6 Põhjust miks on glutamiin inimesele kasulik! - infoViking
L-Glutamiin

6 Põhjust miks on glutamiin inimesele kasulik!

L-glutamiin on terve seedetrakti jaoks üks olulisemaid toitaineid. See aminohape (tegelikult on see kehas kõige rikkalikum aminohape) tervendab kõiki keha kudesid, eriti seedetrakti ärritunud kudesid. Seda tuntakse ka kui rahustavat aminohapet, kuna see vähendab väga tõhusalt ärevust, samuti suhkru- ja alkoholiisu.

Üldiselt on tegu ainega, mis on meie immuunsüsteemi tugevana hoidmiseks ülitähtis. See aitab toita immuunrakke, nagu valged verelibled. Lisaks sellele kui meie keha ei suuda toota piisavas koguses glutamiini, hakkab meie keha lihaseid lagundama, et rohkem glutamiini vabaneks.

Mis on glutamiin?

Tegu on tegelikult ühe väga hea ja levinud aminohappega, mis on praktiliselt asendamatu aine meie kehas. Inimese keha ise toodab seda aminohapet. Glutamiini tarbimine aitab ennetada lihaste degratsiooni ning tõstab aminohapete tasakaalu meie organismis. Seda leidub kõige rohkem meie skeletilihastes, kus seda on üle 61%. See aminohape sisaldab veel 19% lämmastikku ning on lihasrakkudes selle peamine transportija. 

Miks on glutamiin kasulik?

Glutamiin 1

Kui sa oled mõelnud L-glutamiini kasutada, aga kindel pole, kas tasub võtta ning kahtled selle mõjus, siis tegelikult tasub kindlasti ära proovida. Tegelikult on tegemist väga kasuliku ainega, mis annab sulle lisa energiat ning aitab taastada glükogeeni taset. 

See aminohape on lihaste ehituses väga oluline ning sellest tulenevalt võib seda tarbida peale igat treeningut. Eriti kasulik on siis, kui sinu igapäevases toidus on vähe valku, mis võib esineda näiteks veganitel. Toidulisand ei ole fokuseeritud ainult jõutreeningule ning aitab samamoodi inimesi, kes teevad hoopis vastupidavus treeningut. 

1) Aitab kehal kiiremini taastuda

Erinevad uuringud on läbi aegade näidanud, et inimesed kes kasutavad glutamiini suudavad peale rasket treeningut paremini taastuda. Parem taastumine tähendab inimesele vähem lihasvalusid ning ühtlasi on taastumisprotsess kõvasti lühem. Aminohape aitab lihastel omastada glükoosi. Optimaalne kogus lihastes aitab teha efektiivsemaid treeninguid ning hoiab ära väsimuse teket. 

2) Soodustab lihasmassi kasvatamist 

Lihasmassi saab kõige paremini kasvatada, kui seda L-glutamiini segada näiteks kreatiiniga. Kuna kreatiini omadus on tõsta treeningu efektiivsust läbi ATP resünteesi, siis need kaks kombineeritult annavad treeningul eriti hea efekti. 

Kuna sul on tänu nendel treeningutel rohkem energiat, siis see aitab kaasa raskemale treeningule ning tõstab sinu sooritusvõimet.  

3) See on kasulik meie immuunsüsteemile

Glutamiin 3

Immuunsüsteem on meile väga vajalik, eriti praegu arvestades erinevaid pandeemiaid ja viiruse levikuid. Sellest tulenevalt peaks, iga inimene selle eest hoolt kandma, et püsida terve ja tugev. Immuunsüsteemile on glutamiin üks põhilisi abimehi.

Kui inimene saab näiteks vigastada või juhtub mingi õnnetus, siis selle vajaliku aminohappe tase kehas langeb. Kui keha ei saa kätte piisavas koguses glutamiini, siis võib juhtuda, et hakatakse kasutama valguvarusid ja minnakse lihaste kallale, et seda aminohapet kätte saada. See kõik viib omakorda kaasa immuunsüsteemi mitte funktsioneerimiseni või selle nõrgenemiseni. 

See on ka üks põhjuseid miks peale suuremaid vigastusi muudetakse toitumist valgu rikkamaks. Sama tehakse ka L-glutamiiniga, sest uuringud on näidanud seda, et toidulisand aitab parandada nii tervist, kuid vähendab ka nakkusohtu. Veel on tõestatud, et see tõstab kriitiliselt haigete patsientide ellujäämis protsenti. 

4) Aeglustub katabolism

Katabolismi eesmärk on, et kehas muudetakse keerukamad molekulid lihtsamateks ning protsessi vältelt tekib energia. Katabolismi esineb siis, kui keha ei saa mingit kindlat toitainet ning hakkab ennast ise toitma.  See tähendab lagundades kudesid, mis omakorda viib lõpuks lihasmassi vähenemiseni. 

Selline seis võib tekkida, siis kui inimene hakkab dieeti pidama ning dieet ei ole korralikult läbi mõeldud. Teine lisa põhjus võib esineda liigses treeningus, peale mida ei saa keha piisavalt toitaineid. 

5) Aitab kaasa seedimisele

Toidulisandi kasutamine on väga lihtne, sest seda on saadaval mitmel erikujul. E-poest saab osta odava hinnaga nii glutamiini pulbrit kui ka kapslite näol. Tänu lihtsale kasutamisele on see väga hea aminohape, millega hoida korras oma seedetrakt. See aitab kaasa seedetrakti tööle ning vajadusel parandada ebamugavaid olukordi või reaktsioone kõhus. 

6) Aitab eemaldada lihasvalu

EEA glutamiin aitab mõlemad kaasa lihasvaludest vabanemisel. EEA tähendab endast aminohappe vegan versiooni, sest kõik ühendid on võetud taimedest. Kui peale treeningut tekib ebamugavaid lihasvalusid, siis aminohappest toidulisand on sellele väga hea lahendus. 

Tegelikult peaks seda kasutama kõik inimesed, kes tegelevad spordiga, sest mööda külge see kuidagi maha ei jookse. Tuleb kasuks inimestele, kes käivad nii jõusaali ku ka tegelevad vastupidavus spordiga. Kestvusspordi puhul aitab vähendada krampide tekkimist, mis on väga tavapärane nähtus.

Eriti kasulik on vanematele inimestele, sest neil võib krampe ja lihasvalusid palju tihedamalt esineda. 

Glutamiini saamine toidust ja toidulisanditest

Glutamiin 2

Tegelikult leiab L-glutamiini väga paljudest toitudest. See on täiesti olemas nii loomsetes toiduainetes nagu näiteks liha ja munad ning samuti eksisteerib ka köögiviljades. Veel leidub seda näiteks riisis või hoopis maisis. Tänu meie laiale toiduvalikule on võimalik luua endale väga rikkalik toidulaud ning aminohappest ei pruugigi kehal puudu tulla. 

Sellegipoolest on kasulik tarvitada toidulisandit, sest peale treeningut võib aminohappe tase langeda ning toidulisandid aitavad seda optimeerida. Kuna glutamiin on lihaste ehitamisel väga oluline, siis tasub sellele rõhku panna. Tavaliselt on toidulisandid inimestele kellele meeldib rauda tõsta ning lihast kasvatada, siis selle puhul sellist üldistust ei ole. Konkreetne aminohape sobib mõlemale poolele ning aitab kasvatada nii lihast, kui tugevdada vastupidavust.  

Miks seda toidulisandina kasutada?

Nagu eelnevalt mitmeid kordi sai mainitud on tegu aminohappega, mis sobib inimestele, kes teevad trenni ning ka inimestele, kes nii tihti ennast ei liiguta. Samuti sobib see nii lihaskasvatuse puhul, kui ka vastupidavus treeningutel. 

Ohtus

Üldpildis on konkreetne aminohape väga ohtu, kui sellega jääda mõistlikkuse piiridesse. Uuringud pole näidanud suuremate koguste doseerimisel küll negatiivseid nähtuseid, aga sellegipoolest tasub olla ettevaatlik. Küll pole aminohapet uuritud sama põhjalikult nagu kreatiin monohüdraati. 

Kuidas kasutada/doseerida?

Tarbimine on väga lihtne, sest enamasti on see pakendites just pulbri kujul. Igal tootel on peal enda täpne kasutusjuhend, aga reeglina tarbitakse 5g korraga. Päevas võetakse keskmiselt 3x ehk kokku teeb see 15 grammi päevas. Soovitatav on jagada tarbimis korrad ära hommiku, lõuna ja õhtu vahel. Õhtul on soovitatav võtta umbes üks tund enne magama sättimist.  Soovitatud tarbimine käib nii vee või hoopis mahlaga.

Kokkuvõte

Glutamiin on meie kehas üks enim leiduvaid aminohappeid, mis aitab valke toota. See annab vajalikku kütust meie immuunsüsteemile.

Kuid aegadel, mil keha ei suuda toota optimaalseid koguseid, näiteks vigastuse või raske haiguse korral, võib toidulisandi võtmine olla vajalik, et oleks kiirem taastumine.

Glutamiini kasutatakse sageli ka spordilisandina, kuid enamik uuringuid ei toeta selle tõhusust.

Related Posts