Katlakivi on majapidamises väga aktuaalne teema ning seda tekib tegelikult väga paljudesse eri kohtadesse. Katlakivi koosneb peaasjalikult kaltsiidist, millest moodustub kõva koorik ning see tekib pinnale, mis puutub veega kokku. Lisaks soodustab katlakivi tekkimine pindadele mille temperatuur on kõrge, nagu näiteks boilerid, veekeetjad ja pesumasinad.
Tänu kaltsiumi ja magneesiumi ioonidele on meie vesi suhteliselt kare, siis see tegelikult tekitab ka katlakivi. Katlakivi ei ole meie sõber ning tekitab pigem peavalu, ummistades erinevaid veetorusid ning kattes erinevaid kuumutseadmeid, mis kõik vähendavad seadme eluiga.
Miks katlakiv halb on?
Peale selle, et see vähendab seadmete tööiga on katlakivi eemaldamine kasulik elektri ja kütuse arvetele. Kuna katlakivi on tegelikult soojusisolaator ning just see omadus mõjub sinu rahakotile eriti laastavalt. Kasutades erinevaid boilereid, pesumasinad muudab katlakivi kodumasinate elektritarbimise kõrgeks.
Näiteks vee kuumutamisel ainult 1 mm katlakivikihti tõstab 10% elektritarbimist. Kui kiht peaks jääma 1 cm juurde siis see võib olla lausa 50% juures.
Kuidas katlakivi eemaldada?
Katlakivi eemaldamiseks on tänapäeval väga palju erinevaid vahendeid. Olemas on nii keemilised lahendused mida saad poest osta, kui ka vanarahva tarkus. Tänu keemilistele ainetele on katlakivi eemaldamine suhteliselt lihtne, kuid siiski saab kasutada näiteks soodat või vabaneda katlakivist äädika või sidrunhappega.
1) Katlakivi eemaldusvahendid
Keemiliste ainete nimekiri, millega katlakivi eemaldada, on väga pikk ja lai. Katlakivist puhastamine käib keemiliste ainetega tegelikult väga kergelt ja kiirelt. Kuna valik on suur, siis tuleks ennast teemaga veidi täpsemalt kurssi viia.
Enne keemiliste ainete kasutamist vaata üle veel kasutusjuhend ning kuidas seda kõige ohutum kasutada on. Kas tuleb kasutada kaitsevahendeid nagu näiteks kindad, kui kaua peab aine imenduma enne kui katlakivi maha pesta saab.
2) Kodused vahendid katlakivi eemaldamiseks
Kaks kõige levinumat kodust katlakivi eemaldajat on äädikas ja sidrunhape. See kui tihti tuleks seadmeid katlakivist puhastada sõltub täiesti vee karedusest ning kui kiiresti seis halvaks võib muutuda. Loomulike vahenditega puhastamine peaks olema prioriteet, kui nendega võitu ei saada, võib proovida keemiat.
Eemaldamine sidrunhappega
Sidrunhapet pannakse tavaliselt masinasse, olgu selleks siis veekeedukann või pesumasin ning seejärel sätitakse seade tööle. Pesumasina puhul tuleks masin panna käima ilma riieteta ning sidrunhape tuleks sättida trumlisse. Sidrunhapet tuleks lisada sõltuvalt masina suurusest.
Eemaldamine soodaga
Sooda kogust tuleks samamoodi võtta vastavalt kodumasina suurusele. Veekeetja puhul jääb ühe teelusika juurde. Võrreldes äädikaga on sooda ja sidrunhape mõlemad head, sest nendega ei jää lõhna!
Katlakivi eemaldamine erinevatest kodumasinatest
Iga masina puhul tuleb läheneda spetsiifiliselt kuna kõik kodumasinad on erinevad nii suuruselt ja kasutamise omadustelt. Selleks, et teada kuidas puhastada katlakivist kodumasinaid nii, et need kahjustada ei saaks.
1) Veekeetja puhastamine
Elektriline veekeetja on üks kõige levinumaid majapidamis vahendeid kuhu tahtmatult lihtsalt tekib katlakivi. Igapäevases kasutuses olev veekeetja nõuab aeg ajalt katlakivi käest päästmist. Seda juba sellepärast, et sellesse ladestunud tükid võivad sattuda joogi või toidu sisse ning see ei meeldiks kellelegi.
Veekeetjat on võimalik äädikaga läbi keeta. Äädikaga ei tohiks kindlasti liialdada ning seda peaks panema umbes 4 kuni 5 supilusikatäit. Kui äädikat panna liiga palju võib arvestada tugeva äädika lõhnaga, millega harjumine võtab aega.
Peale keetmist jäta vesi natukeseks seisma ning seejärel loputa kann ära. Kui ei jõutud päris soovitud tulemuseni, võib protsessi korrata.
2) Kohvimasinast katlakivi eemaldamine
Kohvimasinad koguvad samamoodi katlakivi nagu kõik muud vee ja soojusega seotud kodumasinad. Katlakivi eemaldamine kohvimasinast käib tegelikult suhteliselt lihtsalt ning mõnesmõttes samastub veekeetjaga.
Soovitatav on lisada näiteks 4 supilusikatäit äädikat või hoopis sidrunhapet. Masin tuleb käima panna ning praktiliselt ongi kõik. See aitab masinast eemaldada nii katlakivi, kui ka kinni jäänud kohvijäägid.
Pärast pesemist, on soovitatav masin vähemalt 2 või 3 korda veega läbi loputada.
3) Pesumasina puhastamine
Pesumasina puhastamine käib suhteliselt kergelt. Kuna masin on suurem kui veekeetja või kohvikann, siis tuleks näiteks valida natukene rohkem sidrunhapet. Vala sidrunhape trumlisse ning pane masin käima. Loomulikult ära pane sinna riideid. Pärast loputa masin ühe korra veel üle, kui näed selleks vajadust. Üldiselt peaks sidrunhape vees ära lahustuma.
Aru võib saada pesumasina torude ummistusest nii, et peale pesemist on trumlis endiselt vesi sees.
4) WC pott
WC potist katlakivist lahti saamiseks on olemas väga palju keemilisi vahendeid ning igaüks saab valida endale sobiva. Siiski saab kasutada ka koduseid vahendeid. Äädikhappe töötab näiteks väga hästi.
Selleks tuleks valada umbes liiter äädikat otse potti ning kokku tuleks teha kindlasti ka poti küljed. Seejärel jätke äädikas lihtsalt potti seisma ning hoidke seda seal umbes 4 tundi. Peale seda, kui äädikas on saanud mõjuda, valage potti äädikat veelgi juurde. Kui mustus ei tule vee tõmbamisega maha saab kasutada ka WC harja.
Kui plekid ei tule maha, saab samat protsessi uuesti korrata kuniks WC potist on katlakivi lõplikult eemaldunud. Populaarne on WC pottide puhul puhastada ka soolhappega.
5) Seinad ja segistid
Selliseid kohti on väga hea puhastada kaasaegse kodukeemiaga. Keemia abil on võimalik seinaplaatide vahelised vuugivahed kiiresti puhtaks teha ning sama käib ka segistite kohta. Juhul kui peaks juhtuma, et katlakivi ei taha mingitest kohtades maha tulla saab kasutada alati kangemat keemiat.
Keemia valimisel peaks arvestama ka vannitoa materjalidega. Soovitatav on kasutada vahendeid milles ei ole abrasiivseid osakesi. Lisaks ärge kindlasti kasutage metallist käsnasid ning ärge hõõruge pindasid kõvade asjadega.
6) Dušinurk
Dušinurgast katlakivi eemaldamine toimib väga sarnaselt seinte ja segistitega. Kaval on kasutada spetsiaalset keemiat, mis katlakivi kiiresti ja tõhusalt eemaldab. Jälgida tuleks seda, keemia ei jääks väga kauaks õrnematele pidadele.
Soovitatav on puhastamise ajal sisse lülitada ka ventilatsioon, sest nii saavad mürgised ained kiiresti ruumist ära minna.