Thira vaatamisväärsused - 11 kohta mida pead nägema! - infoViking
thira vaatamisväärsused

Thira vaatamisväärsused – 11 kohta mida pead nägema!

Küsite endalt, mida teha thiras? Thira ehk Santorini on maailma üks populaarsemaid reisisihtkohti ja kõige külastatum kõikidest Kreeka saartest. Saare valged majad, kitsad tänavad ja sinised katused on üks kaunimaid vaatepilte, mis Vahemerel on võimalik leida.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Saarele pääseb praamiga kõikidest suurematest Kreeka linnadest ning kohapeal on kohutavalt palju näha ja vaadata.

Mis on need Thira vaatamisväärsused mida külastada ja mida vaadata?

1. Firá

Thira vaatamisväärsused

Santorini pealinn Firá (Thíra) koosneb valgeks lubjatud kuupmajadest ja terrassidest, looklevatest tänavatest, väikestest väljakutest ja 300 meetri kõrgusel kaljudel paiknevatest sinise kupliga kirikutest. Skala väikesest sadamast pääseb Firásse kas kõndides või ratsutades (muulade rentimine) mööda järsku, käänulist ja astmelist rada (kokku 587 astet) või köisraudteega. Linna pääseb ka Oiast kuni Firasse kulgeva raja kaudu, mis viib seiklejad kohale mööda kaldeera kaljut.

Parvlaevad randuvad Athinióse sadamas, mis on Firága maanteed mööda ühendatud, kruiisilaevad aga jäävad ankrusse kaldeera ääres ja reisijad transporditakse Skalasse. Firá elab peamiselt turismist ja paljud selle hooned on nüüd väikesed hotellid, korterid, restoranid, kohvikud, suveniiripoed ja juveeliärid.

2. Kaldeera

Umbes 3600 aastat tagasi saare keskosast välja pursanud tohutu vulkaaniplahvatuse tagajärjel tekkinud kaldeera on veega täidetud vulkaanikraater. Mõõtudega 12 kilomeetrit korda seitse kilomeetrit, käib seal endiselt vulkaaniline tegevus ja kraatri keskel kõrguvad kaks Kaiméni saarekest kuumaveeallikate ja geisritega.

Erinevad agentuurid pakuvad ühepäevaseid ekskursioone kaldeerasse, sealhulgas on aega kuumaveeallikates suplemiseks ja seejärel lõunasöögiks Thirassias, kaldeera lääneküljel asuval pisikesel saarel, kust avaneb võrratu vaade Santorinile üle vee.

3. Akrotíri arheoloogiline ala

Thira vaatamisväärsused

Moodsa Akrotíri küla lähedal, 12 kilomeetrit Firást edelas, mattus iidne Minose asula pärast 16. sajandil eKr toimunud vulkaanipurset laava alla. Akrotiri arheoloogilises asupaigas saavad külastajad kõndida läbi linna varemete ja näha selle linna õitsenguajast pärinevaid savihoonete jäänuseid. Hästi säilinud varemeid võrreldakse tihti Pompeiiga. Sellel saidil on mitmetasandiliste hoonete, keraamika ja loputussüsteemide jäänused, mis tõestavad, et Santorini oli enne purset õitsev ja jõukas saar, mis elatus tõenäoliselt laevandusest ja kaubandusest.

Santorini seoseid Põhja-Aafrikaga saab järeldada silmapaistvatest freskodest (millest enamik on praegu Ateena riiklikus arheoloogiamuuseumis), mis kaunistasid selle maju. Akrotiri varemete asukoht avati pärast mitmeid aastaid taas avalikkusele 2012. aastal.

4. Punane rand

Thira vaatamisväärsused

Akrotiri saidi lähedalt leiate kuulsa punase ranna suurejoonelise punase kaljuseina all. Randa pääseb mööda Akrotiri linnast väljuvat rada. Võimalik on ka Firast bussiga sõita või tulla autoga ning jätta see parklasse. Randa pääseb ka paadiga Akrotiri, Kamari ja Perissa sadamatest. 

Väike rand on suviti rahvarohke, nii et kindlasti tasub sinna minna hommikul, et leida hea ja mugav koht, kust avaneb suurepärane, kontrastne vaade punastele kividele akvamariinvees. Mõeldes, mida teha Thiras, tasub tähele panna ka seda, et rand on alti maanihetele ja osad ilusad kohad on vahel külastajatele suletud.

5. Iidne Thira

Thira vaatamisväärsused

Hellenistlike templite varemed ning Rooma ja varajase Bütsantsi hoonete vundamendid asuvad Santorini kagurannikul, iidses Thiras. Iidne Thira pärineb üheksandast sajandist eKr. Varemete hulgast leiab religioosseid paiku, teatri, iidse jõusaali sõjaväepraktikantidele ja vanu haldushooneid. Saidi leiud ja muud vaatamisväärsused Thiras on kuvatud ka Firá arheoloogiamuuseumis.

6. Thira eelajalooline muuseum

Thira vaatamisväärsused

Eelajaloolise Thira muuseum eksponeerib Akrotiri arheoloogilisest paigast pärit leide moodsas valges hoones, mis asub Firá 1950. aastate Mitrópolise kiriku lähedal. Üks populaarsemaid vaatamisväärsusi on Blue Monkey seinafresko. Muud eksponeeritud iidsed kunstiteosed hõlmavad endas marmorist kujukesi, maalitud keraamikat, tööriistu ja relvi.

7. Pyrgos

Thira vaatamisväärsused

Pyrgos oli Santorini pealinn, enne kui Firá 1800. aastal võimu võttis. Santorini keskel asuv pisike Pyrgose küla koosneb valgeks lubjatud Küklaadide suvilatest, mis on ehitatud ümber keskaegse mäe otsas asuva lossi varemete. Varem unne mattunud ja täielikult unustatud linn Pyrgos on alates 2004. aastast hakanud tegelema kõrgetasemelise turismiga, avades mitu väikest šikki restorani ja butiikhotelli.

8. Profitis Ilias

Pyrgosest kulgeb tee Profítis Ilíase mäe tippu (584 meetrit), mis on Santorini kõrgeim punkt, kust avaneb panoraamvaade saarele ja üle mere. Siin asub võimas Profitis Iliase klooster, 18. sajandist pärit pühamu, mis on avalikkusele avatud.

Sees näete kirikut, millel on rikkalikult nikerdatud ikonostaas. Külastage muuseumi, kus on välja pandud patriarh Gregorius V, kelle türklased 1821. aastal Konstantinoopolis üles poosid. Huvipakkuvad on ka raamatukogu, kloostriarhiivid ja köök. Klooster juhtis ühte paljudest Türgi ajal tegutsenud “salakoolidest”.

9. Rand Perissas

Thira vaatamisväärsused

Santorini tuntuim ja populaarseim rand asub kagurannikul Perissa ja Perivolose külade vahel. Kuus kilomeetrit pikk rannariba on kaetud peenikese, musta vulkaanilise liivaga, mida toetavad tamariskipuud ja kust avaneb vaade mereandide trahtritele ja kohvikutele. Laenutada saab lamamistoole ja päikesevarje ning kohapeal on veespordiga tegelemiseks võimalusi. See asub Firást umbes 12 kilomeetri kaugusel.

10. Ammoudi laht

Thira vaatamisväärsused

Oia linnani kõrguvatest kaljudest põhjas särab Ammoudi lahe sadam sädeleva türkiissinise vee kohal. Laskudes Oiast alla umbes 200 astet jõuab Ammoudi, mis on tuntud omapäraste Kreeka trahterite poolest, pakkudes päevasaaki vaid mõne tolli kaugusel löövatest lainetest. Teine populaarne tegevus on kaljusukeldumine, pannes adrenaliini kehas pumpama.

Erutava ja erilise kogemuse saamiseks tasub rentida purjekas, mis viib soovijad vulkaani juurde kuumaveeallikatesse ujuma.

11. Arheoloogiamuuseum, Firá

Firá köisraudtee ülemise jaama lähedal asuv väike arheoloogiamuuseum eksponeerib iidse Thira leide, mis pärinevad dooria, hellenistliku, rooma ja bütsantsi perioodidest. Arhailisest Rooma perioodini pärinevad pealdised, savist loomakujukesed ja kaunis keraamika on mõned selles muuseumis esindatud leiud.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts