Kuldne retriiver - tark ja lojaalne pereliige - infoViking
kuldne retriiver

Kuldne retriiver – tark ja lojaalne pereliige

Kuldsed retriiverid on USAs ja Euroopas üheks kõige arvukamaks koeratõuks, sest tegu on niivõrd heade omadustega perekoertega. Ta allub käsklustele, teda on lihtne treenida ja ta saab hästi läbi nii teiste pereliikmete kui koduloomadega. Talle on kõige lähedasemad koeratõud labrador ja spanjel, nendest on ta kunagi ka välja aretatud. Milline on kuldne retriiver, kellele ta sobib ja kuidas tema eest hoolitseda?

Füüsilised tõuomadused

1) Välimus

Kuldne retriiver on välimuselt üsna kiiresti ja selgelt eristatav kollaka, kuldse või ka kreemja karvkatte järgi, mis on tüüpiliselt kas siledakarvaline või kergelt lainjas. Tal on väga intelligentne pilk, mida ehivad targad silmad. Nende kehakuju on väga hinnatud ja selle ilusat kombinatsiooni karvkattega peetakse tõu parimaks omaduseks. 

Tema tõukindluse määrab suures osas karvavärv, mis peab olema kuldne-kollakas. See ei tohi mingil juhul olla punane või mahagonitooni, sellisel juhul ei arvata teda puhtaks tõuloomaks. Koera tõu saab kindlalt määrata ka tema dokumentide kaudu, kus on kirjas nii vanemad kui vanavanemad. Neile on tehtud ka vastavad registrid, kuhu kantakse uued sündinud koerad. 

2) Suurus

Kuldse retriiveri normaalne kaaluvahemik on isasloomadel 30-35 kilogrammi. Nad on väga kiired kaalutõstjad, sest on loodud palju sööma ja energiat kulutama ning selle võimaluse puudumisel hakkavad kiiresti rasvuma. Täiskasvanud emasloomade kaal on tüüpiliselt 25-30 kilogrammi. 

Turjakõrgus on mõlemal sool üsna sarnane, jäädes 60 sentimeetri juurde. Oma loomuliku suuruse saavutavad nad umbes ühe aastaseks saamisel ning täiskasvanud looma kaaluni jõudmiseks kulub kaks aastat. 

kuldse retriiveri kutsikad

Ajalugu ja päritolu

Kuldne retriiver pärineb Suurbritanniast, täpsemalt Šotimaalt 19. sajandi teisest poolest, mis teeb temast võrdlemisi uue koeraliigi. Ta on välja aretatud tol ajal jõukate Šotlaste poolt palavalt armastatud hobi, linnujahi, lihtsustamiseks. Jahipidamine käis tol ajal tihti mudastel põldudel, kuhu härrad oma jalga meelsasti tõsta ei tahtnud. Saagi toomiseks sobis hästi sõnakuulelik ja energiline koer, kelleks kuldne retriiver saigi. 

Koer võeti ametlikult tõuna vastu 20. sajandi alguses Londonis ning on sestpeale saanud väga armastatud koeraks jahimeeste ja tavaliste perede hulgas. Tänapäeval kasutatakse neid tihti teraapias ja pimedate juhtkoerana, sest tegemist on väga intelligentsete, distsiplineeritud ja sõbralike koertega. 

Iseloom

Rahulik ja sõbralik iseloom on selle koera üks toredamaid tunnuseid. Ta on aretatud selleks, et töötada pidevalt koos oma omanikuga, alluda alati ta käsklustele ja seepärast on alati valmis olema peremehele meele järgi. Siiski tuleb parimate tõuomaduste välja kujunemiseks teda juba kutsikana treenida ja õpetada, vastasel korral võivad koerad muutuda kurjemaks ja käituda etteaimamatult. 

Paljude teiste koerte sarnaselt vajab ka kuldne retriiver kutsikana erinevaid sotsiaalseid kogemusi, et ta õpiks tundma teisi inimesi, lapsi, loomi jms. Erinevad hääled, välimused ja kogemused aitavad kaasa sellele, et temast kasvaks normaalne ja sõnakuulelik loom, kes ei tee pidevalt midagi ootamatut. 

retriiver

Tervis

Üldiselt vastupidavate ja hea tervisega koeratena on ka neil mõned tõule iseloomulikud haigused, mis on kergemad tekkima kui teised. See ei tähenda, et nad esinevad kõigi isendite puhul, kuid selleks on teatud tõenäosus olemas. Enne kui võtad kutsikad, tee eeltööd ja uuri, milline on selle perekonna isenditel oodatav eluiga, millised haigused on esinenud jm.

Nende oodatav eluiga on 10-13 aastat ja selle saavutavad nad üsna tihti. Isegi kui neid kimbutavad terviseprobleemid, esinevad need tüüpiliselt vanemas eas ja koer suudab nendega omal käel selle ajani ilma probleemideta toime tulla. Tavalised haigused on näiteks puusaliigese nihkumine ja vähk. Neil võiks mõningase aja tagant kontrollida ka kuulmist. 

Liikumine ja aktiivsus

Oluline on, et kuldne retriiver saaks iga päev vähemalt tund aega füüsilist aktiivsust, milleks sobib igasugune jooksmine, asjade toomine, erinevad mängud teiste koertega ja jalutamine. 20 kuni 30 minutit sellest võiks olla suure koormusega aktiivsus, kus koer peab pingutama. See on talle oluline ja ta naudib seda väga. Kui seda mitte saada, võivad koeral hakata esinema käitumishäired ja muud probleemid. 

Treenimine

Üks koerte treenimise võtmeküsimusi on, kuidas teha treenimine ja õpetamine lõbusaks tegevuseks, mida koer naudiks. Seda saab alustada juba näiteks oma hääletooni muutmisest tüdinust sõbralikuks, sest koerad suudavad väga hästi tajuda meie tuju läbi hääletooni ning korrigeerivad vastavalt sellele ka enda tuju. 

Teised nõuanded on teha treenimine koerale põnevaks läbi tema premeerimise ja tunnustamise. Need koerad armastavad toitu ja see on neile igati sobilik auhind selle eest, kui nad midagi hästi teevad. Samuti tasub treenimist valida vastavalt vanusele ja kogemustele, sest noored koerad õpivad väga palju kergemini kui vanad. 

Toitumine

Normaalse kasvu ja arengu jaoks on vaja, et koeral oleks sobiv ja mitmekülgne toitumine. Mida sööb kuldne retriiver? Kuldse retriiveri toiduvajadus on palju suurem kui teistel koertel ning soovitatav on osta koeratoitu professionaalsetelt tootjatelt. Väikesed kutsikad peaksid sööma poolteist kaussi 4 korda päevas. Mida vanemaks saab koer, seda suuremaks võib muuta kogused ja vähendada toidukordade arvu. 

Täiskasvanud koerad söövad tavaliselt ühe korra päevas kolm kuni neli kaussi. Sellised juhised on sobivad siiski vaid hea kvaliteediga koeratoidu söömisel. Muu toiduga toitmisel peaks selgeks tegema, kas koer saab sealt kätte vajalikud vitamiinid, makrotoitained ja kalorid. Kuldset retriiverit on väga kerge üle toita, sest ta ei suuda ise oma söödud koguseid kontrollida, niisiis ei tohi talle lihtsalt liiga palju toitu anda. 

kuldsed retriiverid

Hooldamine

Tee kindlaks, et su kuldne retriiver saab alati vajadusel vett juua. Selleks peaks tal olema veekauss, mis tuleks jätta koerale kättesaadavasse kohta. Tema trimmimine ja pügamine võib toimuda kodus, selleks ei pea eraldi kuhugi minema, kuid abi ja juhendamist võib professionaalidelt alati küsida. Kammima peaks teda vähemalt korra nädalas, muidu tekivad karvastikku karvapuntrad, mille eemaldamiseks tuleb need juba ära lõigata. 

Kuldse retriiveri hooldamise hind jääb kuni 100 euroni kuus, kuid võib tõusta kõrgemale, kui jätta kõik koerte salongi hooleks. Vannitamine võiks toimuda mitte rohkem kui korra nädalas, sest liiga tihe pesemine rikub samuti karva. Rutiinsed tervisekontrollid loomaarsti juures peaks tegema vähemalt korra aastas, isegi parem on iga poole aasta tagant. Sellise süsteemi korral peaks olema lihtne vältida erinevate haiguste teket ja nende süvenemist. 

Kokkuvõte

Mängualdis ja truu kuldne retriiver hoiab soovi korral päevad täis tegevust, sest talle on kõige suurem lõbu olla kasulik oma peremehele. Ka korterisse sobib ta hästi, sest tegu on intelligentse ja rahuliku koeraga. Põhiline on, et ta saaks iga päev kulutada piisavalt energiat, see aitab tal reguleerida oma toidukoguseid ja iseloomu. Peresõbrana sobib ta nii laste kui vanuritega ning saab läbi teiste loomadega, seega tasub koera soetades kindlasti kaaluda kuldse retriiveri võtmist.

Ettevõtted | Muu


Related Posts