Varssavi vaatamisväärsused: 10 kohta, mis võtab sind sõnatuks! - infoViking
Varssavi-vaatamisvaarsused

Varssavi vaatamisväärsused: 10 kohta, mis võtab sind sõnatuks!

Poola on läbi elanud tõeliselt sündmusterohke ajalooperioodi ning see kajastub ka selle hoonetes, linnapildis ning elanikes. Varssavi linnamelu on põnev jälgida nii lastega kui perega, sest tegevust jagub seal kõigile.

Puhkus sisustatakse tüüpiliselt restoranides õhtustamise ning vanemate hoonete vahel jalutamisega. Ilusad kohad on kindlasti Varssavi vanalinn ja selle turuplats. Mis on need Varssavi vaatamisväärsused mida vaadata, mida külastada ja kuhu minna?

1. Vanalinn

Varssavi vaatamisväärsused vanalinn

Kui külastate ajaloolist kesklinna, siis kohatakse ehedat ja puutumatut arhitektuuri ning sellega kaasnevaid monumente.

Pärast seda kui umbes 9/10 linnast hävis oli vanalinna taassünd uskumatu saavutus. See üks suurimaid Poola vaatamisväärsusi on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.

Kui käid mööda alleesid ja erinevaid käike, gildide, kirikute ja linnakodanike majade kõrval, ei kujutaks ettegi, et see kõik oli 70 aastat tagasi vaid prügihunnik.

Paar vaatamisväärsust, mida me allolevasse loendisse ei lisanud, on Canoni väljak, kolmnurkne väljak, mis on ümbritsetud üürikorteritega, kus kunagi asusid Varssavi kapiitli kanoonid, ja Püha Johannese peakatedraal.

2. Kuninglik tee

Juhtub, et peaaegu kõik ajaloolised vaatamisväärsused Varssavis on ühel teljel, mis algab Lossiväljakust ja kulgeb lõunasse umbes 15 kilomeetrit enne Wilanówi paleesse jõudmist. Sellel marsruudil kõndides ei teki teil kordagi küsimust, et mida teha Varssavis, sest uudistamist jagub pikemaks. 

Sellel joonel asuvad kirikud, pargid, paleed, akadeemilised asutused ja luksuslikud linnamajad. Kolm elukohta, mis annavad marsruudile oma “kuningliku” tiitli, on kuningaloss ülaosas, Łazienki palee selle imelises samanimelises pargis ja Wilanówi palee lõunapoolses otsas.

Kõik kolm on absoluutselt olulised, resoneerudes renessansi- ja barokiajastu Poola-Leedu Ühenduse rikkuse ja jõuga.

3. Łazienki park

Varssavi vaatamisvaarsused park

Varssavi suurim park on kuningliku marsruudi ankur ja on nädalavahetustel peredele ja paaridele valitud ekskursioon.

Park sai alguse kuninglike vannidena (Łazienki tõlkes “vannid”) ja seda rikastas 18. sajandil kuningas Stanisław II Augustuse valitsusajal suur plaan.

76 rohelisel hektaril on paleed, paviljonid, kaks apelsinihoonet, amfiteater, planetaarium, promenaadid, veeobjektid ja riikliku tähtsusega monumendid.

Hüppamine ühest villast teise, uhke Łazienki palee imetlemine, nelja muuseumi ümber jalutamine või lihtsalt roheluses lõõgastumine; terve päev võiks siin kiirelt mööda hõljuda.

Võib-olla on kõige prestiižsem monument helilooja Frédéric Chopini jaoks, mis on kujundatud 1907. aastal juugendstiilis, kuid lükati edasi Esimese maailmasõja tõttu ja püstitati 1926. aastal.

4. Vanalinna turuplats

Kuni Stanisław II Augustuse uuslinna loomiseni 18. sajandi lõpus oli see väljak Varssavi ärielu epitsenter.

See on vanalinna kõige ajaloolisem osa ja seda ümbritsevad kõrged renessansi- ja barokkstiilis kaupmeeste majad erinevates värvides.

Kõik need hooned on sõjajärgsed koopiad sellest, mis oli enne, sest esmalt pommitasid väljakut Luftwaffe ja seejärel lasid sakslased õhku Varssavi ülestõusu lõpus 1944. aastal. Vahetult pärast sõda ehitati väljak sellisena ümber, sealhulgas lisati veidrad, kuid võluvad vertikaalsed laiendused, mis katavad mõnda maja.

Kesklinna purskkaevul olev merineitsi kuju omab Varssavi jaoks erilist tähendust, samas kui suvel saab istuda restorani laua taha ja jälgida linna elupäeva.

5. Kuninglik loss

Varssavi vaatamisvaarsused kuninglik loss

Vanalinna lõunapoolsel sissepääsul ootab teid barokkstiilis lossi 90-meetrine fassaad, mis on olnud Poola monarhide asukoht sadu aastaid.

Loss on läbi elanud sündmusterohked 700 aastat, hõlmates kahte lammutamist, millest ühe lammutasid rootslased 17. sajandi keskel ja teise sakslased Teises maailmasõjas.

Alates viimasest ümberehitusest 1980. aastatel on loss olnud muuseum, kus saab tutvuda 16. sajandi kuningas Sigismund II Augustuse korteritega ning külastada Poola demokraatia purskkaevu peast parlamendihoonet ja muudatusi. Poola-Leedu põhiseadus juhatas sisse enneolematu ususallivuse.

Seal on ka 16.–18. sajandi maalide kollektsioon selliste meistrite poolt nagu Rembrandt, van Dyck, Joos van Cleve ja Gainsborough.

6. Lossiväljak

Varssavi vaatamisvaarsused lossivaljak

Kui Poola pealinn 1596. aastal Krakówist Varssavisse kolis, sai lossi kõrval asuvast väljakust renessansiajastu Euroopa suurima impeeriumi nurgakivi.

Mees, kes selle ümberlülituse põhjustas, oli Sigismund III Vasa, keda meenutab pronkskuju 8,5-meetrise samba tipus.

See tõsteti esmakordselt 1644. aastal, kuid sakslased kukutasid selle 1944. aastal ja selle esialgne punane marmor asendati graniidiga.

Lossemüüride ääres olevast marmorsambast on alles killud.

Siin on aset leidnud mõned Poolat raputanud sündmused, nagu verine mäss sõjaseisukorra ajal 1982. aastal, venelaste veresaun 1861. aasta ülestõusu ajal ja Bill Clintoni kõne Poola tervitamisel NATO liikmeks 1997. Kas see on miiting või kontsert, Lossiväljakul toimub suvel sageli midagi.

7. Wilanówi palee

Varssavi vaatamisvaarsused Wilanowi palee

Kuningliku tee lõunapoolses otsas asuv palee läbis Teise maailmasõja ilma kriimuta.

Seega on Wilanówi palee haruldane pilguheit Poola-Leedu Rahvaste Ühenduse majesteetlikkusele enne Poola annekteerimist Preisimaa ja Venemaaga 18. sajandi lõpus.

See palee oli mõeldud suviseks põgenemiseks kuningas Jan III Sobieski jaoks 17. sajandi lõpus ja sellel on kõik barokse palee arhitektuuri tunnusjooned, sealhulgas kahe terrassiga parter, millel on topiaarid, broderie ja armastust sümboliseerivad kujud.

Välimus on täis medaljone, büste, kujusid ja muid barokse kaunistusi, samas kui sisekujunduses on rohkelt krohvitööd, silmatorkavaid trompe-l’œili freskosid ja chinoiserie’i.

Kõrgpunktid on peeglitega jälgitav uhke Valge saal, Kuninga raamatukogu, Kuninga magamistuba ja Põhjagalerii, mida ääristavad kujud ja suurepäraste laefreskodega.

8. Muranów

Muranów, mis ehitati vahetult pärast sõda täielikult hävitatud juudi geto rusudele, kujundati mälestusmärgiks, elamurajooniks ja sotsialistliku realismi ideoloogia esinduseks. Naabruses ringi jalutades saavad külastajad näha ja tunda linna ajalugu väljaspool põlised muuseumimüüre.

9. Koperniku monument

Varssavi vaatamisvaarsused Koperniku monument

Renessansiajastu teedrajava astronoomi ja matemaatiku monument seisab uhkelt Stazsici palees Poola Teaduste Akadeemia ees.

Teos näitab Kopernikut koos kompassi ja armillaarsfääriga ning selle on kujundanud Bertel Thorvaldsen, võib-olla tolleaegne Euroopa juhtiv skulptor.

Seda esitleti avalikkusele 1830. aastal ja selle esimene sajand oli sündmustevaene kuni Teise maailmasõjani.

Vahetult pärast linna sisenemist 1939. aastal asendasid Saksa võimud ladina- ja poolakeelsed pealdised saksakeelsega, mis viis tittide vastu kampaaniani Poola vastupanu ja okupantide vahel.

Pärast 1944. aasta ülestõusu viidi see sulatamiseks Nysa linna, kuid selleks ajaks oli Saksa armee taandumas ning kuju suudeti päästa ja õigesse kohta tagasi viia.

10. Varssavi ülikooli raamatukogu aed

Varssavi vaatamisvaarsused raamatukogu

Mõne sammu kaugusel Visla jõest on Varssavi ülikooli raamatukogu maapinnalt kummaline vaadata: seal on pikk ja karm kivifassaad ning sinine tellingulaadne veranda, mis võiks olla Pompidou keskusest.

Kuid välistrepist ülespoole on üks Euroopa suurimaid katuseaedu.

Märtsist novembrini avatud ühe hektari suurune ruum on väike purskkaevude, ojade, pergolate, lehtlate ja muruplatside unistuste maa, samas kui raamatukogu aknad ja katuseaknad lisavad sürrealistlikku hõngu.

See kõik on maastikuarhitekt Irena Bajersaka töö ja avati 2002. aastal. Linnavaated on samuti fantastilised, hõlmates Visla, hiljutist PGE rahvusstaadionit ja Koperniku keskust.

Vaata lisaks: Euroopa sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts