Vegan proteiinipulber - infoViking
   

Vegan proteiinipulber

Näitan ainukest tulemust

Mis asjad on vegan valgupulbrid

Veganluse üks suurimaid probleeme on kõikide vajalike toitainete kättesaamine. Tegelikkuses on variante mitmeid ning üsnagi lihtsaid ja loogilisi. Näiteks kui tekib probleeme valgu kättesaamisega, siis vegan valgupulber on hea viis selle mure lahendamaks. 

Taimne valgupulber tähendab seda, et valguallikaks on taimne päritolu ehk vegan valgupulber pärineb taimetoidust ja see ei sisalda piimatooteid ega muid loomseid tooteid. Inimesed, kes on taimetoitlased või veganid ei tarbi loomseid produkte ning seega on suurepärane alternatiiv kõigele muule. 

Miks on vegan valgupulbrid head?

1) Kiudained taimses valguses

Taimne proteiinipulber ei anna mitte ainult asendamatuid aminohappeid ja mikrotoitaineid, vaid sisaldavad ka olulisi makrotoitainete kiudaineid. Kiudaineid leidub kõikides taimedes. Kõik taimsed toiduallikad, alates puu- ja köögiviljadest kuni palju täisteratooteid sisaldavad kiudaineid. Oluline on süüa iga päev piisavalt kiudaineid kuna see toetab seedimist ja vähendab soolepõletike riski.

2) Lihaste kasv

Lihased koosnevad kahte tüüpi filamentidest, mida nimetatakse aktiiniks ja müosiiniks, mis on mõlemad valgud. Valkude loomiseks on vaja “ehitusplokke”, mida nimetatakse aminohapeteks.

Meie keha toodab asendatavaid aminohappeid) iise a teisi ehk asendamatuid peame toidu kaudu saama. Et keha saaks füüsilisest tegevusest kahjustatud lihaseid parandada ja taastada, peab meil selleks olema piisavalt erinevaid aminohappeid, mis on vajalikud lihaskoes valkude moodustamiseks.

3) See on piimavaba valik.

Paljud piimapõhised toidud, nagu piim ja jogurt on rikkalikud valguallikad. Inimesed, kes piimatooteid ei tarbi, siis neil on raskem ka vajalikke toitaineid kätte saada.Selle tulemusena peavad need, kes elavad  piimavabalt tavaliselt valgu saamiseks kasutame erinevaid alternatiive. Nüüd kuna vadak, kui ka kaseiin on piimatooted, siis on vegan proteiinipulber järgmine parim valik.

4) Metabolismi kiirendaja

Valgu enda seedimine võtab kauem aega, kui süsivesikute või rasvade seedimine. Kui eesmärk on kaalust alla võtta, on oluline süüa rohkem valku, mis aitab ainevahetust kiirendada.

Taimse valgu puhul on suurepärane see, et  seedimine võtab tunduvamalt vähem aega kuna kiudaine kogus on selles suur. Taimne valgupulber aitab saavutada erinevaid eesmärke, kuina nii kiudained ja valgud on ühte kohta kokku toodud.

Vegan valgupulbrid vs loomsed valgupulbrid?

Pikka aega ei peetud taimseid valke loomsetega samaväärseks. Peamine põhjus oli selles, et enamik taimseid valke ei sisalda kõiki asendamatuid aminohappeid nagu seda teeb näiteks vadakuvalk.

Asendamatud aminohapped on valguallikates leiduvad aminohapped, mida keha ei suuda ise toota. Aminohappeid pole vaja mitte ainult lihasmassi ülesehitamiseks ja säilitamiseks vaid ka keha vajab neid aminohappeid oma erinevate funktsioonide nõuetekohaseks täitmiseks!

Kuigi paljudel vegan valkudel võivad mõned aminohapped puududa, sisaldavad need laias valikus taimseid valguallikaid. Esiteks sisaldavad paljud veganpulbrid portsjoni kohta 20–30 grammi valku, mis on täiesti võrdne enamiku vadakuvalgu pulbritega. Lisaks pakuvad paljud taimsed pulbrid ka kiudaineid, mis aitavad neil hoida täiskõhutunnet kauem – ja tõstavad nende toiteväärtust.

Milliseid vegan valgupulbreid on olemas?

1) Sojavalk

Sojavalgu puhul on tegemist taimse valguga, mis pärineb sojaubades. See on suurepärane valguallikas nii taimetoitlastele, kui ka veganitele, aga ka neile, kes väldivad piimatooteid. Sojavalk on kolesteroolivaba ja väga vähese küllastunud rasvaga.

  • Sojavalgu isolaat – See on kõrgeima kvaliteediga saadaolev sojavalk. On rohkem rafineeritud ja töödeldud, kui teised, kuid sellel on kõrgeim bioloogiline väärtus kõigist taimetest valkudest.
  • Sojavalgu kontsentraat – Sojavalgu kontsentraati valmistatakse kooritud sojaubadest. See on endiselt kõrge valgusisaldusega ning samuti säilib kiudaine sisaldus.
  • Tekstureeritud sojavalk  – Valmistatud on sojavalgu kontsentraadist, kuid seda leidub suuremate tükkidena. Tekstureeritud sojavalku saab kasutada paljude populaarsete traditsiooniliste lihatoitude (nt suppide, karride, hautiste ja muude) valmistamiseks.

2) Riisivalk

Riisi valk on midagi millest on paljud spordiinimesed huvitatud. Seda tarvitavad nii taimetoitlased, kui ka mitte taimetoitlased, kes püüavad vältida loomseid tooteid allergeenide, toksiinide kontsentratsiooni, tarbetute kalorite ja täiendava töötlemise tõttu. Riisivalku ei ole kõrgelt töödeldud, see ekstraheeritakse riisist ja muudetakse pulbriks, mida saab lisada toidule ja jookidele.

3) Kanepivalk

Kanepivalk, mis on saadud kanepitaimest on tervise entusiastide, fitnessgurude ja toitumisspetsialistide seas märkimisväärselt populaarsust kogunud. 

Seda kasutatakse toiduallikana tänu kiudainetele, seemnetele, tervendavatele ühenditele ning oomega-3 ja oomega-6 asendamatutele aminohapetele. Kanepi valgupulber sisaldab kõiki  9 asendamatut aminohapet. 

4) Hernevalk

Hernevalk on kõigist valgupulbritest üks allergiavabamaid. Looduslik valgupulber saadakse herneste jahvatamisel ning seejuures tärklise ja kiudude eemaldamisel.

Herned on loomulikult valgurikkad. Pulber on kollastest hernestest valmistatud kvaliteetne kergesti seeditav valguallikas. See sisaldab suures koguses rauda, arginiini ja hargnenud ahelaga aminohappeid.

5) Kõrvitsaseemne valk

Kõrvitsaseemne vegan valgupulber on valmistatud otse kõrvitsa seemnetest. kõrvitsad on täis vitamiine, mineraalaineid ja kiudaineid. Kõrvitsaseemned on tuntud kui E-vitamiini, magneesiumi, valgu, antioksüdantide ja tervislike rasvade, sealhulgas oomega -3 rasvhapete allikas. 

6) Segud

Vegan valgupulber ei ole alati ühest allikast koosneb valk. Tegelikult ongi nii, et parimad vegan valgupulbrid on need, mis koosnevad erinevatest allikatest näiteks herne-, riisivalgu segu. See tagab kõikide vajalike ainete ja ka aminohapete vajadused, sest taimse valgu puhul ei ole alati kõiki asendamatuid aminohappeid esindatud.

Kuidas valida õige vegan valgupulber?

Madala kvaliteediga vegan valgupulbri valimine on viimane asi, mida soovid teha. Tõenäoliselt on eesmärk saada kõige puhtamat taimset valgupulbrit. Mida tuleks valgupulbri valmisel meeles pidada?

1) ​​Kas valk on orgaaniline?– Otsi orgaanilist vegan valgupulbrit. Paljud valgupulbri komponendid võivad siin olla pestitsiidide jääkidega saastunud ehk kontrolli kindlasti etiketti enne ostukorvi lisamist.

2) Kas valk sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid? – Eesmärk on saada valgupulber, mis sisaldab segu erinevatest valkudest nagu hernes, riis, kanep, soja jne. Kui kombineerid valke, siis saab täita kõik aminohappe vajadused. 

3) Mis on valgukogus? – Oluline on võtta vegan valgupulber, mis sisaldab piisavas koguses valku, et seda üldse toidulisandina võtta. Üldiselt otsi vegan valgupulbrit, mille kogus ühe portsjoni kohta on umbes 14 grammi valku või rohkem.

4) Vaata toitumisalast teavet – kui palju on suhkruid, mis on lisaained jne jne. Püüa minimeerida lisatud suhkruid või kunstlikke magusaineid.