Viini vaatamisväärsused: 16 paika, mida pead kindlasti külastama! - infoViking
Viini vaatamisväärsused

Viini vaatamisväärsused: 16 paika, mida pead kindlasti külastama!

Austria pealinn Viin on Euroopa üks enim külastatud linn. Tänu heale asukohale Doonau jõe kaldal oli see sajandeid värav Lääne- ja Ida-Euroopa vahel.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Viin meelitab igal aastal ligi 17 miljonit külastajat oma suurepäraste ajalooliste vaatamisväärsuste, muinasjutuliste kunstikogude, sädelevate paleede ja erakordse muusikapärandiga. Mis küll on need Viini vaatamisväärsused, mida peab kindlasti külastama?

Oleme sinu elu lihtsamaks teinud ning toonud välja 16 vaatamisväärsust, mida vaadata ja mida külastada.

1. Schonbrunni palee

Viini vaatamisväärsused -schonbrunni-palee

1441-toaline Schönbrunni loss on terve Austria vaatamisväärsuste seas üks peamisi turismiatraktsioone. Palee ehitati aastatel 1696–1712 keiser Leopold I ajal. Palace Park pakub palju vaatamisväärsusi, nagu Privy Garden, labürint ning Gloriette ehk marmorist suvemaja, mis asub 60 meetri kõrguse mäe otsas.

2. Hofburgi keiserlik palee

Viini vaatamisvaarsused hofburgi

Hofburgi keiserlik palee on olnud Austria valitsuse lahutamatu osa alates selle ehitamisest 13. sajandil. See on sajandite jooksul olnud koduks mõnele Euroopa võimsamatele valitsejatele, sealhulgas ka Püha Rooma ja Austria-Ungari impeeriumi valitsejatele.

Tänapäeval on sellest saanud muuseum ja samas on see koduks Austria presidendile. Palees on arvukalt saale, mille on sajandite jooksul ehitanud mitmesugused kuningriigid, kuid tänapäeval on avalikkusele avatud vaid kolm osa.

3. Hundertwasserhaus

Viini vaatamisvaarsused hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus on värvikas kortermaja Viini kesklinna lähedal Landstraße linnaosas. See on nime saanud Austria kunstniku Friedensreich Hundertwasseri järgi, kes töötas selle kontseptsiooni välja 20. sajandil, kusjuures hoone projekteeris tuntud arhitekt Krawina. 

Kõik 52 korterit on erinevat värvi. Uuendusliku kortermaja ehitus lõppes 1985. aastal; tänapäeval on see Viini kultuuripärandi lahutamatu osa.

4. Belvedere kompleks

Viini vaatamisvaarsused belvedere

Belvedere pärineb 17. sajandi lõpust  ja on Viini ajaloolise stseeni lahutamatu osa. Savoy prints Eugene laskis selle suvekodu jaoks kompleksi ehitada. Belvedere on öösel valgustatud ja pakub suurepäraseid vaateid Viinile.

5. Ringstrasse

Ringstrasse on veidi enam kui 5 km pikkune tee, mis tiirutab ümber Viini kesklinna. 19. sajandi keskpaigas keiser Franz Josephi poolt tellitud hooned ääristavad mõlemalemat  tänava poolt.

Teeäärsete hoonete hulka kuuluvad riigiooper, loodusloomuuseum, raekoda ja Viini börs. Hooned esindavad erinevaid arhitektuuristiile ja neid kõiki peetakse arhitektuuri meistriteoseks. Ringstrasse ehitamist alustati 1857. aastal ja tänav avati 1865. aastal.

6. Burggarten

Burggarten on kunagine kuninglik aed, mis on kujundatud inglise aedade järgi. Burggarten oli Habsburgide valitsejate õukonnaaed. Üks Austria valitseja, keiser Franz II töötas varem aias, mis on nüüd koht, kus inimesed saavad mõnusatel päevadel väljas lõunat nautida.

Aia ühes nurgas asub mälestusmärk Austria heliloojale Mozartile. 

7. Püha Stefani katedraal

Viini vaatamisvaarsused stefani katedraal

Püha Stefani katedraal, tuntud ka kui Stephansdom, sai 12. sajandil kihelkonnakirikuna tagasihoidliku alguse. Tänapäeval on see Viini katoliku peapiiskopi kodukirik. Kirik hävis Teises maailmasõjas, kuid see ehitati seitsme aastaga uuesti üles ning jumalateenistusi peeti endiselt iga päev. 

Katedraal, üks linna tähtsamaid vaatamisväärsusi, ulatub kõrgele Viini siluetti. Selle muljetavaldav katus on kaetud 230 000 glasuurplaadiga. Katedraalis on rohkem kui 18 altarit, mis kõik on ehitatud eri aegadel ja sisaldavad ka väärtuslikke kunstiteoseid.

8. Graben

Graben on Viini kesklinna üks kuulsamaid tänavaid. Sõna Graben tähendab saksa keeles “kraavi.” Tollal oli Viin ümbritsetud linnamüüriga, mille kõrval oli kaevik. Hiljem see kaevik  täideti ja sellest sai üks esimesi elamutänavaid Viini linnas. 

