Toitumisnõustamine - infoViking
toitumisnõustamine

Toitumisnõustamine

Toitumisnõustamine on justkui tavaline nõustamine, aga seda veidi teisel temaatikal. Nimelt on toit ja toitumine midagi mida me vajame igapäevaselt, et saada energiat. See on meie kütus. Kuid nii nagu on erinevatel kütustel vahe sees, siis nii on erinevatel toitudel. 

Toitumisnõustaja annab teada, et mis on see õige kütus, mida tankida ning miks just see kõige parem on. See ei tähenda seda, et elu nautimine kaob ja midagi ei saa süüa vaid vastupidi annab teadlikkuse ja vajalikud nipid mida igapäevaselt kasutada.

Mis asi on toitumisnõustamine?

Enne kui selgitame, mis on toitumisnõustamine peab aru saama, et toitumine üleüldiselt on tervisliku eluviisi oluline osa. Ilma õige toitumiseta ei jätku meil piisavalt energiat. Samuti halveneb meie tervis ilma õige toitumiseta. 

Toitumisnõustamine on individuaalne hindamine, mis annab põhjaliku ülevaate erinevates toitumis- ja treening vajadustest. Toitumisnõustaja aitab saavutatavaid tervisega seotud eesmärke ja õpetab erinevaid viise, kuidas säilitada seda eesmärki terve elu vältel. Toitumisnõustamise saad teada põhilised toidu ja tervisega seotud vajadused ja igale inimesele antakse toitumiskava ja personaalsed nipid , kuidas enda toitumise poolt kujundada. 

Kes on toitumisnõustaja?

toitumisnõustaja

Toitumisnõustaja on inimene, kes viib kogu protsessi läbi. Toitumisnõustamise seanss ei pruugi kunagi olla nagu massaaži saamine, kuid see ei ole ka piinamine. Hea toitumisnõustaja võtab aega, et tähelepanelikult kuulata ja mõista, kus sa praegu oma elustiili ja toitumise osas oled. Ta pakub välja võimalused, kuidas teha koostööd ning toitumiskava, et saavutada eesmärke. 

Kellel on toitumisnõustamine mõeldud?

toitumisnõustamine

Tegelikult ei ole siin mingit kindlat mõõdupuud, sest toitumisnõustamine on mõeldud kõigile. Igaüks, kes tahab enda teadlikkust tõsta saab seda teha koos toitumisnõustajaga. 

Treeningutega tegelejatele

Treenimiseks läheb vaja energiat ning selleks, et treenimine oleks efektiivne ja nauditav, siis on vaja tankida ka kvaliteetset kütust. Me teeme tavaliselt trenni mingi kindla eesmärgiga. Kas tahame saada paremasse vormi, valmistume mingiks kindlaks võistluseks, soovime kaalust alla võtta või soovid teha midagi kolmandat. 

Selleks, et tulemused oleks oodatavad, siis on oluline teada seda mida me endale sisse ajame. See ei tähenda  et iga milligramm ja porgand peab olema kirjas, aga on vaja üldist arusaama, et kui palju on vaja süüa, et ei tekiks energia puudust. 

Kui soovid teadlikumalt toituda

Toitumisnõustaja annab võimaluse saada rohkem teadmisi toitumis valdkonnas. Meil on meeletu toiduvalik ning poodi minnes vaatab vastu kirju pilt. Võimalusi on nii palju. Samas on ka ahvatlusi palju. Tekib küsimus, et mida valida ja mida mitte. Selleks, et kontrollida enda igapäevast menüüd on toitumiskava, mis on mõeldud selleks, et muuta päevad organiseeritumaks. 

Kaalust alla võtjad

Kui soovid kaalust alla võtta, siis on toitumisnõustaja poole pöördumine igati mõistlik. Mitte, et muidu ei oleks, aga kaalulangetuse korral on toitumine ja sellega seonduv eriti oluline. Selleks, et kaalu langetada on vaja olla kalori defitsiidis ehk me peame rohkem energiat kulutama, kui me seda saame. Kuid kalori defitsiiti ei tohi liiga suureks ajada, sest vastasel juhul ei ole energiat.

Lihaste kasvatamine

Lihased vajavad toitaineid selleks, et kasvada. Ilma selleta võib jõusaalis veeta tunde, aga tulemust ei ole näha. Ennist mainisime, et treenimine on aktiivne tegevus, mis nõuab lisaenergiat. Selleks, et lihased saaksid kasvada on vaja ehitusmaterjali. Toitumisnõustaja aitab sul selgitada välja, mis läheb vaja lihasmassi kasvatamiseks ning kuidas toituda. 

Toitumis probleemidega inimesed

Toitumisega seotud probleemid on tõsine teema, mille korda saamine võib võtta pikalt aega. Selleks, et saada enda toitumine ajapikku korda on vaja abi ning seda vajalikku abikätt võib pakkuda nõustaja. 

toitumisnõustamine

Milleks pöörduda toitumisnõustaja poole ja mida see annab?

Kui rääkida toitumise põhimõtetest ja klassikalisest toitumispüramiidist, siis siin uut teadust pole vaja tegema hakata. Lihtsalt on vaja välja arvutada, kuidas tagada endale tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine. Seda ilmtingimata ei pea tegema koos professionaaliga vaid seda saab teha ka ise, aga kui eesmärk on saada veidi rohkem teada, siis tasub nõustaja juurde pöörduda.

  • Saab selgeks toitumise põhitõed – toitumine tundub pealtvaadates keerukas valdkond, kui keerata poes toiduaine paki tagumine pool, siis loeks nagu hiina hieroglüüfe. 
  • Iseseisvus – toitumisnõustaja külastamine ei tähenda seda, et nüüd hakkad seal igapäevaselt käima kogu ülejäänud elu. Eesmärk on saavutada olukord, kus oskad ise enda toitumisi planeerida teadlikult ja sihikindlalt. 
  • Eesmärkide poole liikumine – selleks, et eesmärke saavutada on vaja plaani. Toitumiskava annab ette plaani, aga selleks, et seda ellu viia on vaja ka teadmisi. Liigu enda eesmärkide poole ning saavuta soovitud tulemus.
  • Tervislikum toitumine – see ei tähenda seda, et pidevalt sööd tervislikult. Täiesti normaalne on vahetevahel ka patustada. Tasakaal tähendab seda, et valitseb tasakaal ning toitumine ei ole ühekülgne (toitumispüramiid). See, mis ühe jaoks tundub tervislik ja normaalne võib teisele tunduda täiesti ennekuulmatu. Hea näide on tuua veganlus, kus toitained on väga kindlalt valitud ja planeeritud. 
  • Suurenenud energia – tõsi ta on, et toit on kütus meie kehale ja kui meil on teada, palju me tankima peame ja millist kütust, siis on meil endal rohkem energiat ja parem enesetunne. 
  • Harjumused kogu eluks – õpid tundma toitumise telgitaguseid, õpid harjumusi ja saad teadmised, mis kestavad terve elu. Kui oled õppinud õiget toitumist, kuidas seda oma igapäevases elusrakendada, on sul teadmisi parimate valikute tegemiseks.

Mida meeles pidada?

Drastilised toitumise muudatused võivad kaasa tuua lühiajalise edu, kuid need ei too tõenäoliselt kaasa püsivaid muutusi. Kuid toitumisnõustaja pakub oma nõuandeid just mõistlike ja positiivsete muutuste jaoks, mis muudavad sinu elustiili ja tervist üleüldiselt ja ajapikku.

Liiga vähe ja liiga ühekülgne

Kuigi tänapäeva kultuuri ja ühiskonda jälgides tekib tunne, et meie toidukorrad on liiga suured, siis ei ole see kõige suurem probleem. Peamine mure on selles, et me sööme väikeseid koguseid, aga ühekülgselt. Enamuses ajast ei ole ka see vähene kõige tervislikum. See tähendab seda, et me sooritame emotsionaalseid oste, mis omakorda viib selleni, et leiame toidukorvist nii mõnegi ahvatluse. 

Müüt, et süsivesikud on halvad ei vasta tõele. Muidugi ei ole kõik süsivesikud tervislikud, aga Näiteks kui lõunasöögi ajal välditakse kartuli või teraviljade söömist, siis see omakorda toob kaasa  energiataseme languse. Seega ei tasu kõike vältida.

Kuidas tavaliselt toitumisnõustamine välja näeb?

Kui külastad toitumisnõustajat esimest korda, siis esiteks tehakse selgeks sinu eesmärgid. Tänu sellele saab nõustaja teada, mida sa tahaksid teada saada, mis on sinu kavatsus toitumisnõustamiseg.

Samuti ole valmis selleks, et nõustaja süveneb sinu elustiili, et mõista, kui palju on sinu elus stressi ja pingeid, milline on une kvaliteet. Lisaks süvenetakse sinu energiatasemesse ja füüsilisse aktiivsusesse.

Muidugi kõige olulisem on toitumine. Selleks ole valmis arutlema enda toitumisharjumuste üle ning otsima kohti mida saaks enda päevas parandada. Nõustaja kasutab  seda teavet selleks, et koostada sulle sobilik toitumiskava.

toitumisnõustamine

Mille järgi valida toitumisnõustaja?

Kui sa ei tea millist teenusepakkujat valida, siis tee veidi kodutööd. Uuri mida keegi pakub, mis on hinnad, mida teised inimesed arvavad, võta teenusepakkujaga ühendust ehk kogu võimalikult palju infot ja tee enda otsus loogiliselt.

  1. Kogemus – osad toitumisnõustajad on rohkem tuntud kui teised. Kui kellegil on antud valdkonnas 30 aastat kogemust, siis kindlasti on tal suur teadmistepagas, aga samas on oluline, et ta käiks pidevalt trendide ja kaasaja toitumiskultuuriga kaasas.
  2. Tagasiside – teiste inimeste tagasiside annab ülevaate et mida antud teenusepakkuja kohta arvatakse. Lisaks küsi äkki on kellegil tuttavatest kogemusi antud nõustajaga.
  3. Tutvused – läbi tutvuste on usaldus kõige suurem ning saab kõige täpsemat infot enne teenusepakkujaga tutvumist.