Induktsioonpliit vs keraamiline pliit - Kumb on parem?
induktsioonpliit vs keraamiline pliit

Induktsioonpliit vs keraamiline pliit – Kumb on parem?

Ilmselt oled sa mõlemast pliidi tüübist juba kuulnud ning soovid aru saada mis täpselt nende kahe vahe on. Või isegi omad kas induktsioonpliiti või hoopiski keraamilist ning soovid natukene targemaks saada ja lihtsalt silmaringi laiendada. Mõlemal juhul on see artikkel just sulle.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Vaatame lähemalt mõlema pliidi tööpõhimõtteid, kumb on energia tarbimise osas tõhusam ning ühtlasi ka kasutajasõbralikum ja turvalisem. Kiire pilgu heidame ka hooldamisele ja puhastamisele ning milliseid potte ja panne selliste pliitidega kasutada tuleks. 

Mis asi on keraamiline pliit?

Keraamilise pliidi puhul tuleks teada seda, et sellised pliidid töötavad tänu kütteelementide mida läbib vool. Pliit on tehtud üldjuhul väga tugevast karastatud klaasist ning läbi nuppude on võimalik kontrollida voolu tugevust pliidirauas, keerates seda väiksemaks või suuremaks. 

Läbivoolu jõudmise kütteelementidesse läheb ka pliit soojaks ning see soojus kandub edasi läbi klaasi otse nõudesse mis parasjagu pliidi kohal on. Kokkuvõttes täiesti tavapärane pliit mille kütte keha muutub punaseks ning seda on isegi läbi klaasi näha. 

Mis on induktsioonpliit?

Induktsioonpliit vs keraamiline pliit võivad pealtnäha olla sarnased, kuigi telgitagused on induktsioonpliidil keraamilisega võrreldes hoopis teised. Kui keraamilisel pliidil olid küttekehadeks lihtsalt elemendid mis läksid tänu voolule soojaks siis induktsioonpliidil on küttekehadeks väga tugevad elektromagnetid. 

Need samad elektromagnetid reageerivad kas näiteks poti või panni põhjas olevate molekulidega, mille tagajärel hakkab tekkima soojus. Kõige huvitavam on see, et tegelikult ei muutu pliit kunagi kuumaks vaid soojus läheb otse pannilt toiduni mida parasjagu soojendatakse. Samuti on huvitav fakt see, et pliit hakkab tööle alles siis kui pann või pott on asetatud õigesse kohta. 

Induktsioonpliit vs keraamiline pliit

Nüüd aga vaatame täpsemalt mõlema pliidi telgitaguseid ning hakkame neid omavahel võrdlema. Vaatame kumb on parem kas induktsioonpliit või keraamiline pliit ning kumba valida. Milliseid potte kasutada ning millega kumbagi pliiti ostes arvestama peaks. 

induktsioonpliit vs keraamiline pliit

Tööpõhimõte

Nagu me korraks kiiresti juba üle käisime on mõlemad pliidid pealtnäha sarnased. Kui nüüd võrrelda kahte pliiti, siis tihti juhtub see, et ka induktsioonpliidi puhul on tegu tavalise keraamilise pliidiga. Seda just sellepärast, et mõlemad on pealtnäha väga sarnased. 

Induktsioonpliit kasutab elektromagneteid

Võib tunduda uskumatuna, aga induktsioonpliidid on oma eripäralt väga turvalised just tänu elektromagnetitele, läbi mille potte ja panne soojendatakse. Selle parim omadus on see, et pliidiraud kunagi otseselt kuumaks ei lähe. Muidugi peab teadma seda, et sellise pliidi puhul saab kasutada ainult nõusid mis on terasest põhjaga, sest vastasel juhul pann ei aktiveeru.

Selleks, et pann de aktiveeruks on vaja lihtsalt teras pliidilt ära tõsta, sest sellisel juhul katkeb ühendus elektromagnetitega. Väga lihtne ja mugav süsteem mida kasutada aga võib alguses natuke keerukas tunduda. 

Keraamiline pliit 

Keraamiline pliit on tegelikult pealtnäha täiesti tavaline elektripliit mida on kasutatud juba väga pikka aega. Tööpõhimõte on lihtne, sest kuumkehad hakkavad tööle läbi elektrivoolu ning töötavad täpselt sellisel võimsusel, palju parasjagu elektrit peale antakse. Kütteseadmed teevad pliidi peal oleva klaasi kuumaks ning soojus kandub edasi pliidi peal olevasse potti või panni. 

Energiatõhusus

Energiatõhususe poolelt on induktsioonpliit vs keraamiline pliit veidikene erinevad. Kui arvestada tänaseid elektrihindasid siis võib öelda, et energiatõhusus on igas majapidamises üks oluline faktor. Kui neid kahte omavahel nüüd võrrelda siis saab öelda, et induktsioonpliit on säästlikum. 

Kui täpsemaks minna siis induktsioonpliit on ligi ¼ võrra säästlikum ja efektiivsem kui tavaline keraamiline pliit. Seega kui tunned, et soovid elektri pealt kokku hoida ning otsid endale nende kahe vahel võimalikult efektiivset varianti, siis soovitame minna induktsioon pliidiga. 

Kumb on turvalisem 

Kindlasti on majapidamisse pliidi valikul ka tähtis vaadata pliidi turvalisust, eriti seda veel siis kui peres on lapsi kes on alles väikesed. Kui enne saime öelda, et induktsioonpliit on energiasäästlikum ja efektiivsem, siis ka siin peame tunnistama induktsioonpliidi eelist.

Põhjus on tegelikult ka väga lihtne, induktsioonpliit ei lähe kuumaks ning tänu sellele on see ka palju rohkem teretulnud just lastega peredes. Võrreldes seda nüüd keraamilise pliidiga, siis keraamiline jahtub peale kasutamist ning on veel pikka aega kuum. Sellegipoolest on mõlemad pliidid tehtud nii turvaliseks kui võimalik. 

Olemas on ka erinevaid süsteeme mis takistavad soojuse kehal näiteks ülekuumeneda. Ühtlasi saab paljudel pliitidel peale panna kindla lapseluku mis tagab pliidi puhul veelgi enam turvalisust. 

induktsioonpliit vs keraamiline pliit

Hooldus ja puhastamine

Kui ennem tuli võitjana välja just induktsioonpliit siis nüüd tuleb tunnistada, et hoolduse ja puhastuse juures on nii, et keraamilise pliidi puhastamise ja induktsioonpliidi puhastamisel  tegelikult erilist vahet ei ole. Mõlemat pliiti peab puhastama pehme lapiga mis peaks ideaalis olema tekstiilist  tehtud. Ühtlasi on soovitatav kasutada ka spetsiaalseid puhastusvahendeid, mida saab vabal suurematest poodidest osta. 

Eemale tuleks hoida kindlasti karedad svammid ja harjad, sest see võib pliidi pinda kraapida ning rikkuda. Ühtlasi ei tasu kasutada ka sügavpuhastavaid kreeme ja pulbreid. 

Millised peaksid olema potid ja pannid?

Induktsioonpliidi vs keraamilise pliidi puhul võib olla küll palju erinevusi kuid potid ja pannid peaksid jääma enam vähem samaks. Kasutada tuleks ainult kvaliteetseid tooteid mis on sileda põhjaga ning aitaksid soojust võimalikult ühtlaselt ära jaotada. 

Induktsioonpliitide puhul saab kasutada ainult magneetilisest metallist nõusid. Teisest käest aga keraamilise pliidiga võid kasutada ükskõik milliseid, andes sellele pliidile kööginõude poolest väikese eelise. Põhja suurus peaks vastama pliidil oleva kuum keha osaga.

Kasutajamugavus

Kasutaja mugavuse poolest võtab seekord jälle induktsioonpliit võidu. Need on palju paremini kontrollitavad ning ühtlasi ka palju tundlikumad, kui tavalised keraamilised pliidid. Kuumuse reguleerimine käib kiiremini ja efektiivsemalt ning vahe on märgata koheselt. Induktsioonpliidi puhul on veel palju parem soojuse ära jaotumine, mis mängib osade toitude puhul väga olulist rolli. Veel läheb induktsioonpliit palju kiiremini kuumaks ning kui võrrelda liitri vee keetmise aega, siis keraamilisel pliidil on see poole suurem.

Induktsioonpliit vs keraamiline pliit

FunktsioonInduktsioonpliitKeraamiline pliit
KiirusLäheb kiiremini soojaksVõtab kauem aega 
EfektiivsusSoendab toite kiireminiToidu tegemisega läheb kauem
PuhastamineSamaSama
TurvalisusPliidiraud ei lähe kuumaksPliidiraud läheb kuumaks
Energiasäästlikum¼ Võrra säästlikum Võtab rohkem elektrit
HindKallimOdavam
induktsioonpliit vs keraamiline pliit

Kokkuvõte

Suurespildis on induktsioonpliit igatepidi parem ning kaasaegsem lahendus. See on mugavam nii toidu valmistamise poolest kuni kasutajamugavuse ja turvalisuse välja. Küll aga on induktsioonpliit natukene kallim, aga kuna tegu on pikaajalise investeeringuga siis tasub see ennast elektriarvete näol kindlasti ära. 

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts