Parose vaatamisväärsused: 11 lummavat paika külastamiseks - infoViking
Parose vaatamisvaarsused

Parose vaatamisväärsused: 11 lummavat paika külastamiseks

Konkurentsitult ilus loodus, maalilised rannad kristallselge veega, Bütsantsiaegsed jalutusrajad saare erinevate külade vahel ning hingematvad vaatamisväärsused Paroses – need teevad saarest midagi unikaalset ja unistamatut.

Parose vaatamisväärsused on ühed erilisemad Kreekas ja seda teavad eeskätt vaid kohalikud.

Mis on need Parose vaatamisväärsused mida külastada, mida vaadata ja kuhu minna perega või üksi?

1. Panagia Ekatontapiliani

Parose vaatamisväärsused

“Saja ukse kirik” Parikias pärineb 4. sajandist ja selle rajas väidetavalt Püha Helena, Konstantinuse ema, kui ta peatus saarel palverännakul Pühale Maale.

Selline on üks Kreeka silmapaistvamaid varakristlikke monumente, mille arhitektuur pärineb peamiselt 6. sajandist Justinianuse valitsemisajal pärast seda, kui esimene kirik sai tulekahjus kannatada.

Interjöör väldib tavalist värvilist hagiograafiat lihtsate Bütsantsi kivimustrite ja dekoratiivsete friiside kasuks.

Kõige pilkupüüdvam on apsiidi ees olev ikonostaas, mida hoiavad üleval 500. aastatel kujundatud korintose kapiteelidega marmorsambad.

2. Parikia

Parose peamine sadam Parikia on lummav marmoriga sillutatud tänavate ja käikude rägastik, mille ees on Küklaadide kuubikujulised siniste uste, rõdude ja aknaluugidega majad, mis on ühed suurimad Parose vaatamisväärsused. 

Geraaniumid, bugenvillead ja potililled toovad linna valgetele seintele lisavärvi.

Parikia oli sadam, mis vedas iidsetel aegadel saare marmorit ja selle praegused hooned on ehitatud iidse linna kohale.

Siin on ka meetod segadusse tekitava tänavate sasipuntra jaoks, mille veneetslased on kujundanud piraatide ja potentsiaalsete sissetungijate segadusse ajamiseks.

Parikia Veneetsia loss asub künkal, mis pärineb 1200. aastatest ja koosneb marmorist spoliast (taaskasutatud kivist), mis pärineb siin varem seisnud templist.

Sadama ringteel on Parikia signatuur, üksik valgeks lubjatud tuuleveski.

3. Lefkes

Parose vaatamisvaarsused lefkes

Parose mägises keskuses asuv Lefkes on uhke küla, mis asub 300 meetri kõrgusel nõlval.

Sellesse kohta ei jõua palju turiste ja võite parkida külast väljas ning teha omal kahel jalal ringkäigu väikestel alleedel ja männivarjulistel väljakutel, kus on trahtrid ja traditsioonilised pagariärid.

Agia Triada kirik, mis on ehitatud peenest Paria marmorist ja mida ääristavad kaks majesteetlikku kellatorni, on hea koht alustamiseks ja sellel on mõned hindamatud Bütsantsi ikoonid.

Tänavatel näete paari pesumaja, mida kasutavad veel üksikud elanikud, samas kui külade kohal olevad nõlvad on puistatud tuuleveskitega. Mida teha Paroses? Külastage kindlasti Lefkest!

4. Naoussa Veneetsia loss

Parose vaatamisvaarsused veneetsia loss

See linn oli Veneetsia ajal pöördeline kaubandussadam ja vastusena Osmani impeeriumi kasvavale ohule ehitas saare isand Crusino I Sommaripa sadama valvamiseks kindluse.

Praegu seisev väike ümmargune kasematitega kaetud torn ehitati 16. sajandi esimestel kümnenditel, vahetult enne Parose langemist Osmanite kätte Barbarossa juhtimisel.

Kindlusesse pääsete jalgsi sadamast pärit muti kaudu ja võite piiluda läbi laskepositsioonide, et näha kaunist vaadet Naoussa valgele ja sinisele mereäärsele kaldale, mis on samuti suurimad Parose vaatamisväärsused.

5. Parose arheoloogiamuuseum

Arvestades saare silmapaistvat ajalugu, peaks arheoloogiamuuseumi külastamine olema teie päevakorras oluline, kui olete huvitatud Vana-Kreekast.

Muuseum asub väikesel küljel, kuid selle kahte ruumi ja sisehoovi on palju kitsendatud.

Seal on arhailist ja klassikalist skulptuuri, samuti keraamikat ja mitmesuguseid muid leide alates neoliitikumist kuni Rooma ajani. Parose vaatamisväärsused ajaloohuvilistele peaks kindlasti sisaldama arheoloogiamuuseumi.

Väljas on lapidaarium, kus on matusefriisid, arhitektuuritükid, urnid ja Rooma mosaiik.

Üks märkimisväärne eksponaat on Gorgoni kuju, mis on fantastiliselt säilinud ja pärineb 6. sajandist eKr. Põnevad on ka 7. sajandil eKr elanud paria poeedi Archilochuse mälestusmärgi reljeefsed plaadid ning Nike’i ja Artemise kujud, mõlemad 5. sajandist eKr.

6. Liblikate org

Parose vaatamisvaarsused liblikad

Liblikate org on veel üks koht, mida Paroses külastada. Ärge ajage seda segamini teise (ja kuulsama) Liblikate oruga, mis asub samuti Kreekas, Rhodose Dodekaneesia saarel.

Org asub Parikia ja Pounda vahel, Christo Dasouse kloostri lähedal, kohas nimega “Petaloudes”.

Nagu võis arvata, on see koht tuntud oma liblikate poolest. Pean teid siiski hoiatama: siin ei näe te igas suuruses, kuju ja värvi suurepäraseid liblikaid. Orus on ainult üks liik: callimorpha.

Orus on tõeliselt ainulaadne biotoop: seal saab imetleda plaataneid, loorbereid, oliivipuid ja viljapuid. Liblikad tulevad orgu sigimiseks maist juulini. Seejärel lahkuvad nad augustis ja tulevad tagasi septembris. See on parim hetk neid jälgida!

7. Moraitise veinitehas

Parosel on veini valmistamise traditsioon, mis ulatub vähemalt 5000 aastat tagasi Küklaadide ajastusse.

Veneetslased valmistasid saarel ka veini ja Paros on saar, kus hoiti Monemvasia viinamarja elus, kui see kõikjal mujal välja suri.

1910. aastal asutatud Moraitise veinitehas on nüüdseks perekonna neljandas põlvkonnas.

Liivases savirikkas pinnases on 10 hektaril viinamarjaistandused, kus kasvavad Parose päritolu viinamarjad, millest mõned on tuntud ja mõned haruldased.

Nende hulgas on Aidani Black, Karampraimi, Mandilaria, Monemvasia ja Vaftra.

Külastuse käigus saab minna maa-alustesse vananevatesse keldritesse, tutvuda muuseumis antiikse veinivalmistuse riistadega ning maitsta nende punaseid, valgeid, roosasid ja dessertveine koos juustu- ja lihalauaga.

8. Küklaadide rahvaluule muuseum

Lõunapoolse Aliki linna servas on omapärane eramuuseum, mis on kõik ühe mehe Benettos Skiadose töö.

Oma aeda, keset oliivipuid, amarante ja kuslapuid on ta ehitanud väikese Küklaadide mälestiste linna. See meenutab Hozoviotissa kloostrit Amorgosel, Parikia Veneetsia lossi, Tourlitise tuletorni Androsel, Milose iidset teatrit ja Panagia Ekatontapiliani.

Majas on mudellaevade armaad, mis on samuti meisterdatud Benettose poolt, alates Vana-Kreeka trireemidest kuni aurulaevadeni.

Nende mastaapsete monumentide ehitamise oskused olid kõik ise õpitud ja tehtud ilma teaduslikke instrumente kasutamata või mustandeid tegemata.

9. Parose park

Isegi kui Paros on peamiselt tuntud oma randade poolest, on saarel palju muudki teha.

Näiteks peaksite Parose pargis jalutama.

See 80 hektari suurune park asub saarest põhja pool ja Naoussast läänes. Seal saab matkata kolmel tähistatud rajal saare kaldal.

Parim viis Parose parki avastamiseks on kõndida nendel kolmel rajal üksteise järel. Täistuur kestab umbes 2 tundi ja pole tegelikult keeruline: saate nautida kaunist vaadet rannikule ja Korakase tuletornile.

Pärast matka lõõgastuge ja suplege Monastiri rannas, mis asub pargi sissepääsu lähedal. See on väga kena koht madala veega. Sealt saate laenutada ka lamamistoole ja vihmavarju. Mõeldes, mida teha Paroses, siis puhkus ei ole täielik ja ilusad kohad pole nähtud ilma Parose pargis käimata!

10. Kuldne rand

Parose vaatamisvaarsused kuldne rand

Piso Livadist veidi lõuna pool asub Golden Beach, mida paljud peavad Kreeka kui mitte kogu maailma üheks parimaks veespordi rannaks.

Lisaks mõnele väga heale hotellile ja tavernale leiate ka mitmeid kohti, kus saab rentida purjelaudu, süstasid, püstiseid aerulaudu ja wakeboarde.

Seal on ka mõned armsad ja üsna funkyd väikesed rannast inspireeritud poed ja butiigid. Meltemi puhumisel võib olla väga tuuline, kuid paljude inimeste jaoks on see suur osa veetlusest.

Kui teile meeldib mõni veespordiala, peaks Golden Beachi reis olema teie Parose tegevuste loendis.

11. Kolombithresi rand

Kolimbithresi rand on Parose üks kuulsamaid ja asub Naousast läänes Plastira lahes. Sellel on merre asetatud tohutud graniidist rahnud, mis on sajandite jooksul kulunud siledateks päevitamisplatvormideks.

Vesi on siin madal ja kristallselge ning otse ranna kõrval on suurepärane kõrts, kust leiab saare parimaid koduseid toite. Kuigi Parosel on palju tegevusi, ärge unustage veeta ühtegi päeva selles rannas.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts