Küüslaugu istutamine ja kasvatamine - infoViking
Küüslaugu istutamine

Eestis kasvatatakse peamiselt taliküüslauku. Arvatakse et taliküüslauk on maitse poolest intensiivsem ja teravam kui suviküüslauk.

Tegelikult sõltub küüslaugu maitse hoopis sordi eriomadustest ja kasvutingimustest. Talvise küüslaugu kasuks räägib küll tõsiasi, et taliküüslaugu saak on Eesti tingimustest oluliselt suurem.

Millal istutada küüslauku?

Kuuslaugu istutamine 1

See sõltub küüslaugu sordist. Õige aeg küüslaugu istutamiseks sügisel on kas septembri lõpus või oktoobri alguses. See on parim aeg mil teha vajalikud istutustööd, sest taim jõuab veel enne talvekülmasid korralikult juurduda.

Taliküüslaugu istutamine võib toimuda ka kevadel, kuid siis tuleb arvestada sellega, et  enamasti ei moodusta taim korralikku liitsibulat, vaid areneb vaid üks või kaks suurt küüslauguküünt. Põhjus miks suur sibul ei moodustu on selles, et taliküüslauk vajab selleks protsessiks vähemalt kuu aega jahedamat temperatuuri. 

Taliküüslauk saab koristusküpseks alates augustist kuni septembri alguseni, mõnikord on saak valmis aga isegi juba juuli lõpus. Te saate aru, et küüslauk on saagi koristuseks valmis, kui tema lehed hakkavad kolletuma ja kuivama, ebavars on närtsinud ning märkate ka et liitsibul on valminud.

Suvise küüslaugu istutamine kevadel toimub  kas aprilli lõpu poole või mai alguses. Kuna suvise küüslaugu kasvuaeg jääb meie kliimas pisut liiga lühikeseks,  jääb see ka oma saagikuselt taliküüslaugule alla. Saagi koristus toimub septembri keskel . Suviküüslauk on pisut mahedama maitsega, taliküüslaugust parema süilivusega ja sobib suurepäraselt toorelt tarbimiseks. 

Pinnase ettevalmistamine küüslaugu istutamiseks

Küüslaugu istutamiseks on vaja mullapeenart või näiteks suurt konteinerit, mis on mullaga täidetud. Mullast tuleb eemaldada kõik umbrohi, sest umbrohi tarbib ära toitained, mida küüslauk kasvamiseks vajab ja seetõttu võib väheneda küüslaugu saagikus. Mõistlik on kasutada küüslaugu peenras ka multši, et rohimistöid jääks veel vähemaks.

Ka komposti kasutamine on taime jaoks väga kasulik, sest siis saab taim mullast kõik vajaminevad toitained. Lisage kompost mullale juurde ning segage see kõik korralikult läbi nii, et kompost oleks pinnases ühtlaselt jaotunud. Sedasi toimetades tagate küüslaugule kõige paremad kasvutingimused.

Suve jooksul võiks taimi turgutada veel sõnnikuga, et taimedele toitaineid ikka piisavalt jaguks ja et saaksite võimalikult suure ja korraliku saagi.

Küüslaugu istutamine

Kuuslaugu istutamine 2

Küüslaugu ´´seemneteks´´ on küüslauguküüned.  Küüslauku istutades eemaldage küüslaugusibulalt pealmine koor, et saaksite küüslauguküüned sealt seest ilusti kätte. Olge seda tehes aga ettevaatlik, et te ei eemaldaks koort üheltki väikselt küüslauguküünelt, sest nii leiavad igasugused pahalased otsetee taimeni.

Kuidas istutada küüslauku?

Küüslauk istutage peale esimeste sügiskülmade saabumist, sest küüslauk vajab kasvamiseks külma temperatuuri. Küüslauk tuleb istutada vähemalt 10 cm vahedega, sest siis on taimel piisavalt kasvuruumi.

Tasub ka teada, et küüslauku istutades on oluline küüslaugu read hoida üksteisest vähemalt 20 cm kaugusel.  Küüslauku istutamiseks ei ole vaja suurt auku vaja kaevata, sest parim küüslaugu istutamise sügavus on ca 5 cm. 

Üldiselt küüslauku istutamise järgselt kastma ei pea, kuid vajadusel võib seda siiski teha. Väga kuival ajal võite aeg-ajalt pinnast katsuda ning veenduda, et see ei oleks liiga kuiv ning vajadusel taimi kasta. Ülidselt küüslaugu taimed vajavad kastmist ainult siis, kui ilm on ebaharilikult kuiv.

Miks tasub oma koduaeda küüslauku istutada?

Kuuslaugu istutamine 3

Küüslaugud on vanad head ja teada-tuntud maitsetaimed, mis leiavad kasutust nii rahvameditsiinis kui ka toidulaual. Kes meist ei armastaks juustu-küüslaugusalatit ja singirulle? Küüslauguga maitsestatakse mitmeid erinevaid toite ning see tubli tegelane teie aias on abiks ka viiruste perioodil.

Mis aga teeb küüslaugu nii imeliseks tervendajaks? Vastus sellele küsimusele on , et küüslaugus on väävli ja flavonoidide kombinatsioon, mis aitab haiguste vastu võidelda.

Küüslaugus on ka erinevaid vitamiine nagu B1, B6 ja C ning  tähtsaid ja vajalikke toitaineid nagu kaltsium, mangaan, fosfor, trüptofaan ja vask.

Isegi Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab küüslauku süüa ning kõige parem on värske küüslauk, mida võiks tarbida vähemalt 2-5g päevas.

Missuguste haiguste vastu tasub oma koduaeda küüslauku istutada  ?

Varakevad, sügis ja talv on perioodid, millal haigestutakse kõige enam erinevatesse viirushaigustesse. Et võimalikult vähe neid pahalasi endale külge pookida, tasub oma immuunsüsteemi turgutada. Ja kõige parem looduslik vahend selles on küüslauk. 

Selle toime meie organismis käivitab T-lümfotsüüte ja makrofaage, mis aitavad tugevdada organismi kaitsevõimet. Istutades küüslaugu oma koduaeda ja seda süües olete te viirushaigustele oluliselt vähem vastuvõtlikum.

Ja kui te juba olete omale nohu saanud, siis tasub teada, et küüslauk vähendab külmetushaiguste kestvust. Kui tunnete, et hakkate haigeks jääma, tasub kiiresti närida mitu toorest küüslauguküünt  ning seejärel puhkama heita. On väga suur tõenäosus, et pärast kosutavat und on kõik haiguse ilmingud kadunud.

Lisaks kasutatakse küüslauku rahvameditsiinis ka  seedeelundite tegevuse parandamiseks, isutuse vastu ja südamehaiguste raviks. Küüslaugul on olnud väga oluline koht ka  naha- ja hambahaiguste leevendamisel ning sooleparasiitide väljutamisel. Lisaks on küüslauk veel looduslik antibiootikum ning väga sagedane komponent rahva seas tuntud vähiravimites.  

Olgugi, et küüslaugu kohta on tehtud mitmeid uuringuid, ei ole Euroopa Ravimiamet veel küüslaugu toimete kohta lõpliku seisukohta võtnud ja seetõttu ei saa küüslauku ametlikult pidada veel tõenduspõhiseks ravivahendiks. Mis ei tähenda aga seda, et küüslauk meile kasulik ei oleks. Ka vanarahvatarkustel on siiski kindlasti mingi tõde sees!

Millal tuleks küüslauku tarvitades olla ettevaatlik?

Küüslauku tarvitades tasub aga ettevaatlik olla  näiteks juhtudel kui teil on maoülihappelisus, haavadtõbi, äge mao- ja soolepõletik ning neeru- ja maksahaigused, sest küüslaugul on limaskesta ärritav toime. 

Ka raseduse ja imetamise ajal võib küüslauku tarvitada vähestes toiduga saadavates kogustes. Ja asi mida ehk paljud ei tea on see, et enne kirurgilist operatsiooni tuleks vähemalt nädal aega küüslaugu söömist vältida, et  ei tekiks ohtu operatsioonijärgsete verejooksude näol.

Aed kutsub- aeg õue minna!

Praegu on aga väga hea aeg, et ette võtta mitmed erinevad haljastustööd. Maa on juba piisavalt sulanud ja istutusala rajamine on just üks õige töö kevadeks. Miks mitte rajada ka üks väge täis ja ja tervistav küüslaugupeenar? Aga miks mitte teha küüslaugupeenraid kohe hulgim?

Tegelikult on üldse ju kevadises aias asjatada mõnus toimetada. Eriti kui päike särab ja taevas on pilvitu. Mõnes soojemas ja tuulevaiksemas nurgas kerkivad temperatuurid päris kõrgeks ning hetkeks võib tekkida isegi suve tunne. Paraku see tunneb möödub peagi, kui tuulevarjust välja astuda.

Aga vähemalt hinges püsib teadmine, et peagi muutuvad külmad põhjatuuled soojaks suviseks briisiks ning pole enam kaugel aeg, kui suvi meie uksele koputab ja meid õue mängima kutsub.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts