Nõudepesumasina puhastamine - Kõik mida peaksid teadma!
Nõudepesumasina puhastamine

Nõudepesumasina puhastamine – Kõik mida peaksid teadma!

Sarnaselt kõikidele teistele köögimasinatele vajab ka nõudepesumasin regulaarselt puhastamist. Kui te nõudepesumasinat korralikult ei hoolda, siis märkate peagi,masinast väljavõetud nõud pole enam säravpuhtad. Halvimal juhul aga hakkab masinast tulema ebameeldivat lõhna.

Olgugi et nõudepesumasina puhastamine on parajalt tüütu tegevus on seda õnneks siiski väga lihtne teha. Nõudepesumasinat peaks puhastama vähemalt kord kuus, põhjalikuma pesu tasub ette võtta 2-3 korda aastas. Uuemad pesumasinad annavad aga hoopis ise märku kas vastava indikaatortulega või saadavad läbi äpi teie telefoni teate, kui on õige aeg üks korralik puhastuskuur ette võtta.

Nõudepesumasina puhastamine

Kuidas nõudepesumasinat puhastada?

Nõudepesumasinate kasutajad jagunevad siin pigem kahte leeri. On neid, kes pooldavad nõudepesumasina puhastamist vaid äädika ja soodaga. Teised seevastu usaldavad aga tuntud brände ning nende pesuvahendeid. Kumb variant siis õige on? Siin pole valesid või õigeid vastuseid. Kõige lihtsam on ise erinevad variandid läbi proovida ja vaadata, kumb lähenemine just teie masinale paremini mõjus.

Nõudepesumasina puhastamine äädikaga

Sooda ja äädikas, need on asjad, mida leidub peaaegu igas majapidamises. Miks mitte panna siis kodused vahendid oma kasuks tööle ja puhastada nõudepesumasin loodussõbralikult ja keemiavabalt. Kuidas seda aga teha?

  • Eemaldage masina põhjas olev filter ning peske see sooja vee ja nõudepesuvahendi abil puhtaks. Asetage filter tagasi omale kohale;
  • Sarnaselt filtrile, puhastage ka kõik tiivikud, tihendid ja nende vahed ning ukse küljed.  Eriti palju mustust koguneb just nõudepesumasina ukse alumise osa filtri vahel;.
  • Kallake tassitäis äädikat masina põhja ning pange masin tööle kõige kõrgema temperatuuriga programmiga, mis oleks samas ka võimalikult pikk. Paljudel masinatel on olemas ka spetsiaalsed masina puhastamise programmid, mis on selleks protseduuriks kahtlemata kõige parem valik;
  • Kui masin lõpetab tühipesu, puistage masina põhja kerge kiht  söögisoodat. Pange masin taaskord käima, kuid valige kõige lühem pesuprogramm. Söögisooda eemaldab masinast nii plekid kui ka ebameeldiva lõhna ning muudab nõudepesumasina sisemuse särvapuhtaks.

Nõudepesumasina puhastamine sidrunhappega

Sarnaselt soodale ja äädikale, saab nõudepesumasinat puhastada ka sidrunhappega. Nõudepesumasina pesuaine sahtlisse  tuleb panna  ca 20–30 g sidrunhapet ja käivitada kõrgeima temperatuuriga pesuprogramm. Pärast programmi lõppu tasub masinal käivitada veel loputuse programm, et masin saaks korralikult puhtaks.

Nõudepesumasina puhastamine

Nõudepesumasina puhastamine spetsiaalse puhastusvahendiga

Kui igakuise  nõudepesumasina puhastuse tegemisel piisabki tihtipeale äädikast ja soodast, siis tasub siiski vahepeal haarata ka poevahendi järgi. Nimelt aitavad professionaalsed vahendid hävitada sellise mustuse ja bakterid, millega vaid sooda ja äädikas hätta jäävad.

Ka spetsiaalse vahendiga masina puhastamine käib enamjaolt samamoodi nagu sooda ja äädikaga. Küll aga piisab sellise vahendiga vaid ühekordsest masina käivitamisest:

  • Eemaldage filter ning peske see sooja vee, svammi ja nõudepesuvahendiga puhtaks. Asetage filter oma kohale tagasi. Puhastage tiivikud ning tihendid;
  • Eemaldage puhastusvahendi kork ning asetage see tagurpidi tühja nõudepesumasinasse. Seejärel tuleb masin tööle panna võimalikult kõrge temperatuuriga ning  pika programmiga. Kõige parem on käivitada spetsiaalne puhastusprogramm, kuid kui teie masinal sellist režiimi valikut ei ole, sobib ka näiteks pottide ja pannide jaoks mõeldud pesuprogramm.

Erinevatel brändidel erinevad tooted ning alati tasub lugeda pakendilt lisainfot, kuidas täpselt vahendit kasutada ja doseerida.

Nõudepesumasina puhastamine

Nõudepesumasina pika eluea ning puhaste nõude saladus

Kuigi paljud tootjad reklaamivad suurelt, et nende pesuainesse on juba eelnevalt sool ja loputusvahend lisatud ning eraldi seda masinasse juurde panema ei pea, siis kogemused on näidanud, et päris nii see tegelikult ei ole.

Kui masin nõuab soola ja loputusvahendit on targem neid ikkagi lisada. Eriti uuemate nõudepesumasinate puhul, sest nõude pesemise ja kuivatamise kvaliteet on sel juhul märgatavalt parem.

Kas eelistada pesugeeli või nõudepesutablette?

Tablette kasutades tasub teada, et väga lühikese programmi jooksul ei pruugi tabletid alati korralikult lahustuda. Seega on oht, et ka nõud ei saa korralikult puhtaks. Üheks lahenduseks on asetada pesutablett lihtsalt nõudepesumasina põhjale ja käivitada pesutsükkel. Nii lahustuvad puhastustabletid paremini. 

Kui nüüd mõelda tavapoodides olevatele toodetele, siis kõige parema pesutulemuse on andnud siiani Fairy nõudepesutabletid. Küll aga on nendel spetsiifiline lõhn. Ühest küljest on võtab see ära kõik nõudepesumasina oma ´´aroomid´´, küll aga võib see lõhn omakorda pisut tundlikumat nina kõvasti häirima hakata.

Väga head ja lõhnavabad on näiteks ORO Green nõudepesutabletid. Ühtlasi on need ka keskkonnasõbralikud, sest ei sisalda sünteetilisi säilitusaineid, fosfaate ega lõhnaaineid. Ja mis kõige toredam, pesutabletid ei ole ka nii hirmkallid nagu enamus ökotooteid.

Nõudepesugeel on oma populaarsust alles kogumas. Geeli on mugav kasutada ning hea vastavalt vajadusele doseerida. Kuna pudel on korgiga suletav, siis ei ole geelipudelist üldjuhul tunda ka intensiivset pesuaine hõngu. Tuntumad ja parimad nõudepesugeeli tootjad on Somat, Finish ja  Mayeri, kelle tooteid leiate kindlasti igast suuremast supermarketist.

Loputusvahend ja sool

Kui teie masin annab märku, et sool või loputusvahend on otsa saanud, siis tasub need võimalikult kiirelt masinasse juurde lisada. Nii on nõud masinast välja võttes alati säravpuhtad ja võimalikult kuivad.

Näiteks on spetsiaalne sool vajalik just selleks, et masinas paiknev vaigu tüüpi aine säilitaks oma vett pehmendava võime. Nii jäävad nõud  masinast välja võttes oluliselt puhtamad, kirkamad ning kuivemad, kui vaid nõudepesuvahendile lootma jäädes.

Nõudepesumasina puhastamine

Nõudepesumasina filtri puhastamine ning masina pesu

Kõige olulisem on aga hoida masin seestpoolt puhas. Seega kontrollige vähemalt kord kuus  põhjas olevat filtrit ning peske see sooja vee, nuustiku ja nõudepesuvahendi abil puhtaks. Vastasel juhul on teie nõudepesumasin peagi umbes ning lõhnab ebameeldivalt.

Käige niiske lapiga üle ka masina tihendid ning kõik teised kohad, kuhu toidujäätmed kogunema kipuvad. Ärge unustage puhastada ka tiivikuid! Peske masinat kas äädika ja soodaga või tehke korralik pesu spetsiaalse profivahendiga. Nii võite kindel olla, et eemaldatud saab nii mustus kui ka katlakivi.

Masina eest korralikult hoolitsedes tagate nõudepesumasina pika eluea ja puhtad nõud!

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts