Õunapuude lõikamine - kas see on vajalik ja kuidas seda teha?
Õunapuu lõikamine

Õunapuude lõikamine – kas see on vajalik ja kuidas seda teha?

Hästi palju on küsitud, et miks ja kas  peab õunapuid lõikama. Ei, õunapuid ei pea lõikama, kuid kui soovite saada suuri ja ilusaid ubinaid on see töö siiski väga mõistlik ette võtta.

Eks saagi pärast ju viljapuid  kasvatakse. Hea õunasaak tagab talveks korraliku moosivaru ja väga suure koguse värsket ning tervislikku õunamahla. Ja oma koduaia õunamahl- see maitseb ju hea!

Millal lõigata õunapuid?

Ounapuu loikamine 1

Eesti kliimas on õunapuid kõige mõistlikum ja parim aeg lõigata kevadel, sest sel juhul jõuavad puu lõikehaavad enne talve ära paraneda.

Kõige parem õunapuu lõikamise aeg on just praegu, ehk märtsikuus. Temperatuur peaks jääma null kraadi lähedale, sest miinuskraadide juures õunapuu lõikamine ei tee puule head.

Kui olete aga märtsis õunapuude lõikamise maha maganud, kannatab lõiketööd teha selle ajani, kuni pungad ei ole jõudnud veel puhkeda. Kui märkate aga, et pungad on juba puhkenud, jätke õunapuu heaga rahule, sest ubinapuu vajab jõudu õitsemiseks ja saagi andmiseks. 

Küll aga saab õunapuud lõigata suvel, pärast juunikuud, sest selleks ajaks ei ole puu jõudnud veel eriti palju vesivõsusid kasvatada. Õunapuu lõikamine sügisel ei ole aga jällegi hea mõte, sest lõikehaavad ei kasva puhkeperioodil kinni ning jäävad avatuks. Mis omakorda soodustab seda, et puu võib nakatuda erinevatesse haigustesse .

Mida läheb tarvis õunapuude lõikamiseks?

Kõige õigemad vahendid õunapuude lõikamiseks on teravad oksakäärid ja hea saag.  Teravad vahendid on eriti olulised seetõttu, et lõikekoht peab jääma sile. Haavade jaoks tasub soetada spetsiaalset haavapeitsi või mõnda muud haavahooldusvahendit.

Enne puu otsa ronimist ja õunapuude lõikamist mõelge hetkeks ka enda peale. Kas teil on selleks olemas sobiv riietus ja korralik redel, et ulatuksite ka kõrgemate oksteni.

Koduhoovis tööd tehes ei mõelda sageli ohutuse peale, kuid korralik tööriietus, jalats ja kaitseprillid on tegelikult väga olulised.  Rääkimata kvaliteetsetest töökinnastest, mis peaksid teie käsi kaitsma ja varakevadel ka soojas hoidma.

Kuidas lõigata õunapuid nii nagu peab?

Ounapuu loikamine 2

Õunapuid lõigatakse kolmel erineval põhjusel:

  1. Kujunduslõikus- väga oluline, ent ei tasu eeldada, et ilus ja saagikas õunapuu saab kujundatud vaid ühe aasta jooksul. Kujunduslõikust tehakse mitme aasta lõikes, et puu saaks piisavalt aega taastumiseks ja kasvamiseks. Lõikuse eesmärgiks on saagikuse suurendamine. Kujunduslõikuse näol on tegemist noore õunapuu lõikamisega.
  2. Hoolduslõikus- Kõik hoolduslõikused ja vesikasvude lõikused on mõistlik ära teha suvel, pärast jaanipäeva kuni augusti lõpuni. Siis paistavad kuivanud ja kahjustatud oksad teiste elujõuliste okste vahelt hästi silma ning okste lõikamine on kõige lihtsam ja mugavam. Hoolduslõikuse abil hoitakse ´´vormis´´  täies elujõus õunapuid.
  3. Noorendamislõikus- ehk vana õunapuu lõikamine. Kuna tegemist on soliidsemas eas õunapuuga, ei tohi õunapuud lõigata korraga liiga palju. On oluline, et vana puu saaks rahu ja aega taastumiseks. Seetõttu jagage noorenduslõikus mitme aasta peale ära. Pärast tugevat lõikust tasub õunapuud väetada, et puul oleks jõudu ja haavad paraneksid kiiremini.

Kuidas siis ikkagi õigesti õunapuud lõigata?

Viljapuude lõikamine ei ole keeruline, kuid eelnevalt tuleb enda jaoks selgeks teha põhitõed.  Õunapuude lõikamist alustage alati noortest ja tervetest puudest. On ka väga oluline teada, et kui hakata õunapuid lõikama, siis lõikekohta ei tohi jätta tüügast ja lõikehaav ei tohi olla sügav. Haavakoht peab jääma sile.

Kui soovite olla aga eriti hoolikas ja ettevaatlik ning teie südameasjaks on õunapuude heaolu, siis on mõistlik kõik töövahendid desinfitseerida mõne piirituse baasil vahendiga. Puhastage lõikevahendid alati pärast  õunapuu lõikamist ja enne kui suundute järgmise viljapuu lõikust teostama.

Mida lõigata?

Puuvõradest tuleb välja lõigata kuivanud ja haigustunnustega oksad. Ka murdunud oksad võib julgelt ära võtta. Eemaldage ka konkureerivad ja väga üksteise lähestikku kasvanud oksad. Ristuvate okste puhul lõigake välja kõige nõrgemad või vales suunas kasvavad isendid.

Kuidas seda õigesti teha?

Kõigepealt tuleb osata vahet teha kasvupungal ja õiepungal. Õiepunga puhul näete punga otsast juba pisikest õienupukest meenutavad nuppu ning teadke, et sellised oksad on kandvad oksad, ehk kohad kuhu arenevad õunad.  

Kärpimislõige tuleb teha tavaliselt kasvava punga pealt ja umbes 0,5 cm kauguselt kasvupungast, poolviltu. Eelmise suve võrseid ja üheaastaseid pikki oksakesi võib kärpida kuni kolmandiku võrra, sest nii arenevad oksad ja külgpungad hästi. Seda on mõistlik teha noore õunapuu puhul.

Vanematel puudel tasub sellist lõikust teha juhul, kui võra on liiga hõre. Kui aga puuvõrad on tihedad ja õunapuul on oksad hästi arenenud, ei tohiks puud sedasi enam kärpida.

Eriti tähelepanelik olge aga sammasõunapuu lõikamisel. Kuna sammasõunapuu näol on tegemist samba kujulise puuga, millel viljad kasvavad tüve ümber asuvatel väga lühikestel okstel, siis ei tohi mitte kunagi sammasõunapuu latva ära lõigata.

Ladva lõikus

Kui teie kandeeas õunapuu, millel on juba paar oksarinnet on  teie jaoks liiga kõrgeks kasvanud ja soovite puu kasvu pidurdada, siis võib puu ladva maha lõigata mõne horisontaalselt väljuva oksa pealt. 

Pidage meeles!

Ounapuu loikamine 3

Õunapuu lõikamine kevadel on hea mõte ja lõikus tuleb ära teha kindlasti enne esimeste pungade puhkemist. Vana õunapuud lõigates ärge eemaldage korraga liiga palju oksi, sest vanal puul võtab taastumine rohkem aga ja lõikused tuleb ära jagada mitme aasta peale.

Head oksakäärid ning terav saag on õunapuude lõikamiseks peamised abivahendid. Abiks on kindlasti ka erinevad haavahooldusvahendid ja haavapeits. Lõiketööde  jaoks pange selga korralikud tööriided, jalga tööjalatsid ja kätte  tugevad kindad. Ka kaitseprillide kandmine ei tee kindlasti paha.

Kui te aga tunnete, et õunapuude lõikamine käib teil siiski pisut üle jõu või te lihtsalt ei soovi seda teha, siis on alati võimalik omale vastav teenusepakkuja koju kutsuda.

Teinekord ongi lihtsam lasta proffessionaalidel tegutseda ning ise samal ajal ninapidi juures piiluda ja õppida. Siis võite järgmisel aastal juba julgelt ise puu otsa oksi lõikama minna.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts