeetmeid mitmeid ning parima tulemuse saavutamisesk tuleb panustada palju aega.

Kuna kuuse hekk on suhteliselt hell teema ning mõned valed liigutused võivad hekikasvus maksta aastaid, siis selle lõikamine peab olema läbimõeldud tegevus. Paljudel inimestel puudub täpne arusaam hekilõikusest ning asjale võidakse läheneda valesti!

Kui kuusehekk väiksest saadik õigesti kasvatada, sirgub temast ilus kaunistus mis lisab aiale silmailu.

Ometigi on olemas abimehed, kes sind sellel teekonnal aitavad jagades oma kogemusi ja näidates täpselt kuidas kuuseheki hooldamine käima peab. 

RSL Haljastus on meeksond ekspertidest, kellel on aastatepikkune kogemus pagas ning teavad täpselt kuidas kuusehekk just sinu hoovis sirguks tulevikus ilusaks aiakaunistuseks.

Vaata ning tutvu lähemalt milline lahendus oleks parim just sinule!

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts