Väike köök - Parimad sisustusideed ja nipid - infoViking
Väike köök

Väike köök – Parimad sisustusideed ja nipid

Köök on kodu süda ja kuigi enamus unistab meist suurest ja avarast köögist, siis tegelikkus on siiski see, et hakkama tuleb saada kasinatel ruutmeetritel. Väikesele pinnale peab ära mahtuma nii külmik, pliit, valamu, nõudepesumasin, köögimööbel ja palju muudki.

Väikese köögi sisutamine võib esmapilgul tunduda korralik õudusunenägu ja paras peavalu. Kuidas aga planeerida oma pisike köök selliselt, et kõikidel asjadel oleks oma koht ning köögis oleks mugav toimetada? Missugused on parimad väikese köögi lahendused?

Kuidas muuta mõõtmetelt pisike köök visuaalselt suureks?

Värvitoonid

Väike köök

Väidetavalt eristab inimsilm  erinevatel andmetel 1 kuni 10 miljonit värvivarjundit. Seda on tegelikult päris palju ja kindlasti tuleb arvestada sellega, et värvitaju on inimestel erinev. Värvide eristamist mõjutavad näiteks järgmised tegurid:

  1. silma treenitus;
  2. valgus ja fokuseerimise teravus;
  3. pindade ruumiline eraldatus;
  4. värvinäidise suurus;
  5. mitu värvikarakteristikut muutub (heledus, küllastus, toon).

Värvidest ja sellest, kuidas me neid näeme sõltub aga palju. Seetõttu on eriti oluline valida teadlikult õiged värvitoonid väga väikesesse kööki. Erinevate värvitoonidega võime muuta ruumi visuaalselt avaramaks, ent võime ka värvi valides totaalselt ämbrisse astuda. Pisikest kööki planeerides tasub kindlasti valida võimalikult hele värvigamma.

Köögimööbel, kapid ja riiulid

Väike köök

Nii nagu eelpool mainitud sai, siis väga väike köök nõuab heledat pinda ning õhulisust. Seda viimast saab sisse tuua näiteks klaasi kasutamisega ülemistel kapiustel või mõne avatud riiuli näol. 

Ka köögimööbel võiks ideaalis hele olla. Kui hing heliseb siiski tumedama mööbli järgi, valige aga võimalikult hele, kui mitte valge seinavärv. Köögikapid peaksid olema matid, sest kõrgläige ei tule väikeses ruumis esile. 

Kui ostate aga eritellimusel köögimööbli on teil oluliselt rohkem võimalusi ruumipaigutusega mängimiseks. Sel juhul saate köögikapid ja kõik muu sinna juurde kuuluvaga disainida täpselt oma ruumi järgi. Võimalusel eelistage kõrgeid laeni kappe. Nii on teil oluliselt rohkem hoiustamisruumi toidunõude kui ka väikese köögitehnika jaoks.

Oskuslik köögiplaneerija ja müüja pakub kindlasti välja parimad väikese köögi lahendused. Seega tasub alati mõnda köögimööbli salongi külastada. Seda isegi juhul kui te ei planeeri sealt kohe midagi osta, sest olemas on väikese köögi lahendusi, mille peale ilmselt ise ei tulekski. 

Valgus ja valgustus

Väike köök

On suurepärane, kui köögis on piisavalt suur aken, mis laseb loomulikku valgust sisse. Valgus muudab köögi helgemaks ja visuaalselt suuremaks. Teinekord on aken aga hoopis nuhtluseks, sest võtab ära vajalikku mööblipinda . 

Hea valgustus on aga just see, mis muudab köögis söögi tegemise mugavaks. Seetõttu on heaks lahenduseks töötasapindade kohal olevad süvistatud leedprofiilid. Kogu köögi valgus peaks aga looma praktilise ja ühtse terviku.  Söögilaua kohale tasub valida mõni eriline valgusti, et köögi sisekujundust omanäoliseks muuta.

Tööpind

Väike köök

Tavaliselt on töötasapinna kõrguseks 90 cm, kuid lühematele inimestele on mugavam 85 cm kõrgusel asuv tööpind. Tööpinna ja seinakappide vahe on tavaliselt 50- 60 cm. Mida väiksem on see vahe, seda suurema ja mahukama kapi saab seina paigutada. Väikese köögi puhul on aga ka isegi mõned lisa sentimeetrid olulise tähtsusega. 

Köögi töötasapinna puhul on kõige olulisem selle vastupidavus ja hooldatavus. See peab vastu pidama nii kuumuse, löökidele, niiskusele kui ka mustusele.Täispuidust töötasapinnad on imeilusad, kuid nende hooldamine võib olla pisut keeruline võrreldes näiteks kõrgsurvelaminaadiga.  Täispuidust töötasapinda tuleb aeg-ajalt õlitada, et see näeks kena ja viisakas välja, kõrgsurvelaminaadi puhul piisab vaid niiskest lapist. Suurepärased materjalid on ka näiteks presskivi ja graniit, millel võib hakkida ja töödelda praktiliselt kõike.

Kubu/õhupuhasti

Väike köök

Ilma köögikubuta ei kujutaks me enam tänapäevast kööki ette. Õhupuhasti kõrgus pliidiplaadist peab olema minimaalselt 60 cm, kuid kui kasutate gaasipliiti, peab kubu asetsema veel kõrgemal ehk vähemalt 65 cm pliidiplaadist.

Köögitehnika

väike köök

Väikeses köögis on mõistlik kasutada integreeritud köögitehnikat. Nii on võimalik kokku hoida päris palju ruumi. Mõelge, kas vajate 4-keedualaga pliidiplaati või saate hakkama vaid kahega? Samamoodi on ka keskmisest väiksem praeahi just heaks lahenduseks väga väikese köögi puhul.

Paljud on arvanud, et nõudepesumasinast loobumine säästab ruumi. Kuidas võtta, sest müügil on ka kitsaid nõudepesumasinaid. Ja uuemad masinad jätavad nõud enamasti juba nii kuivaks, et te ei vaja eraldi nõudekuivatusresti. See aga on jälle omakorda ruumi kokkuhoid. 

Võimalusel valige alati multifunktsionaalne köögimasin. Näiteks valige tavalise võileivagrilli asemel masin, mis teeb ka vahvleid. Mikrolaineahi valige koos grilliga, ostke suure köögikombaini asemel mõni väiksem mudel jne.  Õigesti valitud köögitehnika aitab päris palju ruumi säästa.

Funtksionaalsus ja praktilisus

väikese köögi sisustamine

Väikese köögi puhul ongi kõige olulisem selle funktsionaalsus ja praktilisus. Kraanikauss, pliit ja külmkapp- need on trio, ilma milleta üks korralik köök toimida ei saa.

Küll aga tuleb teada , et ka nende kolme tegelase paigutamisel kööki on oma nõuded. Näiteks ei saa asetseda külmik päris pliidi kõrval ning ka pliit ja valamu kõrvuti pole hea lahendus. Seega enne sisutamist mängige kõik kasvõi paberil läbi või kasutage mõnda planeerimiseks ja kujundamiseks mõeldud programmi. 

Erinevad planeerijad on internetis lihtsasti leitavad ja lasevad ruumi kujundada nii 2D kui ka 3D vaates. Parimad tasuta programmid köögi kujundamiseks on näiteks:

  • Foyr Neo ;
  • Homestyler;
  • Ikea 3D Kitchen Planner;
  • Lowe’s Virtual Kitchen Designer;
  • Online Backsplash Designer;
  • Prodboard Online Kitchen Planner;
  • Home Hardware Kitchen Design Software;
  • Planner 5D.

Kokkuvõtteks

Väike köök

Väikese köögi planeerimisel on kõige olulisem selle praktilisus ja funktsionaalsus. Planeerides väikest kööki mõelge kõik detailid enda jaoks läbi. Vajadusel mängige kõik läbi ka paberil või proovige erinevaid väikese köögi lahendusi spetsiaalsetes arvutiprogrammides.

Kasutage heledaid värvitoone, heledat mööblit ning pange rõhku korralikule valgustusele. Hubasust lisage erinevate dekoratsioonide ja maitsekate seinapiltidega. Ka värske maitserohelise kasvatamine aknalaual on köögis täiesti omal kohal.

Köögitehnika valige võimalikult väikesemõõtmeline. Köögikapid seevastu aga võimalikult mahukad. Kui köögis pole ruumi laua jaoks on klapplaud heaks lahenduseks. 

Väikese köögi sisustamisel  tasub lähtuda et less is more. Mida vähem nipsasju on köögis nähtaval kohal, seda puhtama ilme köök jätab ning muudab seda ka visuaalselt suuremaks.

Väga ägedaid mõtteid kuidas sisustada väikest kööki leiab ka Pinterestist. See on koht, kuhu võib end unustada tundideks. Sajad tuhanded sisustusideed ja kujundusnipid, mis on abiks väikese köögi kujundamiseks leiab just sealt. 

Ja pidage meeles, et olgugi et väike köök on sageli oma mõõtudelt pisike võib selle oskuslikult planeerides ja kujundades muuta väga praktiliseks ja mahukaks.

Related Posts