Valgupulber on üks parimaid toidulisandeid turul. Mõned inimesed kasutavad seda lihaste kasvu toetamiseks ja teised kasutavad seda seetõttu, et nad tahavad tarbida rohkem valku, mida nad saavad ainult toidust.
Siiski võite küsida, kas valgupulbri rohke tarbimine võib olla kahjulik. Lühike vastus on ei, kuid sellel võivad olla väikesed kõrvalmõjud.
Mis asi on üldse valgupulber?
Kõige lihtsamalt seletades on valgupulber loomsetest või taimsetest allikatest pärit valgu kontsentreeritud vormid. Põhimõtteliselt saad neid pea igast suuremast toidupoest.
Loomsed valgupulbrid on tavaliselt valmistatud, kas vadakust ja kaseiinist. Vadakuvalgu pulber eraldatakse vadakust, juustu valmistamisel. See on juustu valmistamisel justkui kõrvalprodukt.
Taimse valgu pulbreid saab valmistada erinevatest taimsetest valkudest, nagu pruun riis, hernes, soja ja kanep. Tavaliselt sisaldavad taimsed valgupulbrid taimsete valkude segu.
Mõlemat tüüpi valgupulbrist saab tavaliselt kuskil 20–30 grammi valku ühe portsjoni (mis on tavaliselt kas 30g) kohta. Peamiselt kasutatakse pulbrit peale treeningut lihaste kasvu toetamiseks, sest lihased vajavad pärast jõutreeningut lihaskoe taastamiseks piisavalt valku.
Kuid peamiselt kasutatakse valgupulbrit selleks, et täita puudujääk, kui toitumisega ei saa piisavalt vajalikke aineid kätte. Kuid kui saad toiduga piisavalt valku, siis otsest vajadust lisaks ei ole. Meie keha ei talleta valku ning sellest ei ole kasu, kui tarbid mõni päev rohkem ja teine päev vähem. Me peame iga päev saama õige koguse valku.
Kui palju valku tarbida?
Kui eesmärk on lihasmassi kasvatamine võib proteiini tarbimine minna suureks. Täpse arvuga on erinevad spekulatsioone, aga üldiselt on nii, et sinu kaalu suhtes 2,0-2,2 grammi ühe kilogrammi on õige kogus. Kui kaaluda 70 kg, siis peaksid saama vähemalt 140g valku päeval.
Kuidas võib valgupulber kahjulik olla?
1) Sa ei pruugi olla teadlik, mis valgupulbri sees on
Kõige suurem oht valgupulbrite igapäevasel tarbimisel on toidulisandite võimalik saastumine. Toidu- ja ravimiamet (FDA) ei reguleeri kõiki toidulisandeid. See tähendab, et pudeli sees olev ei pruugi olla see, mis on sildil.
Toidulisandid võivad olla saastunud koostisainetega, mida ei ole etiketil loetletud, välja arvatud juhul, kui toidulisand on kolmanda osapoolega sertifitseeritud.
2) Probleemid neerudega
Vadakuvalgu tarbimine võib takistada neerude regulaarset talitlust, suurendades plasma uurea sisaldust ja kaltsiumi eritumist uriiniga. See koormab neerusid ja võib viia neerukivide tekkeni. Kui tarbid vadakut, ära unusta suurendada vee ja kiudainete tarbimist, et seda neutraliseerida.
3) Maksa probleemid
Vadakuvalk võib aja jooksul põhjustada ka maksakahjustusi, kui inimene tarbib seda ilma pideva treeninguta. Kuigi see aitab teadaolevalt lihassünteesi, võib see toimida väga erinevalt ja põhjustada soovimatuid tulemusi, kui seda tarbida ilma treeninguta. Sel juhul läheb valk töötlemiseks maksa ja võib seega aja jooksul maksa kahjustada.
4) Kaalutõus
Tavaliselt, kui uurida erinevaid kaalulangetus programme, siis on teada, et valk on oluline osa efektiivsel kaalulangetusel. Kui tarbida liialt valgupulbrit, aga sellele kogusele ei vasta inimese füüsiline aktiivsus, siis võib olla asjast rohkem kahju, kui kasu.
Miks see juhtub on tegelikult lihtne ja loogiline. Tarbitud liigne valk ladestub tavaliselt rasvana. See võib aja jooksul põhjustada kaalutõusu, eriti kui tarbida valku samal ajal suurendad ka liialt kalorite arvu.
5) Võib häirida hormoone
Hormonaalsed häired on sojapõhiste valgulisandite puhul üks peamisi probleem. Probleem tekib sellest, et tavaliselt 95% valgulisandite valmistamiseks kasutatavast sojast on geneetiliselt muundatud. Geneetiliselt muundatud soja sisaldab kemikaali nimega glüfosaat, mis põhjustab vastsündinutel hormonaalset tasakaalustamatust, raseduse katkemist ja isegi sünnidefekte. Sojas leiduv daidzeiin ja genisteiin võivad meestel põhjustada erektsioonihäireid ja libiido langust.
6) Seedimisprobleemid
Valgu üks oluline faktori on selle seedimis võimekus. Erinevad pulbrid ja tooted seedivad erineva kiiruse ja efektiivsusega.
Vadakuvalgu üks suuremates eelistest on selle kiire seedimine. Seedimine on õige imendumise jaoks kriitilise tähtsusega ja nende kahe toime tõhusus moodustab mõõdiku, mida enamik tunneb “biosaadavuse” või “bioloogilise väärtusena.”
7) Väsimus- ja nõrkustunne
Vadakuvalgu tarbimisel ei pruugi tekkida mitte ainult seedeprobleemid, vaid võib tähendada ka nõrkust ja väsimust. See kõrvalmõju on seotud valgu kvaliteediga ning keha seedimisvõimega.
Kvaliteet on oluline: üks sagedase väsimuse põhjuseid on mitmed mittevajalikud lisandid, kunstlikud magusained ja säilitusained.
Kõige hullemad madala kvaliteediga vadakuvalgu kontsentraati kasutatakse sageli batoonides ja valguküpsistes. Kui keha peab rakendama energiat kõrgelt töödeldud stabilisaatorite ja töödeldud vadakutoodetega tegelemiseks, siis järgneb puhitus. Nõrkustunne ja väsimus on peale seda vaid aja küsimus.
Meie keha võib piimavalke üldiselt tagasi lükata. On mitmeid märke, et keha ei lagunda valku tõhusalt. Näiteks kui tarbida valku ja esinevad järgmised nähud nagu:
- Nohu või kinnine nina
- Hingamisteede turse
- Kurguvalu
Kui midagi eespool esineb, siis peaks vahetama olemasoleva proteiinipulbri kvaliteetsema proteiini vastu.
Kokkuvõte
Valgupulber ei ole otseselt kahjulik, aga sellel võib olla erinevaid kõrvalmõjusid. Täpselt nii nagu iga asjaga, siis on oluline järgida tarbimist ja tarbimise koguseid. Iga asi mida tarbida liialt palju või mitte teadlikult võib põhjustada probleeme. Seega kõige olulisem on teada mida tarbida ja kui suures koguses.