Käsitöölised elasid algselt Grabeni puumajades, kuid sellest kujunes järk-järgult turuplats ja hiljem linna eliidi elukohad. Tänapäeval on see kõrgetasemeline ostupromenaad.

9. Viini Rathaus

Viini vaatamisvaarsused viini rathaus

Wiener Rathaus ei ole koht, kus külastajad saaksid viinereid süüa, kuigi kohapeal asub tähelepanuväärne Vietnami hõrgutisi pakkuv restoran. Pigem on see Viini raekoda ja Viini osariigi valitsuse asukoht. 1880. aastatel ehitatud gooti stiilis hoones on Rathausmann, mis asub torni tipus ja on Viini sümbol. Wiener Rathaus on praegu läbimas ulatuslikku renoveerimist, mis peaks lõppema 2023. aastal.

10.​​ Viini Riigiooper

Viini vaatamisvaarsused viini ooper

Ükski Viini külastus pole täielik ilma ooperit vaatamata. Linn on majesteetliku kunstivormi sünonüüm ja Viini Riigiooper on ideaalne koht etenduse vaatamiseks.

1869. aastal Ringstrassel avatud ooperimaja hävis Teise maailmasõja ajal pommi tagajärjel ja see ehitati 1955. aastal uuesti üles elegantse kõrge renessansiaegse hoonena, mida me täna näeme. Interjöör on sama külluslik oma marmorist treppide, luksuslike fuajee ja hingematva auditooriumiga.

Kuna iga päev esitatakse arvukalt oopereid, ballette ja klassikalisi kontserte, siis on Viini Riigiooperis igaühele midagi, mida nautida.

11. Prater

Viini vaatamisvaarsused prater

Prater on suur avalik park, mis asub Leopoldstadtis. Selle tohutu roheala muudab selle populaarseks kohaks nii kohalike kui ka turistide seas. Kuigi paljud inimesed külastavad seda eesmärgiga lõõgastuda roheluses, siis tegelikult asub pargis lõbustuspark, muuseum ja isegi disko. Pargis ringi rännates külastage kindlasti ka Prateri kohal kõrguvat vaateratast – vaated on hingematvad.

12. Karlskirche

Viini vaatamisvaarsused karlskirche

Seda imelist barokkstiili peetakse laialdaselt linna kõige muljetavaldavamate hoonete hulka. Kui siit järeldused teha, siis on Viinis viibides Karlskirche külastamine kohustuslik.

Sees on vapustavad lage katvad imekaunid freskod ning kõrguvate marmorsammaste kõrval istub ehitud altar ja elegantne varikatus. Keiser Charles VI tellimusel valmis Karlskirche 1737. aastal ja domineerib suurel Karlsplatzil, millel see asub.

13. Stadtpark

Viini vaatamisvaarsused sstadtpark

Park on lõõgastav koht, kuhu minna, kui teil on üheks päevaks juba piisavalt vaatamisväärsusi nähtud ning tahaks korraks puhata. Muidugi leiad ka siit arvukalt kuulsate austrialaste kujusid ja mälestusmärke. Näiteks kohtavad roheluses selliseid kuulsaid tegelasi nagu helilooja Strauss ja maalikunstnik Schindler. Lisaks arvukale loomastikule ja taimestikule tasub läbi astuda lastepargist, kontserdisaalist ja haljastatud aedadest.

14. Parlamendihoone

Ringstrassel asuv elegantne parlamendihoone on ehitatud Kreeka stiilis. Just siin peab Austria parlament oma istungeid. Klassikalise Kreeka arhitektuuri kasuks otsustati demokraatiaga seonduvalt; selle hiilgavad valged sambad ja imelised pronkskujud on äärmiselt kaunid ning hoone esiplaanil seisab armas Pallas Ateena purskkaev. Üks Viini populaarseimaid turismiatraktsioone on just nimelt parlamendihoone.

15. State Hall (Austria Rahvusraamatukogu)

Kaheksateistkümnendal sajandil ehitatud Austria Rahvusraamatukogu tuleb külastada. Selle keskel seisab keiser Karl VI kuju, kes selle ka omal ajal tellis. Ülal on fantastiliste freskodega veetlev kuppel ning riiulitel on lugematu arv vanu toome ja raamatuid; Suurepäraselt nikerdatud puidust käsipuud, sambad ja trepipuud viimistlevad koha rafineeritud välimusega.

Tõeline silmailu, State Hall tasub Viinis olles kindlasti läbi astuda – on peaaegu tunda, kui palju teadmisi raamaturiiulitest õhkub.

16. Naschmarkt

Viini vaatamisvaarsused naschmarkt

Viini populaarseimas turus Naschmarktis on lõbus ringi rännata. Siin on ohtralt kioske, stendeja poode ja siit saad kõike alates vürtsidest ja köögiviljadest kuni mereandide, liha ja riieteni. Elav turg suurepärane viis enda veetmaks enda pärast lõunat.

Mitmed siinsed kohvikud ja restoranid pakuvad Viini klassikalisi toite, kusjuures Kaiserschmarrn ja Palatschinken on eriti populaarsed nii turistide kui ka kohalike seas. Suurepärane koht suveniiride või värskete puu- ja köögiviljade ostmiseks; Naschmarktis on see kõik olemas.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts