Veekeetja puhastamine – kuidas ja miks? - infoViking
veekeetja-puhastamine

Elektrilised veekeetjad on paljudes kodudes igapäevases tihedas kasutuses võimaldades kiirelt ja kerge vaevaga valmistada kuuma vett. Tiheda kasutuse kõrvalt ei pruugita alati aga märgata, et niisamuti nagu enamus seadmeid vajab ka veekeetja aeg-ajalt puhastust ja hoolt. 

Allpool räägime sellest, miks puhastada veekeetjat ning kirjeldame viise, kuidas puhastada veekeetjat.

Miks tuleks puhastada veekeedukannu

veekeetja puhastamine 1

Juhul, kui olete veekeedukannu pesemist nädalaid (või kuid) edasi lükanud, võib selle sisse piilumine olla omajagu hirmutav kogemus. Seda eriti juhul, kui elate kareda veega majapidamises. 

Veekeetjasse tekib aja jooksul katlakivi kiht, mis võib põhjustada kannu roostetamist. Roostetamine aga teatavasti märgatab tuntavalt selle eluiga, mille tõttu peab plaanitust palju varem poodi uue kannu järele jooksma. 

Ilmselt ei oleks hommikuse kohvi või tee sisse sattunud katlakivi tüki leidmine parim viis päeva alustada.

Küttekehal paiknev katlakivi kiht aeglustab ka vee soojenemist raisates rohkem selle kasutaja aega ning kulutades ka rohkem elektrit.

Hea uudis on see, et keedukannu puhastamine on vähemalt sama lihtne kui tassitäie tee keetmine.

Kuidas katlakivi tekib

Katlakivi põhjustab vee karedus. Vee kareduse astme ja katlakivi tekke kiiruse vahel on otsene seos. Mida karedam vesi, seda kiirem katlakivi teke. 

Veekeetjaga vett keetes tekib igal korral kannu veidi sadet. Antud sademest moodustub aja jooksul katlakivi. Katlakivi tekke vastu midagi otseselt teha pole võimalik. Küll aga on vägagi hõlpsasti võimalik teha kergeid ennetavaid samme ning katlakivi puhastada. 

Kui tihti tuleks puhastada veekeedukannu

veekeetja puhastamine 2

Veekeedukannu on soovitatav puhastada ühe korra kuus. Sellest piisab, et tagada stabiilne puhtus ning katlakivi vaba veekeetja. 

Pehmema vee puhul võib piisata ka harvemast puhastamisest – korra 2-3 kuu jooksul. Seda selle tõttu, et pehmem vesi tekitab vähem katlakivi ja on veeseadmetele sõbralikum. 

Millega tohib ja millega ei tohi veekeedukannu puhastada

Veekeedukannu tohib puhastada käepäraste koduste vahenditega ning loomulikult ka spetsiaalsete köögitehnika puhastamiseks mõeldud ainetega. 

Puhastusvahendeid kasutades tuleb neid kasutada mõistlikes kogustes, kuna liigselt kange lahus võib avaldada suurt kahju seadmetele

Elektrilist keedukannu nagu kõiki teisigi elektrilisi seadmeid ei tohi asetada jooksva vee alla või üleni vette kasta. Seda vette kastes võid enda keedukannu hoopis jäädavalt rikkuda. Välispidiseks puhastamiseks piisab niiskest lapist. 

Kuidas eemalda katlakivi veekeedukannult

veekeetja puhastamine 3

Veekeetja puhastamiseks katlakivist tuleb kann asetada keema vee ja puhastusvahendi seguga. Poodidest on võimalik leida spetsiaalseid katlakivi eemaldeid, kuid antud artiklis keskendume vaid koduste vahenditega puhastamisele. 

Kuidas puhastada veekeedukannu koduste vahenditega

Katlakivi eemaldamiseks on vajalik kasutada happelist ainet. Happelisus on ka ainus nõudmine sellele ainele, seega sobivad puhastusvahendiks käepärased kodused vahendid nagu äädikas või sidrunhape.

Lisaks on katlakivi eemaldamise praktiliseks abiliseks ka söögisooda, millega on võimalik hapet neutraliseerida peale puhastamist. Lisaks on soodal ka üldine puhastav toime plekkidest. 

Äädikaga

Äädikas on peamiseid universaalseid koduseid puhastusvahendeid, mille tõttu pole ime, et veekeetja puhastamine äädikaga võib osutuda väga efektiivseks variandiks. 

Veekeetja suurusest sõltuvalt tuleb kannutäiele veele lisada mõned supilusikad äädikat soovitud tulemuse saavutamiseks. Äädikaga ei tasu hoogu minna, kuna antud juhul ütlus “mida rohkem, seda uhkem” ei kehti. Liigne äädikas võib seadmeid hoopis kahjustada. 

Vee ja äädika segu tuleb asetada keema. Seejärel lasta rahulikult sel jahtuda ning piisava jahtumise järel vesi kannust ära kallata. Peale seda on oluline kann põhjalikult loputada, et äädika maitse ning ka lahtised katlakivi tükid eemaldada. 

Soodaga

Veekeetja puhastamine soodaga on soovitatav teha järgneva protsessina peale äädikaga põhjalikumat puhastust. Nimelt aitab aluseline sooda neutraliseerida äädikast tekkinud happejäägid, aga samuti ka puhastada kõikvõimalikud plekid. 

Soodaga puhastamiseks lisa loputuskeetmise ajal veele paar lusikatäit soodat.

Sidruniga

Äädika kõrval teine väga hea kodune vahend on sidrunhape, mis on hea ja tõhus puhastaja. Nagu äädikas, on ka sidrunhape spetsiaalsetest katlakivieemalditest märgatavalt soodsama hinnaga. 

Sidrunihappega puhastades on protsess sama kui äädikagagi.

Vee ja sidrunihappe segu tuleb asetada keema. Seejärel lasta rahulikult sel jahtuda ning piisava jahtumise järel vesi kannust ära kallata. Peale seda on oluline kann põhjalikult loputada, et äädika maitse ning ka lahtised katlakivi tükid eemaldada. 

Kuidas tagada keedukannu puhtus

Keedukannu kauemaks kestmiseks oleme välja toonud mõned kasulikud nõuanded, mida meeles pidada:

  • Pärast vee keetmist valage alati kann tühjaks. Seisev vesi tekitab märgatavalt katlakivi. 
  • Veekeetja soetamisel eelista kaetud küttekehaga kannusid. Sellisete veekeetjate puhastamine on enamasti lihtsam. 
  • Roostevabast terasest valmistatud veekeetja välispinna kaitsmiseks määri kannule lapiga väike kogus beebiõli. Sedasi ei teki sellele sõrmejäljed või plekid nii kergesti. 

Kokkuvõte

Veekeedukannu puhastamine tasub igal sellise seadme omanikul lisada enda igakuisesse tegevuslisti. Seda selle tõttu, et selline hooldus pikendab kannu eluiga ja parandab tarbitava vee kvaliteeti, elimineerides sellest ebameeldiva katlakivi.

Puhastamiseks piisavad täielikult kodused vahendid nagu äädikas või sidrun. Tuleb vaid koguseid järgida, kuna ka koduste vahenditega liiale minnes on võimalik veekeetja puhastamisel seda hoopis tugevalt kahjustada. 

Tänu puhtale veekeedukannule säästad tulevikus igapäevaselt enda aega, raha ja tervist.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts