EAA - infoViking
   

EAA

Aminohapped jagunevad kaheks ehk meil on asendatavad ja asendamatud aminohapped. EEA ehk Essential Amino Acids on asendamatud ning neid keha ise ei tooda. Siiski on neid võimalik saada toidulisanditest ja toidust.

Näitan kõiki 2 tulemust

Mis asjad on asendamatud aminohapped ehk EAA'd

EEA kujutab endast täielikult asendamatuid aminohappeid. Kui vaadata üldist pilti, siis valgud täidavad meie kehas väga tähtsaid ja olulisi rolle, kuid sellegipoolest ei pea meie keha oluliseks saada neid väljastpoolt meie enda keha. 

Küll aga ei saa meie lihased kasvada, kui valkudel puudub nö “ehitusmaterjal” milleks on aminohapped. Veel on vaja lihaste kasvatamiseks ka muidugi valke, kui ka lämmastikku. Üldiselt töötab protsess nii, et meie keha saab aminohappeid valkke sünteesides.

Põhiliselt on aminohappeid umbes 20 ning sealt tulebki asendatavad aminohapped ja asendamatud aminohapped. EEA puhul on vaja leida endale kvaliteetne ja hea toidulisand, kus saaks parimad ja vajalikud ained kätte. 

Põhilised EEA´d on meile isoleutsiin,fenüülalaniin, histidiin, trüptofaan, treoniin ja lüsiin. Ometi on kehal ka nende ainete järgi vajadus. Asendamatud aminohapped on müügil odava hinnaga toidulisanditena erinevates poodides. 

Toome välja põhilised aminohapped koos asendamatute aminohapetega. 

Asendatavad aminohappedAsendamatud aminohapped
TürosiinValiin
seriinTrüptofaan
proliinTreoniin
glütsiinHistidiin
glutaamhapeFenüülalaniin
glutamiinMetioniin
tsüsteiinLüsiin
asparagiinhapeLeutsiin
alaniinIsoleutsiin

Miks need tähtsad on?

Aminohapped töötavad meie kehas, kui töömehe telliskivid millest on võimalik ehitada. Sama müüri ehitamise printsiip kehtib ka meie puhul, sest aminohapetest on võimalik ehitada ja koostada valke, hormoone ja ka erinevaid ensüüme. Kuna keha ei tooda näiteks EEA´d ehk asendamatuid aminohappeid, siis nende saamine on kehale siiski vajalik. 

Sellepärast tulebki asja tasakaalustamiseks tarbida erinevaid toidulisandeid. Niimoodi püsib kogu teema ilusti balansis. Kuna asendamatuid aminohappeid ei ole võimalik toidust saada, siis nende tasakaalus hoidmine on eriti tähtis ja oluline. 

Miks kasutada EEA toidulisandina?

Tegelikult saab asendamatuid aminohappeid ka toidust. Selle käigus võetakse toitainetest valgud, mis sünteesitakse aminohapeteks ning kantakse peale seda üle keha laiali. Tavalisest toidust asendamatute aminohapete otsimine on täiesti okei, kui pead pideval oma toidulauda muutma ning võib juhtuda, et mõned toidud ei sobi sulle nii hästi kui teised. 

Kokkuvõttes on seda võimalik omandada nii loomsetest valkudest, kui ka taimsetest. Kõvasti lihtsam on lugu inimestel, kes ei ole veganid, sest loomsest toidust on aminohappeid palju lihtsam ja mugavam kätte saada. Kui soovida toidust need vajalikud ained kätte saada, tuleb muuta oma toidulaud väga rikkalikuks mida tihti ei tehta. Selle tulemusena jääb mingi aminohape defitsiiti ning see ei ole hea. 

Toidulisandid on hea abimees

Kuna toidulaud ei ole enamus inimestel piisavalt rikkalik ning inimesed ei toitu teadlikult, siis on mõistlik võtta ligi mõni toidulisand. Eriti kõrge on sinu asendamatute aminohapete vajadus, siis kui teed sporti. Sporti tehes tõuseb sinu lihaste uuenemisprotsess märgatavalt ning tänu sellele on aminohappe kogust vaja tõsta lausa topelt. 

Aminohapete olulisus treeningutel

Eriti oluline on sporti tehes hoida tasakaalus asendamatute aminohapete ehk EEA tasakaal. Läbi tasakaalustatud aminohappe koguse lihastes saad suurendad oma treeningute intensiivsust ning ühtlasi tõuseb ka sinu lihaste töövõime. Peale selle aitab see kaasa ka taastumisele ning samuti ka rasvapõletusele. Üks huvitav asi mida paljud ei tea on see, et aminohapped aitavad kaasa ka aju funktsioneerimisele. 

BCAA ehk aminohapped aitavad veel vähendada treeningu järgset kurnatust ja väsimust. Taastumis protsessil on ta kõige kasulikum, kui teda võtta näiteks glutamiini või hoopis arginiiniga. Üleüldiselt on toidulisandi võtmine selleks, et saada kätte vajalikud EEA ained väga kasulik ja odav variant.

Kui hakata oma toidulauda ise vastavalt sellele sättima läheb see inimesele palju kallimaks ning ühtlasi ka kõvasti ajamahukamaks. Eriti kasulik on see sportlastele, sest nende aminohappe vajadus on kehas praktiliselt topelt ning läbi toidu oleks seda kogust päris tüütu kätte saada. 

Soovitatav on hoida aminohapete tase kehas pidevalt tasakaalus, sest läbi selle paraneb sinu enesetunne, kui ka füüsilised sooritused näiteks jõusaalis või jooksurajal.