Kohvimasina puhastamine tagab seadme pika eluea - infoViking
Kohvimasina puhastamine

Kohvimasina puhastamine tagab seadme pika eluea

Kohvi aroom hommikul on midagi nõiduslikku. Mõelge kui palju on maailmas inimesi, kes ei suuda ilma tassi kohvita end voodist üles ajada. Mõnus kohvilõhn, tass sooja kohvijooki ja varahommik- need lihtsalt käivad käsikäes.  

Et masin aga värsket kohvi päevast päeva ja nädalast nädalasse juurde toodaks on kohvimasinat vaja ka korralikult hooldada ja puhastada. Kui tihti aga tuleks ette võtta kohvimasina puhastus ning kuidas õigesti seda teha?

Kohvimasina puhastamine

Kuidas puhastada kohvimasinat?

Kohvimasina puhastamine sõltub loomulikult väga palju seadme tüübist. On vahe, kas puhastate filterkannuga kohvimasinat või moodsat täisautomaatset kohvimasinat.  Kuna need viimased on üpris kallid , tasub neid ilmtingimata korrapäraselt hooldada ja puhastada. Ikka selleks, et masinakohv oleks jätkuvalt värske ja kvaliteetne ning masin teeniks teid  aastaid.

Tühjenda kohvipaksusahtel

Tegelikult peaks iga päev tühjendama kohvipaksu sahtlit ja selle töö käigus ära kallama ka üleliigse vedeliku kogumisanumast. Kui jätate kohvipaksu liiga kauaks kohvimasinasse, hakkab see seal hallitama.  Ja äädikakärbeste hooajal võib juhtuda, et nutikad putukad leiavad tee, kuidas masina tuulutuspiludest sisse lennata ning maanduvad kohvipaksu sahtlisse pesa punuma. Ilmselt tunnevad nad pisut hapukat aroomi, mis neid kohale meelitab.

Seega teinekord kui imestate, et kus kohast neid äädikakärbseid teie kööki küll nii palju tulnud on, kiigake igaks juhuks ka kohvipaksu sahtlisse ja vajadusel tühjendage see ära ja peske puhtaks.

Veepaak ja piimavahustussüsteem

Kuna kohvi koosneb peamiselt ainult veest ja jahvatatud kohviubadest, siis mängib vee kvaliteet väga olulist rolli kohvi maitse juures. Ja just sellepärast tuleks veepaagis vett vahetada iga päev, et kohv maitseks värskelt ja hästi.

Kui valmistate kohvi piimavahuga, siis tuleks vähemalt kord päevas teha masinale  piimasüsteemi puhastus. Paljud masinad on muidugi programmeeritud nii, et pärast mingit teatud aega lülitab masin end välja ning enne seda teeb masin endale kiirpuhastuse ja loputab läbi ka piimavahustustsüteemi.

Filtrite puhastamine ja vahetamine

Veefilter parandab vee maitset ning aitab ära hoida katlakivi teket. Masina heaolu huvides on väga oluline veefiltrite õigeaegne vahetamine. Tavaliselt on üks filter mõeldud kuni kolmeks kuuks, kuid tegelikult sõltub väga palju sellest, kui palju te masinaga kohvi valmistate. Moodsas ja kaasaegsed masinad annavad sellest teile märku, kui on õige aeg filtri vahetamiseks.

Veefiltrit kasutavad masinad ei vaja ka katlakivieemaldust nii tihti, kui ilma filtrita masinad. Võimalik, et masin ise ei nõua üldse katlakivieemaldust, kui kasutate ettenähtud filtreid ja vahetate need õigel ajal. Küll aga tasub isegi sel juhul vähemalt kord aastas kohvimasin puhastada katlakivi eemaldamise vahenditega.

Kapselkohvimasina puhastamine

Sageli tundub, et sellise kohvimasina puhul polegi suurt midagi puhastada peale veepaagi. Katlakivi eemaldamine on aga ka kapselkohvimasina puhul siiski sama olulisel kohal nagu iga teise masinatüübi puhul. See, kuidas kapselkohvimasinat puhastada sõltub tootjast ja mudelist. Kõik info selleks leiate aga kas tootja kodulehelt või masina kasutusjuhendist.

Kohvimasina puhastamine

Põhjalikumad süvapuhastused

Lisaks igapäevastele puhastustoimingutele on vajalikud ka iga-aastased või  ka iga kuused suuremad puhastused.  Tavaliselt tuleb neid teha mingi kindla aja tagant. Mõnel juhul on märgitud süvapuhastuse kindlaks tärminiks ka näiteks masinaga valmistatud kohvitasside arv. 

Ka kohvimasina puhastamine katlakivist on väga oluline ja selle tarbeks on olemas spetsiaalsed tabletid, mida tuleb aeg-ajalt kasutada, et kohvimasina eluiga võimalikult pikk oleks. See, kui tihti katlakivi pesu teha sõltub aga vee karedusest ning sellest, kui tihti te kohvi joote. Üldiselt ei ole vaja seda teha tihedamini, kui kord aastas.

Kohvimasina puhastamine  spetsiaalsete puhastusvahendite abil

Paljudel kohvimasina brändidel on olemas spetsiaalselt just nende firma masinate jaoks välja töötatud puhastusvahendid, mida leiab brändi esinduskauplusest või e-poest. Kallite ja keeruliste masinate puhul lugege alati tootega kaasas olevat õpetust, kuidas  täpselt kohvimasinat puhastada, sest valesti tehtud puhastus ja hooldus võib masinat rikkuda.  

Targemad masinad annavad teile sellest ka ise märku, kui nad puhastust vajavad. Üldiselt on nende infotablool ka veakood või teade, missugust puhastust kohvimasin teilt parasjagu ootab.

Poodides müügil olevad kohvimasina puhastamise vahendid

Ka tavapoodides– nii elektroonika kui ka toidupoodides on müügil kohvimasinate puhastamiseks mõeldud vahendeid. Neid leidub nii vedeliku kui ka tableti kujul. Seda missugust vahendit just teie masina jaoks vaja läheb, saate välja selgitada taaskord masina kasutusjuhendi abil. Või kasutage hoopis kõikvõimsa interneti abi ning pange otsingusse oma kohvimasina mudel ning vaadake, mis soovitusi Google konkreetselt teie masina jaoks pakub.

Kohvimasina puhastamine koduste vahendite abil

Kohvimasina puhastamine koduste vahendite abil on omal vastutusel, sest suured kohvimasinate tootjad sellist kohvimasinate puhastamise viisi heaks ei kiida. Kui soovite aga siiski hakkama saada käepäraste vahenditega, siis on sooda, äädikas ja sidrun teile abiks.

Kohvimasina puhastamine soodaga

Kuigi soodaga puhastamine on juba vanaemade tarkus, leidub siiski ka tänasel päeval päris arvestatav hulk sooda pooldajaid, sest soodaga puhastamine soodne ja keskkonnasõbralik. Samuti ei jää soodaga puhastades koju hõljuma keemilist lõhna. Sooda, äädika ja sidruni kombinatsioon moodustab aga ühe super puhastusvahendi igasuguse mustuste ja plekkide jaoks.

Kohvimasinasse sadestunud rasvajääkide eemaldamiseks valmistatakse soodalahus. Selleks läheb vaja 1 liiter vett ja 1 spl soodat. Valage soodalahus veepaaki ning laske kohvimasinal selle lahusega töötada. Pärast soodalahusega puhastamist, tuleb kohvimasin puhastada sarnaselt veel vähemalt mitu korda, aga vaid puhta vee abil. Veel parema tulemuse saate, kui lisate soodalahusele juurde ka pisut äädikat.

Kohvimasina puhastamine äädikaga

Äädikas on üks parimaid ja efektiivsemaid koduseid vahendeid katlakivi eemaldamiseks. Ideaalis peaks see toimima sama hästi kui professionaalne katklakivieemaldusvahend. Jätame selle aga igaühe enda otsustada. 

Kohvimasina puhastamiseks lisage külmale veele äädikat ja laske lahus kohvimasinast läbi tilkuda ning seejärel laske  veel kolm korda puhas vesi masinast läbi joosta. Nüüd peaks teie kohvimasin olema katlakivist vaba

Kohvimasina puhastamine sidrunhappega

Sidrunhape on müügil nii graanulitena kui ka konsentreerituna. Loomulikult saab ka toorest sidrunist sama hea vahendi, kuid sel juhul peate natuke vaeva nägema ja sidruni vette tühjaks pigistama. 

Sarnaselt äädika ja soodalahusele, tuleb ka sidrunilahus kohviaparaadist läbi lasta ning hiljem tuleb masinat veel puhta veega loputada. Sidruniga puhastamise eeliseks on teiste vahendite ees mõnus ja värske sidrunilõhn.

Kohvimasina puhastamine

Puhas kohvimasin on hea kohvi saladus

Ja pika jutu lõpetuseks – hea kohvi saladus on puhas värske vesi, kvaliteetsed kohvioad ning hästi hooldatud kohvimasin. Kuigi pakkusime välja ka erinevaid võimalusi kohvimasina puhastamiseks koduste vahenditega, soovitame teil siiski kindlaks jääda spetsiaalselt just teie kohvimasina jaoks väljatöötatud puhastusvahenditele.

Eriti kui masinaga peaks garantiiperioodil midagi juhtuma. Kui olete kohvimasina puhastanud ettenähtud vahenditega, ei riku see ka masina garantiitingimusi ning võite kindel olla, et saate garantiiremondist abi ilma, et peaksite selle oma taskust ise kinni maksma.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts